Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Значення балансу



2.2 СТРУКТУРА БУХГАЛТЕРСЬКОГО БАЛАНСУ,ЙОГО ЗМІС І ЗНАЧЕННЯ

За будовою баланс є двосторонньою таблицею: ліва частина іменується активом, права — пасивом. Активи відображені в балансі як вартість майна та боргових прав, які має та які контролює підприємство. Вони надають певне уявлення про потенціал підприємства зі здійснення майбутніх витрат. Інакше кажучи, активи це економічні ресурси, контрольовані підприємством, які, як передбачається, зроблять вигідними майбутні операції. Засоби фінансування називаються зобов'язаннями та відображаються в пасиві балансу. Різниця активів і зобов'язань складає вартість власних засобів підприємства (власний капітал).

Активи (А) = Зобов’язання (З) + Власний капітал (В)

Власний капітал (В) = Активи (А) - Зобов’язання (З)

Наведене співвідношення відоме як головне балансове рівняння.

Кожний рядок (який називається статтею) в балансі призначений для відображення певного елемента (групи однорідних елементів) господарських засобів. Статті згруповано в розділи. Зміст і форма балансу, а також загальні вимоги до визнання й розкриття його статей, визначаються П(С)БО 2 «Баланс».

Оцінка статті – це грошовий вираз кожної статті балансу

Ліквідність балансу – це можливість мобілізувати наявні засоби (активи) для оплати боргів (пасивів) у встановлені строки.

Сальдо (валюта) балансу – це підсумки активу і пасиву балансу.

Актив балансу складається з трьох розділів:

І. «Необоротні активи» це ті активи, які не були віднесені до оборотних (основ-ні засоби, нематеріальні активи, незавершені капітальні вкладення тощо).

II. «Оборотні активи» грошові кошти та їхні еквіваленти, не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи вжитку протягом операційного циклу або ж дванадцяти місяців від дати балансу (виробничі запаси МШП, готова продукція, виробництво, дебіторська заборгованість, кошти).

III. «Витрати майбутніх періодів» витрати, оплачені в звітному періоді, які належать до наступного (чи наступних) періоду.

Пасив балансу містить п'ять розділів:

І. «Власний капітал» та частина активів підприємства, що залишається по відрахуванні його зобов'язань (статутний капітал, резервний капітал, додатковий капітал, нерозподілений прибуток тощо).

II. «Забезпечення майбутніх витрат і платежів» умовні (потенційні) зобов'язання, щодо яких сума й час майбутніх платежів не визначені (оплата відпусток працівникам, здійснення гарантійного ремонту випущеної продукції і т. ін.).

III. «Довгострокові зобов'язання» зобов'язання, що не належать до поточних.

IV. «Поточні зобов'язання» зобов'язання, що будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або 12 місяців від дати балансу9 короткострокові кредити банку, кредиторська заборгованість).

V. «Доходи майбутніх періодів» суми доходів, одержані на протязі поточного та попередніх звітних періодів, які будуть визнані в майбутніх звітних періодах (наприклад, нарахований дохід з відсотків за одержаним довгостроковим векселем).

Особливістю бухгалтерського балансу є рівність вартісних підсумків активу й пасиву, обумовлена тим, що в обох частинах показується та сама сума коштів, але за різними угрупованнями: в активі — за видами, в пасиві — за джерелами.

Для глибшого засвоєння вивченого матеріалу та розуміння різниці між джерелами утворення господарських засобів і самими засобами розглянемо приклад.

Приклад 1 ____________________________

Побудуємо таблицю з двох граф. У лівій частині будемо відобража­ти господарські засоби підприємства за кожною господарською операцією, у правій — джерела утворення цих засобів. Після кожної з шести наведених господарських операцій надаються необхідні пояснення.

Засоби Джерела утворення засобів
    Для створення та реєстрації підприємства засновник вніс грошові кошти на рахунок у банк 500 грн..
Гроші 500 Внесок засновника 500
Разом 500 Разом 500
На підприємстві з’явилися засоби – гроші. Одночасно ми враховуємо, що джерелом утворення цих засобів став внесок засновника в сумі 500 грн..
  Підприємство взяло позику в банку – 1000 грн..
Гроші 500 Позика банку 1000 Внесок засновника 500 Позика банку 1000
Разом 1500 Разом 1500
Обсяг засобів на підприємстві збільшився (500 +1000), їх стало 1500 грн.. Джерелами утворення засобів є: 500грн. – внесок засновника, а 1000 грн. – позика банку.
  Підприємство одержало аванс від іншого підприємства – 2000 грн.
  Гроші 1500 Аванс 2000 Внесок засновника 500 Позика банку 1000 Аванс 2000
Разом 3500 Разом 3500
Грошові кошти на підприємстві збільшилися до 3500 грн.Їхні джерела 500грн.- внесок засновника, 1000 грн. – позика банку,2000 грн. –аванс, одержаний від іншого підприємства (тобто залучені кошти іншого підприємства)
  Підприємство придбало матеріали на 2500 грн.. Внаслідок цієї господарської операції грошей залишилося 1000 грн. і з’явилося матеріалів на 2500 грн. Загальна сума засобів не змінилася, лише відбулася заміна грошових коштів на матеріальні цінності.
  Гроші 1000 Матеріали 2500 Внесок засновника 500 Позика банку 1000 Аванс 2000
  Разом 3500 Разом 3500
Сума засобів на підприємстві – 3500 грн., сума джерел їхнього утворення – теж 3500 грн. Джерела утворення засобів не змінилися.
    З матеріалів виготовлено продукції на 1500 грн.. Внаслідок цієї операції матеріалів на підприємстві залишилося на 1000 грн., зате з’явилося на 1500 грн. готової продукції. Загальна сума засобів на підприємстві не змінилася.
Гроші 1000 Матеріали 1000 Готова продукція 1500 Внесок засновника 500 Позика банку 1000 Аванс 2000
Разом 3500 Разом 3500
Особливу увагу слід звернути на те, що джерела утворення засобів підприємства залишилися тими самими і сума господарських засобів, як і раніше, дорівнює сумі джерел утворення цих засобів
  Готову продукцію продали за 2000 грн. Оскільки вона коштувала нам 1500 грн., а продано її за 2000 грн., ми одержали прибуток, тобто наші засоби (гроші) збільшилися на 500 грн. і джерелом цих 500 грн. є прибуток, одержаний від реалізації готової продукції.
  Готова продукція 0 Гроші 1000 Матеріали 1000 Виручка 2000 Внесок засновника 500 Позика банку 1000 Аванс 2000 Прибуток 500
Разом 4000 Разом 4000

Наведений приклад показує, які засоби були на підприємстві (грошові ресурси, матеріали, готова продукція), як ці засоби брали участь у господарському процесі і за рахунок яких джерел вони утворилися й поповнювалися (вкладу засновника в статутний капітал, позики (кредиту) банку, тимчасового залучення коштів іншого підприємства у вигляді авансу, прибутку підприємства).

З прикладу 1 можна зробити важливий висновок про те, що сума господарських засобів у грошовому вимірі завжди дорівнює сумі джерел утворення цих засобів.

2.3 ЗМІНИ В БАЛАНСІ, ЗУМОВЛЕНІ ГОСПОДАРСЬКИМИ ОПЕРАЦІЯМИ

Бухгалтерський баланс відображає в узагальненому грошовому вимірнику стан засобів господарства та джерел їх формування на певну дату. Проте в процесі господарської діяльності відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни у джерелах їх формування. Господарські засоби та їх джерела під впливом господарських операцій збільшуються або зменшуються, внаслідок чого змінюються і окремі статті балансу. В окремих випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших.

Всі господарські операції за характером змін, які вони викликають у складі засобів та джерелах їх формування (тобто в активі і пасиві балансу) поділяються на чотири типи.

Операції першого типу, що характеризують зміни у складі господарських засобів, зумовлюють зміну в активі балансу: одна стаття активу збільшується, а друга - зменшується на однакову суму. Загальний підсумок балансу при цьому не змінюється.

Баланс

Актив   Пасив  
Збільшення статті (+) Зменшення статті (-)   Пасив залишається без змін  
Підсумок балансу не змінюється  

Приклад: Надійшло з рахункового рахунку в касу на виплату заробітної плати робітникам - 2000 грн.

Операції другого типу, що викликають зміни у джерелах формування господарських засобів, призводять до змін двох статей пасиву балансу: одна стаття пасиву збільшується, а друга - зменшується на одну і ту же суму. Загальний підсумок балансу при цьому також не змінюється.

Баланс

Актив   Пасив  
Актив залишається без змін   Збільшення статті (+) Зменшення статті (-)  
Підсумок балансу не змінюється  

Приклад: Частку прибутку зараховано на збільшення статутного фонду у сумі –

12 000 грн.

Операції третього типу, що характеризують надходження, додаткове залучення господарських засобів в оборот підприємства, зумовлюють збільшення залишків на одну і ту же суму на відповідних статтях активу і пасиву балансу. Загальний підсумок балансу при цьому також збільшується. Але рівність підсумків активу і пасиву не порушується (оскільки збільшення відбувається на одну і ту ж суму).

Баланс

Актив   Пасив  
Збільшення статей активу (+)   Збільшення статей пасиву (+)  
Підсумок балансу збільшується (+)  

Приклад: Надійшли матеріали від постачальника на суму 5000 грн., рахунок не сплачено.

Операції четвертого типу, що характеризують вибуття засобів із господарства, призводять до зменшення на однакову суму залишків відповідних статей активу і пасиву балансу. Загальний підсумок балансу при цьому також зменшується, але рівність підсумків активу і пасиву зберігається (оскільки зменшення відбувається на однакову суму).

Баланс

Актив   Пасив  
Зменшення статей активу (-)   Зменшення статей пасиву (-)  
Підсумок балансу зменшується (-)  

Приклад: Видана з каси заробітна плата робітникам в сумі 2000 грн.

ВИСНОВОК:

1 Кожна господарська операція вносить зміни не менше ніж у дві статті балансу.

2 Підсумки активу і пасиву балансу змінюються тільки у тому випадку, коли

господарська операція стосується одночасно і засобів господарства і джерел їх формування, тобто при надходженні засобів або їх вибутті (операції 3 і 4 типів).

3 Рівність підсумків активу і пасиву балансу зберігається після будь-якої

операції.

2.4 Контрольні запитання з теми

1 Дайте визначення бухгалтерського балансу.

2 На які частини поділяється баланс? Яке вони мають призначення? Основні

показники балансу.

3 Як групуються статті в активі балансу?

4 Як групуються статті в пасиві балансу?

5 Чим можна пояснити рівність загальних підсумків по активу і пасиву балансу?

6 Мета і підстави складання бухгалтерського балансу.

7 Що таке валюта балансу?

8 Назвати та охарактеризувати чотири типи господарських операцій за їх впливом на

баланс.

Тести

1 До активів підприємства належать:

а) основні засоби, оборотні активи;

б) необоротні активи, оборотні активи, витрати майбутніх періодів;

в) необоротні активи, оборотні активи,

2 Згідно П(С) БО 11 поточні зобов’язання можуть бути погашені протягом:

а) 12 місяців починаючи з дати балансу;

б) після 12 місяців з дати балансу;

в) в П(С) БО 11 термін погашення поточних зобов’язань не передбачається.

3 Малоцінні та швидкозношувані предмети будуть у складі оборотних активів, якщо:

а) термін використання їх не більше одного року, або нормального

операційного циклу, якщо він перевищує один рік;

б) термін використання їх не більше одного року;

в) термін використання їх не більше нормального операційного циклу.

4 До запасів відносяться: а) малоцінні та швидкозношувані предмети, термін використання яких більше одного року;

б) поточні фінансові інвестиції;

в) сировина та матеріали.

5 Подія, яка викликає зміни в структурі активів, власного капіталу, зобов’язань називається:

а) господарським процесом

б) господарською операцією;

в) ситуацією.

6 Вкажіть, за якою формулою схематично відображають важливу особливість балансу – рівність підсумку активу балансу підсумку пасиву балансу:

а) А = К+3

б) К = А – 3

в) А = К?

7 В якому положенні (стандарту) бухгалтерського обліку наведено зміст, загальні вимоги до визначенню, розкриттю статей балансу:

а) П(С) БО 1;

б) П(С) БО 2;

в) П(С) БО 3?

8 Назвіть події, що впливають на зміни в балансі:

а) господарські операції;

б) господарські процеси;

в) бухгалтерські документи?

9 Бухгалтерський баланс складається на підставі:

а) залишків на кінець місяця аналітичних рахунків;

б) даних синтетичних рахунків;

в) залишків на кінець місяця синтетичних рахунків.

10 Як визначитися в І розділі активу балансу залишкова вартість нематеріальних активів:

а) різниця між первісною вартістю і зносом нематеріальних активів;

б) в сумі переоціненої вартості нематеріальних активів;

в) в сумі первісної вартості нематеріальних активів?

11 Що належить до основних засобів:

а) придбані права користування природними ресурсами, майном, об’єктами інтелектуальної власності;

б) сировина, матеріали, паливо, напівфабрикати, обладнання;

в) будівлі, споруди, машини, транспортні засоби, обладнання.

12 Що належить до джерел власних коштів:

а) фонди, спеціальні фонди;

б) довгострокові пасиви;

в) короткострокові пасиви, розрахунки з кредиторами.

13 Що розуміють під кредиторською та дебіторською заборгованістю:

а) кошти, засоби, що вилучені з підприємства або направлені на спеціальні цілі та не підлягають поверненню;

б) грошові кошти в розрахунках з покупцями та постачальниками;

в) кошти, що залучені тимчасово та підлягають поверненню.

14 Що називають бухгалтерським балансом:

а) спосіб відображення господарських засобів узагальненими показниками;

б) спосіб групування та відображення у вартісному /грошовому/ вимірнику господарських засобів та її джерел на визначену дату;

в) спосіб подвійного відображення господарських засобів на визначену дату.

15 Що називають активом балансу:

а) це частина балансу, у якій групуються засоби підприємства;

б) це частина балансу, у якій відображені засоби підприємства за їх складом та розміщенням;

в) це частина балансу, де групується джерела господарських засобів.

16 З нижче переліченого визначте поточні зобов’язання, які наводяться в IV розділі пасиву балансу:

а) довгострокові позики банку;

б) кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги;

в) відстрочені податкові зобов’язання.

17 У якому розділі балансу відображені /нематеріальні активи/:

а) І розділ пасиву балансу;

б) ІІ розділ активу балансу;

в) І розділ активу балансу.

18 Скільки видів змін в балансі може відбутися внаслідок господарських операцій:

а) два – активні та пасивні;

б) три – активні, пасивні, активно-пасивні;

в) чотири – активні, пасивні, активно – пасивні в бік зменшення, активно-пасивні в бік збільшення.

19 Для чого призначені рахунки капіталу? Де у балансі відображається залишки цих рахунків:

а) для обліку наявності, збільшення та зменшення капіталу. Залишки по цих рахунках відображається в четвертому розділі пасиву балансу “Власний капітал”;

б) для обліку кредиторської заборгованості. Залишки по цих рахунках відображається в четвертому розділі пасиву балансу “Поточні зобов’язання”;

в) для узагальнення інформації про доходи і результати діяльності. Залишків не мають, закриваються віднесенням суми чистого доходу на рахунок 79 “Фінансові результати”.

20 В якому розділі балансу відображають прибуток підприємства:

а) в розділі І активу;

б) в розділі ІІ пасиву;

в) в розділі ІІІ пасиву;

г) в розділі І пасиву.

ТЕМА 3 РАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ПОДВІЙНИЙ ЗАПИС

3.1 РАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ: ПРИЗНАЧЕННЯ І БУДОВА

Рахунок – це спосіб економічного групування, поточного відображення та оперативного контролю за засобами підприємства, їхніми джерелами та господарськими операціями. На кожний вид однорідних об’єктів відкривається окремий рахунок.

Схематично рахунок являє собою двосторонню таблицю, ліва частина якої називається дебет, а права – кредит.

Рахунок складається з таких частин: залишок (сальдо), оборот по дебету, оборот по кредиту.

Сальдо – сума засобів, яка є за даним їх видом (рахунком) на момент спостереження. Залишки визначаються на рахунках на початок і кінець звітного періоду.

Суми записів операцій по дебету чи кредиту рахунка без врахування сальдо носять назву оборот рахунка.

ДЕБЕТ активний КРЕДИТ

сальдо

оборот оборот

сальдо

Рахунки взаємопов’язані з бухгалтерським балансом і поділяються на:

- активні

- пасивні

- активно – пасивні

Активні рахунки призначені для обліку стану, руху та змін господарських засобів за складом та розміщенням.

В активних рахунках надходження засобів відображається за дебетом, а вибуття – за кредитом. Сальдо за активним рахунком визначається за дебетом.

Сальдо кінцеве = Сальдо початкове + Оборот за дебетом – Оборот за кредитом

Пасивні рахунки призначені для обліку господарських засобів підприємства за дже-релами формування. У пасивних рахунках збільшення джерел коштів відображається за кредитом, а зменшення – за дебетом. Сальдо за пасивними рахунками визначається за кредитом.

Сальдо кінцеве = Сальдо початкове + Оборот за кредитом - Оборот за дебетом

Активно – пасивні рахунки можуть мати ознаки і активного, і пасивного рахунків. Сальдо за такими рахунками визначається на основі оборотної відомості.

3.2 ПОДВІЙНИЙ ЗАПИС, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ

Подвійний запис - це спосіб відображення господарських операцій на двох або декількох взаємопов'язаних рахунках у рівновеликій сумі в дебеті і кредиті рахунків.

Метод подвійного запису в бухгалтерії використовують для контролю за використанням господарських засобів і їх джерел та повнотою і правильністю відображення господарських процесів на рахунках бухгалтерського обліку.

Господарські операції можуть стосуватися двох і більше рахунків, що кореспондуються між собою. Запис кореспондуючих рахунків і суми господарської операції називається бухгалтерським проведенням. Господарські операції відображають двома видами проведень:

• простим бухгалтерським проведенням;

• складним бухгалтерським проведенням.

Простим бухгалтерським проведенням називають проведення, при якому один рахунок дебетується, а інший кредитується на одну й ту саму суму.

Приклад. Відпущено матеріали на основне вироб­ництво за вартістю 5 000 гривень. Ця операція у бухгалтерському обліку буде відображена записом Д-т-23 К-т-201 = 5 000 грн.

Складне бухгалтерське проведення - це проведення, за якого один рахунок дебетується, а декілька кредитуються на загальну суму, або навпаки — один кредитується, а декілька дебетується на загальну суму.

Приклад. Нараховано і списано на витрати виробництва заробітну платню працівників основного виробництва в сумі 1000 грн., допоміжного виробництва — 800 грн., інженерно-технічному персоналу — 500 грн. Ця операція у бухгалтерському обліку буде відображена записом: Д-т 231, 233, 92 К-т 661 = 2 300 грн.

Висновок. Будь-яку господарську операцію, здійснювану на підприємстві, записують у бухгалтерському обліку неодмінно два рази в рівновеликій сумі по дебету і кредиту взаємопов'язаних рахунків.

3.3 СИНТЕТИЧНІ ТА АНАЛІТИЧНІ РАХУНКИ.СУБРАХУНКИ ТА ЇХ





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 6872 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.023 с)...