Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Ведення документації



Соціа́льна педаго́гіка вивчає закономірності соціально-культурної адаптації людини, групи, суспільства з метою гармонізації, гуманізації їх взаємовідносин на внутрішньо-, між- та надособовому рівні. Основна категорія яку вона розглядає – соціалізація особистості (входження особистості в соціальне середовище, прийняття норм, цінностей та правил цього середовища). Основне завдання соціальної педагогіки, як навчальної дисципліни полягає у підготовці кваліфікованих фахівців соціальних педагогів, вивчення різних проблем у галузі педагогічних наук, а як спеціальності – допомога особистості у вирішенні різних життєвих ситуацій, що виникають протягом її життєвого шляху. В основному – це проблеми соціалізації особистості.

До соціальної педагогіки відносяться:

1) педагогіка праці – вивчає здійснення навчально-виховної діяльності в умовах виробничих відносин;

2) педафтологія – вивчає особливості формування особистості вчителя-викладача;

3) професійна педагогіка (в західній педагогіці як підрозділ соціальної педагогіки, у нас – окрема наука).

Загальні технології професійної діяльності передбачають дотримання соціальним педагогом таких основних норм та правил:

· толерантність – соціальний педагог повинен терпляче ставитися до своїх клієнтів і не виражати до них як не симпатії, так і не антипатії;

· конфіденційність отриманої інформації – соціальний педагог не має права розголошувати отриману інформацію про свого клієнта, про його проблеми та негаразди, окрім таких винятків:

– якщо ця інформація може нашкодити клієнту чи комусь іншому;

– якщо ця інформація потрібна для проведення слідства;

– випадки що передбачені чинним законодавством України.

· професіоналізм фахівця – соціальний педагог повинен мати належну освіту та належний рівень кваліфікації щоб плідно працювати в своїй галузі. Також соціальний педагог повинен підвищувати та покращувати свій рівень професіональності вивчаючи нові і опрацьовуючи нові джерела і публікації, статті та видання які можуть покращувати його професіональний рівень. Для підвищення своєї професійності соціальний педагог повинен також проходити курси підвищення кваліфікації, які діють при навчальних закладах, які готують соціальних педагогів;

· клієнтоцентризм – для соціального педагога інтереси клієнта повинні бути вище своїх власних інтересів.

Основними видами документів, які відображають роботу соціального педагога є план роботи і циклограма.

Планування роботи соціального педагога здійснюється на підставі «Положення про психологічну службу в системі освіти України» (наказ Міністерства освіти України від 03.05.1999 р. №127).

1. При плануванні роботи соціальний педагог керується нормативами часу, затвердженими наказом Міністерства освіти України від 07.12.96 р. №339 (додаток №4 до листа Міністерства освіти і науки України від 27.08.2000 р. №1/9-352).

2. Тривалість робочого тижня соціального педагога – 40 годин (лист МОН України від 27 листопада 2000 р. № 109): 20 год. відводяться для роботи безпосередньо у навчальному закладі, 20 год. можуть проводитись за межами закладу освіти.

3. Річний план роботи погоджується з методистом, що відповідає за соціальну педагогіку до кінця серпня, затверджується керівником навчального закладу не пізніше 01 вересня. В ньому враховується кваліфікаційний рівень соціального педагога і його можливості щодо організації діяльності.

4. План роботи соціального педагога закладу освіти є базовим документом. У ньому повинні бути враховані:

- участь у реалізації державних (регіональних, місцевих) програм, накази та рішення колегій Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, управління освіти і науки облдержадміністрації, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти;

- проблеми, над вирішенням яких працює районний (міський) відділ освіти;

- проведений аналіз діяльності психологічної служби закладу освіти;

- пріоритетні напрями роботи навчального закладу, запити адміністрації;

- специфіка роботи з дітьми (учнями) на кожному віковому етапі їх розвитку;

- основні напрями роботи районного, обласного центрів практичної психології і соціальної роботи.

5. При складанні плану роботи на рік враховувати, що основними напрямками роботи методистів визначено:

- супровід дітей при вступі до першого класу, їх адаптація;

- супровід учнів 5-х класів при переході із 4-х класів;

- супровід профілізації;

- навчально-методичне та організаційне забезпечення діяльності соціального педагога закладу освіти;

- робота із дітьми девіантної поведінки;

- робота із обдарованими учнями;

- профілактика адиктивної поведінки, тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛ/СНІДу і злочинності серед неповнолітніх;

- впровадження комплексних технологій діяльності психологічної служби.

6. Щомісячний план роботи соціального педагога висвітлює роботу, заплановану у річному плані, враховує корективи, які вносить навчально-виховний процес, відображує запити, які надходять, заходи, що проводяться на рівні району.

7. Важливим документом є «Графік роботи соціального педагога» (циклограма). У ньому враховуються нормативи часу роботи соціального педагога і проставляються із розрахунком 8-годинного робочого дня (ставка соціального педагога).

8. «Графік роботи соціального педагога» розміщується в загальнодоступному місці, із вказаним номером кабінету і конкретизацією годин, призначених для робіт з учнями, консультацій для вчителів та батьків.

Деякі аспекти щодо планування роботи соціального педагога.

1. У річному плані роботи соціального педагога має бути відображено основне завдання – забезпечення процесу соціалізації учнів у навчально-виховній діяльності, сприяння повноцінному особистісному й інтелектуальному розвитку дітей на кожному віковому етапі, сприяння педагогічно доцільному і безконфліктному входженню молодої людини у світ дорослих, підготовка до самостійного життя у суспільстві, попередження та педагогічна корекція вад та відхилень соціального розвитку особистості, створення умов для формування у них мотивації до самовиховання і саморозвитку; забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини на основі її психолого-педагогічного вивчення.

2. При складанні річного плану роботи повинна бути оформлена аналітична частина, в якій соціальний педагог аналізує діяльність за минулий навчальний рік.

Аналітична частина оформлюється за схемою:

1) вказуються загальні відомості про навчальний заклад (повна назва, проблема над вирішенням якої працював навчальний заклад, соціальний педагог); кількість учнів (дітей) у навчальному закладі, кількість класів. Особливості навчальних класів (груп) (наприклад, класи з поглибленим вивченням предметів, профільні класи) т. ін.;

2) проводиться короткий аналіз найбільш актуальних проблем, над якими соціальний педагог працював протягом навчального року:

- вказати проведену роботу;

- висвітлити результати проведеної роботи;

- визначити яку користь від запланованої роботи отримали учасники навчально-виховного процесу;

- зазначити труднощі, які виникли у роботі;

3) визначаються основні завдання, які планується вирішити у новому навчальному році;

4) вказується запит адміністрації на наступний навчальний рік, проблематика роботи навчального закладу.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 707 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...