Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Мета заняття. · Поглиблення, узагальнення та систематизація знань з досвіду економічно розвинених країн світу, Ефективних інструментів підтвердження відповідної якості,



· Поглиблення, узагальнення та систематизація знань з досвіду економічно розвинених країн світу, Ефективних інструментів підтвердження відповідної якості,

· Формування здатності визначати поняття "добросовісна конкуренція", "добросовісна конкуренція" на законодавчому рівні, конституційний обов'язок держави з захисту конкуренції у підприємницькій діяльності.

· Систематизація знань законодавства із захисту прав споживачів, Керівні принципи для захисту інтересів споживачів, Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції", десять “екуменічних (всесвітніх) принципів етики ділової поведінки.

План заняття

5.1.Формування складової корпоративної соціальної відповідальності у відносинах з споживачами

5.2.Міжнародні ініціативи та законодавство України у сфері захисту прав споживачів. Якість продукції (стандарт ISO 9000)

5.3.Соціально відповідальний маркетинг

5.4.Принципи добросовісної конкуренції

5.5.Етична поведінка компаній щодо контрагентів по бізнесу

Питання для обговорення

1. Охарактеризуйте еволюцію концепцій щодо формування взаємовідносин із споживачами. Яка концепція побудови взаємин із споживачами, на вашу думку, властива більшості підприємств України?

2. У чому схожість і відмінність завдань маркетингу та СВ у формуванні взаємин із споживачами?

3. Опишіть етичні проблеми упаковки товарів та правдивої реклами.

4. Охарактеризуйте процес формування корпоративної соціальної відповідальності у відносинах із конкурентами.

5. Які ключові завдання формування корпоративної соціальної відповідальності у відносинах із конкурентами?

6. На яких принципах базуються взаємовідносини між соціальними партнерами?

7. Назвати етичні правила відносин організації з конкурентами.

8. Назвати етичні правила відносин організації з акціонерами, дилерами та постачальниками.

9. Як відбувається підвищення інтересу інвесторів у результаті впровадження програм корпоративної соціальної відповідальності?

2.Ситуаційна вправа для обговорення

Активна участь у політичному та соціальному житті

Ви - директор великого приватного підприємства країні, де при владі знаходиться партія, що набрала, більшість голосів на попередніх парламентських та місцевих виборах. Загалом у країні передбачено демократичне волевиявлення громадян шляхом голосування. Але владна партія втратила авторите і зараз не має підтримки населення. Наближаються наступні вибори. Один з мажоритарних співвласників підприємства є членом партії влади і бере активну участь у політичному та соціальному житті. Він звернувся до вас із вимогою забезпечите «правильний результат» голосування представників вашого підприємства на виборах.

Виберіть відповідь і обґрунтуйте її

а) Забезпечите «правильний результат» голосування шляхом проведення відповідного інструктажу працівників під особисту відповідальність керівників підрозділів;

b) Встановите систему матеріальної мотивації працівників до голосування за партію влади;

с) Намагатиметеся знайти протидію з боку інших співвласників підприємства, але у разі невдачі погодитеся зі співвласником та забезпечите «правильний результат»;

d) Чітко заявите співвласнику, що відмовляєтеся впливати на волевиявлення працівників підприємства та намагатиметеся привернути суспільну увагу до цього факту політичного тиску.

3. Аналіз ситуації

Компанія «Тетра Пак» дбає про корисне

Компанія «Тетра Пак», створена у 1951 році у Швеції, контролює половину світового ринку картонної упаковки рідких та пастоподібних харчових продуктів, працюючи на більше ніж 165 ринках світу і маючи понад 21000 співробітників. Компанія виступає за використання відновлювальних ресурсів та бе­режливе ставлення до навколишнього середовища. В Україні компанія представлена з 1989 року. На підприємстві нині працює 204 працівники, вони і виготовляють українським споживачам у середньому 866 мільйонів упаковок на рік (приблизно по 18 на кожного мешканця країни). Веб-сайт:www.tetrapak.com.

«Тетра Пак» дбає про корисне - це дієвий девіз, який використовується по всьому ланцюжку доданої цінності - від заготівлі сировини до кінцевого споживача й суспільства в цілому.

Проблема:

Нині під сміттєзвалищами України знаходиться приблизно 130 тисяч га землі (приблизно стільки території займають Карпатські гори). В основному це промислові відходи, але по­бутових теж чимало (30%). Особливо гостро проблему ліквідації сміття відчувають великі міста. Атмосферні опади, вимиваючи з масиву відкритого звалища токсичні речовини, утворюють фільтрат. Ця рідка токсична субстанція забруднює підземні та поверхневі води, ґрунт. Пил і дим над звалищем забруднюють повітря. Все це призводить до отруєння довкілля - основної складової якості життя людей.

Рішення:

Промислові відходи і відходи споживчої упаковки (які містять, між іншим, цінні ком­поненти) не повинні потрапляти на полігони. Усвідомлюючи це, компанія «Тетра Пак Україна» підтримує програми впровадження та популяризації в країні системи роздільного збору відходів: розміщення в окремі контейнери ресурсоцінних відходів (картонна упаковка, скло, папір, пластик) та інше (харчові відходи та відходи упа­ковки із харчовими залишками), що дасть змогу вирішити «сміттєве питання». Також компанія «Тетра Пак Україна» ініціювала програму повного циклу переробки картонної упаковки.

В Україні є лише чотири заводи із сортування вторинної сировини, особливо гостро проблему ліквідації сміття відчувають великі міста. Саме у великих населених пунктах концентрується понад 3% відходів від загальної кількості сміття. Так, у Києві щоро­ку утворюється понад 800 тисяч тонн сміття, яке потрапляє на сміттєві полігони або спалюється. Експерти пере­конують, що за таких умов ресурсу сміттєсховищ столиці вистачить на три-чотири роки. А що далі?

Генеральний директор компанії «Тетра Пак Україна» Урош Кепиш: «Я захоплююся спор­тивним бігом і зазвичай підчас пробіжок на природі помічаю кимсь викинуті використані упаковки від напоїв. З одного боку приємно - так багато споживають на картонній упаковці. З іншого - прикро, що цінні ресурси валяються під ногами.».

Результати:

Упаковка компанії «Тетра Пак» на 75% складається з високоякісної целюлози (картону), а на 25% - з тонкого прошарку плівки та алюмінію (фольги). Система роздільного збору відходів - найбільш розповсюджена схема поводження з відходами у 25-ти країнах світу (США, Японія, Бразилія, країни Європейського конти­ненту). Досвід інших країн свідчить, що відповідна інформаційно-просвітницька робота серед населення дає позитивні результати. Лише 20% відходів у світі підлягають переробці, в той час як продукцію компанії «Тетра Пак» на основі її нових технологій може бути повністю перероблено. Компанія відповідально ставиться до кожного життєвого циклу упаковки від її народження (постійне відновлення деревини, що використовується для ви­робництва картону для упаковки) до перетворення на вторинні ресурси.

Для запровадження системи сортування й переробки відходів компанія обрала два шляхи: перший – це популяризація серед верств споживачів системи роздільного збирання відходів; другий - забезпечення процесу переробки вторинної сировини виробничими потужностями.

Ініціативи компанії в цьому напрямку:

• підтримка проекту із запровадження роздільного збору компанією «Грінко-Київ» в декількох адміністративних районах м. Київ (2007-2008 рр.);

• планується програма по збору вторинних ресурсів школярами

• планується інформаційна підтримка програми, просвітницька екологічна робота із запровадження роздільного збору відходів у м. Запоріжжя, м. Харків, м. Київ;

«Подбаймо про корисне разом!» - під таким гаслом компанія «Тетра Пак Україна» провела конкурс для журналістів національних та регіональних ЗМІ з метою сприяння популяризації ідеї захисту навколишнього середовища.

Після того як на паперових комбінатах розпочався процес переробки картонної упаковки, компанія «Тетра Пак Україна» ініціювала переговори зі своїми ключовими замовниками щодо переробки промислових відходів комбінованого пакувального матеріалу. Першими підтримали ініціативу компанії «Тетра Пак Україна» два сокових виробника, виробничі потужності яких розташовані в Одеській області. Зараз для цих компаній процес сорту­вання упаковки - повністю невід'ємна частина виробничого процесу, а раніше ці відходи потрапляли на сміттєзвалища. Пізніше ініціативу підхопила компанія-виробник молока та молочних продуктів, завод якої знаходиться у Вінницькій області.

Питання.

1. Опишіть цінності компанії «Тетра Пак Україна».

2. Як компанія «Тетра Пак Україна» реалізує свої цінності і щоденній діяльності.

3. Підготуйте сутнісні характеристики соціальної відповідальності як засадничої стратегії корпоративного управління в компанії на основі прикладу компанії «Тетра Пак Україна».

4. Опишіть соціальну відповідальність головних (-ого) акціонерів (-у) компанії.

5. Огляньте не фінансові ризики для компанії у контексті розвитку соціальної відповідальності і міри їх уникнення.

Рекомендована література

/1/, /2/, /5/, /6/

Семінарське заняття №6

Тема 6. Екологічна компонента соціальної відповідальності.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 327 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...