Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

6 страница. Так, частка — невелика і залежна, Цю істину сприймай беззастережно



Тур

Так, частка — невелика і залежна, Цю істину сприймай беззастережно. Якщо береш, то треба віддавати, Коли й надалі хочеш царювати.

У ч и т е л ь

Поки в небі є свято веселок і крил, Поки є на Землі і роса, і колосся, Я живу.

Поки є ріка Случ і могутній Дніпро, Поки віру плекаю, щоб добре — збулося, Я живу.


Поки засклено щебетом пташки вікно, Поки тиша овіює явір гіллястий, Я живу.

Поки в думках моїх день, що вигас давно, Поки є кому вранці промовити «Здрастуй!», Ми живем!

Виконується пісня «Буду я природі вірним другом».

IX. Підсумок уроку

Тестування.

ТЕСТ ДО ТЕМИ «РОСЛИНИ» Виберіть та підкресліть правильні відповіді на запитання.

Для чого потрібні заповідники?

а) Щоб зберігати рідкісні та зникаючі види тварин та рослин;

б) для відпочинку людей;

в) для полювання на диких тварин.

Чому дерева необхідні для природи і життя людей?

а) Дерева мають гарний вигляд у різні пори року;

б) з деревами пов'язане життя тварин;

в) очищують повітря від пилу;

г) виробляють кисень, необхідний для дихання живих організмів;

д) дають деревину.

Які рослини допомагають від застуди?

а) Мати-й-мачуха; б) грицики; в) калина; г) малина; д) кульбаба.

Назвати ознаки живих організмів.

а) Живляться, ростуть, дихають;

б) дихають, розмножуються, відмирають;

в) живляться, дихають, ростуть, розмножуються і відмирають.

Щоб рослина росла й розвивалася, їй потрібні:

а) поживні речовини, вода;

поживні речовини, вода, повітря, тепло і світло; в) вода, повітря і тепло.

б) Клен розмножується:

а) цибулиною; б) живцями; в) насінням; г) листком.

Вікторина.

Скільки загинуло б квіткових рослин, якщо кожний учень вашого класу зірвав би 5 штук? А якщо 10 штук? (Який висновок можна зро­бити?)

Чому багато рослин не утворюватимуть плодів, якщо діти ловитимуть метеликів?

Що станеться з деревами, якщо в лісі стане мало птахів?

Чому багато видів дикорослих рослин стають рідкісними?

Які рідкісні рослини ти знаєш?

Як треба поводитися в природі, щоб не заподіяти шкоди рослинам?

Що робиться в нашій країні для охорони рослин?

Що дає тобі природа?

Які лікарські рослини ти знаєш? Як потрібно їх збирати? Оцінювання учнів.

X. Домашнє завдання

Прочитати текст (С. 129, 131), дати відповіді на запитання, постав- лені в кінці тексту.

Виконати завдання в зошиті (С. 31, завдання 5—6).

УРОК 20

Тема. Як розрізняють тварин. Тварини — живі організми

Мета: формувати уявлення про значення тварин у природі і цін- ність їх для людей, про види тварин, про особливі ознаки тварин; розвивати вміння розрізняти тварин одного і кількох видів; форму- вати вміння міркувати за аналогією, порівнювати; виховувати оцін- не ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей у ставлен- ні до природи.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням тварин різних видів. ХіД УРОКУ

I. Підсумки фенологічних спостережень

С и н о п т и к. Синоптики повідомляють: температура повітря сьо- годні — 6 °C, вітер — північно-східний, небо — похмуре. Запишіть все це в зошити. А щоб урок минув приємно, приніс вам задоволення, подаруй- те одне одному усмішку, а на вушко скажіть приємний комплімент. Хай сонечко дарує вам своє тепло. Попутного вам вітру!

Вправа «Мікрофон».

Закінчіть речення: «Від сьогоднішнього уроку я очікую...».

Очікувані результати (фіксуються на дошці)

довести, що тварини належать до живої природи;

з'ясувати, яке значення для людей мають тварини;

дізнатися, як люди розрізняють тварин;

зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів;

навчитися помічати, що тварини — наші менші друзі, і виховувати

в собі бережливе ставлення до них.

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

Що належить до живої природи, крім рослин?

Що спільного між рослинами і тваринами?

Яке значення мають тварини в природі й житті людей?

Розгадування кросворда «Тварини».

      т  
      в        
            а  
        Р        
      и    
            н        
            и    

По горизонталі:

Коло бабусі сидить у кожусі, Проти печі гріється,

Без водички миється. (Кіт)

Герой мультфільму «Ну, постривай!». (Вовк)

Голодна — мукає, сита — жує, Всім дітям молоко дає. (Корова)

Дуже довга в неї шия, Ще й смугаста, як змія. Через це через паркан Заглядає, наче кран. (Жирафа)

Герой казки І. Франка «Фарбований...». (Лис)

Хто у Африці живе, Цілий день банан жує? Дражнить всіх мале звірятко. Хто це, діти?.. (Мавпенятко).

Зубатий приятель Чебурашки. (Крокодил)

По вертикалі, якщо ви дали правильні відповіді на запитання крос­ворда, отримаєте назву частини живої природи. (Тварини)

Повідомлення теми і мети уроку

Робота над новим матеріалом

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

— Світ тварин багатий та різноманітний. Як ви гадаєте, де живуть тварини? (Відповіді учнів.)

Отже, тварини живуть усюди: в океанах і морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах.

Розгляд малюнків із зображеннями тварин.

Чим відрізняються дятел, лисиця, бджола, жаба, гадюка?

Як вони рухаються?

Твердження. Якщо тварини відрізняються між собою за формою тіла, розмірами, зовнішнім виглядом, забарвленням, то говорять, що вони на­лежать до різних видів.

Пригадайте, що таке вид.

Порівняйте ластівку сільську і міську. Чим вони відрізняються?

Отже, тварини одного виду подібні, а тварини різних видів зовсім не схожі між собою або різняться.

Повідомлення експерта.

На Землі відомо близько 2 млн видів тварин, а в Україні живе по­над 50 000 видів.

Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші організми. Тва- рини переміщуються. Як?

Цих ознак немає у рослин. Ними рослини різняться від тварин.

«Мозковий штурм».

Уявіть собі, що в природі зникли тварини. До чого це призведе?

Фізкультхвилинка.

Хвилинка-цікавинка.

й знавець тварин. Найбільший птах — страус: заввиш- ки 2,7 м, 90 кг маси тіла. Найменша з пташок у світі — колібрі: маса 1,5 г, тобто вона в 50 тис. разів легша за страуса.

й знавець тварин. Найвища тварина — жирафа, її зріст — до 5 м.

Найменша тварина — землерийка, її малятко важить не більше 2 г. Найбільші тварини — блакитні кити: маса 150—180 т, завдовжки 33 м.

Робота за підручником (С. 131—133).

Читання статей.

Розгляд ілюстрацій.

Відповіді на запитання.

8. Заповнення таблиці на дошці.

Рух

Двоє учнів заповнюють таблицю, решта перевіряють її, коментують та доповнюють.

Рослини і тварини

Спільні та подібні ознаки

Відмінні ознаки

Живлення


Рослини Тварини

Рослини Тварини



Спільні ознаки: дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмно­жуються, вмирають.

Відмінні ознаки:

Рослини їжу створюють самі. Не переміщуються з одного місця в інше, але деякі органи рухаються.

Тварини живляться рослинами або іншими тваринами. Переміщу- ються з одного місця на інше.

Рефлексія

З якою темою ми познайомились на уроці?

Чи досягли ви очікуваних результатів?

Що особливо сподобалось під час уроку?

Домашнє завдання

Опрацювати план статті підручника (С. 131—133).

Провести спостереження за тваринами, що живуть у вас вдома. План спостереження

а) Назва тварини.

б) Як рухається, переміщується.

в) Як і чим живиться.

УРОК 21

Тема. Різноманітність тварин у природі

Мета: розширити поняття звірі, птахи, комахи; сформувати елемен- тарні поняття риби, земноводні, плазуни; вміння розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин, знаходити зай- вий об'єкт серед їх сукупності, класифікувати, розвивати уяву; вихову-
вати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовира- ження й самореалізації у пізнавальній діяльності.

Обладнання: таблиці, ілюстрації різних тварин, картки із завданнями.

ХіД УРОКУ

Хвилина спостережень

Що можна сказати про погоду сьогодні?

Який зараз місяць?

Що вам відомо про назву місяця?

Які зміни сталися в неживій природі?

А в живій?

Розкажіть про спостереження за домашньою твариною.

Тестові завдання

Який птах мешкає у нас і влітку, і взимку?

а) Іволга;

б) синиця;

в) сойка.

Хто взимку змінює колір хутра?

а) Ведмідь;

б) заєць;

в) бобер.

Що являє собою зимова посуха?

а) Промерзання водоймища до дна;

б) довгі, безсніжні морози;

в) час, доки немає снігового покрову.

Актуалізація опорних знань учнів Бесіда.

Чим тварини відрізняються між собою?

За якими ознаками вчені поділяють тварин на групи?

Які групи тварин ви знаєте?

Оголошення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми познайомимось із різноманітністю тварин у природі, навчимось розрізняти їх за групами.

Опрацювання нового матеріалу

1. Різноманітність тварин (робота в малих групах).

Головуючий кожної групи підходить до столу і виймає із скриньки конверт. У конвертах — назва кожної групи.

група — «Комахи»;

група — «Риби»;

група — «Земноводні»;

група — «Плазуни»;

група — «Птахи»;

група — «Звірі».

Завдання для груп. Опрацювати відповідний текст у підручнику і під- готувати коротку доповідь за планом.

План

Назва групи тварин.

Наведи приклад.

Особливості зовнішньої будови.

Істотні ознаки цієї групи. Доповідь кожної з малих груп.

Фізкультхвилинка.

Повз по лісу їжачок, В нього шубка з голочок. Ніс багато грушечок, Аж болів йому бочок. Раз! Два! Три! Чотири! П'ять! Зупинився спочивать. Піклувався їжачок Про маленьких діточок — Чарівних, непосидючих, Дуже милих і колючих. Десять! Дев'ять! Вісім! Сім! Грушечки ці ніс він їм.

Хвилинка-цікавинка. Зоолог. А чи знаєте ви, що...

Найсильніша на Землі істота — не тигр, не лев, не слон, а жук-гной- овик скарабей. Ця комаха підіймає і переносить на своїй спині ван- таж, який у 850 разів важчий за масу її тіла;

Шпак працює на добу 17 годин, ластівка — 18 годин, стриж — 20 годин;

Кількість ікринок у риб сягає від кількох тисяч (форель) до кількох мільйонів (осетрові);

У середині лютого ведмедиця народжує в барлозі одне—двох малят;

ставкові та озерні жаби взимку зариваються в мул непромерзаючих водойм;

Вужі зимують у підземних норах кротів, ховрахів, хом'яків.

Закріплення та осмислення знань

«Мозкова атака» (робота в парах).

Доведіть, що черепаха — плазун, хоча її тіло вкрите не лусочка- ми, а панциром.

Доведіть, що їжак, вкритий голками, належить до групи звірів.

Робота в зошитах (С. 32—33)

Запишіть відповіді на запитання (завд. 1, 2).

Розподіліть тварин на групи (завд. 4).

Творча робота (завд. 3, 5, 7).

Підпишіть малюнки (завд. 6, 8).

«Вікторина»

Завдання даються по черзі двом командам. Перемагає команда, що дасть найбільше правильних відповідей на запитання.

Найвища тварина землі. (Жирафа — до 5м)

Хто важчий — найбільша акула чи слон. (Найбільша акула важча за слона у 5 разів.)

Найбільший птах у світі. (Африканський страус)

Найменший птах у світі. (Колібрі)

Які птахи прилітають до нас навесні? (Траки, шпаки, жайворонки)

Найбільший із ссавців, що існують у природі. (Синій кит)

Назвіть найменшого із ссавців. (Землерийка, 'їївага — лише 2г.)

Хто плаває швидше від усіх? (Меч-риба)

Який із ссавців пірнає глибше від усіх? (Кашалот)

10) Які тварини можуть швидко змінювати своє забарвлення? (Хамелео- ни, молюски, деякіриби)

Підсумок уроку

Яка група тварин вам найбільше сподобалась і чому?

Чи є у вас вдома тваринка?

До якої групи вона належить?

Чому ви так вирішили?

Домашнє завдання

Опрацювати статті «Звірі», «Птахи», «Плазуни», «Земноводні», «Риби», «Комахи». Підготувати розповідь про улюблену тварину.

УРОК 22

Тема. Чим живляться тварини. Ланцюги живлення

Мета: формувати поняття рослиноїдна тварина, хижа тварина, всеїд- на тварина; розвивати вміння розрізняти тварин за способом живлен- ня; поглибити поняття ланцюгу живлення у природі; закріпити вміння складати найпростіші ланцюги живлення; формувати вміння аналізува- ти об'єкти природи, встановлювати взаємозв'язки між ними; виховува­ти бережливе ставлення до тварин на основі осмислення взаємозв'язків між ними.

Обладнання: малюнки із зображенням тварин, таблички із напи- сами.

Хід УРОКУ

Хвилинка спостережень

Який стан неба сьогодні?

Яка погода надворі?

Які зміни сталися у природі?

Перевірка домашнього завдання

Практична вправа «Зрозумійте співрозмовника».

Поверніться до свого сусіда і розкажіть про свою улюблену до- машню тваринку.

Нехай ваш сусід упродовж хвилини перекаже почуте.

Обміняйтеся ролями.

Намалюйте тваринку вашого сусіда по парті.

Обговоріть, що для вас було легшим: розповідати, слухати, пере- казувати? А що важче?

Актуалізація опорних знань

На які дві групи поділяються тварини?

Гра «Продовжте ланцюжок».

а) Ведмідь, лисиця,...;

б) зозуля, голуб,...;

в) карась, щука,...;

г) корова, кінь,...;

д) індик, качка,...

Відгадування загадок.

Тварина рогата, а рогів багато. (Олень)

В зеленім лісі проживає і довгий хвіст пухнастий має, Їй на місці не сидиться, а зовуть її... (лисиця).

Влітку наїдається, взимку відсипається. (Ведмідь)

Повідомлення теми і мети уроку

За рахунок чого тварини живуть?

Сьогодні ми дізнаємось з вами про те, на які групи можна поділи- ти тварин за способом живлення.

До нас у гості завітали, як ви й здогадались із загадок, ведмідь, ли­сиця, олень, які допоможуть нам розібратись, на які групи за способом живлення діляться тварини.

Опрацювання нового матеріалу 1. Розповіді звірів.

Олень. Поживою для мене є трав'яниста і дерев'яниста рослин- ність — чагарники, гриби та лишайники. Взимку я поїдаю лише пагони дерев та сухі трави. Часом виходжу на поле поласувати зеленою озими- ною або ж сіном, яке спеціально заготовляють для мене у мисливських
господарствах. Так само живляться і косуля, лань, лось. Ми належимо до рослиноїдних (на дошці — табличка з написом «Рослиноїдні»).

Л и с и ц я. Живлюся я взимку найчастіше мишами, влітку — кома- хами, жуками і личинками хрущів. Я виходжу на полювання здебільшого вночі. Завдяки своєму тонкому нюху й слуху я визначаю, де є пожива. До жертви підкрадаюсь нечутно. До моєї групи належать вовк, орел, ящірка, гадюка. Ми — хижі тварини (на дошці — табличка з написом «Хижі»).

Ведмідь. Я справжній хижак: великий, сильний. Та, як зустрінеть- ся мені бджолине дупло чи кущ малини,— не омину, обов'язково пола- сую. Білка, дика свиня, їжак і я належимо до групи всеїдних (на дошці — табличка «Всеїдні»).


Вітер очерет гойдає І додолу нагинає. Вліво, вправо нахилив Й знову, й знову закрутив. Раптом тихо жук підліз, Потягнувся на весь зріст, Свій почистив язичок Й закрутився у вальсок.

Фізкультхвилинка



2. Бесіда. Постановка проблемного питання.

Я стверджую, що всі живі організми не взаємопов'язані між собою. Як ви думаєте, моє твердження хибне чи правильне?

Переконаємось у цьому на конкретних прикладах. Стрілочками по- кажемо, хто чим живиться.

Миша, гадюка, пшениця, орел. Пшениця ^ миша ^ гадюка ^ орел.

Попільниця, калина, сонечко. Калина ^ попільниця ^ сонечко.

Вовк, гілки верби, косуля. Гілки верби ^ косуля ^ вовк.

Це ланцюжки живлення. Кожний ланцюг живлення складається із ланок. Які ланки у другому ланцюгу живлення? Розгляньте ще раз жив­лення і скажіть, що є першою ланкою живлення; другою; третьою.

Правильним чи хибним було моє твердження? Ланцюги живлен- ня не повинні перериватись.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Відгадайте назви звірів за їх описом».

У нього невелике тіло, носик витягнутий, лапки маленькі та корот- кі, замість хутра у нього голки, всеїдний.

Він великий, бурий, тіло вкрите хутром, лапи великі, всеїдний.

Він великий, замість лап — копита, на голові у нього роги, рослино- їдний.

Вона невелика, хутро руде, на лапках хутряні подушечки, хижак.

Він великий, хутро сірого кольору, хижак, проживає в лісі.

Вона маленька, вертлява, хутро коричнево-рудого кольору.

Рубрика «Цікаво знати».

Найхвостатішою твариною на земній кулі є... курка. Її можна побачи- ти лише в японському селі Кате, що розташоване на острові Сікоку.

Їжак у стані сплячки може обходитись без їжі 236 днів. Ведмідь під час сплячки нічого не їсть протягом 6 місяців.

Змії не мають вух. Вони сприймають звукові коливання язиком.

Рубрика «Жива природа у задачах».

Задача 1. Доросла зозуля за 1 годину може з'їсти 100 гусениць. Скіль­ки вона може з'їсти за 2, 3, 4 години?

Задача 2. Протягом дня шпак з'їдає 140 г їжі. Скільки кілограмів їжі йому потрібно на тиждень?

Задача 3. За одну ніч пташеня козодоя з'їдає 44 нічних метелики, од­ного жука і 5 інших комах. Скільки всього комах з'їдає пташеня?

Задача 4. Верблюд може випити відразу 10 відер води. В одному від- рі 10 л. Скільки літрів випиває верблюд відразу?

Задача 5. Щоб поїсти досхочу, леву потрібно 20 кг м'яса, причому він їсть 1 раз у 2 дні. Скільки кілограмів м'яса йому потрібно на 10 днів?

Робота в зошитах (С. 33).

Розподіліть тварин за способом живлення (завд. 1).

Запишіть відповіді на запитання (завд. 2).

Творча робота. Запишіть за зразком (завд. 3).

Продовжте речення (завд. 4).

Встановіть ланцюги живлення (завд. 5). VII. Підсумок уроку

Як поділяють тварин за способом живлення?

Що таке ланцюг живлення?

Які ланцюги живлення є в акваріумі? VIII. Домашнє завдання

Опрацювати статті з підручника «Чим живляться тварини», «Ланцю­ги живлення». Переказувати матеріал, давати відповіді на запитання.

УРОК 23

Тема. Як розмножуються тварини

Мета: формувати уявлення про особливості розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, птахів, звірів; вміння міркувати за анало- гією, логічно будувати свою розповідь, працювати з текстом і малюнка- ми підручника; виховувати пізнавальний інтерес до природи, відчувати моральну відповідальність за збереження природи.

Обладнання: конверти із прислів'ями, приказками, кросворд, кар­та України.

ХіД УРОКУ

«Бюро погоди»

— Сьогодні на території України очікується хмарна з проясненням погода. Подекуди пройде мокрий сніг. Температура повітря —1...—5 °C морозу. В наступні дні погода істотно не зміниться.

Перевірка домашнього завдання

Тест.

Який ланцюг живлення правильний?

а) Яблуня ^ орел ^ синиця;

б) яблуня ^ плодожерка ^ синиця ^ орел;

в) синиця ^ орел ^ плодожерка.

Без чого не можуть жити тварини?

а) Повітря; сонце; ґрунт, вода, рослини;

б) повітря, вода, тепло, світло, ґрунт.

У природі завжди більше...:

а) хижаків;

б) рослиноїдних тварин;

в) всеїдних тварин.

Робота в парах.

На партах лежать конверти із прислів'ями та приказками. Завдання. Поясніть, хто як живиться і до якої групи за способом жив- лення належить.

До меду тягнути ведмедя за вухо, а від меду — за хвіст.

Ведмедя пасічником зробили.

Ревів ведмідь не того, що бджоли покусали, а того, що меду не дали.

Вовк лисиці не рідня, та повадка одна.

Заєць поле любить.

Зайця ноги носять, вовка зуби годують.

Де звіру живеться, там він і годується.

Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, як розмножуються звірі, птахи, плазуни, земноводні, риби та комахи.

Вивчення нового матеріалу

Створення проблемної ситуації.

Послухайте цікаву інформацію і подумайте, чому маленькі твари­ни — такі, як комахи, риби, земноводні, плазуни,— відкладають багато яєць та ікринок? Чому чим більша тварина, тим більша кількість її по- томків?

Інформатор. Клопи відкладають 70—100 яєць, колорадський жук — 700, метелики 100—400. Кількість ікринок у коропа, щуки сягає десятки тисяч, а великі осетрові риби «викидають» кілька мільйонів ік- ринок. У плазунів кількість яєць 10—20 у кладці, які вони заривають у пі- сок, ґрунт. Птахи відкладають 10 яєць. У звірів народжуваність наймен- ша: білка — 3—10, кішка — 2—6, собака — 2—10, рись — 1—4, ведмідь — 1—3, лось — 1—3, слон — 1, кит — 1.

Робота в малих групах (робота з текстами і малюнками підручника

з метою розв'язання проблеми).

Трупа 1. «Розмноження комах».

Трупа 2. «Розмноження риб».

Трупа 3. «Розмноження земноводних».

Трупа 4. «Розмноження плазунів».

Трупа 5. «Розмноження птахів».

Трупа 6. «Розмноження звірів».

Усно опишіть тварину за таким планом.

Назва тварини.

До якої групи тварин належить за зовнішньою будовою?

Як розмножується?

Чи піклується про потомство?

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі, Вушка у них довгенькі. В лісі грались, веселились, Працювати вже втомились. А щоб добре працювати, Треба трішки пострибати. Відпочили, розім'ялись — Й до роботи знову взялись.

3. Хвилинка-смішинка.

Вівця. О, які гарні в тебе ягнята!

Коза. Не ягнята, а козенята.

Вівця. А хіба не в усіх однаково діти називаються?

Коза. Авжеж ні. У тебе — ягнята, в мене — козенята, в гуски — гу- сенята, в кішки — кошенята, в Жучки — цуценята, в перепілки — пере- пеленята.

Вівця. О-о, я так і не вимовлю. А в корови — коровенята?

Коза. Ні-і, телята.

Вівця. А в кобили — кобиленята?

Коза. Ні-і, лошата.

Вівця. От не збагну, як вони добирають, де хто. А для мене всі — ягнята.

Поетична хвилинка.

ХАТКА БДЖІЛКИ ЗОЛОТОЇ

Рано-вранці Бджілка встала, Заспівала, загуляла І хатинку підмела.

Сядьте, дітки, на причілку, Не пускайте в дім Осу!

Я знайду квітучу гілку, Кухлик меду принесу.

ВЕДМЕЖАТА

Ось ведмедиця іде, Ведмежат купать веде. А вони лякаються, А вони пручаються.

Не хочемо!

Нам купатися — біда: Дуже мокрая вода, Плавати не вміємо, Замерзнем, захворіємо! Ой, страшно ж як!

Кросворд «Звірі».

Відгадайте загадки. В клітинки по горизонталі впишіть відгадки. Як ще називають звірів, дізнаєтеся з вертикально! рамки.

  с          
    с          
    а        
        в      
        ц    
    і      

Хвіст курдюком, ніс п'ятаком, ще й два ряди ґудзиків. (Свиня)

Ні старому, ні малому не дасть підійти до дому. (Собака)

Біжить чимчик по долині, у сіренькій кожушині. (Заєць)

Своє дитя не забула і чужих нагодувала. (Корова)

В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має, їй на місці не сидиться, а зовуть її... (лисиця).

Чотири біжать, двоє стирчать, двоє бачать — дорогу значать. Сімсот поганяє. Хто відгадає? (Кінь)

Ключ. Ссавці.

«Маленькі таємниці природи».

Відомо, що новонароджених зайченят зайчиха годує і залишає самих на 3—4 доби. Зайченята затихають, хоча тремтять: м'язи працюють, виділяючи тепло. Чому зайченя не відчує ніякий звір?

Відповідь. На тілі зайченяти немає потових залоз — вони знаходяться на підошвах лап, а лапки зайченята підтискають під себе.

Зайчиха може народжувати тричі на рік. Як називають зайченят кож­ного виводку?

Відповідь. Зайченята першого виводку — «настовики», тому що вони народжуються тоді, коли на снігу є наст, літні зайченята — «колосови­ки» і «травники», осінні — «листопадники».

Гра «Поміркуймо разом».

У сірої куріпки народжується 20 діточок, у довгохвостої синиці — на 8 менше, ніж у куріпки, а у чижа — на 7 діточок менше, ніж у сини- ці. Скільки діточок народжується у синиці та чижа?

Маса новонародженого тюленя 8 кг. А через два тижні він важить вже 20 кг. Скільки кілограмів маси набрав тюлень, поки ріс?

Підсумок уроку

— Отже, ви дізналися, що зайчиха після народження залишає своїх зайчат. Чому кажуть, що цим вона їх оберігає?

Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника «Як розмножуються тварини» (С. 140— 144).

Виконати завдання в зошиті на С. 35.

Спостерігати за розмноженням свійських тварин.

УРОК 24

Тема. Довкілля тварин. Як тварини добувають корм

Мета: формувати поняття довкілля тварин, необхідні умови для життя рослиноїдних, хижих і всеїдних тварин; уявлення про ознаки пристосування тварин до добування корму в природі; виробляти вміння розрізняти озна- ки пристосування окремих тварин до добування корму; формувати вмін- ня висловлювати передбачення й доводити його правильність, цілеспря- мовано сприймати об'єкти природи; виховувати спостережливість, пізна- вальний інтерес до тварин, почуття задоволення у процесі пізнавальної діяльності, бачення краси й доцільності тварин у природі.

Обладнання: картки із завданнями, малюнки із зображенням тварин.

ХіД УРОКУ

Прогноз погоди

Синоптик. Сьогодні на території Остропільської зони очікуєть- ся ясна погода. Сонечко усміхатиметься усім перехожим. Морозець ніж- но пощипуватиме тих, хто з'явиться на вулиці. Синоптики попереджа- ють: «Обережно — лід!» Нехай день прийдешній принесе радість, задо- волення і втіху.

Перевірка домашнього завдання

Завдання 1. Експрес-опитування.

Продовжте речення.

Бабка відкладає яйця у... З ікринок з'являються... Поступово у пуго-

ловків виростають... Про малят плазунів Улітку з пташенят виростає...

Усі звірі вигодовують своїх малят...

Завдання 2. Намалюйте на дошці схему розмноження більшості ко­мах, знайди їх на малюнках.

Завдання 3. Розкажіть про свої спостереження за розмноженням свій- ських тварин.

Актуалізація опорних знань

Що означає слово довкілля?

Що ми називаємо довкіллям рослин?

Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ви дізнаєтесь, що таке довкілля тварин, як вони присто- совані до добування корму, як захищаються від ворогів.

Вивчення нового матеріалу

НАРАДА ЛІСОВИХ МЕШКАНЦІВ





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 529 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.048 с)...