Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Мережі АРМ управлінського персоналу



Автоматизоване робоче місце (АРМ) – проблемно-орієнтований апаратно-програмний комплекс, що охоплює апаратні, програмні та інформаційні засоби для розв’язання задач користувача (спеціаліста з управління) безпосередньо на його робочому місці в режимі діалогу з комп’ютером.

АРМ – це робоче місце персоналу, яке обладнане засобами, що забезпечують участь людини в реалізації своїх функцій як фахівця або функцій АСУ. Класифікації АРМ відбувається за такими основними ознаками:

за функціональною спрямованістю – АРМ технічного і допоміжного персоналу, АРМ спеціаліста, АРМ керівника тощо;

за рівнем використання ПК – АРМ низового рівня, АРМ середнього рівня, АРМ вищого рівня;

за формою організації працівників на ПК – індивідуальні і групові, одноапаратні і багатоапаратні;

за іншими ознаками.

Для умов, при яких системна обробка інформації здійснюється не тільки комплексно але й в ритмі виробництва, а управління – цілеспрямовано і оперативно завдяки новій інформаційній (безпаперовій) технології, найбільш перспективний і ефективний буде такий структурний підхід до побудови автоматичної системи управління підприємством (АСУП), при якому основу цієї системи будуть складати комплекси АРМ, що об'єднанні за ресурсо-забезпечувальною ознакою (матеріальні, трудові, фінансові, а також основні засоби і готова продукція). Такий підхід до організації системи комплексів АРМ в умовах АСУП дозволить:

– забезпечити взаємозв'язок процесів збирання і обробки інформації по горизонталі (між структурними підрозділами) на кожному рівні, по кожній предметній області – ресурсозабезпечувальній підсистеми;

– оперативно і всебічно забезпечити по кожній підсистемі і на усіх рівнях (по вертикалі) розв’язок функціональних питань управління (нормування і регламентація, планування, облік і контроль, звітність, економічний аналіз й прийняття управлінських рішень) за усіма видами виробництва;

– оперативно здійснювати інформування керівників і спеціалістів різних рівнів достовірною і повною інформацією про стан ресурсів, пріоритетних в управлінні виробництвом, а також про процеси і операції, які відбуваються на підприємстві і в його структурних ланках;

– вирішити проблему своєчасного автоматизованого формування достовірних результатів виробничо-господарської діяльності підприємства в цілому, а також одержання зведених фінансових показників для формування установленої звітності за різні періоди часу.

В практичному плані система комплексів АРМ на підприємстві може мати таку структуру, яка складе технічну основу оперативного і автоматизованого управління виробництвом на високому якісному рівні.

Комплекс АРМ з управління виробництвом, випуском і відвантаженням готової продукції включає такі основні АРМ:

– ланка низового рівня – АРМ майстра виробничих операцій (воно і для збирання і обробки даних про виробіток працівників – відрядників), АРМ завідуючого складом і (або) комірника;

– ланка середнього рівня – АРМ бухгалтера, АРМ нормувальника, АРМ керівника;

– ланка вищого рівня – АРМ старшого бухгалтера за зведеними показниками, АРМ плановика, АРМ керівника.

Комплекс АРМ з управління основними засобами включає такі основні АРМ:

– ланка низового рівня – АРМ майстра з устаткування;

– ланка середнього рівня – АРМ бухгалтера, АРМ технолога, АРМ керівника;

– ланка вищого рівня – АРМ плановика, АРМ керівника.

Комплекс АРМ з управління матеріальними ресурсами включає такі основні АРМ:

– ланка низового рівня – АРМ завідуючого складу і (або) комірника;

– ланка середнього рівня – АРМ бухгалтера, АРМ економіста, АРМ нормувальника, АРМ керівника;

– ланка вищого рівня – АРМ старшого бухгалтера по зведених показниках, АРМ плановика, АРМ керівника.

Комплекс АРМ з управління трудовими ресурсами включає такі основні АРМ:

– ланка низового рівня – АРМ майстра зі збирання й обробки даних про виробіток, АРМ табельника, кадровика;

– ланка середнього рівня – АРМ бухгалтера, АРМ нормувальника, АРМ керівника;

– ланка вищого рівня – АРМ старшого бухгалтера за зведеними показниками, АРМ плановика, АРМ керівника, АРМ економіста.

Комплекс АРМ з управління фінансовими ресурсами включає такі основні АРМ:

– ланка низового рівня – АРМ касира і банківських розрахунків;

– ланка середнього рівня – АРМ бухгалтера, АРМ економіста, АРМ плановика, АРМ керівника;

– ланка вищого рівня – АРМ старшого бухгалтера по зведених показниках, АРМ плановика, АРМ економіста, АРМ керівника.

Коли створюють систему комплексів АРМ різних рівнів то треба мати на увазі, що кількість ПК на тій чи іншій ланці (робочому місці) повністю залежить від обсягів інформації, що збирається на цьому АРМ, строках її обробки і періодичності видачі її користувачам. Тому допускається щоб одна ПК використовувалась декількома користувачами, але кожний з них повинен користуватись своєю дискетою (флешкою).

Режим праці зазначених АРМ неоднаковий. Якщо АРМ ланки низового рівня зазвичай працюють у ритмі виробництва, тобто тоді, коли виконується виробничо-господарська операція і інформація про неї фіксується в ПК, то АРМ ланок старших рівнів працюють в більш “вільному” або щадному режимі.

Інформаційне забезпечення системи комплексів АРМ передбачає організацію такої ІБ, яка б регламентувала інформаційні зв'язки, забезпечувала необхідними даними всі АРМ тощо. Розподілена база даних забезпечує таке роздроблення її на півбази, які розміщуються на окремих АРМ; простоту доступу до будь-якої підбази з урахуванням санкціонованого доступу; високу продуктивність маніпулювання даними тощо. Структура ж ІЗ повинна забезпечувати мінімальну помірність даних, зручність організації архіву тощо.

Треба зазначити, що формування розподілених баз даних, які комплектуються умовно-постійною інформацією, в багаторівневих інтегрованих АСУ здійснюється поступово, у безперервному процесі, шляхом нагромадження даних. Наприклад, служба маркетингу визначає перелік виробів, які користуються попитом на ринку і заносить ці дані до відповідного ПК в зазначену базу даних. Конструктори, розробляючи структуру і склад цих виробів, використовують зазначену інформацію і збагачують її новою. Технологи в свою чергу використовують інформацію, яка в базі накопичена раніше, доповнюють її технологічною (в поопераційному розрізі), нормативною тощо. Вся ця накопичена умовно-постійна інформація потім використовується при автоматизації первинного обліку, додаючи до неї тільки нові дані, які визначають хто і скільки зробив.

Таким чином, безперервність виробничого циклу (служба маркетингу – конструкторська розробка – технологічна підготовка – виробництво – облік – відвантаження виробів – розрахунки з покупцями) повністю відображається в ІС.

Програмне забезпечення АРМ складається з загального або системного, функціонального або прикладного програмного забезпечення, до якого входить також як самостійна частина математичне програмне забезпечення (рис.4.17).

Рис.4.16. Структура програмного забезпечення АРМ

Загальне або системне ПЗ включає операційну систему і прикладні програми, які розширюють її, програмні засоби діалогового режиму тощо. Цей вид забезпечення призначений для управління роботою процесора; організацій доступу до пам'яті, периферійних засобів і мережі; масивами; запуском і процесами виконання прикладних програм, у тому числі і на різних язиках (Бейсік, Паскаль тощо).

Функціональне або прикладне програмне забезпечення призначене для автоматичного рішення для функціональних задач при управлінні об'єктом, у тому числі і задач оптимізації, прогнозування, мережного планування і управління, імітаційного моделювання тощо.

Додаткові засоби програмного забезпечення характеризуються широким діапазоном застосування і масовим виробництвом. Найбільш відомими є програми:

– системи обробки текстів – SUPER STAR, WORD STAR;

– системи машинної (LIZA DRAW) і ділової (LIZA GRAGH) графіки;

– бази даних (MS Access, d BASE III PLUS, LOTUS тощо);

– системи табличного введення й обробки даних (MS Excell, VisiCalc, SUPERCALC).

Системна обробка облікової інформації на ПК може бути реалізована в операційній системі. Язиками програмування є язики маніпулювання даними СУБД FoxBASE, CLIPPER та інші.

Комплекс діалогових (інтерактивних) програмних засобів, які організовані у формі діалогових систем, забезпечують “меню” (для вибрання одного з багатьох діянь), “заповнення шаблону” (для введення форматованої інформації у вигляді таблиць), “питання-відповідь” (для цілеспрямованого пошуку рішення процесу управління) тощо.

Структурна система комплексів АРМ об'єднується у вигляді глобальних або локальних мереж, в яких мікро-ЕОМ, ПК, термінали та інші периферійні пристрої взаємозв'язані за допомогою каналів як між собою, так і з однією або декількома середніми або великими ЕОМ. На промислових підприємствах застосовуються локальні мережі, які забезпечують об'єднання великої кількості ПК розташованих на відстані до 2 км один від одного встановлених безпосередньо на місцях, де виникає, збирається, оброблюється і використовується інформація з метою автоматизації управління виробництва.

Топологічні структури мереж бувають таких основних типів: централізовані, децентралізовані, кільцеві, радіально-кільцеві тощо.

Для реалізації основних функцій локальних мереж (обмін даними поміж користувачами і системами, розв’язку функціональних задач, занесення і вибирання інформації з бази даних тощо) вони на логічному рівні включають робочу, термінальну, адміністративну, інтерфейсну й комунікаційну систему.

Робоча система повинна реалізувати інформаційні процеси, які пов'язані з організацією, зберіганням, пошуком і обчислювальною обробкою даних.

Термінальна система організує споживання інформаційних ресурсів шляхом управління роботою термінального устаткування, підготовку завдань користувачів, а також забезпечує сполучення з пунктом знаття даних з технологічного устаткування.

Адміністративна система здійснює управління процесами функціонування інформаційної обчислювальної мережі, яка включає облік роботи основних елементів мережі, накопичення статистичних даних, видачу різних довідок і звітів про роботу мережі, контроль за діагностикою несправностей мережі тощо.

Інтерфейсна система реалізує функції, які пов'язані з перетворенням процедури управління і інформації, що передається в умови взаємодій з іншими мережами або нестандартними абонентськими системами.

Комунікаційна система орієнтована на виконання функцій, які пов'язані із забезпеченням взаємодії всіх систем, що управляють потоками даних, їх маршрутизацією і комунікацією.

У системі комплексів АРМ підприємства, в яку ПК об'єднанні локальною мережею, принципово по іншому організовуються інформаційні потоки між користувачами або процесами. Наприклад, фактична інформація про рух матеріальних цінностей на складі формується на АРМ завідуючого складу (ланка низового рівня). Потім вона автоматично (відповідно до регламентуючої інформації керівників і фахівців різних рівнів) передається відповідним користувачам. Так, дані про надходження матеріальних цінностей на склад передаються в ритмі виробництва:

– на АРМ бухгалтера матеріальних цінностей (ланка середнього рівня) для контролю за точністю і вірністю оприбуткування цих матеріалів на складі, а також для формування даних про заготівлю матеріальних цінностей (в тому числі виявлення різниці в цінах постачальників і підприємства), розрахунків з постачальниками тощо;

– на АРМ економістам відділу матеріально-технічного забезпечення (ланка середнього рівня) для контролю за виконанням договірних поставок постачальниками та інших операцій;

– на АРМ керівника відділу матеріально-технічного забезпечення (ланка середнього рівня), а в ряді випадків і на АРМ керівника (ланка вищого рівня), який відповідає за забезпеченням цим ресурсом виробництва в цілому, для прийняття рішень особливо по дєфецитній номенклатурі матеріальних цінностей;

– на АРМ старшого бухгалтера (ланка вищого рівня) для зведення даних про матеріальні цінності в різних аспектах за підприємством в цілому.

Таким чином, використовуючи комплекси АРМ і їх мережі при застосуванні НІТ, можна організувати системну обробку економічної інформації як на об'єкті управління в цілому, так і на його структурних ланках. Проте ПК, об'єднані комунікаціями, можуть бути ефективно використані для обробки інформації не тільки на даному об’єкті управління, але й за його межами.





Дата публикования: 2015-01-23; Прочитано: 1679 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...