Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Інкасова форма розрахунків: види і фази інкасо



Інкасо — (Collection; Encashment; італ. Incasso) — банківська операція, за якої кредитна організація від імені та на користь свого клієнта-експортера чи довірителя зобов'язується отримати платіж або його підтвердження від імпортера, надавши йому фі­нансові чи комерційні документи.

Операції з документарного інкасо регулюються Уніфікованими правилами з інкасо (ICCUniformRulesforCollections, скорочено — URC 522), розробленими і виданими Міжнародною торговельною палатою (далі — Правила з інкасо). Уперше Правила по інкасо були опубліковані у 1936, потім перероблені у 1967 і 1978 pp. Більшість банків країн світу дотримується цих правил, які визначають порядок здійснення даної операції, роль та обов'язки банків тощо.

Указ Президента України від 04.10.1994 р. за № 566/94 «Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, що укладають суб'єкти підприємницької діяльності України», зобов'язує використовувати Уніфіковані правила (та зміни до них) тільки після офіційного опублікування. На сьогодні останньою редакцією Уніфікованих правил по інкасо є публікація № 522, здійснена в 1995 p., яку не було офіційно опубліковано в Україні. З огляду на те, що публікація № 522 є найсучаснішою і банки інших країн у своїй роботі використовують цю редакцію, нижче йдеться саме про останнє видання Уніфікованих правил. До того ж, слід пам'ятати, що сторони у зовнішньоекономічному договорі мають обов'язково зазначити, що розрахунки здійснюються відповідно до Правил з інкасо в редакції 1995 р.

При цьому правила та визначення понять відповідно до Правил з інкасо є обов'язковими лише в тій частині, в якій не було досягнуто інших явно виражених домовленостей між сторонами і немає національних, державних або інших місцевих законів (постанов), що суперечать цим правилам і від яких не можна відступити. Сторони мають зазначити у контракті, що інкасо здійснюється на підставі Правил з інкасо.

Виконуючи операцію «документарне інкасо», банк може мати справу або тільки з фінансовими документами — векселями, борговими розписками, чеками — для отримання платежу від іноземного покупця (чисте інкасо), або як з фінансовими, так і товаро­супровідними документами, отриманими для інкасування платежу від експортера (документарне інкасо).

За умовами контракту продавець відвантажує товар покупцеві і зі спеціальною інструкцією (інкасовим дорученням) передає передбачений угодою комплект документів банку, який отримує статус ремітента. Практика показує, що зазвичай у цьому банку в експортера є відкриті рахунки. Утім, це не обов'язково. Ремітент пересилає всі документи до кредитної організації, яка представляє інтереси імпортера — банку покупця, з дорученням отримати платіж від покупця проти видачі йому комплекту документів. Отже, банк покупця товару стає таким, що інкасує. Він повідомляє імпортеру про надходження документів і перевіряє їх належне складання, а також ретельно звіряє пакет документів з їх переліком у контракті. Якщо кредитна установа підтверджує правильність документів, імпортер оплачує покупку чи акцептує вексель, виставлений на його ім'я. Після цього він отримує «паперовий» комплект і стає повноправним власником товару. Механізм операції інкасо зображений на рис. 5.2.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 591 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...