Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Література. 37. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік



37. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік. – Ж., 2009.

38. Бухгалтерський фінансовий облік в Україні, під ред. Добровського В.М. – К., 2009.

39. Нашкерська Г.В. Фінансовий облік. – К. 2009

40. Маренич Т.Г. Бухгалтерський облік в агроформуваннях. – К., 2005.

Для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи цього періоду з витратами, які були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку і фінансо­вій звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу надходження або оплати грошових коштів.

Доходи — це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім збільшення капіталу за рахунок внесків власників).

Тобто у разі, коли виникає дебі­торська заборгованість учасників підприємства за внесками до статутного капіталу, вносяться грошові кошти, основні засоби та інші активи в оплату такої заборгова­ності, за цими господарськими операціями доход не визначається. Коли ж дебітор­ська заборгованість пов'язана з розрахунками за відвантажену продукцію, виконані роботи, надані послуги, це веде до збільшення доходу.

Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформа­ції про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначено П(С)БО 15 «Доход».

Необхідно зазначити, що дія П(С)БО 15 не поширюється на доходи, пов'язані з:

· договорами оренди;

· дивідендами, які необхідно одержати за результатами фінансових інвестицій і які обліковуються за методом участі в капіталі;

· страховою діяльністю;

· змінами у справедливій вартості фінансових активів і фінансових зобов'язань, а також з ліквідацією (продажем, погашенням) згаданих активів і зобов'язань;

· змінами вартості інших поточних активів;

· природним приростом поголів'я худоби, виходом продукції сільського і лісо­вого господарства;

· видобуванням корисних копалин.

Доход визнається в момент збільшення активу або зменшення зобов'язань, що призводить до збільшення власного капіталу (крім зростання капіталу за ра­хунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Доходи, які неможливо достовірно оцінити, у бухгалтерському обліку і звітності не відображаються, що відповідає принципу обачності. Наприклад, сільгосппідпри­ємство подало до господарського суду позовну заяву про невиконання договірних зо­бов'язань постачальником на суму 3000 грн., але не впевнене, що позов буде повністю задоволений. У цьому разі необхідно відображати доход тільки при прийнятті рішення господарським судом у розмірі визнаної суми, а не в момент подання позовної заяви.

Не визнаються доходами, оскільки не є економічними вигодами і не зумовлю­ють зростання власного капіталу, такі суми, отримані від інших осіб:

· податок на додану вартість, акцизи, інші податки й обов'язкові платежі, які підлягають перерахуванню до бюджету і позабюджетних фондів;

· надходження за договором комісії, агентським та іншим аналогічним догово­ром на користь комітента або принципала;

· аванс у рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг);

· попередня оплата продукції (товарів, робіт, послуг);

· завдаток під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено договором;

· надходження, які належать іншим особам;

· надходження від первинного розміщення цінних паперів.

· Доход також не визнається при обміні продукцією (товарами, роботами, по­слугами та іншими активами), які є подібними за призначенням і мають однакову справедливу вартість.

Доходи від господарської діяльності класифікуються за видами діяльності. Визнані доходи від діяльності обліковуються в бухгалтерському обліку за таки­ми групами:

· доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

· інші операційні доходи;

· фінансові доходи;

· інші доходи;

· надзвичайні доходи.

Склад доходів, які відносяться до тієї або іншої групи, встановлено П(С)БО З «Звіт про фінансові результати».

У Плані рахунків для узагальнення інформації про доходи підприємства від­повідні балансові рахунки виділено в окремий клас 7 «Доходи і результати діяль­ності». На рахунках цього класу (крім рахунка 76 «Страхові платежі») протягом звітного року за кредитом відображається сума загального доходу разом із сумою непрямих податків, зборів (обов'язкових платежів), включених у ціну продажу, а за дебетом — щомісячне відображення належної суми непрямих податків, зборів (обов'язкових платежів), щорічне або щомісячне віднесення суми чистого доходу на рахунок 79 «Фінансові результати».

У табл. 1 подано зв'язок груп доходів та умов їх визнання з рахунками Пла­ну рахунків.

При цьому визнаний доход від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не коригується на суму пов'язаної з ним сумнівної або безнадійної дебіторської за­боргованості. Така заборгованість визнається витратами відповідно до П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість».

Кошти, які надійшли на підприємство у вигляді цільового фінансування, та­кож вважаються доходами. Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, у яких були понесені витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування. Цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане й підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Порядок оцінки доходу визначено пп. 21-24 П(С)БО 15. При цьому доход відображається в сумі справедливої вартості активів, які отримані або підлягають отриманню.

У разі відстрочення платежу, внаслідок чого виникає різниця між справедли­вою вартістю і номінальною сумою грошових коштів або їх еквівалентів, які під­лягають отриманню за продукцію (товари, роботи, послуги та інші активи), така різниця визнається доходом у вигляді відсотків.

Сума доходу за бартерним контрактом визначається за справедливою вартістю активів, робіт, послуг, отриманих або таких, що підлягають отриманню, зменшеною або збільшеною відповідно на суму переданих або отриманих грошових коштів та їх еквівалентів. За неможливості достовірного визначення справедливої вартості отриманих за бартерним контрактом або таких, що підлягають отриманню, активів, робіт, послуг доход визначається за справедливою вартістю переданих активів, ро­біт, послуг (крім грошових коштів та їх еквівалентів).

У примітках до фінансової звітності повинна розкриватися така інформація:

· про облікову політику щодо визнання доходу, включаючи спосіб визначення ступеня завершеності робіт, послуг, доход від виконання і надання яких визна­ється за ступенем завершеності;

· розподіл загальної суми доходу за групами згідно з класифікацією;

· сума доходу за бартерними контрактами в розподілі за групами доходів;

· частка доходу за бартерними контрактами з пов'язаними сторонами.

Таблиця 1. Склад та визнання доходів

Група класифікації доходів згідно з П(С)БО 15 Склад доходів (з урахуванням норм П(С)БО 3) Умови визнання доходів Відображення в Плані рахунків
       
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших ак­тивів) 1. Передача покупцеві ризиків і ви­год, пов'язаних з правом власності на продукцію (товар, інший актив), продаж 2. Нездійснення підприємством по­дальшого управління і контролю за реалізованою продукцією, товарами, іншими активами (у зв'язку з переда­чею прав власності) 3. Сума доходу (виручки) може бути достовірно визначена 4. Упевненість у збільшенні еконо­мічних вигод підприємства 5. Можливість достовірного визна­чення витрат, пов'язаних із цією гос­подарською операцією Рахунок 70 «Доходи від реалізації»
       
    Доход, пов'язаний з наданням послуг 1. Можливість достовірної оцінки до­ходу 2. Імовірність надходження еконо­мічних вигод 3. Можливість достовірної оцінки ступеня завершеності надання по­слуг на дату балансу 4. Можливість достовірного визна­чення витрат, пов'язаних з даним наданням послуг і необхідних для їх завершення    
Інші операційні доходи Доход від опе­раційної оренди активів; доход від операційних курсових різниць; від­шкодування раніше списаних активів; доход від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій) 1. Сума доходу (виручки) може бути достовірно визначена 2. Існує впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства Рахунок 71 «Інший операційний доход»
Фінансові доходи Дивіденди, відсот­ки та інші доходи, отримані від фінан­сових інвестицій (крім доходів, які враховуються за методом участі в ка­піталі) 1. Імовірність надходження еконо­мічних вигод 2. Доход може бути достовірно ви­значений. 3. Відсотки визнаються у тому звітному періоді, до якого вони від­носяться, виходячи з бази їх нараху­вання і строку користування відпо­відними активами 4. Роялті визнаються за принципом нарахування відповідно до економіч­ного змісту відповідної угоди 5. Дивіденди визнаються у періоді прийняття рішення про їх виплату Рахунок 73 «Інші фінансові доходи»
       
Інші доходи Доходи від реаліза­ції фінансових інвестицій, необорот­них активів і май­нових комплексів; від неопераційних курсових різниць та інші доходи, не пов'язані з операційною діяльністю 1. Існує впевненість у збільшенні економічних вигод у результаті господарської операції 2. Сума доходу може бути достовір­но визначена Рахунок 74 «Інші доходи»

Реалізація продукції (робіт, послуг) – господарська операція суб’єкта підприємницької діяльності, що передбачає передачу права власності на окремі об’єкти іншому суб’єкту підприємницької діяльності в облік на еквівалентну суму коштів або боргових зобов’язань.

Реалізованою продукцією підприємства вважається продукція (товари, роботи, послуги), за яку покупцеві (замовникові) пред’явлено розрахункові документи.

Реалізацією продукції завершується процес кругообігу засобів підприємства і складається можливість відповісти цикл виробництва, використовуючи виручку від реалізації продукції для придбання нових виробничих запасів, для оплати праці працівників, розрахунків з постачальниками, бюджетом за податками і платежами, органами соціального страхування, банками по кредитах і інше.

В результаті реалізації продукції (робіт, послуг) підприємство повинне не тільки відшкодувати витрати на її виробництво і збут, а мати ще й прибуток.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 583 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...