Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Залози внутрішньої секреції



Організм існує як єдине ціле завдяки нервовій і гуморальній регуляції. Осгання здійснюється в основному гормонами, які виробляються залозами внутрішньої секреції. Ці залози не мають вивідних проток і свої секрети виділяють безпосередньо в кров, тому їх ще називають ендокріїншіми. До них належать:

Гіпофіз - непарна залоза, яка розміщена біля основи головного мозку. Це центральна залоза, яка узгоджує діяльність всіх інших. Має три частки. Передня виробляє шість гормонів: соматотропний (стимулює ріст тварин), гонадотропний - фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий (впливають на статеві функції), тиреотропний (впливає на роботу щитовидної залози), лактотропний (стимулює роботу молочної залози), адренокортикотропний (меланотропин, який впливає на пігментний обмін). Задня частка виділяє вазопресин (антидіуретичний) і окситоцин. Перший звужує кровоносні судини, посилює зворотне всмоктування в нирках води, а другий впливає на скорочення гладких м'язів, особливо матки, та виділення молока під час доїння.

Епіфіз виробляє гормони, які гальмують діяльність передньої та середньої часток гіпофіза.

Щитовидбиа залоза лежить з боків перших кілець трахеї. Складається з двох часток, які у корів з'єднані перешийком. У залозі виробляються три гормони: тироксин, трийодтиронін і тиреокальцнто-нін. Для їх синтезу потрібний йод. Гормони стимулюють обмін речовин.

Прищитовидні залози виробляють паратиреоідин, який регу­лює кальцієво-фосфорний обмін. При гіпофункції залози виникають тетанічні судороги.

Надниркові залози розміщені біля нирок. Під капсулою розміщені корковий і мозковий шари. Корковий шар має три зони: клубочкова - виробляє мінералокортикоіди, що регулюють обмін води

і солей; пучкова - глюкокортикоіди, які впливають на обмін органічних сполук, і сітчаста ~ статеві гормони. У мозковому шарі виробляються адреналін і нарадреналін, які стимулюють роботу серця, звужують судини (крім судин серця і мозку), розширюють зіницю ока, збільшують кількість цукру в крові, гальмують роботу шлунка і кишківника тощо. Вміст адреналіну в крові різко зростає при емоційних подразненнях.

Підшлункова залоза, крім підшлункового соку, виробляє гормони інсулін та глюкагон, які регулюють вуглеводний обмін (під впливом інсуліну із глюкози утворюється глікоген, глюкагон діс навпаки). При гіпофункції залози виникає цукровий діабет.

Статеві залози; у сім'яниках виробляються андрогени, а в яєчниках - естрогени. Ці гормони стимулюють розвиток статевих органів і вторинних статевих ознак. Клітини жовтого тіла виробляють прогестерон, який впливає на розвиток плода. Тімус - основний орган імунної системи. Крім лімфоцитів, у ньому виробляється гормон тимозин. Він впливає на кровотворення, створення імунітету і вироблення антитіл. Гормони утворюються практично у всіх органах, скеровуючи їх функції. Гормональні препарати широко використо­вуються для лікування хворих тварин, стимуляції обмінних процесів, підвищення продуктивності худоби.

Контрольні запитання

1. Що характерно для залоз внутрішньої секреції?

2. Назвіть гормони, які виробляють різні залози. З.У яких залозах виробляється інсулін і адреналін?

4. Як впливає на органи адреналін?

5. Яка функція статевих залоз?

1.11. НЕРВОВА СИСТЕМА ТА ОРГАНИ ЧУТТІВ

Нервова система побудована з нервових клітин - нейронів та клітин нейроглії. З тіл відростків нейронів побудована сіра речовина головного і спинного мозку, а з відростків нейронів - біла речовина та нерви.

Нервова система регулює роботу окремих органів та організму в цілому, забезпечує зв'язок організму з навколишнім середовищем. Органи нервової системи мають високу збудливість і провідність. Нервову систему за анатомічними ознаками поділяють на центральну (ЦНС) й периферичну, за функціональними - соматичну і вегетативну.

1.11.1. Центральна нервова система (ЦНС)

Органами ЦНС є спинний і головний мозок. В основі їх діяльності лежать рефлекси. При здііісненіїі рефлексу нервовий імпульс передається по певному шляху - рефлекторній дузі. Ділянка тіла, подразнення якої викликає утворення рефлексу, називається рецептивним полем, або рефлексогенною зоною.

Спинний мозок розміщений у хребетному каналі у вигляді білої товстостінної трубки. Він має відділи, які відповідають відділам хребта. У центрі спинного мозку є канал, заповнений спинномозковою рідиною. Канал оточений сірою речовиною, яка має вигляд метелика. Назовні розміщена біла речовина. Спинний мозок огочений трьома оболонками: зовнішня - тверда, середня - павутинна і внутрішня -м'яка (судинна), яка зростається з білою речовиною. У спинному мозку знаходяться нервові центри, які перебувають під контролем головного мозку. Через нього також проводяться імпульси з периферії до різних відділів головного мозку і навпаки.

Головний мозок міститься у черепній коробці і поділяється на ромбоподібний і великий (рис. 1.19).

Рис. 1.19. Головний мозок:

І - спинний мозок; 2 - довгастий мозок; 3 - мозочок; 4 - середній мозок; 5 -

проміжний мозок; 6 - гіпофіз; 7 - кінцевий мозок;

8 - нюхова цибулина; 9 - кора великих півкуль

Ромбоподібний мозок складається з довгастого (знаходяться центри дихання, травлення, роботи серця тощо) та заднього. До заднього належать мозочок, який координує рухи тварин, та мозковий міст.

Великий мозок складається із середнього, проміжного та кінцевого мозку. Кінцевий мозок складається з двох півкуль, зовнішня поверхня яких має назву кори великих півкуль. У корі розміщені вищі центри нервової діяльності.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 578 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...