Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Існують різні методи рейтингової оцінки підприємств



1. Метод створення рейтингу за допомогою ряду показників.

Цей метод досить простий і оснований на рангуванні підприємств відповідно до значень відібраних для аналізу ключових показників – виручка, чистий прибуток, капіталізація, сукупний доход інвестора. Однак слід відмітити, що відібрані показники не повністю характеризують фінансовий стан підприємства, а такі показники, як капіталізація та сукупний доход інвестора є більшою мірою показниками для рейтингової оцінки цінних паперів на основі фондових індексів.

2. Метод кластерного аналізу.

Метод кластерного аналізу дозволяє поділити за визначеними критеріями сукупність підприємств, що вивчається, на групи, які називаються кластерами. В даній методиці обираються елементарні кластери, а потім відбувається їх об¢єднання в один сполучений (підсумковий) кластер.

Для формування рейтингу фінансового стану підприємства методом кластерного аналізу рекомендується використовувати наступні показники: коефіцієнт поточної ліквідності, коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами, коефіцієнт оборотності, коефіцієнт рентабельності виробництва. Якщо підприємство посідає за критерієм максимізації відповідного показника перше місце в кластері, то йому надається 1 бал, друге місце – 2 бали і т. д. Підсумковий кластер являє собою рейтингову оцінку фінансового стану підприємства.

Таким чином, стабільно високі значення показників кластерного аналізу визначають високий рейтинг підприємства.

Таблиця 13.1

Результати кластерного аналізу

Підприємства Кластери
коефіцієнт поточної ліквідності коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами коефіцієнт оборотності коефіцієнт рентабельності виробництва підсумковий кластер
Підприємство 1 0,9 0,1   0,05 5 + 3 + 1 + 4 = 13
Підприємство 2 1,1 0,2   0,06 4 + 1 + 4 + 3 = 12
Підприємство 3 1,5 0,01   0,01 2 + 5 + 5 + 5 = 17
Підприємство 4 1,3 0,05   0,08 3 + 4 + 3 + 2 = 12
Підприємство 5 1,8 0,15   0,1 1 + 2 + 2 + 1 = 6
і т. д.          

3. Матричний метод аналізу.

Матричний метод аналізу використовується для узагальнюючої оцінки ефективності діяльності підприємства. Процес матричного аналізу включає наступні етапи:

- визначення мети аналізу;

- отримання інформації;

- оцінка отриманих даних та інтерпретація результатів.

Для здійснення такого аналізу необхідно співставити економічні результати господарської діяльності з ресурсами та затратами, що були необхідні для досягнення цих результатів.

Вихідною інформацією є економічні показники, які визначаються за даними звітності: прибуток, виручка від реалізації, собівартість, матеріальні затрати, основні засоби, фонд оплати праці, чисельність персоналу. За основу матричної моделі аналізу береться квадратна таблиця – матриця. Кількість показників в матриці може бути різною. За допомогою системи відібраних показників діяльності підприємства можна своєчасно виявити його проблеми і внутрігосподарські резерви.

Таблиця 13.2

Матрична модель оцінки господарської діяльності підприємства

Чисельник   Знаменник Результати Затрати Ресурси
прибуток виручка собівартість матеріали основні засоби фонд оплати праці чисельність персоналу
Прибуток              
Виручка              
Собівартість              
Матеріали              
Основні засоби              
Фонд оплати праці              
Чисельність персоналу              

За індексами відносних показників, що знаходяться під діагоналлю матриці за формулою середньої арифметичної визначається значення рейтингового числа:

де Р – рейтингове число;

Тр1, Тр2, … Трn – індекси (темпи росту) елементів матричної моделі;

n – кількість елементів.

Матричний метод дозволяє провести порівняльний аналіз діяльності підприємства в динаміці за ряд періодів та визначити узагальнююче значення показника ефективності його діяльності. Якщо значення узагальнюючого показника більше 1, то ефективність зросла, інакше – зменшилася. Цей метод дає не лише узагальнюючу характеристику стану підприємства і динаміки його розвитку, але й дозволяє визначити зміни в ході і в результатах роботи та виявити резерви підвищення ефективності виробництва.

4. Метод бальних оцінок.

Цей метод є відносно простим і грунтується на думці досвідчених спеціалістів – експертів. Рейтинг встановлюється за системою показників як сума балів. Всі показники поділяються на класи:

- перший клас – значення показників перевищують встановлені або теоретично обгрунтовані нормативи;

- другий клас – значення показників перебувають на рівні нормативу;

- третій клас – значення показників менше нормативного рівня.

Система показників складається з коефіцієнтів ліквідності, фінансової стійкості, ділової активності та рентабельності. Показник в третьому класі оцінюється в 3 бали, в другому – в 2 бали, в третьому – в 1 бал.

Таблиця 13.3

Результати аналізу за методом бальних оцінок

Підприємства Групи показників Разом сума балів
1 клас 2 клас 3 клас
Підприємство 1        
Підприємство 2        
Підприємство 3        
Підприємство 4        
Підприємство 5        
і т. д.        

Критерієм формування рейтингу виступає максимум суми балів за всіма показниками.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 1153 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...