Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Порівняльний аналіз показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і найнебезпечнішого конкурента



ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” здійснює діяльність у сфері виробництва чавуну, сталі та феросплавів, обсяги його капіталу для формування оборотних активів є значні, але щоб визначити конкурентоспроможність і перспективу в майбутньому необхідно порівняти його із конкурентом галузі промисловості, що займається аналогічним видом діяльності, щоб порівняти стійкість підприємств.

Небезпечним конкурентом ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” є ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод”. Засноване підприємство у 1990 році і є одним з найбільших підприємств України. Сфера діяльності металургія, машинобудування, трубна промисловість. Сьогодні на підприємстві працюють понад 30 тисяч чоловік.

Продукція поставляється більш ніж в 70 країн світу, частка експорту в структурі продажів становить близько 70%. За підсумками всеукраїнського рейтингу ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” зайняв 7 місце в основному рейтингу кращих підприємств України й 5 місце в рейтингу кращих компаній за обсягами експорту. Підприємство експортує товари в наступні країни: Аргентина, Австрія, Вірменія, Грузія, Данія, Чехія, Болгарія, Білорусь, Литва, Польща, Румунія тощо.

ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” є четвертою за рівнем потужності трубною компанією світу, третім у світі виробником і постачальником залізничних коліс, найбільшим у світі постачальником силікомарганцю. На світовому ринку залізничних коліс - 10%, на ринку марганцевих феросплавів - 11,4%.

Результати аналізу динаміки абсолютних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р. подано у табл. 3.1.

Таблиця 3.1

Динаміка абсолютних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р.

Показники Значення показників Абсолютне відхилення (+,-)
ВАТ “Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”
1.Оборортні активи, тис. грн.     +1340112
1.1. Запаси, тис. грн.     -479359
1.1.1. Виробничі запаси, тис. грн.     -99890
1.1.2. Незавершене виробництво, тис. грн.     -144057
1.1.3. Готова продукція, тис. грн.     -230442
1.1.4. Товари, тис. грн.     -4970
2. Поточні зобов’язання, тис. грн.     +3115350
2.1. Короткострокові кредити банків, тис. грн.     -133743
2.2. Векселі видані, тис. грн.      
2.3. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги, тис. грн.     +2616856
2.4. Поточні зобов’язання за розрахунками з одержаних авансів, тис. грн.     -74927
3. Власні оборотні кошти, тис. грн. (ряд. 1 – ряд. 7)     -1775238

Продовження табл. 3.1

4. Нормальні (обгрунтовані) джерела формування запасів, тис. грн. (ряд. 12 + ряд. 8 + ряд. 9 + ряд. 10 + ряд. 11)     +632948
5. Тип поточної фінансової стійкості Абсолютна фінансова стійкість Нормальна фінансова стійкість ×

Аналіз динаміки абсолютних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р. показав, що ці підприємства перебувають у стані нормальної короткострокової і абсолютної короткострокової фінансової стійкості відповідно.

ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” має меншу частину власних оборотних коштів від ВАТ “Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” на 1775238 тис. грн. Таким чином ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” має меншу частку оборотних активів, яка залишається у розпорядженні підприємства після розрахунків за його поточними зобов’язаннями, що становлять 54927 тис. грн.

Нормальні (обгрунтовані) джерела формування запасів ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” перевищують нормальні джерела формування запасів ВАТ “Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” на 632948 тис. грн., за рахунок збільшення кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги на 2616856 тис. грн.

Таким чином, ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” є менш забезпеченим власними оборотними коштами порівняно із ВАТ “Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод”, серед джерел формування оборотних активів підприємства велику частку займають позикові джерела, що значно більші ніж у конкурента.

Для оцінки фінансової стійкості даного підприємства і конкурента використаємо також відносні показники фінансової стійкості, які доповнюють оцінку її абсолютних показників, що дасть змогу визначити сильні і слабкі сторони підприємства.

Результати аналізу динаміки відносних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р. наведено у табл. 3.2.

Таблиця 3.2

Динаміки відносних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р.

Показник Значення показників Абсолютне відхилення (+,-)
ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”
       
Коефіцієнт автономії 0,39 0,23 -0,16
Коефіцієнт заборгованості 0,61 0,76 +0,15
Коефіцієнт фінансової залежності 2,58 4,28 +1,7
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності 0,76 0,23 -0,53
Коефіцієнт співвідношень зобов’язань і власного капіталу 1,58 3,28 +1,7
Коефіцієнт фінансового левериджу 0,97 0,007 -0,963
Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел 0,49 0,007 -0,483
Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел 0,51 0,992 +0,482
Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами 0,63 0,129 -0,501
Коефіцієнт маневреності власних коштів 1,01 0,04 -0,97

Аналіз динаміки відносних показників фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” за 2009 р. показав, що коефіцієнт автономії ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” знизився порівняно із конкурентом на 0,16, що свідчить про зростання залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування в більшій мірі ніж конкурент. Про зростання такої залежності й зниження фінансової стійкості підприємства свідчить також значення коефіцієнта фінансової залежності, що на 1,7 перевищує значення фінансової залежності конкурента. Таким чином, зростає частка позикових коштів у фінансуванні підприємства. Про це свідчить і коефіцієнт співвідношень зобов’язань і власного капіталу, який у ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” перевищує зазначений коефіцієнт у конкурента на 1,7 і підтверджує посилення залежності підприємства від залученого капіталу і зниження його фінансової стійкості порівняно із конкурентом. Для ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” на 1 грн. власного капіталу припадає на 1,7 грн. більше залучених засобів ніж у ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод”. Не змінює попереднього висновку коефіцієнт фінансового левериджу, оскільки знизився порівняно із конкурентом на 0,963, що показує зменшення залежності від довгострокового позикового капіталу і відповідно зростання фінансової стійкості.

Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності порівняно із конкурентом знизився на 0,53, що відображає зниження фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”. Деяке зниження коефіцієнта фінансової залежності капіталізованих джерел - 0,452, і зростання на 0,453 величини коефіцієнта фінансової незалежності свідчить про покращення фінансової стійкості даного підприємства з позицій його довгострокової перспективи, оскільки частка власного капіталу підприємства в загальній сумі його довгострокових джерел залишається достатньо високою.

Негативною вважається тенденція щодо зниження у ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” порівняно з конкурентом коефіцієнта забезпечення власними оборотними коштами на 0,501, однак значення коефіцієнта задовольняє нормативного значення, що становить 0,1 і характеризується меншою забезпеченістю підприємства власними оборотними коштами порівняно із конкурентом. Коефіцієнт маневреності власних коштів знизився порівняно із конкурентом на 0,97, що також не є оптимальним і не дозволяє підтримувати ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” рівень власних оборотних коштів і поповнювати їх за рахунок власних джерел, свідчить про зменшення його можливостей фінансового маневру порівняно із конкурентом.

Таким чином, фінансова стійкість ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” є нестабільною порівняно із найнебезпечнішим конкурентом, і визначається зростанням залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування, недостатнім рівнем забезпечення власними оборотними коштами, і використання позикових джерел формування оборотних активів, а також знижується можливість вільного маневру щодо підтримання підприємством рівня власних оборотних коштів і поповнення ії за рахунок власних джерел.

3.2. Основні шляхи підвищення фінансової стійкості ВАТ “Єна- кієвський металургійний завод”

Визначаючи фінансову стійкість відкритого акціонерного товариства “Єнакієвський металургійний завод”, підприємства промисловості з виробництва чавуну, сталі та феросплавів, встановили стійкість капіталу як складову загальної фінансової стійкості. Валюта балансу підприємства за аналізований період зросла на 3036496 тис. грн., що свідчить про розширення діяльності і збільшення джерел формування майна підприємства.

У підприємства можна прослідкувати зростання величини власного капіталу на 409937 тис. грн., поточних зобов’язань на 2626305 тис. грн., забезпечень наступних виплат і платежів на 356,7 тис. грн., доходи майбутніх періодів зросли на 2526315,3 тис. грн., які необхідні для формування оборотних засобів. Зростання величини власного капіталу зумовлене зростанням статутного капіталу, резервного капіталу, нерозподіленого прибутку сприяє посиленню фінансової стійкості підприємства, а нерозподілений прибуток виступає джерелом поповнення оборотних засобів і зниження рівня поточної кредиторської заборгованості, зростання якої викликає необхідність постійного контролю над забезпеченням підприємства ресурсами і виконання зобов’язань. Отримання довгострокових зобов’язань має перевагу над короткостроковими, - визначає певний шлях розвитку і стабільність діяльності. Зростання власного капіталу приваблює партнерів і зумовлює співпрацю з ними, про що свідчить і надалі отримання фінансових вкладень необхідних підприємству у разі необхідності усунення дій несприятливих факторів.

Однак, важливим у ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” є зростання позикового капіталу, - адже підтримує господарську діяльність підприємства. Підприємство має не лише великий ступінь ризику, але й можливість розвитку і отримання великих прибутків.

Фінансова стійкість підприємства є нормальною короткостроковою, - тобто воно успішно функціонує і для формування запасів використовує “нормальні” джерела фінансування. Фінансова стійкість підприємства не є стабільною через використання у фінансуванні господарської діяльності позикових коштів, і недостатності власних оборотних коштів. Хоч і ситуація підприємства покращується, збільшилась величина власних оборотних коштів у звітному періоді порівняно із попереднім на 72064,1 тис. грн., про позитивну тенденцію свідчить й те, що короткострокові кредити банків, що залучаються для формування запасів, не перевищують сумарної вартості виробничих запасів, готової продукції й товарів, а власні оборотні кошти перевищують незавершене виробництво.

Як показують відносні коефіцієнти фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” є залежний від зовнішніх джерел фінансування оборотних активів підприємства, про що свідчить коефіцієнт автономії, коефіцієнт фінансової залежності, коефіцієнт співвідношення зобов’язань і власного капіталу. Підприємство фінансує діяльність за рахунок власних коштів лише на 23 %. Таким чином, ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” має низьку здатність фінансового маневру, яку визначає коефіцієнт маневреності власних коштів, що становить 0,04 і зріс порівняно із попереднім періодом на 0,06. У даного підприємства у звітному році спостерігається позитивна тенденція щодо зростання величини власних оборотних коштів, про що свідчить коефіцієнт забезпеченості власними оборотними коштами – 0,13, і зріс порівняно із 2008 роком на 0,14.

Порівнюючи фінансову стійкість ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” і найнебезпечнішого конкурента варто збільшити величину власного капіталу. У ВАТ ”Iнтерпайп Нижньоднiпровський трубопрокатний завод” переважає також і величина позикових коштів. ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”, для формування конкурентоспроможності має організувати діяльність так, щоб стати незалежним від зовнішніх джерел фінансування, щоб у структурі пасиву балансу переважали власні джерела формування оборотних активів підприємства.

Таким чином, для формування стабільності фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” має забезпечувати і слідкувати за такими основними шляхами підвищення фінансової стійкості, які мають вирішити головну проблему підприємства збільшення частки власного капіталу у формуванні оборотних активів підприємства:

· зростання частки власного капіталу за рахунок будь-якого із джерел (додаткового капіталу, нерозподіленого прибутку, резервного капіталу);

· спроможність підприємства до залучення коштів;

· налагодити співпрацю із суб’єктами ринкової інфраструктури (підприємствами-постачальниками ресурсів, банками, споживачами продукції);

· забезпечити відповідність організаційної та виробничої структури підприємства обраній стратегії розвитку;

· забезпечення виробничих відносин, залежно від ступеня інтегрованості;

· здійснювати контроль за грошовими потоками;

· виготовляти якісну продукцію, що зумовить отримання вищих прибутків, які можна використати на розширення діяльності;

· забезпечити вихід продукції на міжнародну ринок, збільшуючи тим самим частку реалізованої продукції;

· створити маркетинговий відділ для формування іміджу, ознайомлення покупців із продукцією підприємства;

· розширити номенклатуру і асортимент продукції;

· пошук ресурсів і забезпечення виробництва мінімізуючи витрати.

Збільшуючи величину пасивів, статей пасиву, підприємство розширяє базу джерел формування активів підприємства, за рахунок якої є можливим розширення діяльності і забезпечення отримання прибутків, що є основою для діяльності прибуткових підприємств.

Таким чином, фінансова стійкість може бути відновлена шляхом оптимізації структури пасиву балансу підприємства, поповнення джерел формування запасів (збільшення кредитів, позик) чи обґрунтованого зниження рівня запасів.

ВИСНОВКИ

У курсовій роботі поглибили знання, розглянувши теоретичні питання, які стосуються такої ділянки економічного аналізу, як фінансова стійкість підприємства; а також здобули практичні навики щодо проведення аналізу фінансової стійкості ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”.

В результаті вивчення теоретичних питань, визначили поняття фінансової стійкості - стабільне перевищення доходів над витратами, вільне маневрування грошовими коштами та стійке економічне зростання; встановили чинники впливу на фінансову стійкість підприємства; визначили відмінності між двома видами фінансової стійкості: довгостроковою і короткостроковою. Існують різні підходи щодо вибору напрямів аналізу фінансової стійкості, одним із яких є: загальна оцінка фінансової стійкості; аналіз фінансової стійкості за абсолютними показниками; аналіз фінансової стійкості за відносними показниками. Використовуючи зазначений напрям аналізу, можна визначити тип фінансової стійкості і проблеми, які підприємство вирішує, раціонально організовуючи управлінську фінансову стійкість підприємства.

Аналізуючи фінансову стійкість ВАТ “Єнакієвський металургійний завод”, встановили, що воно перебуває у стані нормальної короткострокової фінансової стійкості, шляхом дослідження структури пасиву балансу. Серед статей пасиву балансу ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” вагому частку займають позикові джерела формування активів підприємства, значно меншу – власні джерела. Зростання позикових джерел моє не лише ризик непогашення зобов’язань, але й перевагу - отримання прибутку. Однак, спостерігається позитивна тенденція, адже за аналізований період величина власного капіталу зросла на 409937 тис. грн., а основою фінансової стійкості є саме співвідношення власного і позикового капіталу підприємства. Для детальнішої оцінки фінансової стійкості визначили відносні коефіцієнти фінансової стійкості, які встановили зростання залежності ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” від зовнішніх джерел формування оборотних активів підприємства, зниження рівня фінансового маневру грошовими потоками, а також встановили, що підприємство забезпечене власними оборотними коштами в межах норми.

З метою встановлення сильних і слабких сторін ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” з позиції фінансової стійкості, яка є внутрішнім відображенням рівня платоспроможності, порівняємо дане підприємство із конкурентом цієї галузі. В результаті проведеного аналізу за абсолютними і відносними показниками, визначили, що ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” має слабші позиції, оскільки у його джерелах формування майна підприємства переважають позикові, і їх часта менша від конкурента, а, отже, дане підприємство залежне від інших суб’єктів ринкової інфраструктури.

Щоб покращити фінансову стійкість - підприємство має провести ряд заходів, з підтримки конкурентоспроможності, з метою непідвладності випадковим чинникам, що значною мірою залежить і від організаційно-функціональної стійкості. Насамперед, ВАТ “Єнакієвський металургійний завод” для підвищення стійкості має забезпечити збільшення власного капіталу, що зумовить довіру партнерів.

Адже, фінансово стабільне підприємство має переваги щодо отримання кредитів, вибору постачальників, споживачів, залучення інвестицій; воно більш незалежне від неочікуваної зміни ринкової кон’юнктури, а звідси, у нього менший ризик бути неплатоспроможним і опинитися на межі банкрутства.

Розглянуті питання впливають на розвиток і подальшу діяльність підприємства. Необхідно постійно здійснювати реєстрацію, узагальнення, облік цих складових, щоб отримувати достовірну оцінку функціонування підприємств, відображати у звітності і приймати результативні рішення.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Кіндрацька Г. І., Білик М. С., Загородній А. Г. Економічний аналіз: Підручник / За ред. проф. А. Г. Загороднього. - Львів: “Магнолія Плюс”, 2006. – 428с.

2. Кіндрацька Г. І., Білик М. С., Загородній А. Г. Економічний аналіз: Підручник / За ред. проф. А. Г. Загороднього. – 3 т-є вид., перероблене і доповнене. – К.: Знання, 2008. – 487с.

3. Тарасенко Н. В. Економічний аналіз: Навчальний посібник – 3 т-є видання, перероблене. - Львів: “Новий світ – 2000”, 2004. – 344с.

4. Савицька Г. В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навчальний посібник – К.: Знання, 2004. – 654с.

5. Мельник В. М. Основи економічного аналізу: короткий теоретико-методологічний курс. – Навчальний посібник. – К.: ”Кондор”, 2003. – 128с.

6. Бутинець Ф. Ф., Шкарабан С. І. Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності “Облік і аудит” / За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. – Житомир.: ПП “Рута”, 2003. – 680с.

7. Петряєва З. Ф. Організація і методика економічного аналізу: Навчальний посібник / За ред. З. Ф. Петряєва, Г. Г. Хмеленко. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2008. – 240с.

8. Мних Є. В. Економічний аналіз: Підручник – 3 т-є вид., перероблене і доповнене. – Київ: Центр навч. літер., 2005. - 472с.

ДОДАТКИ

Додаток 1





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 871 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.011 с)...