Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

9 страница. Що відбувається у твоєму організмі, коли ти вдихаєш повітря?



Що відбувається у твоєму організмі, коли ти вдихаєш повітря? Відповіді:

Грудна клітка опускається;

грудна клітка піднімається;

легені розширюються;

легені звужуються;

свіже повітря проникає в пухирці легень;

кров віддає легеням не потрібний для організму кисень;

легені віддають в кров необхідний для організму кисень.

Що треба робити, щоб забезпечити свій організм чистим повітрям? Відповіді:

Розвивати легені;

ламати дерева, нищити кущі, трави;

при вході в приміщення не витирати взуття;

берегти зелені насадження;

дихати у приміщенні, де палили;

витирати вологою ганчіркою пил з меблів, підлоги, користуватися пилососом;

витрушувати й чистити одяг у кімнаті.

Як ти розумієш прислів'я: «Ліси — легені планети»? Що треба робити, щоб зберегти ці легені?

Підсумок уроку

Що ви дізналися нового, не відомого вам досі?

Що вам запам'яталося найкраще?

Чи варто провітрювати приміщення взимку?

Домашнє завдання

Опрацювати статтю «Для чого і як людина дихає», розказати рідним, як слід турбуватися про чистоту повітря.

УРОК 32

Тема. Для чого людині органи кровообігу. Бережи органи кровообігу

Мета: формувати елементарне поняття органи кровообігу (судини, серце, їх значення в організмі), пульс; уявлення про кругообіг крові в ор­ганізмі, про шляхи збереження органів кровообігу здоровими; вміння розрізняти на своєму тілі ті місця, де знаходиться серце і судини, ви- значити пульс, дотримуватися режиму дня; формувати вміння вста- новлювати взаємозв'язки між системами органів в організмі людини,

моделювати ці зв'язки, робити висновки; виховувати розуміння необ- хідності берегти власне здоров'я, зокрема органи кровообігу, прагнення знати, як берегти серце, судини, і вміти це робити, доброзичливо стави­тися до інших людей.

Обладнання: муляж «Серце»; таблиці «Кровоносна система люди­ни», «Органи дихання».

ХіД УРОКУ

Хвилинка спостережень

Які зміни сталися у природі?

Який сьогодні день?

Який стан неба?

Чи падає дощ?

Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

На таблиці покажіть і назвіть органи дихання.

Розкажіть, що відбувається з повітрям у легенях.

Чому потрібно дихати носом?

Чому потрібно розвивати легені?

Якої шкоди завдає паління?

Чому найкраще дихати тільки свіжим повітрям?

Індивідуальне опитування.

Запишіть номери правильних відповідей.

Що відбувається у вашому організмі, коли ви вдихаєте повітря?

Грудна клітка опускається.

Грудна клітка піднімається.

Легені розширюються.

Легені звужуються.

Свіже повітря проникає у пухирці легень.

Кров віддає легеням непотрібний організму кисень.

Легені віддають у кров необхідний для організму вуглекислий газ.

Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда.

Що з'єднує дві системи органів — систему травлення і систему ди- хання людини?

А чи замислювались ви, яке значення в житті людини має серце?

Ви, мабуть, часто помічали: якщо порізати палець чи подряпатись, то з'являється кров. Чому?

Повідомлення теми і завдань уроку

На уроці ви дізнаєтесь про те, як рухається кров у нашому організ­мі, про будову і роботу серця, про засоби його розвитку і зміцнення.

Робота над новим матеріалом

Розповідь учителя про серце за муляжем.

У ході пояснення ставляться такі запитання.

Хто бачив серце тварини?

Що воно нагадує?

Який має вигляд?

(Учні відповідають, спираючись на знання про особливостім'язів.)

Серце працює вдень і вночі протягом усього життя людини. Стін­ки серця складаються з м'язів. Скорочуючись і розслаблюючись, воно ви- штовхує кров у кровоносні судини, що нагадують трубки. У той час, коли серце виштовхує кров у кровоносні судини, ми відчуваємо пульс.

Практична робота.

Щоб розкрити залежність ритму скорочення серця від фізичного навантаження на організм людини, дітям пропонують вийти з-за парт, у швидкому темпі кілька разів присісти і піднятися, сісти на місця. Паль­ці однієї руки притиснути до іншої трохи вище долоні. В цьому місці су­дини проходять близько біля шкіри, тому добре чути поштовхи. (Діти ви- значають свій пульс.)

Розповідь учителя за таблицею.

Демонстрація органів кровообігу.

Як зміцнювати серце?

Бесіда за малюнками.

Чому у фізично міцних дітей пульс прискорився менше, ніж у дітей, слабших за фізичним розвитком? (Відповідь уточнюється вчителем.)

Серце відіграє важливу роль в організмі людини. Дехто вважає, що йому потрібно давати менше навантаження. Але це неправильне тверджен- ня. Навпаки, люди, які не займаються спортом, мають слабке серце. У фі- зично розвинених учнів серце працює краще. Під час фізичного наванта- ження воно здатне вміщувати в собі більше крові і більше виштовхувати її у судини. У таких людей пульс спокійний, і вони менше задихаються. Отже, серце потрібно тренувати, а цьому сприяють фізична праця і спорт.

Фізкультхвилинка

Робота з підручником.

Читання статті «Для чого людині органи кровообігу».

Розгляд і аналіз ілюстрацій.

Відповіді на запитання.

Закріплення вивченого матеріалу

Робота в зошиті.

Складання на дошці схеми «Кровоносна система».

Бесіда (використовується інтерактивна модель «Акваріум»).

Де знаходиться серце у людини?

Яке значення має кров у нашому житті?

Від чого залежить частота пульсу?

Що сприяє зміцненню здоров'я? 4. розгадування кросворда.

1 2

               
         
               
         

По вертишлі:

Найтонші судини, що пронизують усі органи тіла. (Капіляри)

Судини, по яких кров, насичена вуглекислим газом, повертається до серця. (Вени)

Порожнистий м'язовий орган, який виштовхує кров у судини. (Серце) По горизонталі:

рух крові по кровоносних судинах тіла людини. (Кровообіг)

Великі кровоносні судини, що відходять від серця. (Артерії)

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника.

Виконати завдання в зошиті (3, 4).

Виконуючи ранкову гімнастику, перевірити частоту пульсу.

урок 33

Тема. Мозок і нерви. Як людина сприймає

мета: формувати елементарні поняття нервова система (головний і спинний мозок, нерви, їх значення в організмі), органи чуття людини (види органів чуття, подразники, що сприймаються кожним органом); уявлен­ня про роботу нервової системи й органів чуття, про шляхи збереження органів чуття; вміння розрізняти на своєму тілі ті місця, де знаходяться

головний і спинний мозок, нерви, розрізняти органи чуття, дотримува­тися режиму дня, чергувати розумову працю з фізичною працею та від- починком; формувати вміння встановлювати взаємозв'язки між усіма органами тіла людини, доводити судження: «Організм — єдине ціле»; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес до власного організму, прагнення берегти власне здоров'я, розуміння його цінності для люди­ни, залежності життя людини від стану здоров'я.

Обладнання: таблиці попередніх тем, ілюстрації, таблиці «Нервова система», «Органи чуття».

ХіД УРОКУ

Підсумок фенологічних спостережень

Перевірка домашнього завдання

Інтерактивна гра «Мікрофон».

Яке значення має кров в організмі людини?

Тестова перевірка знань.

ііі. мотивація навчальної діяльності

Використання технології «Мозковий штурм».

Як реагує організм, якщо шкіра руки торкається до гарячих, го- стрих предметів?

Чому в роті виділяється слина, як тільки згадаєш про лимон або уявиш його під час їжі?

Що відбувається за допомогою вух?

Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми дізнаємось не тільки про те, чому людина забирає руку від гарячого, а й про будову і значення нервової системи, її властивості й органи, різні способи зміцнення нервової системи.

робота над новим матеріалом

1. розповідь учителя за таблицею.

Будова нервової системи, її робота.

Спинний мозок.

Головний і спинний мозок реагують на різну інформацію за допомо­гою 75 кілометрів павутиння нервів — тонких і чутливих волокон. По одних йдуть сигнали від усіх органів і нервових закінчень на шкірі, а по інших — надсилається інформація від головного і спинного моз- ку до органів, «повідомляючи», як їм треба діяти.

робота з підручником

Читання різних статей (учні самостійно готують розповідь про значен- ня одного з органів).

Словникова робота.

Відповіді на запитання.

Закріплення та осмислення знань

робота в групах. Завдання за картками.

група

З чого складається нервова система людини?

Яке значення вона має для організму людини?

група

Що шкодить нервовій системі?

Що треба робити для її зміцнення?

група

Які органи чуття в нас є?

Що ми сприймаємо ними з довкілля?

робота в зошиті Читання зашифровок.

Спочатку знайдіть перший кружечок і за лініями прочитайте, яку ро­боту виконують органи чуттів. К. Підсумок уроку

Що найбільше запам'яталося?

Що цікавого ви дізналися на уроці? X. Домашнє завдання

Опрацювати статті з підручника.

Відповідати на запитання.

Виконати завдання в зошиті.

урок 34

тема. взаємозв'язки в природі

мета: розширити уявлення учнів про ланцюги живлення, взаємо- зв'язки рослин і тварин із неживою природою; розвивати уміння аналі- зувати, порівнювати; виховувати бажання бути господарем, бережно ста- витися до природи.

Обладнання: ілюстрації.

Хід УРОКУ

I. Підсумок фенологічних спостережень

Які зміни відбулися в природі у травні?

Що найбільше вас вразило?

Які квіти зацвіли?

Які дерева розпустили листочки? Які ще ні?

Актуалізація опорних знань

Я стверджую, що гриби — це рослини. Доведіть, чи це так.

Складіть ланцюг живлення за початком. Грибниця підберезника ^..., ^..., ^... (Грибниця підберезника ^ береза ^ козуля ^ вовк.)

Як ви гадаєте, чи можна продовжити цей ланцюг?

Повідомлення теми і завдань уроку

Вивчення нового матеріалу

Бесіда за малюнком.

(На малюнку зображено дуб, під дубом — їжак, мишка, кабан, вовк, трави, квіти, гриби, на дубі — сова, білка, одуд, гусениця.)

розгляньте малюнок дуба.

Яких рослиноїдних тварин ви бачите біля нього?

Як вони пов'язані з дубом?

Назвіть хижих тварин.

Як вони пов'язані з дубом?

Уявіть собі, що дуб засох. Що станеться?

Отже, рослини є їжею для рослиноїдних тварин, а вони є здобич- чю для хижаків.

У природі сильніші хижі тварини нападають на слабших.

робота з підручником.

Читання статті.

Відповіді на запитання.

Як ви гадаєте, чи може таке статися, що хижаки знищать усіх рос- линоїдних тварин?

(Учні висловлюють свої думки.)

Яке місце в природі посідає людина?

Що треба робити для збереження життя на Землі? Чому?

розповідь учителя.

Послухайте історію.

В одній країні розвелося дуже багато горобців, які знищували вро- жай. Людям це дуже не сподобалося. Вони стріляли в горобців, зни- щуючи їх. Пройшов час, і розвелося багато шкідників, які ще більше знищували плоди, ніж горобці. Люди змушені були завозити горобців з інших країн.

Чому люди змушені були це зробити?

Отже, втручаючись у природу, людина руйнує ланцюги живлення. Цим самим завдає їй великої шкоди.

Бесіда з елементами гри.

Пригадайте і скажіть, якою буває природа. (Жива й нежива)

Як ви думаєте, а чи пов'язана жива природа з неживою?


Гра «Дехто живе?»

риба живе...;

птах живе...;

черв'як живе...;

кріт живе...

Отже, нежива природа — середовище для життя багатьох тварин.

Чи можуть тварини жити без сонячного світла і тепла? Чому?

А що ще потрібно для життя тварин? (Кисень, вода)

Отже, рослини і тварини не можуть жити без неживої природи. Природа — єдине ціле.

5. Цікаво знати!

На землі рештки тварин і зів'ялих рослин руйнуються бактеріями і переходять у ґрунт, стаючи їжею для рослин.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Складіть ланцюги живлення.

Горіхи ліщини ^... ^...;

^... ^... мураха;

... ^... ^...

розгадування кросворда.

Якщо ви розв'яжете цей кросворд, то дізнаєтесь, ким є сокіл.

      х    
      и  
    ж      
    а      
      к  

Що над нами вверх ногами? (Муха)

Головний герой байки Л. Глібова — «...-стрибунець». (Коник)

У зеленому жакеті Галасує в очереті, Хоч і плавати мастак,

а не риба і не рак. (Жаба)

Влітку білий, взимку сірий. (Заєць)

Сірий, зубатий, Полем рискає,

Телят, овець шукає. (Вовк)

Отже, сокіл — це хижак.

До хижих птахів, крім соколів, належать орли, яструби, коршуни, беркути.

Підсумок уроку

Чому треба берегти природу?

Поясніть вислів «Природа — єдине ціле».

Як ви будете поводитися в природі протягом літніх канікул?

Домашнє завдання

Опрацювати статтю «У природі все взаємопов'язано».





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 1049 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.017 с)...