Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Практичне заняття



МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Тема: Розробка цілей, завдань і стратегії організації та методика оцінки обраної стратегії

Мета заняття:

1. Закріпити теоретичні знання щодо стратегічного менеджменту.

2. Визначення місії, обґрунтування стратегічних цілей, задач і програм в конкретному підприємстві АПК.

Підприємством виступає – база практики студента.

Методика розв'язання ситуацій. Розв’язок даного завдання доцільно здійснювати за такою схемою

1. Загальна організаційно-економічна характеристика досліджуваного підприємства

Охарактеризувати юридичний статус підприємства та форму власності, його місцезнаходження, історію створення, наявність транспортних артерій і ринків збуту сільськогосподарської продукції, кількість населених пунктів у господарстві, чисельність мешканців. Проаналізувати організаційно-правову форму господарювання і зробити висновки про її переваги і недоліки, розкрити характерні для підприємства.

Здійснити оцінку розміру підприємства за показниками площі сільськогосподарських угідь, величиною авансованого і власного капіталу, чисельністю працівників, обсягом виробництва валової продукції і обсягом продажу, а також визначити його виробничий напрямок та спеціалізацію.

Простежити взаємозв’язок між рівнем використання окремих виробничих ресурсів і результатами господарської діяльності підприємства. На основі визначених економічних показників ефективності виробництва окремих видів продукції обґрунтувати можливі стратегічні рішення підприємства щодо прискореного розвитку (згортання) відповідних галузей.

2. Оцінка факторів зовнішнього середовища підприємства Визначити сутність та основні характеристики зовнішнього середовища організації. Контрольовані й неконтрольовані фактори, їх класифікація та характеристика. З’ясувати, в чому полягає необхідність аналізу зовнішнього середовища як умова функціонування підприємства. Неконтрольовані фактори (політичні, економічні, соціальні та інші) й адаптація підприємства до них.

У процесі виконання завдання виділити найбільш вагомі фактори для характеристики середовищ різних типів щодо досліджуваного підприємства; використати аналітичні методи оцінки середовища; розробити рекомендації для підприємства щодо впливу на сильні та слабкі сторони його діяльності, використання можливостей і усунення (пом’якшення) загроз. При підготовці розділу необхідно провести стратегічний аналіз зовнішнього середовища функціонування об'єкта дослідження із визначенням груп факторів зовнішнього середовища, що суттєво впливають на діяльність організації (табл. 1).


1. Фактори зовнішнього середовища та їх вплив на підприємство

Група факторів Фактор Вияв Можливі
1. Економічні      
2. Правові      
3. Соціально-демографічні      
4....      

3. Здійснити стратегічний аналіз внутрішніх факторів підприємства

Вивчити, в чому полягає суть контрольованих факторів середовища організації. Поняття "потенціалу підприємства" (ресурсний, цільовий і функціонально-структурний підходи до оцінки потенціалу). Методи та показники, що використовуються для аналізу внутрішнього середовища підприємства. Стратегії формування внутрішнього середовища організації.

Стратегічний аналіз внутрішніх факторів провести за розгорнутою характеристикою сильних і слабких сторін діяльності досліджу­ваного підприємства (табл. 2).

2. Сильні та слабкі сторони підприємства

Аспекти середовища Сильні сторони Слабкі сторони
1. Виробництво    
2. Персонал    
3. Маркетинг    
4. Менеджмент    
5. Фінанси    

4. Провести діагностичний аналіз системи управління на підприємстві. Визначити ланки, вертикальні та горизонтальні зв’язки, що відображають "стратегічну частину" системи управління

Зробити діагностичне обстеження системи управління підприємством:

• проаналізувати діяльність підприємства як відкритої системи в сучасних умовах з позицій стратегії і тактики;

• проаналізувати функції, повноваження і відповідальність органів управління підприємством відповідно до його статуту і законів України;

• визначити взаємозв’язок виробничої та організаційної структур управління підприємства, його структури управління і відповідність їх вимогам зовнішнього середовища;

• проаналізувати стиль управління, систему делегування завдань, повноважень і ступінь відповідальності за рівнями управління підприємства та функціональними сферами його діяльності;

• оцінити технології прийняття рішень на різних рівнях управління;

• визначити основні елементи організаційної культури підприємства, способи її формування і взаємозв’язок із кадровою системою і системою винагородження;

• проаналізувати систему внутрішньогосподарських відносин, їх характер: адміністративний, економічний і соціально-психологічний.

Ознайомитися зі структурою виробничих підрозділів підприємства (основних, допоміжних і обслуговуючих цехів), механізмом їх взаємозв’язку, юридичним статусом. З'ясувати як трансформувалася виробнича структура підприємства в умовах його адаптації до ринку. Дати оцінку ступеня автономності підрозділів, з’ясувати доцільність відокремлення від підприємства самостійних фірм, організації перебудови підприємства на найближчу перспективу.

5. Провести аналіз фінансового стану підприємства та визначити його взаємозв’язок із діючою стратегією розвитку

Проаналізувати вхідні ті вихідні грошові потоки, їх динаміку структуру, фінансові результати діяльності підприємства, фактори, що на них впливають. Проаналізувати структуру власного та запозиченого капіталу, оцінити їх співвідношення. Визначити вплив кон’юнктури ринку на тенденції формування прибутку від основної операційної діяльності.

Проаналізувати розміщення оборотного капіталу із урахуванням ліквідності активів. Визначити вплив прибутковості і ризику при формуванні інвестиційного портфеля підприємства. Проаналізувати систему оподаткування на підприємстві та здійснити її оцінку. Виявити вплив оподаткування на інвестиційну та дивідендну політику підприємства. Оцінити кредитоспроможність підприємства та розробити заходи щодо скорочення дебіторської заборгованості. Спрогнозувати можливе банкрутство підприємства. Обґрунтувати доцільність санації чи ліквідації підприємства, що опинилося у фінансовій кризі.

У процесі виконання завдання студент має поглибити свої знання щодо: сутності процесу фінансово-економічного забезпечення та обґрунтування стратегічних рішень; суперечностей між змістом і вимогами ресурсних, продуктових, фінансових стратегій та методів їх усунення; методів та джерел формування стратегічних фондів на підприємстві; економічних показників, що використовуються в бюджетах; економічних відносин, що складаються між окремими підрозділами підприємства за умов стратегічного управління та способів їх поліпшення.

У досліджуваному підприємстві необхідно:

визначити джерела формування фінансових ресурсів і напрямків їх використання;

• дослідити елементи фінансових стратегій, що використовуються в організації;

• обґрунтувати напрямки фінансового розвитку організації;

• визначити ефективність використання фінансових ресурсів;

• скласти довгостроковий фінансовий план розвитку;

• розробити стратегію управління фінансовими ризиками.

6. Обґрунтувати рівень застосування стратегічного планування на підприємстві

Охарактеризувати планово-економічну службу підприємства, її склад, функції, повноваження, відповідальність та організацію роботи. Здійснити оцінку системи планування на підприємстві (стратегічне планування, бізнес-планування, поточне, оперативне) як складової частини менеджменту в сучасних умовах. Особливу увагузвернути на повноту та якість розробки річного плану економічного і соціального розвитку підприємства. З’ясувати, як у планах підприємства відображаються взаємовідносини з особистими господарствами населення і переробними промисловими підприємствами.

Для однієї з провідних галузей рослинництва, а також тваринництва обґрунтувати ринкові стратегії підприємства, скласти маркетинг-план і побудувати графік беззбитковості. Розрахунки і графіки додати до звіту. Розробити по цих двох галузях план виробництва продукції рослинництва і тваринництва, розрахувати планові статті витрат на їх виробництво та реалізацію, обчислити планову собівартість продукції, обґрунтувати планові ціни, прибуток і рентабельність. Розрахунки додати до звіту.

У досліджуваному підприємстві необхідно проаналізувати систему реалізації стратегічних планів, проектів та програм з розробкою тих видів планових документі, що стосуються процесу виконання стратегічних планів, проекті і програм та аналітичним узагальненням їх змісту. Важливо також оцінити систему узгодження стратегічних, поточних, оперативних, планів та зробити висновок щодо доцільності впровадження систем стратегічного планування в організації.





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 489 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...