Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття витрат та собівартості продукції, їх класифікація та структура



Промислове підприємство в процесі виробництва і реалізації продукції витрачає сировину, матеріали, паливо, енергію, амортизує основні фонди, оплачує труд працівників, несе витрати по обслуговуванню і управлінню виробництвом, реалізації продукції, оплаті послуг інших організацій. Тому витрати можна охарактеризувати як сукупність представлених у грошовій формі витрачань підприємства, пов’язаних з виробництвом продукції, наданням послуг, виконанням робіт та їх реалізацією.

Згідно з НП (С) БО 16 “Витрати” під витратами розуміють зменшення економічної вигоди внаслідок вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу, якщо вони можуть бути достовірно оцінені. Норми національних стандартів обліку регламентують умови визначення витрат (рис.12.1)

В умовах ринкової економіки товаровиробники зацікавлені в зниженні витрат виробництва, оскільки при інших рівних умовах (ціни, об’єму продажу) це сприяє зростанню прибутку, звідси виникає проблема не стільки у визначенні витрат, їх розподілі за об’єктами та забезпеченні мінімізації, скільки в управлінні ними в умовах конкуренції і визначення їх доцільності та досягненні необхідної прибутковості. Завдання полягає не у їх мінімізації, а в досягненні такого рівня, за яким їх визначають споживачі та які забезпечать очікуваний прибуток виробникам.

Інформаційна база проведення аналітичних досліджень витрат формується за вихідною інформацією кошторисів (нормативів) витрат, за даними бухгалтерського та статистичного обліку, за матеріалами ревізій і спеціальних обстежень та ін.

Рис. 12.1 Визначення витрат діяльності за вимогами НП (С) БО “Витрати”

Етапи управління витратами підприємства зображено на рис. 12.2.

Створення ефективного аналітичного забезпечення управління витратами пов’язане з:

- виготовленням конкурентоспроможної продукції;

- наявністю якісної та реальної інформації щодо собівартості окремих видів продукції, виконаних робіт (послуг) та їх позицій на ринку;

- можливістю використання гнучкого ціноутворення;

- наданням об’єктивних даних для складання бюджету підприємства;

- можливістю оцінки раціоналізації витрат за центрами їх формування та центрами відповідальності.

Рис.12.2 Етапи процесу управління витратами підприємства

З метою управління витратами господарського суб’єкта проводять їх класифікацію, що дає змогу визначити природу та особливості формування, розподілу витрат за визначеними об’єктами управління. Відповідно до оцінок фінансових результатів та стосовно руху грошових коштів доцільно виділити витрати операційної, інвестиційної і фінансової діяльності.

Основні класифікаційні ознаки витрат підприємства наведено в таблиці 12.1

Таблиця 12.1





Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 414 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...