Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Написання заяви



Література

І.Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. — К.: Арій, 2005. -С. 30-36; 93-97.

2. Шевчук С.В., І.В. Клименко Українська мова за професійним спрямування: Підручник.- К.: Алерта, 2010. - С. С.109-121,532-536.

3. Ласкавий В.Т. Діловий документ та його мова. - К., 2000.

4. Галузинська Л.І,Науменко Н.В, Колосюк В.О. Українська мова за професійним спрямуванням: Навч. посіб. – К.: Знання, 2008. – С.34-84.

5. Коваль А.П. Науковий стиль сучасної української літературної мови. Структура наукового тексту. – К., 1970.

6. Семеног О.М. Культура наукової української мови: Навч. посіб. – К.:»Академвидав», 2010.

Завдання 1. Дайте відповіді на запитання:

1 Які ви знаєте стильові ознаки лексики наукового стилю?

2. Які характерні граматичні риси властиві науковому стилю?

3. Які особливості структури наукового тексту?

4. Яких вимог слід дотримуватися при написанні наукового тексту?

5. Які метатекстові одиниці характерні для наукового та офіційно-ділового тексту? Наведіть приклади.

6. Що таке заява? Які реквізити характерні для заяви?

7. Поясніть, яка відмінність між простою і складною заявами?

Завдання 2. Прочитайте текст. Розділіть його на смислові частини. Виділіть у кожній ключові слова і випишіть їх. Перекажіть стисло текст, послуговуючись ключовими словами.

Науковий стиль обслуговує різні галузі науки і техніки. Мета цього стилю – інформування про результати досліджень, доведення теорії, обгрунтування гіпотез, роз’яснення різних явищ.

На лексичному рівні цей стиль характеризується великою кількістю абстрактної лексики та фразеології, зокрема наукової термінології (обвинувачення, транскрипція, коефіцієнт корисної дії, атомна маса). Терміни поділяються на загальнонаукові (експеримент, гіпотеза, проблема, теорія тощо) та спеціальні (мовознавчі: займенник, наказовий спосіб, множина). Серед термінологічної лексики багато слів іншомовного походження (аудит - перевірка, ревізія, індиферентний – байдужий, симптом – ознака, сигнал).

Характерна риса загальновживаної лексики – однозначність. Наприклад, із 7 зафіксованих у 11-томному Словнику української мови значень дієслова займати науковий текст реалізує лише значення» заповнювати собою якийсь простір».

Загальновживані слова набувають узагальненого значення.

Широко представлена літературно-книжна лексика (електорат, преса, суспільство, держава), професіоналізми (штрек, антрацит, терикон – із мовлення шахтарів).

Фразеологія наукової мови також вельми специфічна. Вона покликана, з одного боку, визначити логічні зв’язки між частинами висловлювань (навести результати, як показав аналіз, на підставі отриманих даних, підсумовуючи сказане, звідси випливає,що); з іншого боку, позначати певні поняття, будучи, по суті, термінами (вільна економічна зона, мертва мова, струм високої напруги).

Серед усіх частин мови найчастіше вживаються іменники та відносні прикметники. Широковживані в цьому стилі іменники з абстрактним значенням із суф. – енн(я), -анн(я), -інн(я); -ість, -ств(о),-зтв(о),-цтв(о): згоряння, розуміння, оброблення, проникливість, новаторство, виробництво.

Одна з особливостей стилю - відсутність особового займеника я. Часто вживані вказівні займенники цей, той, такий та займенникові слова відомий, відповідний. Вони забезпечують зв’язність логічного викладу думки.

Однією з характерних особливостей є узагальнене, абстраговане, «позачасове» вживання дієслівної категорії часу. Час представлений найбільше теперішнім постійної дії, що позначає її безперервність, або абстрактним теперішнім та абстрактним майбутнім. Наприклад: «Доказом може бути будь-яка річ, обставина», «Банківським договором вважають домовленість про касово-розрахункове обслуговування».

У працях фізико-математичного та природничого циклів використовуються дієслова із узагальненим значенням минулого часу, які є синонімічними теперішньому, пор.: «розчинена речовина випала в осад» і «розчинена речовина випадає в осад».

Досить поширеними в цих текстах є зворотні дієслова (Амортизація нараховується на устаткування. У нормативно-правових актах та фінансових документах застосовується словесно-цифровий спосіб оформлення дати).

Визначальною особливістю є вживання І ос. множини теп. часу для підкреслення скромності автора та для залучення читача до спільних з ним дій, пор..: «Ми не обмежуємо себе виключно ліцензійною діяльністю».

Як складова частина складеного присудка нерідко використовується інфінітив (необхідно розглянути, варто відстежити).

Типові сполучники і відносні слова відповідно до того, що; внаслідок того, що; після того, як; залежно від того, що, часті парні конструкції із сполучниками не тільки…,але й; як…, так і…

Як для офіційно-ділового, так і для наукового стилю властиве використання відіменних прийменників у результаті, у зв’язку, з метою,за допомогою, шляхом (за допомогою саморегуляції, шляхом перехресної перевірки.

Характерними для синтаксису наукового стилю є складні речення різних типів, відокремлені звороти, конструкції з однорідними членами речення, а також прямий порядок слів.

Послідовність логічного міркування передають вставними словами і словосполученнями: наприклад, так, крім того,тобто, за винятком, таким чином, на нашу думку та ін.

На структурному рівні науковий виклад містить у собі оформлені аргументи для обґрунтування положень, тверджень, висунутих автором. Поряд з авторськими міркуваннями та спостереженнями тут містяться різні формули, рівняння, таблиці, цитати, ілюстрації, посилання, висновки.

\

Завдання 3. Прочитайте текст, поставте необхідні розділові знаки. Вставте пропущені букви. Виділіть ключові слова і стисло перекажіть текст.

П і д с у м к и. Результативна заключна частина стат…і у переважній більшос…ті випадків крім об’єктивних результатів досліджен…я містить також дан…і про можливіс…ть їх застосування про шляхи подальшої розробки цієї проблеми та ін. Позиція автора може бути висвітлена тут з біл…шою чи мен…шою докладніст..ю.

Висновкова частина у нев…ликих за обсягом наукових стат..ях може бути стягненна до розміру одного речення.. Таке речення найчастіше починається або вставним словом з висновковим значен… (отже, загалом) або займен…иком (такий, цей) або сполучником (ось, чому) які підкреслюють висновків характер його. Спеціальна організація висновків може проявлятися як членування тексту на кілька співмірних компонентів (з нумерацією їх)...

Арх…тектоніка тексту як компонент його композиції оперує більш або менш закінченими в смисловому і формальному відношеннях одиницями з яких будується текст наукового твору (усі його трьох композиційних компонентів)

Найважливішою для наукового тексту арх…тектонічною одиницею є абзац. (А.П.Коваль).

Завдання 4.

І. Які з поданих метатекстових одиниць, які характерні науковому та офіційно-діловому стилю, вживають: а) для вираження впевненості або невпевненості; б) коли треба наголосити на чомусь важливому, привернути увагу читачів до важливих фактів; в) для узагальнення, висновку; г) для поєднання частини інформації?

ІІ. Складіть 8 професійно орієнтованих речень з окремими висловами.

Сутність викладеного дає підстави твердити про …, без усякого сумніву, особливу увагу треба зосереджувати…, із сказаного випливає…, розглянемо тепер приклад, крім того, як зазначалося раніше, у результаті можна дійти висновку, слід зауважити, розуміється, відповідно до цього, отже, таким чином, ймовірно, розглянемо тепер приклад, іншими словами, особливо важливо виокремити.

Завдання 5. До поданих ненормативних слів, які вживаються в наукових текстах, доберіть нормативні.

Відзив, в залежності, заключення, висновки по викладеному, відмінити, в деякій мірі, в кінці кінців, для наглядності, добавити, доказувати, досвід по розробці, задіяти, констатувати, між тим, примірний, при наявності, приписувати (до чого), навик, мова йде про, намітити, перечислити, підготовити, не дивлячись на, направляти, область виробництва, оточуюче середовище, по крайній мірі, поступати, пред’явити, при виробленні, признавати, приймати до уваги, приміняти, при таких умовах, рішити проблему, рахувати що, протирічити.

Довідка: деякою мірою, залежно від; висновок, закінчення; зрештою, врешті-решт; висновки з викладеного, скасувати, перенести, для унаочнення (увиразнення), додати, доводити, розпочинати, починати, відгук, залучити, констатувати, тим часом; скеровувати, спрямовувати, звертати; галузь виробництва; приблизний, орієнтовний; довкілля, навколишнє середовище; принаймні, щонайменше; за наявності, у разі; навичка; показувати, подавати; вступати до, надходити, чинити; під час вироблення, для вироблення; визнавати, брати до уваги, застосовувати, йдеться про; за таких обставин, у таких обставинах; накреслити, запланувати; перерахувати, перелічити; підготувати, незважаючи на, розв’язати проблему, вважати що, суперечити.

Завдання 5. Запишіть назви навчальних дисциплін, які викладаються в університеті. (Наприклад: «Теорія держави і права»,» Вікова фізіологія»)

Дайте характеристику цим реченням.

Завдання 6. Перепишіть текст заяви, правильно оформивши додаток та резолюцію-підтвердження.

Ректорові Київського національного лінгвістичного університету

проф. Ваську Р.В.

\ студентки Черкаського

педагогічного інституту

Крикун Світлани Сергіївни

Заява

Прошу зарахувати мене студенткою IV курсу факультету германської філології із спеціальності «Психологія» у зв'язку з переїздом моєї сім'ї до Києва на проживання.

Додаток: витяг із залікової книжки на 2 арк. Ц 1 прим; характеристика, видана

Чернігівським педагогічним інститутом, на 1 арк. в 1 прим.; свідоцтво про народженняа 1 арк. в 1 прим.; довідка про місце проживання на 1 арк. в 1 прим.

23.08.12 Власноручний підпис

Завдання 7. Складіть зразки заяв:

а) про вступ до вищого навчального закладу;

б) про надання академічної відпустки;

в) про зарахування на посаду;

г) про дозвіл бути відсутнім на занятті;

ґ) про надання матеріальної допомоги; д) про звільнення з роботи.

Завдання 8. Виправше помилки в адресуванні заяв. Замініть, де потрібно, малу букву великою. Запишіть правильні варіанти.

1. Голові (р)ади підприємства (е)лектроприлад
тов. Головащуку

(м)еханіка цеху готової продукції Михайла Сапіги

2. Деканові (ф)акультету (і)нженерної механіки
та (п)акувальної техніки

(н)аціонального (університету (х)арчових (т)ехнологій

(д)оц. Блаженку С.І.

студента І курсу

Григоренко Вадима Івановича

3. Начальнику (в)ідділу (к)адрів
Лисенко Андрію Васильовичу

від Лисенка Леоніда Олександровича

- Які правила оформлення реквізитів адресат та адресант?

- З'ясуйте різницю між: словами адрес та адреса, складіть з ними речення.

Завдання 9. Запишіть у формі давального відмінка однини сполуки, утворені прізвищем, іменем, по батькові людини.

Косонога Ілля Миколайович, Косинка Ольга Петрівна, Косенко Дмитро Павлович, Михасів Юрій Лукич, Корнега Марія Сергіївна, Нетудихата Ганна Яківна, Тимофіїв Григорій Олексійович, Недайборщ Марк Степанович.

Якимович Інна Олегівна, Щербань Олег Ярославович, Чубаха Стефанія Валеріївна, Залуська Світлана Олександрівна, Завірюха Григорій Іванович, Грім Ігор Юхимович, Гриньків Леонтій Станіславович.

Самостійна робота.

1. Подовження та подвоєння приголосних

2. Зміни приголосних при словозміні та словотворенні.

Література

1.Український правопис / НАН України, Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні; Інститут української мови. — К., 2003.

2. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. — К.: Арій, 2005. -С.42-63.

3. Зубков М. Сучасна українська ділова мова. - Харків: Торсінг, 2002. - С.141-142.

4. Український правопис / НАН України, Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні; Інститут української мови. — К., 2003.

Завдання 9. Дайте відповіді на запитання:

1. У якій позиції подвоюються приголосні д,т, з, с, ц, л, н, ж, ч, ш?

2. Коли відбувається подвоєння при збігу їх?

3.За яких умов відбувається подвоєння у суфіксах –енн, - анн?

4. Які зміни приголосних відбуваються під час творення нових слів за допомогою суфіксів - ськ, -ство?

5. Які зміни приголосних відбуваються при творенні іменників із суфіксом – ин(а) від прикметників?

Завдання 10. Перепишіть слова, вставляючи, де потрібно, пропущені букви. Поясніть їх написання.

Поволж...я, міськ...ом, сімдесятиріч...я, шален...ий, роз...броєн...я, закон... ий, Донеч...ина, Галич...ина, без вин.. ий, очищен...ий, с...авці, безсмерт...я, міц...ю, роздоріж...я, стат...ей, буквен...ий, невблаган...ий, згуртован.. леть, навман...я, мит...ю, л...ю, перетворен...ий, райк...ом, порушен...я, Поділ...я.

Завдання 11. Від поданих іменникових основ за допомогою суфікса -ськ(ий) утворіть прикметники; обгрунтуйте наявність чи відсутність змін кінцевих приголосних основи.

Запоріжжя, Донецьк, Буг, Бородянка, Рига, козак, чуваші, печеніги, скіфи, поляки, турки, чехи, латиші, Волга, Чукотка, Гадяч, Кавказ, Карпати, Цюрих, Гонконг, Санкт-Петербург, Лейпциг, казах, гуртожиток, Брест, тюрки, Кременчук, Одеса, Єкатеринбург, студент, Городок, Париж, Дрогобич, Данія.

Завдання 12. Утворіть іменники з суфіксами-чин(а), -щин(а) та поясніть їх правопис.

Смілянський, вінницький, гуцульський, харківський, батьківський, прилуцький, донецький, дрогобицький, турецький, гайдамацький, чернівецький, одеський, київський, черкаський, галицький, хмельницький, львівський, козацький, полтавський, смоленський, житомирський, уманський, срібнянський.

Практичне заняття 6.

Структура, способи творення та походження термінів

План

1. Терміни та його ознаки.

2. Способи творення термінів.

3. Структурна організація термінів.

4. Загальнонаукова, міжгалузева і вузькоспеціальна термінологія.

5. Кодифікація термінів. Українські електронні термінологічні словники.

Література

1. Даниленко В.П., Скворцов Л.І. Теоретичні та практичні аспекти нормалізації наукової термінології // Мовознавство. - 1980. - №6. - С.16-21.

2. Культура фахового мовлення: Навч. посібн. / За ред.. Н.Д.Бабич. - Чернівці: Книги -XXI,-С.519-561.

3. Панько Т.І., Кочан І.М., Мацюк Г.П. Українське термінознавство: Підручник для студентів гуманітарних спеціальностей. - Львів: Світ, 1994. - 216с.

4. Коваль А.П. Науковий стиль сучасної української мови. Структура наукового тексту. - К, 1970. - С.211-303..

5. Шевчук С.В., І.В. Клименко Українська мова за професійним спрямування: Підручник.- К.: Алерта, 2010. - С. 513-524.

Завдання 1. Дайте відповіді на запитання:

1. Які ви знаєте основні ознаки термінів?

2. Які є основні способи творення термінів?

3. Як поділяються терміни за структурою? Наведіть приклади з фахової термінології.

4. У яких словниках звичайно фіксуються терміни, зокрема фахового спрямування?

Завдання 2. Подані терміни згрупуйте в дві колонки: перша - загальнонаукові; друга - вузькоспеціальні.

Баланс, деформація, купажування, теплообмін, авітаміноз, добуток, водень, локальний, аргумент, зносостійкість, шпонка, ординарний, наголос, монітор, аналогія, цементація, редуктор, розтяг-стиск, тонус, новобудова, чинник, координація, проміжок,

Завдання 3. Серед стійких словосполучень, що подані нижче, є термінологічні, офіційно-ділові і фразеологічні. Розподіліть їх відповідно до класифікації.

За допомогою словника економічних термінів та фразеологічного словника пояснити значення термінологічних та фразеологічних стійких словосполучень. З офіційно-діловими стійкими словосполученнями складіть речення

Поточний рахунок, доводити до відома, пропускати повз вуха, брати участь, точити ляси, орендна плата, додана вартість, узяти верх, вжити термінових заходів, штрафні санкції, дебіторська заборгованість, згідно з графіком ректи раки, наріжний камінь, піймати облизня, мати на меті, розрахунковий рахунок, трудові спори, довготерміновий кредит, Содом і Гоморра, внести пропозицію.

 

Завдання 4. Визначте, до якої групи термінологічної лексики належать слова. Порівняйте значення термінів гіпотеза, гедонізм, семіотика у філософії, психології, мовознавстві, літературознавстві.

Апріорі, амонія, аскеза, герменевтика, парадокс, аура, архетип, міф, нація, підсвідоме, рецептор, раціоналізація, медитація, рефлексія, феномен, структуралізм, плюралізм, антимонія.

Завдання 5. Визначте спосіб творення термінів і їх будову.

Гарантований прибуток, інвестиція, конкуренція, індексація, температура ринку, формат перемовин, безафіксний, поняття авторського права, комунікативна лакуна, текстовий редактор.

Завдання 6. Доберіть 10-15 термінів, до складу яких входять інтернаціональні словотворчі елементи: авто-, анти-, гіпер-, інтер-, мета-, моно-, нео-, пост-, прото-, суб-, екстра-, інтра-.

Завдання 7. Доберіть власне українські синоніми до іншомовних слів. Які з наведених слів є загальнонауковими термінами? Поясніть їх значення.

Ігнорувати, рентабельний, саміт, фіаско. Імідж, ритуал, компенсація, асоціація, ажіотаж, ліміт, сурогат, еквівалентний.

Конденсувати, інфекційний, домінувати, сертифікат, форвард, структура, конфліктний, візит, спонсор, нюанс, вето, вестибюль, аккомпанемент, спектакль, спікер, екземпляр, корпорація, інцидент, персона.

Завдання 8. Вставте замість крапок потрібні слова для утворення стійких словосполучень (термінологічних, офіційно-ділових)

1.Ми … договір про поставку сільськогосподарської продукції.

2. Договір … чинності з моменту підписання його.

3. Бюро… послуги з різних питань.

4. Комісія… велику роботу із забезпечення … контролю за дотриманням дисципліни праці.

5. Просимо Вас … свої пропозиції стосовно реорганізації підприємства.

6. Треба… термінових … щодо поліпшення умов праці.

7. Юридичні сторонни… відповідальність, передбачену… законодавством.

Самостійна робота

І. Особливості фахової термінології.

Література

1. Мацюк З.О., Станкевич Н.І. Українська мова професійного спілкування: Навчальний посібник. К.: Каравела, 2006. – С.131-143.

2. МацькоЛ.І. Кравець Л.В. Культура української фахової мови: Навчальний посібник. – К.: Академія, 2007. – С.57-62.

3. Корж А.В. Українська мова професійного спрямування: навч. посіб._ К.: Правова єдність, 2009, - С.80-98.

4. Російсько-український словник наукової термінології: Біологія, Хімія, Медицина. – К.: Наук. Думка, 1996. -660с.

5. Російсько-український словник наукової термінології: Суспільні науки. – К.: Наук. Думка, 1994. -594с.

Завдання 9. Дайте відповіді на запитання:

1. Яка структура фахових термінів?

2. Яким способом утворені фахові терміни?

3. З яких мов запозичувалася фахові терміни?

4. Яка існує класифікація фахових термінів?

Завдання 10. Схарактеризуйте відібраний Вами уривок наукового фахового тексту з точки зору спеціальних мовних засобів.

Випишіть: а) конкретні приклади, які ілюструють лексичні, граматичні та структурні особливості Вашого наукового тексту; б) фахові терміни (однослівні та словосполучення). Визначте спосіб творення термінів.

Завдання 11. Виписати з фахових термінологічних словників 6 термінів та 6 термінологічних словосполучень.

Схарактеризуйте їх за планом: І) дефініція (що означає термін); 2) ступінь спеціалізації (загальнонауковий, вузькоспеціальний); 3) (власний, запозичений); 4) структурна модель терміна (однокомпонентні терміни, двокомпонентні терміни, трикомпонентні конструкції, багатокомпонентні аналітичні терміни

ІІ. Документ скарга

Література

1. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. — К.: Арій, 2005. – С. 100-102.

2. Сучасне діловодство: зразки документів, діловий етикет, інформація для ділової людини. -/ За ред. Бріцина В.М. – 2-ге вид. – К.: Довіра,2010.

2..

Завдання 12. Дайте відповідь на запитання:

Які ви знаєте структурні та мовні особливості документа скарга?

Завдання13. Прочитайте документ. Відредагуйте текст. Допи­шіть відсутні реквізити.

СКАРГА
про відмову у прописці

15 травня 2009 року начальник ВПР та MP Оболонсь­кого РУ ГУ МВС в м. Києві Дмитрук Т.Л. відмовив мені у прописці у будинку за адресом: пр. Героїв Сталінграда, 27, кв. 384. Свою відмову він мотивував тим, що жила площа моєї дочки Сторожук Тетяни Григорівни менша за вста­новлені розміри для прописки, а також наявністю у моєї колишньої дружини будинку на праві особистої власності. Відмову у прописці вважаю незаконною на такій підставі: батьки прописуються до дітей незалежно від розміру жи­лої площі. Таким чином, начальник паспортного столу по­рушує правила прописки громадян.

17 травня 2009 року Підпис

Практичне заняття 7.

Синоніми та пароніми у професійному тексті. План, тези, конспект.

План

1. Синонімічний вибір слова.

2. Види лексичних синонімів (синоніми стилістичні, семантичні, семантико-стилістичні)

3. Абсолютні синоніми.

4. Особливості синонімічних рядів.

5. Особливості розрізнення паронімів.

6. Оформлення результатів наукової діяльності. План.Тези. Конспект.

Література

1. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. — К.: Арій, 2005. – С.

2. Волкотруб Г. Практична стилістика української мови: Навчальний посібник. – Тернопіль, 2008. –С.23-36

3. Мацюк).Щ., Станкевич Н.І. Українська мова професійного спілкування: Навч. Посіб.. – К.: Каравела, 2006. –С. 131-143.

4. Шевчук С.В., І.В. Клименко Українська мова за професійним спрямування: Підручник.- К.: Алерта, 2010. – С.

Завдання 1. Дайте відповіді на запитання:

1. Які слова називаються синонімами?

2. Які є види лексичних синонімів? Наведіть приклади.

3. Що таке абсолютні синоніми? Наведіть приклади.

4. Що називають контекстуальними синонімами, перифразом та евфемізмом? Наведіть приклади.

5. Чим відрізняється родове поняття від видового? Наведіть приклади.

6. Що таке пароніми? Наведіть приклади однокореневих та різнокореневих паронімів.

7. Які є види планів?

8. Що таке конспект та тези? Чим вони різняться?

9. Яка особливість структури та оформлення тез у вигляді публікації?

Завдання 2. Продовжіть синонімічний ряд, запам’ятайте відповідники.

Адекватний – рівний,…; ефектний – виграшний,…; рентабельний – вигідний,…; стимулювати – заохочувати,…; диференціювати – розрізняти, …; концентрувати – зосереджувати,….

Для довідки: відповідний, однаковий; доцільний, прибутковий; поділяти, розчленовувати; згущувати, збагачувати; яскравий, той,що справляє враження, виділяється; панувати, головувати; спонукати до дії, давати поштовх.

Завдання 3. До поданих слів доберіть синоніми. Визначте, які з них доцільніше вжити в офіційно-діловому мовленні Чому?

Скаржитися,скарга, рекомендувати, повідомляти.

Для довідки: апеляція, пропонувати, ремствувати, нарікання, давати пораду, ставити перед фактом, заява, нарікати, сповіщати, радити, телефонувати, касація, відрекомендувати, доводити до відома, жалітися, доповідати, оскаржувати, заповідати, доносити, представляти, розповідати.

Завдання 4. З якими із запропонованих прикметників сполучаються іменники відношення, відносини, стосунки, ставлення, взаємини?

Виробничі, доброзичливі, господарські, грошові, промислові, товарні, соціально-економічні, суспільно-політичні, кредитні, майнові, естетичні, синтаксичні, математичні, процентні, торгові, родинні, міжнародні, міжнаціональні, громадські, ворожі, дипломатичні, економічні, класові, земельні, уважні, ділові.

Завдання 5. Перекладіть словосполучення українською мовою.

Общественное производство, общественное, мнение, общественное положение, следующая неделя, государственый казначейский билет, состояние больного, международное положение, необходимо написать следующее, избранный круг людей, избранный депутат Верховного Совета Украины, избирательное право, избирательная кампания, личное дело, личная жизнь, личный состав армии, личная подпись, указатель движения, юбилейный адрес, обратный адрес, тактичный человек.

Завдання 6. Замініть перифрази синонімами, запишіть парами.

Легені планети, невидима смерть, великий Каменяр, дочка Прометея, столиця України, сонячний камінь, голубий океан, нічне світло, розвідники надр, чорне золото, цар звірів, інженери людських душ, королева полів.

Завдання 7. Знайдіть у тексті контекстуальні синоніми.

ВАЛЕРІЙ ЛОБАНОВСЬКИЙ

Імя Валерія Лобановського відоме сьогодні всій Україні. Футболіст, заслужений тренер України.

А починав він грати у звичайній шкільній команді. У 1975 році Валерій вперше брав участь у чемпіонаті країни. Серед футболістів виділявся золотистою шевелюрою і високим зростом. Ще у школі дивував Лобановський учителів цілеспрямованістю і працелюбством,. Спортзалу не було, тому він тренувався у шкільному коридорі. Зате весною на просохлому футбольному полі хлопець, жонглюючи м’ячем, показував чудеса. Валерій до автоматизму відпрацьовував удари. Ніяких послаблень собі не давав. Він щиро любив футбол. Говорив про нього серйозно. Був оптимістом і завжди вірив у перемогу рідного київського «Динамо». (З газети «Спорт»).

Завдання 8. Поясніть значення паронімів, складіть з ними речення.

Унітарний, утилітарний; дискваліфікація, декваліфікація, дефектний, дефективний, дискримінація, дискредитація, категорійний, категоричний, стимуляція, симуляція.

Завдання 9. Складіть словосполучення з паронімами.

Абонент – абонемент, авторитетний – авторитарний, адрес – адреса, адресат – адресант, ефектний – ефективний, континент – контингент, особовий – особистий, організаторський – організаційний, дієвий – діяльний, туристичний – туристський.

Самостійна робота





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 2142 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.028 с)...