Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Хромосомна теорія спадковості



Всі хромосоми клітин тіла жіночих особин однаково парні. У чоловічих особин хромосоми однієї пари не схожі одна на одну. Тому несхожу пару хромосом у самки і самця названо статевою, а схожу -автономною. Статеві хромосоми жіночих особин позначають латинськими літерами XX, а чоловічих XV. З кожної пари хромосом при сперматогенезі внаслідок редукційного поділу до кожної клітини потрапляє тільки одна хромосома. У результаті цього спермії бувають двох типів з X- та У-хромосомами. Яйцеклітини одержують тільки А-хромосому. У результаті запліднення яйцеклітини спермієм з А'-хромосомою (XX) потомок буде мати жіночу стать, а спермієм з У-хромосомою (ХУ) - чоловічу. Співвідношення статей у потомстві людини і тварин становить 1:1.

У птахів і метеликів самки мають різні хромосоми (ХУ), а самці - однакові (XX). Стать тварини, у якої гамети однакові (XX), називаються гомогаметною, а з різними (ХУ) - гетерогаметною.

Механізм успадкування статі є доказом ролі хромосом у пере­дачі ознак і особливостей від батьківського організму до потомства.

Контрольні запитання

 
жіночі статеві

1. Поняття дигібридного схрещування.

2. Про що свідчить третій закон Менделя?

3. Якими літерами позначаються чоловічі і

хромосоми?

4. Яка роль хромосом у спадкуванні статі?


2.4. МУТАЦІЙНА МІНЛИВІСТЬ

Мутації можуть бути корисними, шкідливими і нейтральними. Більшість мутацій знижують життєздатність, викликають різні ненормальності й дуже рідко бувають корисними. Вони виникають стрибкоподібно, без переходу від однієї ознаки до другої і рідко є домінантними. Більшістю вони рецесивні, а тому проявляються в потомстві не відразу, а через декілька поколінь після переходу в гомозиготний стан.

До мутації належать: поліплоїдія, гетероплоїдія, перебудова хромосом тощо.

Поліплоїдія - кратне збільшення числа хромосом, яке спостерігається в основному в рослині. Причиною є фактори, що гальмують поділ клітин, не затримуючи поділ ядер, наприклад, низька температура, колхіцин тощо. Внаслідок цього відбувається подвоєння і потроєння набору хромосом та збільшення розміру клітин і самої рослини.

Гетероплоїдія характеризується тим, що в клітинах нормальний дигілоїдний набір хромосом збільшений чи зменшений на одну - дві хромосоми. Особини, що мають одну зайву хромосому (2п +1), називається трисомиками, а без неї (2п-1) - моносомиками.

Хромосомна перебудова (аберація) виникає внаслідок порушення структури хромосом при поділі клітин або внаслідок дії фізичних й хімічних факторів. Залежно від характеру хромосомної перебудови у них розрізняють: нестачу (кінцева частина хромосоми губиться і хромосома укорочується); делецію (втрата ділянки хромосоми, але не кінцевої, а середньої) - в обох випадках при великій нестачі ділянки хромосом організми гинуть, а при малій - зберігають життя, якщо перша хромосома нормальна; дублікацію (подвоєння якої-небудь ділянки хромосоми з появою якоїсь нової ознаки); інверсію, або перетворення (відірвана частина хромосоми знову прикріплюється до місця розриву, іде іншим кінцем, внаслідок чого змінюється послідовність генів в хромосомі); транслоксщію (взаємний обмін частинами негомологічних хромосом); фрагментацію (розпад хромосом на частини) і точкові або генні мутації (зміна однієї точки місця або локуса хромосоми). Мутагенними факторами можуть стати радіація, зміна температури, хімічні речовини тощо.


Контрольні запитання

і. Охарактеризуйте модифікаційну і комбінативну мінливість

2»Назвіть причини й форми мутаційної мінливості, дайте їй характеристику.

3. Якими методами можна визначити мінливість?

4.Яке значення мінливості для підвищення продуктивності тварин?





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 558 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...