Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Теорія «довгих хвиль»



В основу теорії довгих хвиль покладено ідею про економічну рівновагу, її порушення і відновлення, що мають хвилеподібний характер.

М. Кондратьєв вважав, що для розвитку економіки характерними є хвилеподібні коливання різної тривалості і пов'язував їх з існуванням трьох видів економічної рівноваги.

Рівновазі першого порядку, за Кондратьєвим, відповідає "коротка хвиля" тривалістю 2—3 роки, рівновазі другого порядку — "середня хвиля" тривалістю 8—11 років, а рівновазі третього порядку — "довга хвиля" тривалістю в середньому 57 років.

М. Кондратьєв узагальнив показники ринкової кон'юнктури (середнього рівня цін, процентної ставки, заробітної плати, виробництва чавуну, свинцю тощо), здійснивши багатофакторний аналіз економічного зростання. Він виділив три великі цикли з "хвилями піднесення", що характеризувалися поліпшенням ринкової кон'юнктури, та з "хвилями зниження", для яких притаманне погіршення ринкової кон'юнктури.

Оскільки, на думку М. Кондратьєва, неможливо точно визначити роки перелому в розвитку великих циклів, він означив такі їхні межі:

І хвиля: 1785 – 1825 роки, на протязі якої відбулася промислова революція в Європі, був винайдений паровий двигун, створено текстильна та металургійна промисловість, тощо;

ІІ хвиля: 1825 – 1875 роки, на протязі якої відбувся промисловий переворот в європейських країнах і був створений технологічний базис виробництва на основі механічних засобів виробництва;

ІІІ хвиля:1875 – 1930 роки, на протязі якої відбувся перехід від ручної до механізованої праці майже в усіх галузях, було створено транспорт, хімічну промисловість, автомобілебудування та інші нові галузі;

ІV хвиля: 1930 – 1975 роки, на протязі якої відбувся перехід від механізованої до автоматизованої праці, створені нові галузі виробництва та інфраструктури під впливом НТР, була створена сучасна невиробнича сфера;

V хвиля: 1975 – 2025 роки, де відбулася раціоналізація виробництва і перехід від автоматизованої до комп’ютеризованої праці, застосування досягнень НТП у всіх галузях і прогнозується перехід після 2000 року до так званої „інформаційної ери”, яка означає створення принципово нового технологічного способу виробництва на основі застосування автоматизованих комп’ютерних технологій.

Окремі сучасні автори вважають причиною "довгих хвиль" структурні кризи, що виникають у зв'язку із значною активізацією технічного прогресу, оскільки технічні революції відбуваються циклічно з періодичністю 50—60 років. Наукові розробки М. Кондратьєва та Й. Шумпетера стали підґрунтям для виникнення нового напряму досліджень в економічній теорії — обґрунтування сутності, причин та наслідків "довгих" циклічних коливань.

Врахування об'єктивної взаємозумовленості "довгих хвиль" і відповідного оновлення економічної структури суспільства дає можливість науково обґрунтувати сучасний стан розвитку світового господарства. Основою розвитку продуктивних сил є широка інтернаціоналізація структури відтворення, розвиток біотехнологій, впровадження комп’ютерів в усі галузі суспільного виробництва тощо. За прогнозами вчених, цикл триватиме до 20-х років XXI ст. Прийнято вважати, що нинішній цикл завершить індустріальний період розвитку людства. На зміну йому прийде постіндустріальна цивілізація.

Питання для самоконтролю

1. В чому суть суспільного відтворення?

2. Які основні показники визначають результати суспільного відтворення?

3. У чому сутність економічного зростання? Які фактори і типи економічного зростання?

4. Які причини і характерні риси фаз економічного циклу?

5. Хто автор і послідовник теорії "довгих хвиль" в економіці?





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 1563 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...