Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Змістовий модуль 1. Основи етики



Тема 1. Предмет етики

Мета заняття: поглибити, систематизувати та узагальнити знання про особливості виникнення моралі, її структруні компоненти, місце і роль у суспільстві.

План

1. Етика та мораль. Мораль і моралізаторство.

2. Звичаї і моральність. Співвідношення моральних, релігійних та юридичних норм у суспільному житті.

3. Моральна досконалість. Автономія і гетерономія в моралі.

4. Моральне судження. Моральна оцінка.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

При вивченні першого та другого питань доцільно звернути увагу на той факт, що про виникнення етики, як системи етичних норм, не можна говорити в тому ж сенсі, в якому говорять про виникнення наук або філософії взагалі. Етика не створюється шляхом теоретичного інтересу до тієї чи іншої області дійсності, як більшість наук, вона обумовлюється самим фактом суспільногo життя. Мораль не виникає в людському суспільстві в певний момент часу, але притаманна йому, в тій чи іншій формі, на всіх стадіях його розвитку. Скрізь і у всі часи воля людини, яка живе в суспільстві собі подібних, зв'язувалaся моральними нормами найрізноманітнішого змісту, які мають вигляд звичаїв, релігійних чи державних усталень. У цьому сенсі мораль передує пізнання і часто є навіть могутнім стимулом його розвитку: переважно в області моралі зароджується філософська думка. Моральне, яке усвідомлюється спочатку як безперечно прийнятне, вимагає з плином часу свого обґрунтування, як необхідниx для досягнення розумoм цілей.

Розглядаючи третє питання необхідно звернути увагу на той факт, що автономія і гетерономія виступають у практичній філософії І. Канта як дві протилежні і у моральному аспекті вирішальні якості визначення волі до бажання і вчинку. Автономною є воля, яка сама подає закон своєї дії або може мислитись як сама для себе законодавча (від грец. αὐτός – сам и νόμος – закон, самозаконня). Гетерономна ж волі запозичує норму своєї поведінки не зі свого розуму, а з іншого (від грец. ἕτερος – інший; інозаконня).

При вивченні четвертого питання варто наголосити, що залежно від носія моральна свідомість поділяється на індивідуальну і суспільну. Головними компонентами індивідуальної моральної свідомості емоційно-почуттєвий та раціонально-теоретичний рівні. Почуттєвий і раціональний рівні індивідуальної моральної свідомості є основою моральних переконань. Суспільна моральна свідомість також структурується за двома рівнями. Основою емоційно-почуттєвого її рівня саме і є моральні почуття, невідрефлектовані моральні судження й відповідні оціночні уявлення.

Питання для самоконтролю

1. Що таке етика?

2. Що таке мораль?

3. Як співвідносяться поняття мораль та етика?

4. Яким чином звичаї визначають характер моральності?

5. Як співвідносяться моральні та релігійні норми у суспільному житті?

6. Як співвідносяться моральні та юридичні норми у суспільному житті?

7. У чому суть моральної досконалості?

8. Яким чином співвідносяться автономія та гетерономія в моралі?

9. Яким чином формується моральна оцінка?

10. Що таке моральне судження?





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 311 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...