Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ПИТАННЯ 28. Криміналістична характеристика екологічних злочинів



У сучасних умовах охорона природного середовища набуває актуального і міжнародного значення. Криміналістична характеристика екологічних злочинів (злочинів проти довкілля)

базується на широкій системі екологічного законодавства та міжнародно-правових документів у галузі захисту довкілля. Кримінальним кодексом України передбачено конкретні види таких злочинів, зокрема, порушення правил екологічної безпеки (ст. 236), невжиття заходів щодо ліквідації наслідків екологічного забруднення (ст. 237), забруднення або псування земель (ст. 239), порушення правил охорони надр, вод (ст. ст. 240, 242), забруднення атмосферного повітря, моря (ст. ст. 241,243) та інші. Найтяжчим видом злочину в сфері екології є екоцид (ст. 441).

До загальних елементів криміналістичної характеристики екологічних злочинів відносять:

- конкретні причини, що викликали шкоду, завдану природ ному середовищу;

-способи порушення природоохоронних правил;

- суб'єктів, що припустили порушення, а також наслідки таких порушень.

У розробленні криміналістичної характеристики враховуються особливості екологічних злочинів, як от: злочинні дії службових та інших осіб, що відповідають за встановлення та експлуатацію очисних споруд, транспортування і переробку шкідливих відходів, знешкодження шкідливих викидів тощо; процес забруднення навколишнього середовища та його наслідки, що полягають у зміні фізичних, хімічних, біологічних властивостей вод, землі, повітря, призводять до утворення специфічних слідів - наслідків забруднення, пов'язаних із порушенням екологічного балансу на певних територіях, захворюваннями населення тощо; відомості про вчинення цих злочинів відбиваються у документах (наказах, розпорядженнях, дорученнях), виявлення й аналіз яких дають змогу встановити безпосередні причини порушення екологічних правил; середовище, в якому утворюються сліди екологічних злочинів, має певну своєрідність, що відбивається на їх стійкості, поширенні, збереженні.

Способами вчинення злочинів можуть бути різноманітні порушення чи недотримання правил природоохорони в процесі виробничої діяльності, необережне ставлення до зберігання й використання хімічних речовин, необережне поводження з вогнем, навмисне або з необережності знищення тваринного світу. В ході

211.і





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 303 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...