Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Заключна частина



Основна частина

1. Доцільність використаних вчителем методів і методичних прийомів підготовчих і підвідних вправ для засвоєння запланованої рухової дії.

2. Знання вчителем психіки запланованої до вивчення вправи та його уміння бездоганно виконати її.

3. Ефективність запланованої та реально виконаної кількості повторень вправ передбачено змістом уроку.

4. Теоретична підготовка учнів на уроці.

5. Реалізація принципів доступності та індивідуалізації. Міцності та прогресування, свідомості та активності на уроці.

6. Дотримання заходів безпеки під час виконання вправ.

7. Реалізація вимоги щодо вдосконалення фізичних якостей на уроці. Зв’язок цієї роботи зі змістом навчального матеріалу.

8. Використання на уроці тренажерів, опосередкованої наочності.

9. Щільність основної частини уроку на її емоційність.

Заключна частина.

1. Доцільність використаних засобів для вирішення завдань заключної частини.

2. Уміння учителя підсумовувати урок, оцінювати діяльність учнів, націлювати їх на подолання самовдосконалення.

3. Зміст домашнього завдання, його цінність для учнів і їх інтерес до виконання.

Тема: Навчання фізичних вправ.

У практиці навчальної роботи з фізичного виховання склалася така послідовність навчання рухових дій: ознайомлення з вправою, розучування її закріплення й вдосконалення техніки виконання вправи та перевірки. Усі етапи навчання вправи перебувають у взаємозв’язку, але кожен з них має певне значення у загальному процесі навчання.

Учитель розпочинаючи вивчення тієї чи іншої вправи, прагне створити як найповніший образ-уявлення про цю вправу і способи її виконання. Для ознайомлення з вправою він вдається як до наочних, так і словесних методів навчання.

Після показу й пояснення учні починають розучувати вправу: окремо по частинах (за елементами), а потім з’єднують їх у єдине ціле або спочатку розучують окремі найвищі, а потім легкі елементи.

Залежно від складності вправи їх розучують на одному або на кількох уроках. Щойно розучену вправу спочатку діти виконують не зовсім впевнено, напружено, скуто, із зайвими руками. Це означає, що її треба повторити ще кілька разів, поки не оволодіють нею.

Далі завдання вчителя полягає в тому, щоб закріпити досягнуте.

Кожен учитель прагне, щоб учні набули легкості, точності і впевненості у виконанні вправ, вміли виконувати їх за будь-яких умов. Удосконалення рухової навички досягатися багаторазовим повторенням вправи в зміцнених і ускладнених умовах. Основним завданням на цьому етапі є виправлення помилок у виконанні вправ.

У навчальній роботі треба систематично перевіряти рівень досягнутих результатів. Це дає учителеві змогу ввести необхідні зміни на подальше планування процесу фізичного виховання учнів. Тому на певних уроках ставиться завдання перевірки засвоєння окремої вправи, або виконання певного нормативу.

Фізичні вправи відрізняються одно від одної за ступенем складності виконання і силою впливу на організм учнів. Загальні завдання уроку фізичної культури і дидактична спрямованість його зумовлюють необхідність включати до уроку різні вправи, дотримуючись принципу поступовості і послідовності. На кожному уроці розв’язують кілька завдань, які об’єднуються загальною дидактичною спрямованістю, що визначає тип уроку. Від правильного визначення навчального завдання залежить основний зміст уроку, його побудова, методи навчання і організація учнів.

Навчання учнів навчальної вправи здійснюються відповідно до дидактичних принципів: свідомості, активності, наочності, доступності та індивідуалізації навчання систематичності і поступового підвищення вимог.

Самостійні заняття фізичними вправами:

а) ранкова гімнастика;

б) ігри на перервах;

в) виконання домашніх завдань;

г) відвідування спортивних секцій;

д) прогулянки на свіжому повітрі;

є) фізична культура в сім’ї.

Тема: Уроки фізичної культури в малокомплектній школі.

Учні мало-комплектних шкіл працюють за такими самими програмами як і учні звичайних шкіл, але специфіка роботи полягає в тому, що в класі-комплекті можуть бути учні кількох класів Н. – д: 1 і 2; 2 і 3...

Суттєву допомогу вчителеві у підготовці і проведенні уроку в мало-комплектній школі надають фізорги. Крім того їх обов’язком є приготування інвентаря до уроку.

Підготовка до проведення уроку фізичної культури починається ще на перерві, коли фізорги готують місце для занять.

Підготовча частина уроку починається з того, що чергових проводить шикування учнів і складає рапорт. Учнів шикують в такому порядку: на правому фланзі учні 3 кл., а далі 2 та 1. В такому строю вчителеві зручніше проводити гімнастичні шикування і перешикування, використовуючи знання і досвід учнів 3 класу.

В основній частині уроку відбувається навчання основних рухових дій. Вчитель як правило працює з тим класом, що вивчає новий матеріал, а з іншими учнями працюють фізорги. Стрибки з місця і розбігу, біг та метання на дальність зручніше виконувати поступово. Клас в такій послідовності: 1, 2 і 3. Найчастіше при проведенні основної частини уроку застосовується груповий метод, що дає змогу широко диференціювати матеріал уроку для учнів різних класів і керувати процесом навчання, коли учні кожного класу знаходяться в певній групі. Рухливі ігри проводяться к спільно, так і окремо.

Заключну частину уроку вчитель проводить спільно для всіх учнів: виставляє оцінки, підбиває підсумки, визначає домашнє завдання. Засобами цієї частини можуть бути ходьба, рухлива гра на увагу або вправи в русі.

Ч./у. Зміст уроку Д. Орган. методичні вказівки
  Підготовча частина 10-15 хв.  
  1. Шикування.
  2. Привітання.
  3. Повідомлення завдань уроку.
  4. Стройові вправи.
  5. Комплекс ЗРВ в русі.
  6. Комплекс ЗРВ на місце.
   
Основна частина 25-27 хв. 1. Вивчення нового матеріалу. 2. Удосконалення вивченого матеріалу. 3. Закріплення вивчення матеріалу. 4. Рухлива гра або естафета.    
Заключна частина 3-5 хв 1. Вправи на відновлення дихання. 2. Підведення підсумків. 3. Домашнє завдання.    

План-конспект уроку з фізичного виховання в 3 класі

Завдання уроку:

1. Навчити спеціальним підготовчим вправам баскетболіста.

2. Вдосконалення техніки передачі м’яча від грудей в парох.

3. Закріплення техніки перемінного ведення м’яча правою та лівою рукою.

4. Розвивати спритність в естафеті з елементами баскетболу.

Місце проведення: спортивна зала, 8.30 1 урок.

Інвентар: баскетбольні м’ячі, свисток.

Ч./у. Зміст уроку Д. Орган. методичні вказівки
  1.Шикування. 2.Привітання. 3.Повідомлення завдань уроку. 4.Стройові вправи: повороти „направо”, „наліво” і „кругом”. 5.Комплекс ЗРВ в русі:      
  І. ВПР В.п. – руки на пояс, на носках кроком руш.   Звернути увагу на положення спини під час виконання вправи (спину тримати рівно).
  ІІ. ВПР В.п. – руки за голову в замок, на п’ятках, „кроком-руш”.   Звернути увагу на положення рук під час виконання вправи.
  ІІІ. ВПР В.п. – руки на пояс на зовнішній стороні стопи, „кроком-руш”.   Спину тримати рівно, голову прямо.
  ІV. ВПР В.п. – руки на пояс, повному присяді „кроком-руш”.   Звернути увагу на положення рук під час виконання вправи
  V. ВПР В.п. – руки на пояс, біг з високим підніманням стегна, „бігом-руш”.   Звернути увагу на частоту виконання вправи.
  VІ. ВПР В.п. – руки на пояс, біг із закиданням гомілок, „бігом-руш”.   Звернути увагу на чіткість виконання вправи.
  VІІ. ВПР В.п. – руки на пояс, біг із закиданням гомілок, „бігом-руш”.     Звернути увагу на висоту виконання стрибків.
  6.Комплекс загально розвиваючих вправ на місці:    
  І. ВПР В.п. – ноги на ширині плечей, руки на пояс. 1-4 колові оберти головою вліво. 1-4 колові оберти головою вправо.     Звернути увагу на поставу.
  ІІ. ВПР В.п. – ноги на ширині плечей, руки до плеча. 1-4 колові оберти вперед. 1-4 колові оберти назад.     Звернути увагу на амплітуду колових рухів.
  ІІІ. ВПР В.п. – ноги на ширині плечей, ліва рука в горі, права внизу. Зміна положення рук на кожен рахунок.     Звернути увагу на положення рук (руки прямі).
  ІV. ВПР В.п. – ноги на ширині плечей, руки на пояс. 1- нахил вперед. 2 - вихідне положення. 3 – нахил назад. 4 – вихідне положення     Звернути увагу на положення спини (спину тримати рівно).
  V. ВПР В.п. – ноги на ширині плечей, руки на пояс. 1-4 колові оберти тулуба вліво. 1-4 колові оберти тулуба вправо.     Звернути увагу на положення ніг (не згинати колінні суглоби).

Тема: Планування роботи з фізичного виховання школярів. Планування та його функції. Документи планування. Річний графік навчально-виховної роботи, робочий план.

Документи планування

Усі документи планування можна поділити 2 групи:

1) державні документи;

2) документи, що складаються вчителем.

1. Головна вада сьогоднішньої базової програми в її перевантаженості навчальним матеріалом, який значно перевищує бюджет часу відведений для його засвоєння. Вона містить підготовчі та підвідні вправи, які повинні підбиратися самим учителем. Вадою програми є і те, що вона не визначає, на якому рівні (уміння, навички) програма освітнього закладу повинна мати 4 розділи:

1) Мета і навчальні, виховні і оздоровчі завдання фізичного виховання – є визначальним. Успішне вирішення проблеми адекватного визначення мети навчання і виховання у фізичній культурі та пошук об’єктивних показників, за якими можна визначити ступінь реалізації поставлених завдань, є важливою умовою ефективного управління навчально-виховним процесом. Мета навчання повинна бути виражена не тільки в загальній формі, але й у вигляді конкретних вимог до рівня і характеру знань, умінь, здібностей та можливостей учнів, їх психічної діяльності на різних етапах навчання.

2) „Зміст навчального матеріалу” передбачає такий підбір і структурування навчального матеріалу, який забезпечить досягнення поставленої мети і розв’язання завдань та буде сприяти розвитку учнів.

3) „Діяльність учителя та учнів у навчальному процесі2. Передбачає конкретні вміння учнів, які будуть формуватись у кожному класі, і загалом сформують у випускників шкіл уміння самовдосконалюватися та звичку до систематичних занять фізичними вправами. Учень не тільки засвоює конкретні знання та фізичні вправи, але й, що головне, повинен оволодіти способами діяльності (оперування ними).

4) „Рівні особистого розвитку учнів – очікувані результати”. Причини удосконалення навчальних програм:

- значне положення матеріальної бази, викладання в навчальний процес досягнень науково-технічного прогресу і передового досвіду.

- піднесення освітнього цензу вчителя рівня підготовленості учнів.

- постановка суспільством нових завдань щодо фізичного виховання котрі потребують пошуку нових засобів і форм роботи.

Функції вчителя полягають в тому, щоб із відомих обрали най адекватніші змістові програми тести.

Документи планування, що складаються вчителем.

Реальний процес фізичного виховання будується у формі великих, середніх і малих циклів, то їхня тривалість переважно і становить масштаби планування, а саме:

- річний графік навчально-виховної роботи;

- робочий план на чверть;

- конспект на урок (декілька уроків).

Річний графік

навчально-виховної роботи

Його функція – рівномірно, доцільно розподілити навчальний матеріал і систематизувати роботу на рік. Складання графіка починається з передбачення результатів, які належить зробити до кінця року, та з аналізу навчального матеріалу для визначення опорних (основних) вправ і розрахунку часу, необхідного для їх засвоєння (складання програм вивчення).

3 способи планування розділів шкільної програми:

а) паралельний – в уроки одночасно включають матеріал із різних розділів.

б) послідовний - практикується у старших класах і передбачає почергове вивчення вправ легкої атлетики, спортивних ігор, гімнастики....

г) змішаний – передбачає комбінацію першого і другого способів.

Вибираючи спосіб, потрібно врахувати вік учнів, їхню підготовленість, етап навчання, кліматичні умови, матеріальну базу. Проте слід пам’ятати, що паралельне проходження матеріалу прогресивніше. Воно дає змогу ефективно здійснювати навчання, створюючи умови для тривалого використання засобів, сприяючи формуванню стійких навичок.

Графік навчально-виховної роботи

з фізичної культури для учнів 10 класу.

Зміст навчаль- ного матеріалу Теоретичні відомості та міжпредметні зв’язки Виховні завдання І чверть ІІ чве рть ІІІ чверть ІV чверть
                                        .. ..    
                                                       
                                                       

Графік навчально-виховної роботи належить до перспективного планування.

У графу „Зміст навчального матеріалу” учитель вносить вправи з програми, ігри і контрольні тести для визначення рівня розвитку фізичних якостей.

У графу „Теоретичні відомості та міжпредметні зв’язки” записує лише загальні питання, наприклад, правила безпеки на уроках, інформацію щодо значення вправ для підвищення працездатності, гігієнічні вимоги.

У графу „Виховні завдання” можуть планувати як до групи вправ, так і до кожної вправи.

Наступні графи – це номери уроків.

Серії уроків рекомендуємо формувати так, щоб раціонально поєднувати різні значення завдання. Вивчення нового матеріалу слід поєднувати із завданням повторення і закріплення.

Безпосереднє планування навчального матеріалу за уроками досягаються шляхом розміщення, певних умовних позначок у клітинках, що відповідають конкретним вправа і номером уроку:

- безпосередня підготовка до розучування, повторення найважливіших вправ для певної серії уроків (П);

- попереднє розучування (ПР);

- поглиблене розучування (Р);

- закріплення (З);

- удосконалення (У);

- контроль (К);

- домашнє завдання (ДЗ).

Перевірка якості графіка здійснюється:

1) по горизонтам:

- дотримання наступності засвоєння матеріалу всередині розділів і між ними;

- забезпечення випереджаючого розвитку фізичних якостей;

- поступове підвищення функціональних можливостей організації учнів;

- періодичне повторення вправ на уроці й у самостійних заняттях для міцного засвоєння.

- Забезпечення системи контролю за ходом навчального процесу.

2) по вертикалі:

- використання різноманітних засобів для формування оптимального емоційного стану учнів;

- різнобічний вплив на опорно-руховий апарат;

- оптимальне, розумове, фізичне і координаційне навантаження;

- відповідність обсягу навчального матеріалу тривалості уроку.

Примірні плани, що публікуються у журналах, не радимо використовувати у готовому вигляді. Готовий сценарій практично-педагогічної діяльності не може передбачити всіх можливих ситуацій на які вчитель натрапляє щодня.

РОБОЧИЙ ПЛАН

Заплановане в річному плані уточнюється і конкретизується в етапних планах на семестри. Етапний план є фрагментом річного плану. Він складається безпосередньо перед початком чергового семестру з урахуванням досягнутого у попередньому. У практиці цей документ називають календарним або поурочним планом. У системі планування він виконує функцію методичного забезпечення.

Робочий план

із фізичної культури для учнів _____ класу

№ уроку, дата Зміст підготовчої частини уроку Основна частина уроку Заключна частина уроку. Домашнє завдання.
       

Об’єктом поурочного планування є не тільки основні вправи, передбачені програмою і графіком, а й відповідні підготовчі, підвідні та контрольні вправи і допоміжні завдання.

У робочому плані вчитель спочатку визначає завдання і засоби основної частини кожного заняття використовуючи при цьому раніше складені програми навчання. Потім обирають засоби підготовчої. Тут записують характер загальнорозвиваючих вправ (Наприклад: вправи з гімнастичними палицями, в парках, без предметів) і конкретно вказують, які спеціальні вправи будуть запропоновані учням.

Плануючи заключну частину, завжди передбачайте зв’язок проведеного уроку з наступним – це досягається шляхом націлення учнів на самостійну роботу, спрямовану на закріплення вивченого і підготовку до засвоєння матеріалу на майбутніх уроках, сюди включають вправи на розслаблення і вправи на гнучкість. Робочий план відносять до поточного планування.





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 566 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.014 с)...