Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 3. Методи, прийоми та засоби виховання



Поняття про методи виховання. Прийоми виховання. Засоби виховання. Різні підходи до класифікації методів виховання. Умови оптимального вибору методів виховання.

Класифікація методів виховання, в основу якої покладено цілісну структуру діяльності особистості:

1. методи формування свідомості особистості;

2. методи організації діяльності, спілкування та формування досвіду суспільної поведінки;

3. методи стимулювання поведінки і діяльності особистості;

4. методи самовиховання.

Тема 4. Організаційні форми виховної роботи

Позакласна виховна робота, її форми: класна година, етична бесіда, зустрічі з відомими людьми, обговорення книг, читацькі конференції, масові свята, змагання, конкурси, олімпіади та ін.

Технологія підготовки і проведення колективної творчої справи (КТС).

Позашкільні заклади в системі освіти і виховання: палаци та будинки дитячої творчості, дитячо-юнацькі центри міжнародного співробітництва, дитячі театри, центри науково-технічної творчості, школи образотворчого мистецтва, центри юних техніків, дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячі бібліотеки.

Формальні та неформальні групи.

Характеристика дитячих громадських організацій ("Пласт", Спілка піонерських організацій України (СПОУ), "Січ"та ін).

Тема 5. Виховання особистості в колективі.

Поняття про соціалізацію та соціальний розвиток особистості. Основні фактори впливу на соціалізацію особистості. Соціальна та громадянська активність та її формування в умовах сім’ї і школи. Організація соціально-комунікативної діяльності учнів. Соціальний розвиток учнів в процесі навчально-виховної роботи та методи його діагностики.

Проблеми особистості і колективу.

Загальні поняття про дитячий колектив, його ознаки та структура. Основні типи колективів. Динаміка та стадії розвитку колективу. Система перспективних ліній, традицій колективу. Принципи паралельної дії і єдності педагогічних вимог. Проблеми дитячого колективу, його навчання та виховання.

Гармонія розвитку колективу та особистості.

Характеристика існуючих дитячих та юнацьких формальних та не формальних організацій, їх завдання; напрямки діяльності. Система учнівського самоврядування.

Тема 6. Розумовий розвиток особистості школяра. Формування основ наукового світогляду.

Розумове виховання школярів. Завдання розумового виховання. Формування культури розумової праці як мета розумового виховання. Інтелектуальні сили особистості. Сутність пізнавального інтересу. Шляхи оволодіння учнями основними розумовими операціями: аналіз; синтез; порівняння; класифікація; узагальнення. Інтелектуальні уміння: загальні та спеціальні. Розвиток мислення взагалі і його окремі види: діалектичне; логічне; абстрактне; узагальнене; категоріальне; теоретичне; індуктивне; дедуктивне; алгоритмічне; творче; системне.

Формування світогляду як провідного завдання виховання базової культури особистості. Поняття світогляду як узагальнену систему поглядів, переконань, ідеалів, у яких людина виражає своє ставлення до оточуючого її природного і соціального середовища, самої себе. Структура світогляду: знання; погляди; переконання; вчинки, дії людини.

Види світоглядів: буденний; релігійний; науковий. Народний світогляд як джерело формування наукового світогляду.

Шляхи формування світогляду школярів. Критерії розумового виховання.

Тема 7. Духовний розвиток особистості. Моральне та естетичне виховання.

Мораль як форма суспільної свідомості. Моральні норми. Моральні принципи. Моральні категорії. Моральні ідеали. Моральне виховання. Формування моральної культури особистості як мета морального виховання. Психолого-педагогічні основи морального виховання. Завдання морального виховання. Стадії морального розвитку особистості. Єдність загальнолюдських і національних цінностей у моральному вихованні. Зміст морального виховання в сучасній українській школі.

Критерії моральної вихованості.

Шляхи морального виховання учнів у навчанні й позанавчальній діяльності. Засоби морального виховання.

Народна мораль, засвоєння її у процесі залучення дітей до праці, дотримання традицій, звичаїв, участі у обрядах тощо. Моральне виховання і релігія. Основи статевого виховання учнів.

Поняття про естетичне виховання, його основні завдання. Естетичне виховання як складова духовної культури. Шляхи і засоби естетичного виховання у навчальній, позакласній і позашкільній роботі. Форми і методи естетичного виховання. Естетичне виховання на народних традиціях, національному мистецтві, музиці, фольклорі.

Взаємозв'язок між естетичною культурою та естетичним розвитком особистості. Поняття про естетичний смак, естетичний ідеал.

Шляхи естетичного виховання. Засоби естетичного виховання.

Тема 8. Трудове та економічне виховання. Система профорієнтації.

Зміст та завдання трудового виховання. Виховання працьовитості як важливий аспект морального формування особистості. Ознаки працьовитої людини. Принципи трудової підготовки.

Етапи трудової підготовки школярів. Види діяльності учнів. Вимоги до організації праці учнів.

Методи, форми, засоби трудового виховання.

Вікові відмінності в трудовому вихованні школярів.

Зміст профорієнтації учнів. Компоненти профорієнтації учнів: профінформація, профконсультація, профвідбір, профадаптація.

Економічне виховання, його завдання, форми та методи здійснення.

Тема 9. Формування громадянської культури школярів. Виховання свідомої дисципліни. Основи правового виховання.

Громадянськість як інтегрована риса особистості. Формування свідомого громадянина як мета громадянського виховання. Завдання громадянського виховання. Національна самосвідомість. Почуття патріотизму. Зміст громадянського виховання в сучасній українській школі.

Шляхи формування громадянської культури у навчанні й поза навчальній діяльності. Методи, форми, засоби громадянського виховання.

Свідома дисципліна, обов’язок і відповідальність – важливі моральні якості особистості. Виховання свідомої дисципліни. Завдання і зміст правового виховання. Форми і методи правового виховання Значення правового виховання в попередженні правопорушень серед учнівської молоді.

Формування правової культури особистості як умова розвитку правосвідомості особистості. Зміст та завдання правового виховання.

Взаємозв’язок між правовою культурою особистості та розвитком ціннісних орієнтацій особистості.

Критерії сформованості правової культури учнів. Методи, форми, засоби правового виховання.

Правопорушення неповнолітніх та причини їх виникнення. Попередження правопорушень (профілактика відхилень поведінки учнів у школі, громадських місцях, сім’ї). Ліквідація першопричин правопорушень неповнолітніх. Особливості виховної роботи з дітьми, схильними до правопорушень.

Тема 10. Основи фізичного розвитку та зміцнення здоров’я дітей.

Поняття фізичного розвитку і виховання. Оздоровчі, освітні і виховні завдання фізичного розвитку. Зміст і засоби фізичного виховання. Народно-педагогічні засоби фізичного загартування підростаючого покоління. Форми і методи фізичного розвитку школярів. Організація здорового способу життя дітей в сім’ї і школі. Позакласна і позашкільна фізкультурно-оздоровча діяльність дітей. Методи діагностики фізичного розвитку школярів.

Тема 11. Класний керівник як організатор навчально-виховного процесу.

Зміст педагогічної діяльності класного керівника. Професіограма класного керівника. Функції класного керівника: виховна; розвиваюча; організаторська; стимулююча; діагностична; соціальна; координаційна; методична. Права і обов’язки класного керівника.

Напрями організаційно-педагогічної діяльності класного керівника: вивчення учнів; формування виховуючого колективу; координація педагогічних вимог вчителів-предметників; налагодження педагогічної взаємодії з батьками і громадськістю.

Планування як спільна діяльність класного керівника, учнів і дорослих щодо визначення цілей, змісту й способів організації виховного процесу. Вимоги до плану роботи класного керівника. Види планування: перспективне; оперативне; поточне. Структура плану. Форми планів: план-графік; план-сітка; календарний; циклічний.

Методика колективного творчого виховання (І.Іванов). Колективні творчі справи.

Тема 12. Позакласне та позашкільне виховання і навчання.

Загальне поняття про позакласну і позашкільну роботу в системі виховання цілісної особистості. Завдання, зміст і основні принципи позакласної роботи з школярами.

Різноманітність масових, групових та індивідуальних форм позакласної роботи. Впровадження позакласної діяльності школярів, що побудована на давніх українських традиціях.

Позашкільна виховна робота: її завдання і зміст. Позашкільні навчально-виховні заклади і основні напрямки їх діяльності.

Взаємозв’язок позакласної і позашкільної роботи.

Тема 13. Родинне виховання особистості.

Виховання у сім’ї – першооснова розвитку дитини як особистості. Вплив атмосфери сімейного життя, її ставлення до праці, трудового укладу, загальної культури, рівня педагогічної культури батьків, системи взаємин на виховання дитини.

Сучасні проблеми сімейного виховання: підготовка дітей до школи, організація домашньої навчальної діяльності, створення раціонального режиму дня, визначення обов’язків дитини по дому, системи вимог, організація розвитку кмітливості, розважальних, пізнавальних, навчальних, творчих інтересів.

Сталі (традиційні) народно-педагогічні погляди на сім’ю і виховання дітей в родині.

Основні народно-педагогічні традиції сімейного виховання дитини.

Тема 14. Національна своєрідність виховання.

Суть та зміст національного виховання, його специфіка. Роль народних звичаїв та традицій у вихованні підростаючого покоління. Форми зв’язку школи і сім’ї. Співробітництво учителів і батьків. Відповідальність батьків за розвиток дитини.

Нетрадиційні форми роботи з батьками (організація консультпунктів з проблем сімейного виховання, конференції батьків по обміну досвідом організації раціонального дозвілля дітей різних вікових груп, семінари–практикуми по відродженню національних традицій в сім’ях, вихідний день в школі разом з батьками і дітьми та ін.) у поєднанні з традиційними (народні університети педагогічних знань для батьків, педагогічний всеобуч та ін.).

Участь громадськості у вихованні дітей та формуванні національної свідомості особистості.

Ради школи, батьківські ради та комітети. Виховання дітей за місцем проживання. Спільна діяльність школи, сім’ї, громадськості і трудових колективів по організації дозвілля дітей, надання їм допомоги у навчанні, у створенні умов для правильного сімейного виховання, оволодінні суспільним досвідом, збереженні та розвитку національних звичаїв і традицій.

Розділ 4. Управління педагогічними системами

Тема 1. Сутність і загальні принципи управління педагогічними системами.

Поняття про систему освіти і виховання в Україні. Мета та основні принципи освіти України. Система освіти України та її структура. Питання управління освітою в Законі України "Про освіту".

Загальна середня освіта як основна ланка всебічного розвитку особистості учня. Загальноосвітня школа трьох ступенів: перший – початкова школа, другий – основна школа, третій – старша школа. Особливості управління різними типами навчально–виховних закладів.

Учасники навчально–виховного процесу. Державні і громадські органи управління освітою. Особливості управління системами освіти і виховання у найбільш розвинених зарубіжних країнах.

Тема 2. Система освіти та виховання в Україні.

Закон України "Про освіту". Державна національна програма "Освіта". Поняття про систему освіти і виховання в Україні. Система освіти: заклади освіти, наукові, науково-методичні і методичні установи, науково-виробничі підприємства, державні і місцеві органи управління освітою та самоврядування в галузі освіти. Принципи побудови системи освіти України.

Концепція загальноосвітньої школи України. Основні принципи побудови системи національної освіти України. Система освіти України та її структура. Основні компоненти структури освіти: дошкільна освіта; загальна середня освіта; позашкільна освіта; професійно-технічна освіта; вища освіта; післядипломна освіта; аспірантура; докторантура; самоосвіта.

Загальноосвітня школа трьох ступенів: початкова школа, основна школа, старша школа, їх завдання. Спеціалізовані школи, інтернати, ліцеї та інші навчально-виховні заклади. Приватні навчально-виховні заклади.

Органи управління освітою. Функції та завдання Міністерства освіти України, місцевих органів освіти і науки, органів громадського самоврядування в освіті.

Тема 3. Основні функції управління навчальним процесом.

Система управління сучасною освітою. Наукові основи управління. Принципи управління освітою

Статут середньої загальноосвітньої школи та концепція національного виховання загальноосвітньої школи України.

Навчально-виховний процес і громадсько-політична діяльність у закладах освіти відповідно до Закону України "Про освіту".Внутрішкільне керівництво і контроль; планування роботи. Принципи і методи внутрішкільного керівництва, його зміст та форми реалізації.

Організація внутрішкільного контролю за діяльністю учителів, вихователів, класних керівників, методоб’єднань, форми контролю та їх вдосконалення.Педагогічна рада в школі та рада школи, їх функції, зміст і форми діяльності.

Тема 4. Взаємодія соціальних інститутів в управлінні педагогічною системою.

Діяльність школи як відкритої соціально-педагогічної системи. Соціальна робота, виховання в сім’ї, педагогічна підтримка сім’ї, співробітництво школи і сім’ї у вихованні дітей, роль дитячих і громадських організацій у вихованні дітей. Сфери діяльності та функції соціальних інститутів і соціальних працівників.

Тема 5. Підвищення кваліфікації і атестація педагогічних працівників.

Проблеми підвищення кваліфікації, вивчення, узагальнення і поширення перспективного досвіду вчителів і педагогічних колективів, впровадження в практику школи досягнень педагогічної науки як основні завдання удосконалення професіоналізму вчителів.. Залучення учительських кадрів до педагогічного пошуку, дослідження актуальних проблем навчання і виховання учнівської молоді, вдосконалення навчально–виховного процесу, відродження української культури та ін. Критерії та етапи вивчення перспективного педагогічного досвіду. Форми поширення досвіду. Діяльність кращих шкіл України, особливості роботи вчителів-новаторів.

Методичне забезпечення діяльності вчителя. Система підвищення кваліфікації. Методичні об’єднання.

ТЕМИ І ЗМІСТ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

ЗАЛІКОВИЙ МОДУЛЬ І

Розділ 1. Загальні основи педагогіки.

Семінарське заняття 1.

Тема: Предмет педагогіки та її основні категорії

Мета: виявити знання та розуміння студентами основних педагогічних категорій; формувати уміння аналізувати педагогічні проблеми; виховувати інтерес до педагогічних проблем.

Основні поняття: педагогіка, виховання, навчання, освіта, народна педагогіка, система педагогічних наук, методи науково-педагогічного дослідження, логічна структура науково-педагогічного дослідження.

Теоретичні питання:

1. Яке походження слова „педагогіка”? Яка сучасна система педагогічних наук? Сутність зв’язків педагогіки з іншими науками.

2. Педагогіка як наука і мистецтво. Об’єкт і предмет педагогічного дослідження.

3. Основні педагогічні категорії.

4. Джерела педагогіки.

5. Суть і етапи педагогічного дослідження.

6. Характеристика методів педагогічного дослідження.

Творчі завдання:

1. Проаналізувати підходи авторів різних підручників з педагогіки до визначення об'єкту, предмету, завдань, категорій і понять педагогіки.

2. Скласти програму експериментального дослідження будь-якої педагогічної проблеми з використанням методів педагогічного дослідження і довести її ефективність.

Теми дослідницьких робіт:

1. Значення зв'язків педагогіки з антропологічними науками для розвитку теорії виховання.

2. Гуманізація виховної роботи у сучасній загальноосвітній школі України.

3. Сучасні проблеми освіти і школи в Західній Європі.

Дискусія:

Педагогіка — це наука чи мистецтво?

-

- Самостійна робота:

1. Розв’язання педагогічних задач з теми „Науково-педагогічні методи дослідження”.

2. Розробка методики анкетування учнів на тему, яка цікавить студента або групу студентів.

3. Діагностика самооцінки майбутніх вчителів.

4. Психолого-педагогічна характеристика учня.

Література:

1.Каптерев П.Ф. Педагогика – наука или искусство? // Педагогіка: Хрестоматія / Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання – Прес, 2003. – 700 с.

2.Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

3.Національна система виховання / Концепція – К.: Либідь, 1991.

4.Положення про середню загальноосвітню школу України // Освіта. – 1991. — 12 липня.

5.Педагогіка: Навчальний посібник. – Харків: ТОВ „Одіссей”, 2003. – 352 с.

6.Фіцула М.М. Педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Академвидав, 2003. – 528 с.

7.Ушинський К.Д. Про користь педагогічної літератури // Педагогіка: Хрестоматія / Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання – Прес, 2003. – 700 с.

Семінарське заняття 2

Тема: Особистість учня та її розвиток.

Мета: виявити рівень осмислення студентами зв’язку педагогіки з психологією; формування уміння аналізувати процес розвитку особистості; виховувати інтерес до психолого-педагогічних проблем.

Основні поняття: особистість, індивідуальність, розвиток, формування, акселерація, ретрадація, соціалізація, спадковість, середовище.

Теоретичні питання:

1. Суть понять „особистість” і „індивідуальність”.

2. Основні теорії розвитку особистості.

3. Основні фактори розвитку особистості:

- роль спадковості у розвитку особистості;

- середовище як фактор розвитку і соціалізації особистості;

- умови ефективності виховання як фактора розвитку особистості;

- значення активності особистості у її розвитку і саморозвитку.

4. Рушійні сили процесу розвитку особистості.

5. Вікові етапи в розвитку особистості.

Творчі завдання:

1. Виявити особливості дії різних факторів на Ваш особистісний розвиток.

2. Як вчителі використовують рушійні сили розвитку особистості учнів.

Теми дослідницьких робіт:

1. Активна діяльність як фактор розвитку особистості.

2. Проблема успадкування особистістю спеціальних задатків та інтелектуальних якостей.

3. Вплив середовища на розвиток дитини.

4. Основні функції виховання як фактору розвитку особистості.

Дискусія:

Чи необхідно враховувати індивідуальні особливості учнів у виховній роботі?

Самостійна робота:

1. Зробіть порівняльний аналіз нервово-психологічної і пізнавальної сфери учнів різного віку.

2. Порівняйте особливості фізичного розвитку учнів молодшого, середнього і старшого шкільного віку.

3. Проаналізуйте прислів’я та приказки українського народу про розвиток особистості.

Література:

1.Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

2.Закон України „Про освіту” // Освіта. – 1991. – 25 червня.

3.Лейтес Н.С. Возрастная одаренность школьников: Учеб. пособие для студ. высш. пед. учеб. заведений – М.: Издательский центр „Академия”, 2001. – 320 с.

4.Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

5.Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця: „Книга – Вега”, 2003. – 416с.

6.Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 1: Общие основы. Процесс обучения. – 576 с.

7.Пуйман С.А. Педагогика: основные положения курса: Справочное пособие. – Мн.: ТетроСистем, 1999. – 128с.

8.Сухомлинський В.О. Як виховати справжню людину // Педагогіка: Хрестоматія / Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання – Прес, 2003. – 700 с.

Семінарське заняття 3

Тема: Педагог: професійна діяльність і особистість. Педагогічний процес.

Мета: виявити рівень знань студентів про різні підходи до визначення структури педагогічного процесу, розуміння його суперечностей та рушійних сил; допомогти студентам усвідомити і уточнити свій професійний вибір, зрозуміти зміст педагогічної діяльності; формувати уміння налагоджувати правильну взаємодію учасників педагогічного процесу, прагнення до взаємодії на гуманістичних началах.

Основні поняття: педагогічний (навчально-виховний) процес, педагогічна діяльність, педагогічна взаємодія, педагогічний вплив, педагогічна ситуація, рушійні сили педагогічного процесу.

Теоретичні питання:

1. Суть та особливості професійної діяльності вчителя. Функції педагога.

2. Компоненти педагогічної майстерності: гуманістична спрямованість діяльності, педагогічні здібності, педагогічна техніка, педагогічна компетентність.

3. Цілісність і системність педагогічного процесу.

4. Структура і етапи педагогічного процесу.

5. Ієрархія цілей навчально-виховного процесу.

6. Учасники педагогічного процесу, типи і характер взаємодії.

Творчі завдання:

1. Дослідити шляхи розвитку педагогічних здібностей в умовах педагогічного університету.

2. Народна мудрість про особистість вчителя.

Теми дослідницьких робіт:

Проаналізувати визначення поняття «педагогічний процес», які дані в різних навчальних посібниках з педагогіки. Виберіть ті, які, на Вашу думку, найбільш повно відображають суть цього поняття. Обґрунтуйте свою точку зору.

Дискусія:

Чи кожна людина може стати педагогом-майстром.

Самостійна робота:

1. Професіограма вчителя.

2. Компоненти педагогічної техніки вчителя.

3. Значення театральної педагогіки у формуванні педагогічних здібностей вчителя.

4. Дати визначення та розкрити сутність стилів педагогічного спілкування:

1). Авторитарний.

2). Ліберальний.

3). Демократичний.

Література:

1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

2. Кан-Калик В. А. Учителю о педагогическом общении. – М., 1987.

3. Карпенчук С.Г. Теорія і методика виховання. — К.: Вища школа, 1997. – 304 с.

4. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім.. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

5. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

6. Педагогічна майстерність: Підручник / І.А. Зязюн, Л.В. Крамущенко, І.Ф. Кривонос та ін.; За ред І.А. Зязюна. – К.: Вища шк., 1997.

7. Учителю о педагогической технике / Под ред. Л.И. Рувин-ского. — М., 1987.

Змістовий модуль II. Організаційно-методичні основи процесу навчання

Семінарське заняття 6.

Тема: Методи, прийоми, засоби навчання.

Мета: з’ясувати рівень розуміння студентами сутностіметоду навчання як дидактичної категорії, різних підходів до їх класифікації, доцільності використання методів і засобів у забезпеченні ефективності навчальної діяльності учнів, сформувати уміння застосовувати на практиці різні методи, прийоми та засоби навчання і розвивати педагогічне мислення.

Основні поняття: метод навчання, класифікація методів навчання, засіб навчання, прийом навчання.

Теоретичні питання:

1. Поняття про метод навчання як дидактичну категорію, функції і структуру методу, прийом навчання.

2. Сутність прийомів та засобів навчання.

3. Різні підходи до класифікації методів навчання.

4. Характеристика методів навчання як способів розв’язання завдань уроку.

Творчі завдання:

1. Застосування різних методів навчання на базі конкретного навчального матеріалу.

2. Розв'язання педагогічних ситуацій.

Теми дослідницьких робіт:

1. Психолого-педагогічне обґрунтування системи методів стимулювання і мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів.

2. Зробити аналіз використаних на занятті методів навчання за схемою:1) Основна дидактична мета і тип уроку.2) Як відповідає структура уроку його типу?3) Які методи передачі і сприймання навчальної інформації мали місце на уроці?

4) Як поєднувались на уроці репродуктивні й проблемно-пошукові методи? Які з них переважали? Чи створювались вчителем проблемні ситуації?

5) Чи здійснювалося формування в учнів умінь самоконтролю, вміння ставити запитання, рецензувати відповіді товаришів.

Самостійна робота:

1. Особливості використання методів навчання на заняттях з Вашого фаху.

2. Засоби навчання у сучасній школі: стан, проблеми, перспективи.

Література:

1. Водовозов В.І. Бесіди і наочне навчання. // Педагогіка: Хрестоматія/ Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання – Прес, 2003. – 700 с. – (Навчально-методичний комплекс з педагогіки).

2. Дидактика средней школи / Под. ред. М.А.Скаткина., — М.,1992.

3. Дячкова Т.В. Педагогіка професійно-технічної освіти: Навчальний посібник. – Херсон: Айлант. – 2003. – 476 с.

4. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

5. Махмутов М.И. Современньїй урок. Вопросы теории. — М., 1975.

6. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця: „Книга – Вега”, 2003. – 416с.

7. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 1: Общие основы. Процесс обучения. – 576 с.: ил.

8. Чабан Л. Навчальна діяльність учнів: структура, види // Рідна школа. – 2000. – №3.

9. Шеремета П. Дещо про методи навчання // Рідна школа. – 2004. – №.6.

Семінарське заняття 7.

Тема: Організаційні форми навчання

Мета: з’ясувати рівень опанування студентами сутності форми навчання як дидактичної категорії. Перевірити рівень усвідомлення студентами шляхів оптимального вибору типу уроку.

Основні поняття: класно-урочна система навчання, форма навчання, урок, структура уроку, типи уроку, позаурочні форми навчання..

Теоретичні питання:

1. Поняття про форми навчання.

2. Характеристика уроку як основної форми навчання:

- Логічна структура уроку. Елементи уроку;

- Взаємозв’язок типу і структури уроку;

- Форми організації роботи (діяльності) учнів на уроці;

- Основні вимоги до уроку;

- Дидактичні засади підготовки вчителя до уроку;

- Аналіз і самоаналіз уроку;

3. Що, на Вашу думку, дозволяє структурно правильно спланувати урок? Чому?

4. Які методи навчання переважали на уроках учителів, з вашого шкільного досвіду.

5. Роль і місце позаурочних форм навчання в педагогічному процесі загальноосвітніх шкіл:

- Семінарські заняття;

- Практикуми;

- Факультативні заняття;

- Навчальна екскурсія;

- Предметні гуртки;

- Домашня навчальна робота учнів;

Творчі завдання:

1. Довести значення навчання як процесу спілкування.

2. Скласти план-конспект будь-якого уроку в школі, використавши для цього всі його характеристики.

Теми дослідницьких робіт:

1. Форми організації процесу навчання в історії освіти.

2. Аналіз методики проведення сучасних форм навчання.

Дискусія:

Класно-урочна система – тимчасове явище в загальноосвітній школі?

- Самостійна робота:

Розкрити структури таких типів уроків:

1. Урок засвоєння нових знань.

2. Урок формування умінь та навичок.

3. Урок застосування знань, умінь та навичок.

4. Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок..

5. Урок контролю та корекції знань, умінь і навичок.

6. Комбінований урок.

Література:

1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

2. Древа І., Фурман Є. Организация урока. – М.: Просвещение, 1984. – 128 с.

3. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

4. Онищук В.А. Тип, структура й методика урока в школі — К: Радянська школа, 1996. – С.59-180.

5. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця: „Книга – Вега”, 2003. – 416с.

6. Педагогіка: Навчальний посібник. – Харків, ТОВ „Одісей”, 2003. – 352 с.

7. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 1: Общие основы. Процесс обучения. – 576 с.:

Семінарське заняття 8.

Тема. Контроль у навчальному процесі

Мета: виявити рівень засвоєння знань про контроль у процесі навчання, про існуючу 12-бальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів; узагальнити знання студентів з навчального модуля «Дидактика»; формувати педагогічне мислення студентів.

Основні поняття: контроль, оцінювання, принципи контролю, функції контролю, види контролю, форми контролю.

Теоретичні питання:

1. Поняття про контроль навчання, його функції.

2. Види контролю навчання.

3. Методи контролю навчання.

4. Тести успішності.

5. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

6. Вимоги до перевірки та оцінювання успішності учнів.

7. Принципи контролю навчальних досягнень учнів.

8. Проблеми оцінювання навчальних досягнень учнів: 5(4)-бальна, 12-бальна, рейтингова система оцінювання.

Творчі завдання:

1. Визначити умови, за яких оцінка стає ефективним засобом підвищення успішності.

Теми дослідницьких робіт:

1. Контроль як засіб управління навчально-виховним процесом.

2. Критерії та норми оцінок успішності учнів.

3. Основні види контролю успішності учнів.

Дискусія:

1. Чи не гальмують низькі оцінки розвиток особистості дітей?

2. Чи можна, на вашу думку, здійснювати контроль без оцінки знань, умінь та навичок?

-

- Самостійна робота:

1. Аналіз та оцінювання навчально-пізнавальної діяльності учня під час уроку.

2. Аналіз методів і форм перевірки й оцінювання знань, умінь та навичок.

- 3. Розкрити сутність технологій:

- Технологія саморозвитку М.Монтессорі.

- Технологія розвивального навчання (Л.С.Виготського, Л.В.Занкова, В.В.Давидова, Д.Б.Ельконіна, О.К.Дусовицького).

- Технологія створення „ситуації успіху” (А.С. Бєлкін).

- Технологія навчання як дослідження.

- Технологія організації групової навчальної діяльності школярів.

- Особистісно орієнтоване навчання та виховання.

Література:

1. Барановська О. Сучасна модель оцінювання навчальних досягнень учнів: переваги і недоліки // Рідна школа. – 2000. — № 7.

2. Бондарчук Е.И., Бондарчук Л.И. Основы психологии и педагогики: Курс лекций. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: МАУП, 2001. – 168 с.: ил.

3. Віват Г. Оцінювання знань і вмінь учнів у загальноосвітній школі // Рідна школа. – 2000. — № 4.

4. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

5. Д’ячкова Т.В. Педагогіка професійно-технічної освіти: Навчальний посібник. – Херсон: Айлант. – 2003. – 476 с.

6. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

7. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999. – 350с.

8. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця: „Книга – Вега”, 2003. – 416с.

9. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 1: Общие основы. Процесс обучения. – 576 с.: ил.

10. Фіцула М.М. Педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Академвидав, 2003. – 528 с.

11. Щербань П.М. Прикладна педагогіка: Навч.-метод. посіб. – К.: Вища шк., 2002. – 215 с.: іл..

Додаткова литература до залікового модуля:

1. Амонашвили Ш.А. Психологические основы педагогики сотрудничества. -К., 1991.

2. Бабанский Ю.К. Педагогика: Учеб.пособие для студентов пед. ин-тов. – М.: Просвещение, 1988.

3. Веретенко Т.Г., Манойло І.С. Педагогічний тренінг. – X., 1999.

4. Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія: Навч. посібник.— К.: Вища шк., 1995.— 237с.

5. Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід: Метод. посіб./ Авт. – укл. О.Пометун, Л.Пироженко. – К.: А.П.Н., 2002. – 136 с.

6. Нечепоренко Л.С. Современный урок. Каков он?. — Харків,1989.

7. Нечепоренко Л.С., Пасынок В.Г., Подоляк Я.В. Классическая педагогика. -X.: Основа, 1997.— 345 с.

8. Ніколаєнко Л. Особистісно орієнтований підхід у підвищенні кваліфікації вчителів // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2003. — №1. – С.104.

9. Онишук В.А. Современньш урок. — К., 1979.

10. Онищук В.А. Типы, структура и методика урока в школе.—К., 1976.

11. Освітні технології: Навч.-метод, посібник / О.М. Пєхота та ін.; 3а заг. ред. О.М. Пєхоти. — К.: „А.С.К”, 2001. — 256с.

12. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця: „Книга – Вега”, 2003. – 416с.

13. Перспективні освітні технології: Наук.-метод. посібник / За заг. ред. Г.С. Сазоненко.— К.: Гопак, 2000.— 560 с.

14. Приходько В. Впровадження новітніх технологій у вищій школі // Постметодика. – 2002. — №2-3. – С.114 – 118.

15. Сиротенко Г.О. Шляхи оновлення освіти. Науково-методичний аспект: Інформаційно-методичний збірник. – Х.: Видав. гр. „Основа”, 2003. – 96с.

16. Современные образовательньїе технологи / Под ред. Г.К. Селевко.— М.: Народное образование, 1998. — 255 с.


ЗАЛІКОВИЙ МОДУЛЬ ІІ.

«Теорія виховання» та «Школознавство»

Змістовий модуль І. Теоретичні основи процесу виховання.

СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ

Семінарське заняття 9/1

Тема: Виховання в цілісному педагогічному процесі.

Мета: виявити рівень усвідомлення студентами суті та особливостей процесу виховання, сформувати розуміння діалектики виховного процесу, його сучасних проблем у національній школі, усвідомлення студентами суті змісту виховання та вимог до його побудови у сучасній школі.

Основні поняття: виховання, процес виховання, особливості виховного процесу, рушійні сили виховного процесу, закономірності виховання, принципи виховання, самовиховання, перевиховання, діагностика вихованості, критерії вихованості.

Теоретичні питання:

1.Теоретичні основи виховання.Зміст основних особливостей процесу виховання.

2.Діагностика рівня вихованості школяра.

3.Сутність структурних компонентів процесу виховання: цільовий, змістовий, операційно-діяльнісний, аналітико-результативний.

4.Послідовність етапів процесу виховання, через які обов’язково має пройти процес, що спрямований на якісне розв’язання поставлених виховних завдань.

5.Діалектика процесу виховання. Основний зміст протиріч процесу виховання як його рушійної сили.;

6.Принципи виховання.

7.Керівна роль вчителя в організації процесу виховання;

Творчі завдання:

1. Довести переваги сім'ї як соціального інституту у вихованні особистості дитини.

2. Скласти схему процесу виховання.

Теми дослідницьких робіт:

1. Визначити вплив соціальних інститутів на процес виховання дитини.

Дискусія:

Чи можуть морально-етичні цінності суспільства визначати диструктивні і конструктивні моделі виховання особистості?

- Самостійна робота:

Розкрити зміст виховання у різних системах виховного процесу:

1. Еленн Кей — "вільне виховання''

2. Марії Монтессорі.

3. А.С. Макаренка.

4. В.О. Сухомлинського.

Література:

1.Авер’янова Н. Українознавчі основи виховання особистості // Рідна школа. – 2000. — №10.

2.Бондарчук Е.И., Бондарчук Л.И. Основы психологии и педагогики: Курс лекций. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: МАУП, 2001. – 168 с.: ил.

3.Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

4.Д’ячкова Т.В. Педагогіка професійно-технічної освіти: Навчальний посібник. – Херсон: Айлант. – 2003. – 476 с.

5.Красовицький М. Про модель принципів виховання // Шлях освіти. – 2002. – №3.

6.Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім.. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

7.Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

8.Педагогіка: Навчальний посібник. – Харків, ТОВ „Одісей”, 2003. – 352 с.

9.Підласий І. Ідеали українського виховання // Рідна школа. – 2002. – № 2,4.

10. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 2: Процес воспитания. – 256 с.: ил.

11. Пуйман С.А. Педагогика: основные положения курса: Справочное пособие. – Мн.: ТетроСистем, 1999. – с. 128.

12. Фіцула М.М. Педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Академвидав, 2003. – 528 с.


Семінарське заняття 10

Тема: Принципи та методи виховання.

Мета: виявити рівень усвідомлення вимог до організації виховного процесу в сучасній школі; сформувати уміння застосовувати на практиці методів й прийомів виховання у педагогічному процесі та аналізувати їх використання.

Основні поняття: процес виховання, закономірності виховання, принципи виховання, методи виховання, прийоми виховання, засоби виховання.

Теоретичні питання:

1.Послідовність етапів процесу виховання, через які обов’язково має пройти процес, що спрямований на якісне розв’язання поставлених виховних завдань.

2.Діалектика процесу виховання. Основний зміст протиріч процесу виховання як його рушійної сили.;

3.Принципи виховання, як вимоги до організації виховного процесу.

4.Поняття про методи виховання. Класифікація методів виховання. Умови оптимального вибору методів виховання.

5.Спілкування і діяльність як універсальні засоби виховання.

Творчі завдання:

1. Розробка сценарію ділової гри, спрямованої на розв’язання певних проблем виховання.

Теми дослідницьких робіт:

1. Опора на позитивне у виховному процесі сучасної школи.

2. Шляхи створення й подолання суперечностей у виховному процесі, як умови розвитку особистості учня.

Дискусія:

Чи може бути в арсеналі сучасного вихователя метод „вибуху”.

-

- Самостійна робота:

1. Розв'язання педагогічних задач.

2. Скласти план реалізації будь-якого методу виховання.

3. Визначення ефективності методів виховання.

4. Аналіз методики проведення форми виховання учнів школи.

Література:

1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

2. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім.. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

3. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

4. Педагогіка: Навчальний посібник. – Харків, ТОВ «Одіссей», 2003. – 352 с.

5. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 2: Процес воспитания. – 256 с.: ил.

6. Пуйман С.А. Педагогика: основные положения курса: Справочное пособие. – Мн.: ТетроСистем, 1999. – с. 128.

7. Фіцула М.М. Педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Академвидав, 2003. – 528 с.

Семінарське заняття 14

Тема: Поняття про форму виховання. Виховання особистості в колективі.

Мета: виявити рівень знань студентів про дитячий колектив, його ознаки, стадії розвитку, усвідомлення значення колективу як передумови самореалізації особистості, уміння діагностувати рівень згуртованості, вихованості колективу як умову успішної роботи з ним.

Основні поняття: колектив, учнівський колектив, діалектика розвитку колективу, актив, лідер, органи самоврядування, принцип паралельної дії, перспективні лінії колективу, традиції колективу, стадії розвитку колективу.

Теоретичні питання:

1. Поняття про форму виховання. Технологія підготовки і проведення КТС.

2. Поняття про колектив.

3. Ознаки виховуючого дитячого колективу. Умови позитивного впливу колективу на формування особистості.

4. Принципи формування дитячого колективу.

5. Динаміка, стадії розвитку колективу.

Творчі завдання:

1. Розробка тематики бесід з окремими учнями та учнівським колективом в цілому.

2. Розробка КТС учнів спрямованої на розв’язання виховних завдань.

3. Складання переліку запитань для проведення інтерв’ю з класним керівником.

Теми дослідницьких робіт:

1. З’ясування даних про учнівський колектив (вік, місце знаходження та ін.).

2. Роль традицій у сучасній школі.

Дискусія:

- Учнівський колектив — необхідна умова розвитку особистості.

-

- Самостійна робота:

1.Вивчення учнівського колективу (проведення анкетування учнів, інтерв'ю з класним керівником, бесіда з активом класу та учнями тощо).

2.Складання психолого-педагогічної характеристики на учнівський колектив.

3.Визначення ефективності форм виховання.

Література:

1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – 576 с.

2. Волохов А. Детские организации — что нового? //Воспитание школьников. – 1995. — № 5.

3. Волохов А. Длительные воспитывающие игры //Воспитание школьников. – 1995. — № 2.

4. Головко В.Життя в пласті // Рідна школа. – 1993. — № 10.

5. Грибакова Г.Скаутизм как воспитательная система // Педагог. -1992. — № 5.

6. Грибакова Г.Скаутизм как воспитательная система // Педагог. -1992. — № 6.

7. Губенко Д. Пластунське літо //День. – 1998. – № 14.

8. Иванов И. П. Воспитывать коллективистов. – М., 1987.

9. Карпенчук С.Г. Теорія і методика виховання. — К.: Вища школа, 1997. – 304 с.

10. Красовицкий М. Ю. Общественное мнение ученического коллектива. – М., 1984.

11. Крикунов А.С. Социально-психологические основы работы классного руководителя. — М.: Просвещение, 1989.

12. Кучин В. Охота на скаутов // Новое время. – 1994. — № 6.

13. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник / Харк. держ. пед. ун-т ім.. Г.С. Сковороди. – 2-е вид., випр. і доп. – Харків: „ОВС”, 2002. – 400 с.

14. Макаренко А. С. Методика організації виховного процесу // Методика виховної роботи. — К.: Рад. школа, 1990. – С. 29-136.

15. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник. 2-е вид. – 1999 р. – 350с.

16. Новикова Л. И. Педагогика детского коллектива. — М., 1978.

17. Новикова Л. И. Самоуправление в школьном коллективе. — М., 1988.

18. Олексюк О. Цвіт України і краса // Вісник Олешшя. – 1997. — № 16.

19. Педагогіка: Навчальний посібник. – Харків, ТОВ «Одіссей», 2003. – 352 с.

20. Педагогічні задачі і завдання для батьків / За ред. В. Постового. -К.: Рад. школа, 1989.

21. Подласый И.П. Педагогика. Новый курс: Учебник для студ. пед. вузов: В 2 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – Кн. 2: Процес воспитания. – 256 с.: ил.

22. Пуйман С.А. Педагогика: основные положения курса: Справочное пособие. – Мн.: ТетроСистем, 1999. – с. 128.

23. Скребцов Б. Дитячо-козацький рух на Україні та Українське дитячо-юнацьке товариство „СІЧ” // Освіта. – 1995. — № 7.

24. Слабошпицький М. Український пласт // Розкажіть онуку. – 1997. — № 6.

25. Стельмахович М. Пласт завжди з нами // Рідна школа. – 1995. – № 4.

26. Сухомлинський В.О. Методика виховання колективу // Вибрані твори: В 5-ти т. – Т.4. – К., 1976.

Семінарське заняття 15/7

Тема: Управління педагогічними системами.

Мета: виявити рівень усвідомлення студентами особливостей управління педагогічними системами України в сучасних умовах.

Основні поняття: управління, принципи управління, система освіти, атестація, методична робота, методичне об’єднання, передовий педагогічний досвід.

Теоретичні питання:

1.Школознавство як галузь педагогічної науки.

2.Система освіти України. Структура органів управління освітою.

3.Принципи управління закладами освіти.

4.Планування роботи школи.

5.Особливості внутрішкільного контролю. Види та методи контролю.

6.Система методичної роботи школи. Методична робота в школі – як система професійного вдосконалення вчителя.

7.Вивчення, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду.

8.Особливості професійної атестації педагогічних працівників.

Творчі завдання:

Складіть перелік функціональних обов’язків заступника директора школи з навчальної роботи і заступника директора з виховної роботи, виконання яких, на Вашу думку, сприятиме більш ефективному управлінню навчальним закладом.

Теми дослідницьких робіт:

1.Шляхи демократизації управління загальноосвітньою школою.

2.Моделі управління загальноосвітньою школою.

3.Розробити проект шкільного методичного кабінету.

4.Роль методичної роботи в підвищенні рівня професійної підготовки вчителя

5.Втілення досягнень педагогічної науки в шкільну практику.

Дискусія:

1. Який стиль спілкування повинен переважати в діяльності керівника навчального закладу?

2. Самоосвіта вчителя: необхідність і проблема.

- Самостійна робота:

1.Форми управління загальноосвітньою школою.

2.Скласти порівняльну характеристику діяльності заступника директора школи з навчальної роботи і заступника директора з виховної роботи.

3.Зміст і форми методичної роботи.

4.Вивчення досвіду роботи шкільного методичного об’єднання.

Література:

1. Жерносек І. Основні форми і зміст навчально-методичної діяльності в школі // Рідна школа. – 2000. — №4.

2. Гончаренко С.У. Український педагогічний словник. — К.: Либідь, 1997. — 376с.

3. Державна національна програма „Освіта” / Україна XXI століття //Освіта. — 1993.

4. Жерносєк І. Науково методична робота відділу освіти // Рідна школа. – 1997. — № 7-8. — С. 32-36.

5. Закон України „Про освіту” // Голос України. – 1996. — 25 квітня.

6. Зязюн І. А. Гуманістична стратегія теорії і практики навчального процесу // Рідна школа. — 2000. — № 8.

7. Касьянова О. Розробка і використання педагогічного моніторингу у навчально-виховному процесі // Рідна школа. – 2000. — №4.

8. Концепція 12-річної загальноосвітньої школи. — К., 2002.

9. Липова Л., Бондарєв І, Жоріна О. Педагогічні ради у школі: технологія і спрямованість // Рідна школа. – 2000. — №7.

10. Освіта в Україні: Доповідь Міністра освіти і науки України на П Всеукраїнському з’їзді працівників освіти // Педагогічна газета. — 2001. — № 10 (88).

11. Педагогика / Под ред И.Ф.Харламова. — Минск, 1990.

12. Педагогика / Ю.К. Бабанский и др. — 2-е изд., доп. и перераб. - М., 1981.

13. Педагогический словар: В 2-х т. / Под общ. ред. И.А. Каирова. — М.: Изд-во Академии пед. наук, 1960.

14. Педагогіка / За ред.М.Д.Ярмаченка. — К., 1986.

15. Педагогіка /За ред. А.М. Алексюка. — К., 1985.

16. Поташник М.М., Моисеев А.М. Управление современной школою: В вопросах и ответах. – М.: Новая школа, 1997 — 352 с.

17. Поташник М.М., Моисеев А.М. Управление современной школою: В вопросах и ответах. – М.: Новая школа, 1997 — 352 с.

18. Прокопенко Л. І., Тевлік Т.Л. Завуч і молодий учитель // Рідна школа. - 1992. — № 2.

19. Прокопенко Л. І., Тевлік Т.Л. Завуч і молодий учитель // Рідна школа. - 1992. — № 2.

20. Сухомлинський В.О. Розмова з молодим директором // Педагогіка: Хрестоматія / Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання–Прес, 2003. – 700 с.

21. Ушинський К.Д. Три елементи школи // Педагогіка: Хрестоматія/ Уклад.: А.І. Кузмінський, В.Л.Омеляненко. – К.: Знання–Прес, 2003. – 700 с.

22. Філінчук Г.Г. Розвиток національної школи: Здобутки і проблеми // Рад. школа. – 1990. — № 5.

23. Філінчук Г.Г. Розвиток національної школи: Здобутки і проблеми // Рад. школа. – 1990. — № 5.

24. Фіцула М.М. Педагогіка. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 1997. — С. 171-181.

25. Фіцула М.М. Педагогіка. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 1997. — С. 171-181.

Семінарське заняття 16/8

Тема: Педагогічні технології

Мета: виявити рівень знань студентів про сучасні уявлення про сутність і особливості педагогічної технології взагалі та технологій конструювання, здійснення та діагностики педагогічного процесу зокрема; формувати уміння аналізувати технологію, формувати цілісне уявлення про вчителя, який може працювати за інноваційними технологіями.

Основні поняття: педагогічна технологія, моделювання, проектування, конструювання, діагностика, педагогічний аналіз,

Теоретичні питання:

1. Суть інноваційної освіти, технологізація педагогічного процесу як її значуща складова.

2. Структурна побудова педагогічної технології. Навчально-виховна ситуація як педагогічна технологія.

3. Суть процесів проектування та конструювання в професійній діяльності вчителя.

4. Логіка побудови фрагменту навчального процесу, виховного заходу, основні критерії якості структурної побудови.

5. Фактори забезпечення ефективності реалізації навчальної та виховної технології в практиці роботи школи.

6. Діагностика та її функціональне призначення в педагогічному процесі.

Теми дослідницьких робіт:

1. Проблема технологізації навчально-виховного процесу сучасної школи.

2. Творчий підхід до конструювання педагогічного процесу.

Дискусія:

Чи існує зв'язок між технологією і майстерністю?

-

- Самостійна робота:

Проаналізуйте будь-яку педагогічну технологію, описану в літературі, поясніть її сутність, умови реалізації в практиці роботи сучасної школи.

Література:

1. Дичківська І.М.Інноваційні педагогічні технології. – К., 2004.

2. Освітні технології / З заг.ред. О.М.Піхоти. – К.: А.С.К., 2001.

3. Сластенин В.А. Педагогіка. – М., 2003.


Завдання на безвідривну педагогічну практику

для студентів ІІ курсу

(педагогічний модуль)

Особливість безвідривної педагогічної практики є те, що вона проходить паралельно з навчанням в університеті.

Основна мета даного виду практики полягає в ознайомленні студентів зі специфікою педагогічної діяльності, накопичення відповідних психолого-педагогічних спостережень для кращого осмислення змісту єдності педагогічної теорії та практики. Студенти мають усвідомити себе майбутніми вчителями, прийшовши в школу з цією думкою і позицією, що сприяє свідомому і цілеспрямованому професійно-особистісному саморозвитку.

Зміст роботи студентів. Безвідривна практика передбачає відвідування студентами базової школи протягом кількох (10-11) тижнів (20 годин), яке передбачає: загальне знайомство з школою і класом; бесіди з класним керівником, ознайомлення з планом його роботи, з шкільною документацією: класним журналом, щоденниками школярів, зошитами; відвідування класних годин, зборів, бесід, що проводяться класним керівником і їх спільний аналіз.

З метою створення умов, щоб студенти могли вести індивідуальні спостереження, за кожним класом закріплюють по п’ять-сім осіб.

Безвідривна педагогічна практика спрямована на формування умінь і навичок студентів:

пов’язувати одержані теоретичні знання психолого-педагогічних дисциплін з конкретними умовами організації педагогічного процесу в навчально-виховному закладі;

цілеспрямовано спостерігати та аналізувати педагогічний процес і педагогічні явища, що в ньому відбуваються;

планувати (конструювати) навчально-виховний процес.

Протягом проходження безвідривної практики студент має працювати в декількох напрямках і виконати такі завдання:

· Ознайомитися із структурою управління навчально-виховним закладом та завданнями і змістом навчально-виховної роботи в школі:

9. проаналізувати педагогічні проблеми над якими працюють загальноосвітні школи;

10. ознайомитися із всіма видами планування методичної, навчальної, виховної роботи школи та зафіксувати їх структурні та змістові особливості;

11. ознайомитися і зафіксувати особливості організації діяльності органів учнівського самоврядування в школі;

· Вивчити складові діяльності класного керівника та досвід організації цілеспрямованої життєдіяльності учнів класу:

1. ознайомитися з планом роботи класного керівника;

2. відвідати і проаналізувати не менше двох виховних заходів у класі основної чи старшої школи;

3. проаналізувати рівень вихованості учнів та сформованості колективу;

4. проаналізувати ефективність діяльності органів самоврядування (активу) класу.

· Протягом проходження практики студент веде психолого-педагогічні спостереження за життєдіяльністю класного колективу:

5. фіксувати педагогічні ситуацій, формулювати педагогічні задачі та пропозиції, щодо шляхів їх педагогічно доцільного розв’язання;

6. фіксувати враження від: ведення шкільної документації; цілепокладання виховної роботи; планування виховної роботи; здійснення виховної роботи; діагностування виховної роботи тощо.

· Підготувати матеріали безвідривної педагогічної практики на семінарські заняття:

Тема семінарського заняття: Виховання в цілісному педагогічному процесі.

7. Загальні висновки про рівень реалізації принципів виховного процесу.

8. підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.

Тема семінарського заняття :Методи та форми виховної роботи.

- проаналізувавши методику підготовки виховних заходів класними керівниками; Навчально-методичні журнали з виховної роботи в школі підготувати етичну бесіду для учнів основної школи. (Структура додається.)

Тема семінарського заняття: Основні напрями виховної роботи. Шляхи реалізації завдань основних напрямів виховної роботи в школі.

- проаналізувати відвіданий виховний захід.

- підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.

Тема семінарського заняття: Позакласна та позашкільна виховна робота

- тезово викласти особливості і види планування навчально-виховної роботи в класі та школі, відповідність його цілям і завданням.

- підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.

Тема семінарського заняття: Розвиток особистості в колективі.

9. тезово викласти особливості розвитку класу як виховуючого колективу (стадія розвитку колективу, навести приклади педагогічних ситуацій в підтвердження якісних характеристик даної стадії розвитку: наявність перспективних ліній розвитку колективу; як реалізовується принцип паралельної дії; рівень функціонування органів самоврядування; залучення учнів до органів самоврядування; змістовність та різносторонність діяльності колективу; рівень сформованості умов для самовираження та самоствердження учнів тощо);

- підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.

Тема семінарського заняття: Зміст, функції, завдання діяльності класного керівника в сучасних умовах.

10. підготувати аналіз плану роботи класного керівника.

- підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.

Тема семінарського заняття: Управління педагогічними системами.

1. тезово викласти особливості та структуру організації навчально-виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі та конкретному класі (на основі програми та статуту діяльності навчального закладу).

- підготувати аналіз педагогічних ситуацій із шкільного життя учнів.


Критерії оцінювання відповідей на теоретичні питання

на семінарських заняттях

Враховується:

1. рівень осмислення поняттєвого апарату педагогічної науки;

2. рівень сформованості аналітичних умінь і концептуальних підходів до аналізу педагогічних ситуацій та педагогічного процесу;

3. повнота розкриття питання, логіка викладу, культура мовлення;

4. використання додаткової літератури;

5. порівняння, зв’язок із практикою, висновки.

Бали Критерії оцінювання
   
" Відмінно " – 2 Досконале знання та розуміння поняттєвого апарату з проблеми семінарського заняття, вільне оперування різноманітними класифікаціями в сфері педагогічних знань. Відповідь на поставлені питання повна, насичена глибокими та розгорнутими судженнями. Викладений матеріал має доказовий, логічний і послідовний характер. Студент володіє способами концентрованого викладу матеріалу. Демонструє творче застосування знань при переформатуванні запитання. У відповіді майже не трапляються мовленнєві помилки
"Добре" – 1,5 Відповідь майже повна, має усвідомлений та достатньо розгорнутий характер. Понятійна основа базується на обраній класифікації. Відповідь структурована, проте наявні окремі помилки у послідовності викладу. Недостатньо виваженою та аргументованою є доказова база. Студент вільно оперує педагогічними знаннями, може застосовувати їх у новій педагогічній ситуації. У відповіді трапляються окремі мовленнєві помилки.
"Задовільно" – 1 Відповідь неповна, фрагментарна. Знання мають недостатньо стійкий та послідовний характер. Вони застосовуються переважно для виконання завдань репродуктивного характеру. У відповідях відсутні посилання на фундаментальні дослідження з проблеми семінарського заняття. Відповідь має формальний характер, відсутня чіткість, структурованість. Студент використовує лише окремі знання у новій навчальній ситуації. У відповіді наявні фактичні та мовленнєві помилки.
"Незадовільно" – 0,5 Студент неспроможний відтворити інформацію у певній послідовності. Оперує лише загальними фразами. Відтворює лише окремі фрагменти, називає лише розрізнені факти, дає відповідь у формі висловлювання (судження). Наявні грубі фактичні та мовленнєві помилки.

8. Самостійна робота





Дата публикования: 2015-01-13; Прочитано: 4087 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.128 с)...