Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Концепція єдності життєвих циклів продукції і технології



У системах керування якістю продукції процеси життєвого циклу продукції є об'єктом керування.

Головною метою тут є забезпечення постійної відповідності якості розроблювальної, виготовленої і реалізованої продукції потребам населення, народного господарства й експорту. Як головний критерій керування приймається величина задоволення потреби на одиницю витрат споживача.

Головна мета розділяється на основні цілі по стадіях життєвих циклів продукції/технології. Досягнення всієї сукупності цих цілей забезпечує досягнення головної мети керування.

Життєвий цикл продукції – це сукупність виробничих процесів, процесів обертання і споживання продукції визначеного виду від початку дослідження можливості її створення до припинення споживання й утилізації. Він включає стадії: дослідження, створення дослідних зразків, виготовлення, обертання, споживання (експлуатації, застосування), утилізації.

Життєвий цикл виробленої підприємством продукції перетинається з життєвим циклом технологічної системи (життєвими циклами технологічного устаткування). Ряд процесів цих життєвих циклів здійснюється у взаємодії, у силу чого вони являють собою єдиний життєвий цикл продукції/технології (рис.5).

Розглянемо типовий склад процесів життєвого циклу продукції/технології (у дужках зазначені підрозділи або організації, що звичайно здійснюють ці процеси).

Рис. 5. Життєвий цикл продукції/технології

Стадії життєвого циклу: – продукції; – технології.

Стадія дослідження включає: вивчення потреб і можливих взаємозамінних способів їхнього задоволення; визначення параметрів якості, необхідних для задоволення потреб; можливий попит; пошук шляхів створення продукції і технології її виготовлення (маркетингові, науково-дослідні, дослідно-конструкторські і проектно-технологічні підрозділи). Ця стадія звичайно закінчується розробкою задуму створення продукції і технологічної системи, їхнього вигляду (ескізного проекту), а також визначенням техніко- економічних вимог до їхніх параметрів. Пропоновані рішення часто мають альтернативний характер, і добір альтернатив здійснюється за схемою системного аналізу.

При розробці проектів створення складних видів продукції реалізуються принципи науково-технічного розвитку, засновані на властивостях складних систем.

Глибина проведених досліджень визначається типом реакції підприємства на зміни зовнішнього середовища: чи носить ця реакція конкурентний, інноваційний або перетворюючий (підприємницький) характер.

Дослідження способів створення продукції і технології, як правило, носить експериментальний характер і базується на результатах фундаментальних наукових праць, відкриттях і винаходах. Самі результати таких досліджень можуть мати не тільки прикладне, але і фундаментальне значення, утворити тим самим безперервний ланцюг науково-технічного розвитку виробництва.

По видах продукції, характерним для індустріальної епохи (задоволення існуючих потреб), дослідження ведеться за схемою «потреба —> продукція —> технологія» (пряма задача розвитку).

В умовах постіндустріальної епохи (прищеплювання нових потреб) — за схемою: «технологічний прорив —> продукція -> нова потреба» (зворотна задача розвитку).

Створення дослідних зразків продукції і технологічного устаткування (технологічної системи) здійснюється паралельно, тому що прийняті на цій стадії проектні рішення тісно взаємозалежні.

При орієнтації знову створюваної продукції на традиційну технологію розроблювачі продукції прагнуть забезпечити технологічну наступність нової і замінної продукції, для того, щоб полегшити модернізацію технологічної системи.

Розробка проекту продукції ведеться з деяким випередженням стосовно створення (модернізації) технологічного устаткування (пряма задача розвитку, конкурентна або інноваційна реакції).

При розробці нової продукції, вигляд якої визначається технологічним проривом, що намітилися, опереджаються процеси створення нової технології (зворотна задача розвитку, підприємницька реакція).

Для даної стадії типові наступні етапи:

 розробка проектної і робочої конструкторської документації досвідченого зразка і досвідченої технології (проектно-конструкторські і проектно-технологічні підрозділи);

 виготовлення досвідченого зразка або досвідченої партії продукції з одночасним відпрацьовуванням нових технологічних процесів (досвідчене виробництво, проектно-конструкторські і проектно-технологічні підрозділи);

 іспити і доведення досвідчених зразків продукції, досвідчених технологічних процесів і технологічного устаткування (іспитові, проектно- конструкторські і проектно-технологічні підрозділи, досвідчене виробництво).

Якщо розробка нової продукції здійснюється за замовленням експлуатуючої або торговельної компанії (створення комплексу технологічного устаткування за замовленням промислової компанії і т.д.), то, як правило, цей етап підрозділяється на два етапи:

1) іспиту розроблювачем окремих частин виробу і вироби в цілому, доробка виробу;

2) іспиту замовником досвідченого зразка. Складні види продукції, з метою скорочення витрат на іспити, часто випробуються по спільній програмі розроблювача і замовника;

 розробка робочої документації на промислове виготовлення продукції і технологічної системи (проектно-конструкторські і проектно-технологічні підрозділи досвідчених і серійних підприємств).

Стадія виготовлення технологічного устаткування (формування технологічної системи) передує стадії виготовлення продукції в новій технології. Вона включає:

 передвиробничу стадію технічної підготовки виробництва технологічного машинобудування (монтажні і проектно-технологічні підрозділи);

 виготовлення дослідно-торговельної серії і вивчення попиту (основне, допоміжне й обслуговуюче виробництва, маркетингові підрозділи);

 серійне виробництво виробів і запасних частин до них (основне, допоміжне й обслуговуюче виробництва);

 підготовку продукції до транспортування і збереження на складах (підрозділ консервації й упакування, склад готової продукції).

Слідом за стадією виготовлення технологічного устаткування настає передвиробнича стадія технічної підготовки виробництва продукції. Дана стадія в життєвому циклі знову виготовленого технологічного устаткування сполучається зі стадією монтажу і налагодження технологічної системи (монтажні і проектно-конструкторські підрозділи виготовлювачів технологічного устаткування, підрозділу головного механіка, проектно- конструкторські і проектно-технологічні підрозділи виготовлювачів продукції).

На стадії обертання продукції здійснюється її збереження (складські підрозділи), транспортування (транспортні підрозділи) і збут (маркетингові підрозділи). Якщо продукцією є технологічне устаткування, що виготовлене за замовленням, то дана стадія трансформується в стадію монтажу і налагодження технологічної системи.

Для стадії споживання характерні наступні етапи:

 використання продукції по призначенню, експлуатація;

 підтримка якості продукції профілактичним обслуговуванням і ремонтами (підрозділу гарантійного ремонту і сервісного обслуговування);

 модернізація продукції в споживача (маркетингові, проектно-конструкторські і виробничі підрозділи).

Якщо продукцією є технологічне устаткування, ця стадія трансформується в процеси сервісного обслуговування.

При утилізації продукції, у тому числі технологічного устаткування, здійснюється транспортування залишків (відходів) продукції до місць утилізації, їхнє складування, переробка на вторинну сировину, поховання або знищення.

Проблема утилізації продукції сильно ускладнилася в зв'язку з розвитком атомної енергетики і нафтохімічних виробництв, створенням синтетичних матеріалів і нових видів теплоносіїв.

При експлуатації (використанні) цих видів продукції приймаються міри забезпечення безпеки, передбачені технологією їхнього одержання і застосування.

На стадії утилізації можливості забезпечення безпеки збереження відходів обмежені. Тому має бути увести до складу параметрів якості продукції властивості утилізації, стандартизувати припустимий рівень вимог до параметрів, що визначають ці властивості, ввести в загальнотехнічні державні стандарти вимога розробки технології утилізації в технічному проекті продукції, а також обов'язкову сертифікацію продукції на властивості утилізації.





Дата публикования: 2014-12-10; Прочитано: 328 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...