Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Акустичні поля людини



Поверхня людського тіла безупинно коливається. Ці коливання несуть інформацію про багатьох процесах усередині організму: дихальних рухах, биттях серця і температурі внутрішніх органів.

Низькочастотні механічні коливання з частотою нижче декількох кілогерців подають інформацію про роботу легень, серця, нервової системи. Реєструвати руху поверхні тіла людини можна дистанційними або контактними датчиками в залежності від розв'язуваної задачі. Наприклад, у фонокардіографії для виміру акустичних шумів, створюваних серцем, використовують мікрофони, установлювані на поверхні тіла. Електричні сигнали з датчиків підсилюють і подають на пристрій, що реєструє, або ЕОМ і по їх формі і величині роблять висновку про рухи тих або інших ділянок тіла.

Кохлеарна акустична емісія Свч-радіометрії. З вуха тварин і людини можуть випромінюватися звуки - це явище називають кохлеарною акустичною емісією, оскільки їхнє джерело локалізоване в равлику (cochlea) органа слуху. Ці звуки можна зареєструвати мікрофоном, розташованим у вушному каналі. Виявлено ряд видів кохлеарної акустичної емісії, серед яких виділяється так називана спонтанна емісія й акустична луна.

Спонтанна емісія - це мимовільне безперервне випромінювання звуку з ушей людини. Рівень звукового тиску досягає 20 дБ, тобто в 10 разів вище граничного значення 2 × 105 Па, що здатно сприймати вухо людини на частоті 1 кгц. Частоти емісії в різних осіб відрізняються і лежать у діапазоні 0,5 - 5 кгц, випромінювання володіє високої монохроматичністю. Емісія спостерігається в середньому в 25% чоловіків і в 50% жінок. Спонтанна емісія не має ніякого відношення до «дзенькоту у вухах» - суб'єктивному відчуттю чисто нервового походження.

Кохлеарна акустична емісія зв'язана з діяльністю так званих зовнішніх волоскових кліток, розташованих у кортиєвому органі равлика. У відповідь на прихожу звукову хвилю вони змінюють свої розміри і викликають у внутрішнім вусі механічні коливання, що здатні, поширюючи в зворотному напрямку, виходити назовні через середнє вухо. Біофізичний механізм швидких змін геометрії кліток поки неясна, його швидкодія в сто разів вище, ніж у м'язів.

З усіх видів кохлеарної акустичної емісії застосування в медицині поки що знайшло явище акустичної луни - випромінювання звуків з вуха через деякий час після подачі у вухо короткого звукового сигналу. Воно використовується для діагностики слуху немовляти в перші кілька днів життя, коли неможливо використовувати звичайні методи аудіометрії. Відсутність луни є тривожним симптомом не тільки глухоти, але і найчастіше сполучених з нею поразок інших відділів центральної нервової системи. Рання діагностика дозволяє вже з перших днів життя вжити активних заходів і в значній мірі послабити несприятливі наслідки цієї недуги.

Акустичне випромінювання ультразвукового діапазону. Тіло людини є джерелом теплового акустичного випромінювання з різними частотами. Звичайно акустичні хвилі підходять із глибини тіла, відбивають від його поверхні й ідуть назад, однак п’эзодатчик, що контактує з тілом, може них зареєструвати. Особливість акустичних хвиль, що поширюються в тілі людини, у тім, що, чим вище частота, тим вони сильніше загасають. Тому з глибини людського тіла з відстаней 1 - 10 см можуть дійти тільки теплові ультразвукові хвилі мегагерцевого діапазону з частотами не вище 0,5 - 10 Мгц. Інтенсивність цих хвиль пропорційна абсолютній температурі тіла. Для виміру інтенсивності теплового акустичного випромінювання використовують прилад - акустотермометр. За допомогою цього приладу можна, наприклад, виміряти температуру тіла людини, зануреного у воду.

Істотною областю застосування акустотермографія стане вимір глибинної температури в онкології, при процедурах, зв'язаних з нагріванням пухлин у глибині тіла за допомогою різних методів: ультрависокими і надвисокими частотами, ультразвуком, лазерним випромінюванням. Акустотермографія - потенційно єдиний неінвазивний метод, здатний забезпечити високий просторовий дозвіл за прийнятний час виміру порядку однієї хвилини.

Фізичні поля людини й екстрасенси. Вивчення фізичних полів організму людини дозволяє відповісти на ряд питань, що виникають при поясненні механізмів впливу екстрасенсів, хоча отримані дані про фізичні поля людини дозволяють не стільки пояснити феномени, що спостерігаються, скільки вказати труднощі в такому поясненні.

У режимі «діагностики», простежуючи ланцюг подій, у результаті якої екстрасенс міг би одержати інформацію про хворий орган пацієнта, можна відзначити наступне:

1. Хворий орган відрізняється від здорового як по своїх фізичних характеристиках, наприклад, температурі, так і по фізіологічних параметрах - сигналам, що надходять від нього в нервову систему.

2. Інформація про різні стани органа може надходити на поверхню тіла з глибини або безпосередньо відповідно до фізичних законів переносу енергії, або шляхом «фізіологічного» проектування. У першому випадку це не може відбуватися за допомогою звичайної теплопередачі, що відбувається за дуже великі часи; можливі способи передачі за допомогою теплового надвисокочастотного електромагнітного випромінювання або мегагерцевого акустичного випромінювання. Ці випромінювання дозволяють – виводити на поверхню тіла джерела тепла з глибини в кілька сантиметрів. «Фізіологічне» проектування може здійснюватися за рахунок нервових механізмів, наприклад, у зони Захар’їна-Геда.

3. Передача інформації про хворий орган дистанційно може вироблятися тільки за допомогою електромагнітних полів, тому що передача акустичного випромінювання вимагає не­ посереднього контакту з тілом пацієнта. Можливість використовувати той або інший діапазон електромагнітного випромінювання визначається інтенсивністю відповідного випромінювання і чутливістю до нього рецепторів руки екстрасенса. Існуючі дані дозволяють виключити низькочастотне електричне і магнітне поле, а також хвилі РНЧ-діапазону, тому що до відомих слабких полів людин нечуттєвий. Випромінювання оптичного діапазону також не може служити таким агентом, тому що інтенсивність власне РНЧ-радіометрійного світіння шкіри в мільйон разів менше інтенсивності сонячного, або штучного випромінювання в кімнаті. Таким чином, найбільш ймовірний переносник інформації в режимі «діагностики» - це електромагнітне випромінювання тіла в інфрачервоних або близькому до нього діапазонах частот.

У режимі «лікування» головна проблема також складається в неясності механізму переносу інформації від екстрасенса до пацієнта. За даними, отриманим в Інституті радіотехніки й електроніки ІРЕ РАНЕЙ, в екстрасенсів, за винятком одного випадку, не відзначалося яких-небудь відмінностей їхніх фізичних полів від полів звичайних випробуваних: немає ні могутнього оптичного, ні інфрачервоного, ні РНЧ-випромінювання дециметрового діапазону. У той же час Ік-тепловедення відслідковує в ряді випадків зміна поверхневої температури випробуваних у результаті безконтактного впливу екстрасенса на випробуваних.

Механізми безконтактного впливу або так називаного безконтактного масажу поки неясні. Як показано співробітниками ІРЕ РАНЕЙ, теплове інфрачервоне випромінювання могло б відігравати істотну роль у процесах впливу в такий спосіб. У ІК-діапазоні досить велика потужність випромінювання, так що теплова рівновага шкіри випробуваного значною мірою визначається різницею потужностей, випромінюваною шкірою і поглинається нею від стін кімнати. Оскільки температури шкіри і стін кімнати розрізняються на кілька градусів, то існує безперервна віддача потужності від тіла людини. Якщо проти якої-небудь ділянки шкіри випробуваного виявляється рука екстрасенса, температура якої вище, ніж у кімнати, то ця ділянка починає віддавати менше тепла, у результаті чого його температура підвищується - на це могли б відреагувати терморецептори шкіри. Основні труднощі пояснення подальшої реакції шкіри випробуваного полягають у тім, що відповідне підвищення температури шкіри досить мало - не понад десяті частки ДО, а терморецептори шкіри мають досить низьку чутливість. Можливо, що в зонах шкірної проекції, що відповідають «хворим» органам, чутливість терморецептори значно вище. У цьому випадку удалося б зрозуміти, чому чутливість шкіри випробуваного виявляється достатньої для реакції на піднесення руки екстрасенса і чому вплив виявляється специфічним. З'ясування цих механізмів вимагає спеціальних фізичних і фізіологічних досліджень.

Слід зазначити, що відповідно до цього механізму описаний вище «безконтактний масаж» вимагає досить близького піднесення руки екстрасенса до тіла випробуваного, оскільки інтенсивності теплового ІК-випромінення руки і стінок приміщення досить близькі.

Давно висловлюються також припущення про те, що так називане «екстрасенсорне» сприйняття зв'язане з електромагнітним випромінюванням украй високих частот (міліметрових хвиль) з довжиною хвилі у вільному просторі 2-8 мм, причому інтенсивність такого випромінювання помітно вище інтенсивності теплового випромінювання. Поки немає прямих експериментальних даних про порівняльні виміри інтенсивності подібного випромінювання в екстрасенсів і в звичайних людей.

У цілому, наявні в даний час дані по фізичних полях організму людини і по механізмах чутливості його рецепторних систем не дозволяють дати послідовного фізичного опису проблеми екстрасенсорного впливу. Можливо, такий вплив - це якийсь різновид психотерапії. Для перевірки цієї гіпотези необхідні досвіди із сенсорною ізоляцією пацієнтів від екстрасенса - відсутність ефектів у цьому випадку буде аргументом на її користь.

Підведемо підсумки. Фізичні поля людини в даний час один з розділів медичної і біологічної фізики. Найбільш важливий його додаток - це дослідження стану різних органів людини за допомогою пасивної реєстрації електромагнітного або акустичного випромінювання безпосередньо цього органа або яких-небудь інших ділянок тіла, зв'язаних з досліджуваним органом нервовими або гуморальними зв'язками.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 357 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...