Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
ТЕМА: Спорідненість музики слов’янських народів.
МЕТА УРОКУ:
Навчальна: вчитиучнів уважно слухати музичні тво-
ри вміти характеризувати їх;
- спільні й відмінні риси в танцювальній музиці
слов’янських народів у творі Р. Щедріна;
- виконання пісень різного змісту і характеру.
- тридольний розмір;
- закріплювати набуті знання і вміння учнів.
Виховна: - виховувати любов до класичної му –
зики, рдного народу;
- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів.
Розвиваюча: - розвивати музичні здібності учнів
їх творчі задатки;
- розвивати співацькі навики;
- розвивати слух, ритм.
Обладнання: Інструменти, магнітофон, диск із запи –
сом твору, папки із теорією, портрет компози-
тора, наочні матеріали.
Методи і прийоми: словесні (розповідь, бесіда), наоч-
ні (використання папок портрету композитора
де монстраційний матеріал малюнок) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально.
ХІД УРОКУ:
I. Організація учнів до уроку.
Музичне вітання:
Добрий день вам дітки
Я вітаю вас.
Здрастуйте учителю, здрастуй любий клас
Вступне слово вчителя:
Вч. Сьогодні ми продовжимо знаходити спільне в музиці слов’янських народів.
Послухайте музичний твір одного зі слов’янських народів і поміркуйте, музика якого народу прозвучала. Який жанр твору?
Слухання музики. Визначення твору.
(Звучить коломийка).
Уч. Відповіді.
Вч. Ми почули веселу, запальну коломийку. До речі, коломийка – це українська народна гуцульська пісня типу частівки. Ми пам’ятаємо, що в коломийках стисло, але водночас дотепно й образно змальоване життя українського народу, його морально-естетичні погляди.
II. Слухання. Р. Щедрін. Концерт для оркестру «Пустотливі частівки»
Вч.У російського народу є музичні твори, схожі на коломийки. Їх називають частівками. Це російські народні пісні, які складаються з багаторазового повторення невеличких куплетів. За змістом частівки різні: від гострої сатири, пустотливого гумору до ліричних роздумів.
Ми знаємо, що інколи композитори звертаються до народної музики і використовують народні мелодії у своїх творах.
Видатний російський композитор Родіон Щедрін в інструментальному Концерті для оркестру спробував передати характерні особливості та настрій російських частівок. Він використав тему російської частівки і розвинув її у великий оркестровий твір.
Послухайте Концерт для оркестру „Пустотливі частівки” і зверніть увагу на виразну роль тембрів різних груп оркестру й окремих інструментів.
Слухання.
Уч. Відповіді.
Вч. У Концерті для оркестру Родіона Щедріна слід відзначити виразну роль тембрів різних груп оркестру (ударних і мідних духових), а також окремих інструментів.
Особливо виділяється труба, що виконує головну мелодію на фоні пустотливого «ухання» духових у низькому регістрі.
I I I. Виконання музичної розспівки.
Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.
- виконання розспівки за співом учителя;
- виконання розспівки в характері.
Вч. У розмірі три четверті кожен такт триває протягом трьох помахів руки, кожен помах дорівнює одній четвертній ноті. Дана вправа написана у розмірі три четверті. Співаючи її, тактуйте за такою схемою.
I V. Розучування пісні М. Глінки «Гуде вітер вельми в полі».
Вч. Деяких композиторів надихає народна творчість не тільки свого народу, а й інших.
У 1838 році російський композитор Михайло Іванович Глінка здійснив велику подорож по Україні. Він побував у різних містах і селах, де слухав та вивчав українські народні пісні. Глінка був вражений красою української природи краю, милозвучністю мови, співучістю нашого народу.
„Обітована земля мого серця» – так називав Україну російський композитор. Тут він познайомився з українським поетом Віктором Забілою та написав на його вірші романси «Не щебечи, соловейку» та «Гуде вітер вельми в полі».
Демонстрація романсу „Гуде вітер вельми в полі”
Вч. Сьогодні ми познайомимося з одним з романсів на музику Михайла Глінки та розучимо його.
Послухайте романс «Гуде вітер вельми в полі» й скажіть, про що розповідається в ньому та які засоби музичної виразності використав композитор, щоб надати творові саме українського колориту.
Уч. У пісні розповідається про нелегку долю козака.
Вч. Так.Мелодія наспівна, широка, водночас журлива і стурбована. Для неї характерний помірний темп, широке легато. Здається, ніби вітер гойдає козака, хоче його заспокоїти та доля не дозволяє це зробити.
Розучування романсу „Гуде вітер вельми в полі”
Караоке. Романс „Гуде вітер вельми в полі”
V. Підсумок роботи.
Вч.Сьогодні ми дізналися, що у своїй творчості композитори часто використовують мелодії народних пісень. Крім того, ми відкрили ще одну сторінку творчості російського композитора Михайла Глінки, на яку вплинула саме українська народна музика.
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 803 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!