Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Світло як екологічний фактор



Розглядаючи екологічне значення світла, слід відзначити його основну роль у фотосинтезі зелених рослин, оскільки воно сприяє утворенню органічної речовини – рослинної біомаси, тобто первинної біологічної продукції, від трансформації і використання якої залежить життя на Землі.
Для рослин важливі промені видимої та невидимої частин спектра, особливо оранжево-червоні (0,65-0,68 мкм) і синьо-фіолетові (0,40-0,50 мкм). Найменше поглинаються жовто-сині (0,50-0,60), майже не поглинаються інфрачервоні. Причому "далеке" інфрачервоне проміння (довжина хвилі понад 1,05 мкм) бере участь у теплообміні рослин, а тому проявляє певний позитивний вплив, особливо при дії низьких температур оточуючого середовища В умовах високих температур інфрачервона радіація негативно впливає на рослини. Справа в тому, що це проміння поглинається головним чином не пігментами листя, а водою, яка міститься в тканинах і плазмі клітини, отже, воно може призвести до перегріву рослин.
Великою активністю відрізняються ультрафіолетові промені (0,06-0,30 мкм). Одні з них, які негативно впливають на рослини, не досягають поверхні Землі; їх затримує озоновий шар і різні частинки у верхній частині атмосферного купола Землі. Земної поверхні досягають найдовші з ультрафіолетових променів – з довжиною хвилі 0,38-0,40 мкм, так звані "близькі". Вони сприяють фотосинтезу рослин, особливо якщо останні одержують ці промені в помірних дозах. У таких випадках вони стимулюють ріст і розмноження клітин, сприяють синтезу високоактивних біологічних сполук, підвищуючи в рослинах вміст вітамінів, антибіотиків, а отже, й стійкість рослинних клітин до захворювань.
Сонячну енергію, яку зелені рослини поглинають і використовують у процесі фотосинтезу, називають фізіологічно активною радіацією, або скорочено ФАР, яка обмежена довжиною хвиль 0,38-0,71 мкм, але і в цих межах вона неоднаково поглинається рослинами. Активність ФАР залежить від присутності в рослині кольорових пігментів: хлорофілів, каротиноїдів, фікоціанів та інших, які вибірково працюють у спектрах ФАР.

Зелені пігменти (хлорофіли) мають два основних максимуми поглинання – в червоній і синьо-фіолетовій частинах спектра. Каротиноїди ж поглинають окремі промені лише в синьо-фіолетовій частині спектра. Активність ФАР і вплив хвиль окремих частин спектрів залежить від кута падіння променя, прозорості атмосфери, розсіювання тощо.
В житті рослин велике значення має також кількість падаючого світла, тобто інтенсивність освітлення. Як відомо, вона залежить передусім від широтності і протягом вегетаційного періоду змінюється. В містах через забруднення атмосфери освітлюваність на 5-15% нижча, ніж в приміських зонах. Рослинний покрив, особливо деревні угруповання, пропускають під намет лише незначну частину світла – 5-10%

Світло одна із найважливіших абіотичних чинників. Сонце випромінює в космічний простір величезну кількість променистої енергії. 42% всієї падаючої радіації (33% + 9%) відбивається атмосферою на світовий простір, 15% поглинається в товщі атмосфери і відбувається її у нагрівання лише 43% сягає земної поверхні. Ця частка радіації складається з прямий радіації (27%) – майже паралельних променів, які йдуть безпосередньо від сонця і несучих найбільшуенергитическую навантаження, (16%) – променів, вступників до землі від усіх точок небосхилу, розсіяних молекулами газів повітря, крапельками водяних парів, кристаликами льоду, частинками пилу, і навіть що проглядали вниз від хмар. Загальну суму прямий і розсіяною радіації називають сумарною радіацією. Світло для організмів служить з одного боку первинним джерелом енергії, якого неможлива життя, з другого боку - пряме вплив світла на протоплазму смертельно для організму. Отже, багато морфологічні і поведінкові характеристики пов'язані з рішенням цієї проблеми. Еволюція біосфери загалом була головним чином "приборкання" що надходить сонячного випромінювання, використання корисних складових та послаблення шкідливих чи захисту від них. Отже, світло - це життєво важливий чинник, а йлимитирующий, як у мінімальному, і максимальному рівнях. З цього точки жодного з чинників так і не цікавий для екологів, як вийшов! Серед сонячної енергії, проникаючої у повітря Землі, на видимий світло припадає близько 50% енергії, інші 50% становлять теплові інфрачервоне проміння і майже 1% - ультрафіолетові промені. >Видимие промені ("сонячне світло") складаються з проміння різною забарвлення і мають різну довжину хвиль.У житті організмів важливі як видимі промені, а й решта видів променистої енергії, які становлять земної поверхні ультрафіолетові, інфрачервоне проміння, електромагнітні (особливо радіохвилі) та інших випромінювання.




Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 1859 | Нарушение авторского права страницы



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...