Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ПИТАННЯ 41. Криміналістична класифікація документів



Документи - речові докази - за характером зв'язку зі злочином, який розслідується, можна поділити на окремі типові групи, що:

- слугують засобами ("знаряддям") вчинення злочину;

- зберігають на собі сліди злочину; -були об'єктами злочинних дій;

- можуть сприяти розкриттю злочину та викриттю винного за фактом виявлення у визначеному місці або належності кон кретній особі, чи іншого зв'язку зі злочином.

У криміналістиці особливе значення має класифікація документів за юридичною природою - справжні та підроблені.

Справжнім є документ, що виготовлений належною посадовою особою (або іншою особою, від імені якого він був виконаний), зміст якого відповідає дійсності. Для таких документів характерна наявність цілого комплексу елементів, тобто реквізитів. Такими є: визначена форма та зміст бланка документа, наявність у них водяних знаків та захисних сіток, відбитків печаток та штампів і, наприкінці, підписів. Низка інших документів містить меншу кількість реквізитів (наприклад, під час складання актів ревізії необхідними і достатніми реквізитами будуть підписи відповідних осіб).

Справжній документ, що складений за встановленою або прийнятою формою, може бути дійсним або недійсним. Дійсний документ _ це справжній документ, який має юридичну силу. Недійсний документ - це справжній документ, який втратив свою юридичну силу (наприклад, перепустка до установи, у якої минув термін дії).

Підробленим є документ, відомості чи реквізити якого не відповідають дійсності. Розрізняють два види підробки документів: інтелектуальну та матеріальну. Інтелектуальне підроблення виражається у складанні та наданні документа, правильного з формального боку (містить усі необхідні реквізити), але зміст якого хибний. Матеріальне підроблення виражається у зміні змісту справжнього документа шляхом внесення у нього хибних відомостей (замість точних), викривлень, підчисток тощо. Документи, у яких є сліди матеріальної підробки, у криміналістиці прийнято називати підробленими.

Підроблений документ може повністю імітувати справжній (повне підроблення) або містити зміни, які внесені до нього з протиправною метою (часткове підроблення).

Окрім цього, документи можуть класифікуватися за джерелом - офіційні та приватні; за способом передачі інформації -відкриті та закодовані. Можливі й інші класифікації документів (за ознаками дубліката, умовами формування тощо).





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 520 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...