Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Позичковий процент. банки 3 страница



Схема 4.

Структура валового продукту підприємства.

Валовий доход

Матеріальні витрати Оплата Прибуток

(С) праці (V) (m)

чистий

витрати підприємства (собівартість) доход

Прибуток підприємства, таким чином, є його чистий доход, який відрізняється від валового доходу на величину фонду оплати праці. Вираховується він як різниця між вартістю продукції за цінами її реалізації і повною собівартістю. Він є джерелом грошових нагромаджень підприємства й доходів держави. У Господарській практиці розрізняють прибуток балансовий і чистий (розрахунковий). Балансовий прибуток – це вся сума прибутку, отриманого підприємством після реалізації продукції (виручка мінус повна собівартість). Чистий прибуток – це той прибуток, що залишається після сплати податків та інших платежів у бюджет.

Як нам уже відомо, для визначення поточної ефективності витрт підприємства на виробництво продукції (прибутковості) застосовується показник норми прибутку

Р

(Р = _________ х 100)

c + v

Однак, лише маса й норма прибутку не дають повної картини про ефективність виробництва. Щоб її мати, необхідно враховувати вплив системи інтенсивних факторів на формування прибутку. Такими факторами є: продуктивність праці, величина собівартості, якість продукції, ефективність використання капіталу (капіталовіддача).

Тому реальна ефективність підприємства може бути виявлена шляхом застосування узагальнюючого показника, такого, як норма рентабельності. Норма рентабельності – це відношення балансового прибутку до середньорічної вартості основного капіталу і нормативних оборотних засобів. У вітчизняній господарській практиці норма рентабельності визначалась за формулою:

П б

Р = ___________________ х 100, де

Фосн. + Фоб.

Р – норма рентабельності,

Пб – балансовий прибуток,

Фосн. – вартість оборотних нормованих фондів.

Дещо інакше концепція витрат виробництва, а отже, й доходів, трактується західними економістами. А саме у найзагальнішому вигляді витрати виробництва трактуються однаково, як затрати праці, землі, природних ресурсів, машин, обладнання і т.д. на виробництво даного товару (послуги). Але далі використання цих ресурсів для виробництва того чи іншого товару ставиться в пряму залежність (виходячи з факту обмеженості ресурсів) від того, наскільки це буде ефективно. Тобто, мова йде про те, що існує альтернативна: можна використати наявні ресурси для виробництва такої або іншої продукції; для надання послуги або для використання на власні потреби. Необхідно вибрати найбільш ефективний варіант. Такі витрати. Які обрані для виробництва саме данного товару (послуги) з безлічі альтернативних варіантів, вважаються органічно йому властивими. У всіх інших варіантах вони дадуть менший ефект. Таким чином, затрати ресурсів на виробництво даного товару розглядаються як втрати їх (ресурсів) для використання в будь-яких інших цілях.

Отже, економічні (або як вони називаються в “Економіксі” – вмінені) витрати будь-якого ресурсу, вибраного для виробництва товару, дорівнюють його вартості при найкращому з усіх можливих варіантів використання.

Виходячи з такої концепції, витрати окремої фірми поділяються на дві групи: зовнішні і внутрішні. Зовнішні (явні) – це альтернативні витрати, що набирають форму грошових платежів постачальникам факторів виробництва, які не належать до числа власників даної фірми. Вони відображаються в бухгалтерському балансі. Тому їх ще називають бухгалтерськими витратами. Внутрішні (неявні) – це альтернативні витрати ресурсів, що належать самій фірмі і не оплачуються. Наприклад: а) грошову платежі, які могли б отримати фірма при найвигіднішому самостійному використанні даного ресурсу; б) нормальний прибуток як мінімальна винагорода підприємцю, що утримує його в даній галузі діяльності. Дис. схему 3.

Схема 5.

Витрати виробництва

Зовнішні (явні) Внутрішні (неявні)

Бухгалтерські

витрати

Економічні витрати

Поділ витрат на бухгалтерські й економічні породжує й різне трактування терміну “прибуток”. У бухгалтерській практиці прибуток – це загальна виручка фірми за мінусом зовнішніх витрат:

Бухгалтерський Виручка Бухгалтерські

прибуток (явні) витрати

Економісти ж визначають прибуток шляхом вирахування із загальної виручки всіх витрат (зовнішніх і внутрішніх):

Економічний Виручка Економічні

прибуток витрати

Певною мірою цей поділ можна порівняти з поділок прибутку у вітчизняній господарській практиці на балансовий і чистий.

Дещо незвичним для вітчизняної практики є поділ витрат на постійні і змінні. Постійними називаються такі витрати, величина яких не змінюється залежно від змін обсягів виробництва. Це затрати на виплату оренди (якщо є майно, що орендується), сплата процентів за кредит, заробітна плата службовців (які мають невідрядну оплату), затрати на освітлення, опалення, страхові внески, амортизацію приміщень, обладнання тощо. Змінні – це такі витрати, величина яких змінюється залежно від змін обсягів виробництва. Сюди відносяться затрати на сировину, паливо, енергію, транспортні послуги, заробітну плату (працівникам, що знаходяться на відрядній оплаті).

Розмежування витрат виробництва на постійні і змінні пов’язане з використанням західною економічною наукою так званного закону спадної віддачі або ефективності граничного продукту і своїм функціональним призначенням повинно забезпечувати можливість фірмі визначити, з яких обсягів при бажаній для фірми ціні виробництво почне давати прибуток. Суть цього закону полягає в тому, що на початку процесу збільшення виробництва змінні витрати будуть певний час зростати, але спадними темпами. А це означає, що кожна додатково використана одиниця продукції буде обходитися дешевше. Згодом змінні витрати почнуть збільшуватись зростаючими темпами, а отже зростатиме й вартість кожної додатково виробленої одиниці продукції.

Поділ витрат на постійні і змінні має суттєве значення для кожного підприємця. Змінні витрати він може регулювати, змінюючи обсяги виробництва. Постійні ж витрати, як правило, знаходяться поза контролем підприємця, є обов’язковими й повинні бути оплачені незалежно від обсягів виробництва.

Сума постійних чи змінних витрат фірми при виробництві даної кількості продукції становить загальні (сукупні) витрати. Обчислюються вони шляхом додавання до витрат на виробництво першої одиниці продукції додаткових витрат на виробництво другої, третьої і т.д., включаючи n-ну одиницю продукції.

Західна господарська практика користується й таким показником, як середні витрати. Цей показник дає можливість порівняти фактичні витрати фірм на виробництво продукції з ціною, яка завжди вказується в розрахунку на одиницю продукції. Середні витрати поділяються на постійні і змінні.

Середні постійні витрати в міру зростання виробництва знижуються. Це зумовлено самою природою постійних витрат. Якщо ці витрати впродовж певного періоду залишаються незмінними, то при нарощуванні обсягів виробництва на кожну одиницю продукції вони будуть розподілятися в меншій кількості. Розраховуються середні постійні витрати за формулою

TFC

AFC = __________,

Q

де AFC – середні постійні витрати,

TFC – сумарні постійні витрати,

Q – кількість виробленої продукції.

Середні змінні витрати, як і звичайні змінні, із збільшенням обсягів виробництва спочатку знижуються, а потім починають зростати згідно з законом спадної віддачі. Розрахунок середніх змінних витрат здійснюється за формулою:

TVC

AVC = __________,

Q

де AVC – середні змінні витрати,

TVC – сумарні змінні витрати,

Q – кількість товару, що виробляється.

Зміна витрат залежно від кількості створеного продукту відображається категорією граничних витрат, тобто таких, які необхідні додатково для виробництва кожної нової одиниці продукції. Визначаються вони шляхом ділення приросту валових витратна приріст кількості виробленої продукції за формулою:

TC

MC = __________,

Q

lе МС – граничні витрати,

TC – приріст валових витрат

Q – приріст кількості виробленого товару.

Концепція граничних витрат дає змогу визначити ті витрати, величину яких фірма може контролювати безпосередньо, співставляючи витрати, які доведеться зробити при виробництві останньої одиниці продукції, з витратами, які можуть бути “зекономленими” у випадку скорочення обсягів виробництва на цю останню одиницю. Показник середніх витрат такої інформації не дає.

5. Доходи підприємства. Економічний, бухгалтерський та чистий прибуток.

Розгляд попереднього питання показав багато аспектний зміст витрат підприємства, не менш багатоваріантними є і доходи підприємства. Важливо розрізняти валовий дохід, середній валовий дохід та граничний валовий дохід.

Валовий дохід – це виручка, одержана підприємством від реалізації продукції (робіт, послуг). Він являє собою добуток ціни одиниці продукції і кількості продукції. Більш докладний аналіз валового доходу потребує розгляду таких понять, як середній і граничний валовий доходи.

Середній валовий дохід – характеризує середню ціну одиниці продукції і вимірюється таким чином

Граничний валовий дохід – це додатковий дохід, що є результатом продажу додаткової одиниці продукції. Щоразу, приймаючи рішення щодо збільшення обсягів виробництва, підприємець повинен аналізувати співвідношення граничного доходу і граничних витрат. Якщо при певному обсязі виробництва граничний дохід дорівнює граничним витратам, не слід збільшувати кількість виробленої продукції. Та одиниця продукції, для якої характерна рівність граничного доходу і граничних витрат, є граничною одиницею продукції, відправним моментом виробництва.

Бухгалтерський прибуток – це надлишок валового доходу над бухгалтерськими витратами, або валовий дохід мінус зовнішні (бухгалтерські) витрати. Економічний прибуток – надлишок валового доходу над економічними витратами (сукупності зовнішніх та внутрішніх витрат). Розраховується він таким чином: бухгалтерський прибуток мінус внутрішні витрати з урахуванням нормального прибутку.

У практиці господарювання широкого використання набув показник бухгалтерського прибутку, при цьому розрізняють балансовий прибуток в чистий прибуток.

Балансовий прибуток – це прибуток підприємства, обчислений як сума прибутку від реалізації продукції (робіт, послуг), прибутку від іншої реалізації (наприклад, від реалізації основних засобів), доходу або витрат (витрати вираховуються) від позареалізаційних операцій (наприклад, отримані підприємством штрафи додаються до загальної суми прибутків, а виплачені підприємством – вираховуються із суми прибутків). При цьому прибуток від реалізації продукції обчислюється за формулою:

Валовий дохід Прибуток від реалізації

(виручка Собівартість продукції (з урахуванням

від реалізації продукції продажу на додану

продукції) вартість акцизу тощо)

Чистий прибуток – це частина балансового прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства після проведення виплат першочергових платежів (податків до бюджету, процентів по позиках банків та ін.).

Прибуток – це абсолютний показник діяльності підприємства. З точки зору економічного аналізу дуже важливе значення має такий відносний показник, як норма рентабельності (прибутковості). Слід знати, що економісти використовують різні показники рентабельності. Усі вони показують, скільки одиниць прибутку (балансового, чистого та ін.) отримують на одиницю реалізованої продукції (активів, виробничих фондів, власного капіталу тощо). Сукупність показників рентабельності всебічно відбиває ефективність виробничої, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства і відповідає інтересам суб’єктів підприємницької діяльності, оскільки дозволяє більш ґрунтовно підійти до оцінки складових господарської діяльності підприємства й оцінити їхній внесок (позитивний чи негативний) в кінцеві результати діяльності.

Наведений вище матеріал, по суті, є загальною, кількісною характеристикою прибутку як кінцевої мети функціонування підприємства. А що ж являє собою прибуток як економічна категорія? За економічною природою прибуток є перетвореною формою додаткового продукту, або, якщо вести мову про вартісний вираз останнього, чистого доходу. Внаслідок відхилення ціни товару від його вартості чистий дохід кількісно не збігається з вартістю додаткового продукту. Джерело чистого доходу – додаткова і певною мірою необхідна праця.

Чистий дохід є категорією розподілу і виражає відносини між власниками засобів виробництва, виробниками та споживачами з приводу його створення, реалізації й привласнення.

6. Витрати виробництва, їх суть та види.

Здійснення підприємством притаманних йому функцій, про які вже йшлося раніше, потребує певних витрат на придбання економічних ресурсів: землі, праці, капіталу, підприємництва, необхідних для ви­робництва і реалізації продукції (робіт, послуг). Економічні витра­ти — це ті виплати, які підприємство зобов'язане зробити, або ті до­ходи, які фірма змушена забезпечити постачальникам ресурсів, щоб отримати можливість використовувати їх у своїх виробничих цілях і не допустити їх використання в альтернативних виробництвах.

В економічній теорії (спочатку цей підхід почав застосовуватися в західній науці) економічні витрати поділяють на внутрішні та зов­нішні.

Внутрішні (або неявні) витрати — це неоплачувані витрати, витра­ти, пов'язані з використанням ресурсів, які є власністю підприємства. Наприклад, неявні витрати мають місце тоді, коли підприємець буде використовувати приміщення, яке є його власністю, або застосову­вати свій власний ресурс — підприємницькі здібності. Вартість внут­рішніх витрат — це ті доходи, які могли б бути отримані за власні ресурси, якщо б вони використовувалися не у власному бізнесі, а в альтернативних виробництвах. Так, якщо б приміщення було пе­редано в оренду, то його власник отримав би орендну плату. Таким чином, вартість внутрішніх витрат на приміщення обчислюється су­мою неотриманої орендної плати. А використовуючи такий ресурс, як підприємництво у власному бізнесі, підприємець не отримує окла­ду менеджера, який йому виплатила б фірма, в якій би він працював за наймом. Отже, вартість внутрішніх витрат у цьому випадку — не-отриманий дохід менеджера. Сукупні внутрішні витрати у наведе­ному прикладі становитимуть: неотримана орендна плата + неотриманий дохід менеджера.

Зовнішні витрати — це витрати підприємства на оплату ресурсів, що йому не належать. Ці оплачувані витрати відбуваються у бухгалтерському обліку підприємства і називаються бухгалтер­ськими витратами. З метою посилення якості аналізу в короткому періоді (так називають період, протягом якого виробничі потуж­ності підприємства є фіксованими, тобто обладнання, будівлі, вер­стати використовуються в незмінному обсязі) зовнішні, або бухгал­терські, витрати західні вчені поділяють на постійні та змінні. Постійні витрати (fixed cost) — це витрати, величина яких не зале­жить від змін обсягів виробництва. До них відносять амортизацію основного капіталу, орендну плату, покриття банківських кредитів, плату службовцям тощо. Змінні витрати (variable cost) змінюються залежно від обсягів виробництва. До них відносять заробітну пла­ту робітників, платежі за сировину, паливо, напівфабрикати, елект­роенергію та ін.

У бухгалтерському обліку підприємства змінні витрати належать до прямих витрат на виробництво певного продукту: матеріальні ви­трати (сировина, матеріали), оплата праці виробничого персоналу тощо. Постійні витрати належать до непрямих, або накладних ви­трат: амортизація основних засобів, орендна плата, оплата службов­ців тощо.

Сукупність постійних і змінних витрат є валові, або загальні вит­рати підприємства (total cost). Приріст обсягу продукції призводить до зростання валових витрат, при цьому змінні витрати зростають, а постійні залишаються незмінними. Взаємозв'язок змін валових та змінних витрат особливо наочно виявляється в характері змін гра­ничних витрат підприємства. Граничними витратами є збільшення (зменшення) валових витрат, пов'язане з ростом випуску продукції, на одну додаткову одиницю. Оскільки постійні витрати не зміню­ються залежно від обсягів виробництва, їх граничний показник до­рівнює нулю. Тому граничні валові витрати — це граничні змінні витрати.

Важливо обчислювати також середні витрати підприємства — ви­трати (постійні, змінні, валові) на одиницю продукції.

Розглянуті зовнішні витрати підприємства відбиває такий уза­гальнюючий показник, як собівартість продукції — грошовий вираз поточних витрат підприємства на виробництво та реалізацію про­дукції. При цьому необхідно розуміти, що витрати окремого підприємства не тотожні витратам суспільства. Сукупні витрати сус­пільної праці на виробництво продукту набувають форми суспільно необхідних витрат, тобто виступають у формі вартості. За допомо­гою схеми це можна представити таким чином:

Собівартість Вартість Вартість

(витрати + створена додатковою = (витрати
підприємства) працею суспільства)

Собівартість (залежно від повноти представлених витрат) роз­раховується як виробнича (сукупність витрат на виробництво), як по­вна собівартість (вміщує виробничу собівартість, а також витрати на реалізацію продукції).

Собівартість продукції — один з найважливіших показників ефективності діяльності суб'єкта господарювання. її зниження забез­печує підвищення прибутковості підприємства, а щоб цього досягти, необхідно визначати напрями зниження собівартості, які значною мірою залежать від структури витрат того чи іншого підприємства. Так, якщо в галузі значну частину собівартості складають витрати на сировину і матеріали (наприклад, в легкій промисловості), то значним резервом зниження собівартості продукції будуть заходи з економії матеріальних ресурсів.

Контрольні запитання і завдання.

1. Що являє собою капітал з точки зору різних наукових економічних напрямів? Яке визначення, на ваш погляд, є найбільш ґрунтовним?

2. Який критерій покладено в основу поділу капіталу на основний і оборотний? Дайте визначення цим поняттям.

3. У чому полягає різниця між фізичним і моральним зносом основного капіталу?

4. Що таке амортизація, норма амортизації, амортизаційний фонд?

5. Назвіть і проаналізуйте стадії, які проходить капітал у процесі свого кругообороту.

6. У яких формах виступає капітал на кожній зі стадій? Які функції виконує кожна форма капіталу?

7. Дайте визначення поняттю “кругооборот капіталу”.

8. Що ви розумієте під оборотом капіталу? Якими показниками вимірюється оборот?

9. Назвіть фактори, що впливають на швидкість обороту капіталу.

10. Що ви розумієте під оборотом капіталу? Час обороту капіталу і його складові частини.

11. Оборотні засоби підприємства та їх склад.

12. Що таке собівартість продукції і які основні елементи затрат до неї входять?

13. Як ви розрізняєте такі поняття, як “валовий продукт” і “виручка”; “валовий доход” і “чистий доход”; “балансовий прибуток” і “чистий прибуток”?

14. Яка різниця існує між нормою прибутку й нормою рентабельності?

15. У чому полягає відмінність між зовнішніми і внутрішніми витратами?

16. Дайте визначення понять валовий дохід, середній валовий дохід, граничний валовий дохід.

17. Дайте кількісне визначення категорії прибуток.

18. У чому полягає відмінність між бухгалтерським прибутком та економічним прибутком?

19. Які види бухгалтерського прибутку ви знаєте?

20. Дайте визначення таким поняттям, як внутрішні та зовнішні витрати.

21. Охарактеризуйте постійні та змінні витрати. Для якого періоду в діяльності підприємства західні вчені вводять цей поділ?

22. Проаналізуйте зміни у валових, постійних та змінних витратах, якщо обсяг продукції підприємств збільшився.

23. Назвіть види собівартості, які розраховуються у вітчизняній господарській практиці.

24. Що таке собівартість і які основні елементи витрат до неї входять?

ТЕМА 11. ФОРМИ СУСПІЛЬНОГО ПРОДУКТУ В ПРОЦЕСІ ВІДТВОРЕННЯ

План

1. Сутність і види економічного відтворення.

2.Суспільний продукт. Методи обчислення суспільного продукту.

3.Сучасні форми суспільного продукту.

4.Націоналне багатство і його відтворення.

1.Сутність і види економічного відтворення

Будь-який процес виробництва незалежно від його суспільної форми має бути безперервним, тобто повинен періодично проходити одні й ті самі стадії. Так само, як суспільство не може перестати споживати, не може воно і перестати виробляти. Тому всякий процес суспільного виробництва, що розглядається в постійному зв’язку і безперервному потоці свого відтворення, в то же час є процесом відтворення. Безперервне виробництво матеріальних благ і послуг є об’єктивною основою існування людського суспільства.

Основою суспільного відтворення є відтворення на окремих підприємствах і домогосподарствах, або одиничне (індивідуальне відтворення). Відтворення на окремому підприємстві вихідною і необхідною ланкою всього суспільного відтворення.

Суспільне економічне відтворення не є простою сумою одиничних процесів відтворення окремих підприємств. Доведено що, в суспільному відтворенні з’являються нові якісні елементи, які відсутні на рівні певних підприємств.

Так, вищим інтересом підприємства є максимізація прибутку, а суспільного — максимізація добробуту населення. Підприємство орієнтується на ринковий попит, а суспільне виробництво — на сукупний попит тощо.

Суспільно економічне відтворення засноване на органічній єдності всіх частин, що його утворюють:

• виробництва, розподілу, обміну, споживання;

• домогосподарств, підприємств, галузей, економічних регіонів і всього виробництва;

• продуктивних сил, складових його частин і економічних відносин;

• суспільного виробництва і суспільного споживання.

В усій системі відтворювальних зв’язків визначним є виробництво, бо саме воно створює все необхідно для життя і щастя людей. Розподілено, обмінене і спожито може бути тільки те, що вироблено.

Економічне відтворення суспільства включає в себе такі найважливіші методи:

• відтворення суспільного продукту та його конкретних форм;

• відтворення людського ресурсу як особистісного фактора виробництва та його зайнятості;

• відтворення основного і оборотного капіталу суспільства, як необхідних умов суспільного процесу відтворення;

• відтворення національного багатства;

• відтворення споживання;

• відтворення економічних відносин;

Для процесу відтворення необхідно постійне відтворення всіх факторів виробництва
1.Робочої сили
 
2.Засобів виробництва
 
3.Природних ресурсів
 
4.Середовища існування

Засоби виробництва і людський фактор у своїй єдності —продуктивні сили суспільства. Тому політична економія досліджує також і відтворення продуктивних сил як матеріальної бази всієї економічної системи суспільства.

У складі економічних відносин відтворюються різноманітні форми власності, і перш за все панівна, їх взаємозв’язок і напрями розвитку. Вивчаються відносини розподілу, товарно-грошові відносини, господарський механізм.

Розрізняють просте і розширене відтворення економічної системи.

Просте відтворенняце відновлення процесу суспільного виробництва в зростаючих розмірах.

Просте відтворення передбачає, що прибуток та інші доходи не використовуються на заощадження та інвестиції, тобто на розширення виробництва товарів і послуг, а повністю споживаються домогосподарствами. Просте суспільне відтворення було типовим для докапіталістичних економічних формацій, для традиційної економіки. У докапіталістичному суспільстві розширене відтворення здійснювалося лише в окремі періоди тривалого історичного процесу. У ці періоди процес виробництва відновлювався на традиційній технічній основі і в майже незмінних масштабах.

С у с п і л ь н и й п р о д у к т

Розширене відтворення економікице відтворення суспільного виробництва в зростаючих розмірах. У цьому разі частина прибутку та інших доходів підприємств і домогосподарств нагромаджується та інвестується у виробництво з метою розширення межі виробничих можливостей.

                   
 
         
 


Виробництво   Розподіл   Обмін   Споживання





Дата публикования: 2014-11-03; Прочитано: 676 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.021 с)...