Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Соціологічна уява



Базисна посилка соціології полягає в тому, що розуміння тенденцій розвитку суспільства, в якому ми усі живемо, дозволяє зрозуміти самих себе. Ч. Райт Миллс визначив цю властивість як соціологічна уява - здатність розглядати власний життєвий досвід і особисті труднощі в контексті структурної організації свого суспільства і тієї історичної епохи, в якій ми живемо. Як правило, наше бачення обумовлене сферою нашого спілкування - школою, роботою, сім'єю, сусідами, феномен соціологічної уяви дозволяє розсунути вузькі рамки і відчути взаємозв'язок між особистим досвідом і масштабнішими соціальними і історичними подіями. Миллс вказує, що наші особисті проблеми і суспільні питання "накладаються і взаимопереплетаются, утворюючи більше великомасштабну структуру соціального і історичного життя".

Кожна людина може правильно оцінити себе тільки порівняно з іншими. Зрозуміти це і зв'язати свою біографію з історією - ознака класичного соціологічного аналізу, який ми зустрічаємо у О. Конта, Г. Спенсера, Э. Дюркгейма, До. Маннгейма, І. Шумпетера, М. Вебера та ін. І яким би питанням ми не займалися, соціологічна уява вимагає бачити його в контексті трьох типів проблем.

1. Яка структура суспільства як системи? Які його елементи і як вони пов'язані між собою? Чим вони відрізняються один від одного?

2. Яке місце цього суспільства в історії? Який механізм його зміни? Яку роль воно грає в розвитку людства? Як його властивості впливають на історичний період, в якому ми живемо? Які особливості цього періоду? Чим він відрізняється від інших періодів? Яким чином йде історія?

3. Які типи людей відіграють важливу роль в цьому суспільстві в цей період? Які типи людей йдуть на зміну? Як вони формуються? Які особливості "людської природи" розкриваються в цей період? Яку роль грає тут суспільство?

Мета соціології, на думку Миллса, полягає в тому, щоб дати людині можливість бути вільним, активно втручатися в історію, але в той же час не дозволяти управляти собою тим, хто знаходиться у владі, не дозволяти нав'язувати собі їх думку. Саме у демократичному масовому суспільстві з його надорганізацією і прихованими структурами влади Миллс бачив необхідність подібної емансипації мислення.

В цілому можна сказати, що соціологічна уява дозволяє проникнути в наш соціальний світ і ідентифікувати зв'язки між нашими приватними біографіями і потужнішими соціальними силами життя - зрозуміти, що усе, що відбувається безпосередньо з нами, є усього лише точка перетину наших особистих життів з життям громадським.

Назад Зміст Вперед




Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 967 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...