Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Задача 4. Вкажіть, на який розмір дивідендів може розраховувати власник звичайної акції акціонерного товариства номінальною вартістю 52 грн



Вкажіть, на який розмір дивідендів може розраховувати власник звичайної акції акціонерного товариства номінальною вартістю 52 грн. Для визначення чистого прибутку акціонерного товариства та суми дивідендів, виплачених засновникам, необхідні такі дані:

1. Статутний фонд АТ – 77968 грн.

2. Прибуток, одержаний за рік – 30000 грн.

3. Сума податку на прибуток, сплаченого підприємством - грн.

4. Сума, внесена до бюджету у формі економічних санкцій – 1500 грн.

5. Виплачені відсотки за прострочений кредит – 2000 грн.

6. Прибуток, перерахований товариством до фондів:

- резервного – 700 грн.

- розвитку і вдосконалення виробництва – 5000 грн.

- соціальних потреб – 2000 грн.

- матеріального заохочення – 3000 грн.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1, 2.

Управління прибутком - процес цілеспрямованої дії на ті чинники, які сприяють його зростанню як в поточному періоді, так і в тривалій перспективі.

Практично кожне підприємство прагне до максимізації свого прибутку як по основній операційній діяльності, так і по фінансово-інвестиційній діяльності.

Максимізувати прибуток - це цілеспрямовано впливати на всі основні чинники, що впливають на зростання його величини. Численні дослідження показують, що збільшення суми прибутку від основної операційної діяльності визначається завжди дією трьох-чотирьох основних чинників: збільшенням об'єму виробництва і реалізації продукції (послуг), підвищенням цін, зниженням витрат, зменшенням податкового тиску.

Враховуючи, що названі чинники знаходяться в постійній функціональній залежності один від одного, отримання максимального прибутку від основної операційної діяльності можливо при певних поєднаннях між цими факторами.

Для цілей максимізації прибутку використовують різні методи. У зарубіжній практиці для цілей максимізації прибутку від основної операційної діяльності використовують метод операційного лівериджу.

Метод операційного лівериджу побудовано на зіставленні виручки від реалізації із загальними витратами, а також змінними та постійними витратами. Його зміст полягає в таких позиціях.

Будь-яка зміна виручки породжує ще значнішу зміну прибутку. Даний феномен має назву виробничого (операційного) важеля, сила дії якого визначається за формулою:

(4.1)

Застосування методу операційного лівериджу з метою оптимізації валового прибутку (ВП) від основної операційної діяльності полягає в тому, що у складі сукупних операційних витрат підприємства виділяють постійні і змінні витрати. Чим вище питома вага постійних витрат в сумі операційних витрат, тим при інших рівних умовах, темп збільшення ВП від основної операційної діяльності буде більший по відношенню до зміни валового і чистого доходу (ВД і ЧД) від основної операційної діяльності. Співвідношення постійних і загальних витрат по основній операційній діяльності дозволяє включити механізм операційного лівериджу називається коефіцієнтом операційного лівериджу:

, (4.2)

де Кол- коефіцієнт операційного лівериджу;

Вп - витрати (витрати) постійні;

Вс - витрати (витрати) сукупні.

Чим вище значення коефіцієнта операційного лівериджу, тим більшою мірою підприємство здатне прискорювати темпи приросту ВП по відношенню до темпів приросту ВД і ЧД від основної операційної діяльності.

Співвідношення приросту ВП до приросту ВД (ЧД) від основної операційної діяльності, що досягається при певному коефіцієнті операційного лівериджу, називається ефектом операційного лівериджу:

(4.3)

де Еол - ефект операційного лівериджу, %;

DВПосн - коефіцієнт приросту валового прибутку від основної операційної діяльності, од.;

DВДосн - коефіцієнт приросту валового доходу від основної операційної діяльності, од.

Механізм операційного лівериджу в практиці господарювання має ряд особливостей.

1. Позитивна дія операційного лівериджу може бути досягнуте тільки за умови, що підприємство подолало точку беззбиткової по основній операційній
діяльності.

2. Чим вище коефіцієнт операційного лівериджу, тим вище буде його ефект при збільшенні ВД від основної операційної діяльності.

3. При зниженні об'єму реалізації продукції більшою мірою знижуватиметься валовий прибуток від основної операційної діяльності.

4. Ефект операційного лівериджу може виявлятися повною мірою тільки на невеликому тимчасовому інтервалі.

5. Зростання коефіцієнта операційного лівериджу приводить до втрати гнучкості в управлінні своїми операційними витратами, що підвищує фінансовий ризик, а в довгостроковому періоді може зробити негативний фінансовий вплив на формування операційного прибутку підприємства.

Таблиця 4.3

Розрахунок ефекту операційного лівериджу (тис. грн.)

Показники ВАТ «Південь» ВАТ «Північ»
І період ІІ період ІІІ період І період ІІ період ІІІ період
1. Сума податкових платежів у складі валового доходу від основної операційної діяльності (стр. 1 х стр. 2: 120)            
2. Сума змінних витрат            
3. Загальна сума витрат            
4. Коефіцієнт операційного лівериджу            
5. Сума валового прибутку            
6. Коефіцієнт зростання валового прибутку            
- до першого періоду            
- до другого періоду            
7. Коефіцієнт зростання валового доходу            
- до першого періоду            
- до другого періоду            
8. Ефект операційного левериджу, %            
- до першого періоду            
- до другого періоду            

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3.

На базі системи аналізу «взаємозв’язок витрат, обсягу реалізації і прибутку» фінансовий менеджер повинен вирішувати питання визначення обсягу реалізації продукції, що забезпечує беззбиткову діяльність підприємства.

Беззбитковість виражається у кількості продукції, яку необхідно продати, щоб покрити витрати, після чого кожна додаткова одиниця проданої продукції приноситиме підприємству прибуток.

Зона безпеки – різниця між фактичною кількістю реалізованої продукції і беззбитковим обсягом продажу. Чим вище цей показник, тим кращим є фінансовий стан підприємства.

Для визначення рівня беззбиткового обсягу продажу і зони безпеки використовують два способи: аналітичний; графічний.

Для визначення беззбиткового обсягу продажу аналітичним способом у вартісному виразі необхідно суму постійних витрат розділити на долю маржинального доходу у виручці.

Для одного виду продукції беззбитковий обсяг продажу можна визначити у натуральному виразі як відношення суми постійних витрат до ставки маржинального доходу. Остання визначається як різниця між ціною виробу і змінними витратами на одиницю продукції.

Для визначення зони безпеки у вартісному виразі необхідно різницю між виручкою від реалізації і беззбитковим обсягом продажу у вартісному виразі поділити на суму виручки від реалізації.

Для одного виду продукції зону безпеки визначають у кількісному виразі як відношення різниці між виробничою потужністю підприємства і беззбитковим обсягом продажу у натуральному виразі до розміру виробничої потужності підприємства.

Результати проведених розрахунків звести у табл. 4.4.

Таблиця 4.4

Розрахунок беззбиткового обсягу продажу і зони безпеки

Показники Підприємство А Підприємство Б
1. Виручка від реалізації, тис. грн.    
2. Змінні витрати, тис. грн.    
3. Прибуток від реалізації продукції, тис. грн.    
4. Маржинальний дохід, тис. грн.    
5. Доля маржинального доходу у виручці, %    
6. Ставка маржинального доходу, грн.    
7. Беззбитковий обсяг продажу, тис. грн.    
8. Беззбитковий обсяг продажу, шт.    
9. Зона безпеки, %    
10. Рівень рентабельності, %    

3) виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література: [12, с.63-95], [17, с.117-152], [25, с. 77-93], [41, с.91-120]





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 806 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.011 с)...