Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Аналіз зовнішньої торгівлі країни



Якщо аналізувати зовнішню торгівлю на макрорівні, то це дає можливість зробити висновки про ступінь інтегрованості країни у світове господарство, залежність її економіки від експорту-імпорту, у тому числі за окремими товарними позиціями, що має важливе значення для розробки відповідної зовнішньоекономічної політики.

Аналіз зовнішньоекономічної діяльності на мікрорівні спрямований на дослідження результатів виробничо-комерційної та фінансової діяльності підприємств та фірм, спільних підприємств. Він дає можливість визначити ефективність експорту-імпорту окремих товарних груп.

Аналіз зовнішньої торгівлі допомагає здійснити вибір оптимальної товарної структури експорту, імпорту та географічного розподілу зовнішньоторговельних потоків з метою раціоналізації структури цих зв'язків та досягнення максимального економічного ефекту.

Багато країн, які мають обмежені ресурси та вузький внутрішній ринок, не можуть з достатньою ефективністю самостійно виробляти всю номенклатуру товарів для внутрішнього споживання, тому експортно-імпортні операції стають для них єдиним засобом отримання всіх необхідних товарів. Інші країни добре забезпечені ресурсами і в меншому ступені залежні від світового ринку.

Для здійснення оцінки ступеню залежності економіки країни від зовнішньої торгівлі варто використовувати ряд показників.

Першим з них є коефіцієнт залежності економіки країни від експорту (КЕЗ), який представляє собою частку експорту у валовому внутрішньому продукті країни і визначається як відношення сумарної вартості експорту товарів та послуг до ВВП у ринкових цінах.

(8.1)

де Ек – вартісні обсяги експорту.

Розрахунки цього показника щодо України за період 1996-2003 рр., які наведено у таблиці 8.2, свідчать про експортну орієнтованість вітчизняної економіки та поступове збільшення її залежності від цього виду зовнішньоекономічної діяльності.

Іншим показником характеризуючим стан зовнішньоекономічної діяльності є коефіцієнт залежності економіки країни від імпорту (КІЗ), який розраховується як відношення сумарної вартості імпорту товарів та послуг до ВВП у ринкових цінах.

(8.2)

де Ім – вартісні обсяги імпорту.

Із таблиці 8.2 видно, що в Україні на протязі 1996-2003 рр. зберігалася висока залежність економіки країни від імпорту товарів.

Таблиця 8.2

Динаміка основних показників ЗЕД України, %

Роки КЕЗ КІЗ КВ ВМС КП
  32,57 40,05 72,62 -10,30 81,31
  53,71 34,47 88,19 +21,81 155,79
  29,80 34,60 64,41 -7,46 86,10
  36,43 37,51 73,94 -1,45 97,12
  45,83 43,89 89,73 +2,16 104,41
  43,27 41,96 85,23 +1,52 103,10
  46,23 44,84 91,07 +1,52 103,10
  46,28 46,18 92,46 +0,10 100,20

Коефіцієнт відкритості економіки країни (КВ), який представляє собою співвідношення торгового обороту країни та її ВВП, дає уявлення про те, наскільки економіка цієї держави втягнута у зовнішньоекономічні зв'язки.

(8.3)

Високе значення цього показника для України відбиває як позитивні, так і негативні явища. З одного боку відстежується розвиток зовнішньоекономічних відносин та активізація інтеграційних процесів, з іншого боку мають місце такі недоліки вітчизняної економіки, як:

- вузький внутрішній ринок, що обумовлено низькими доходами населення;

- нераціональна структура виробничих потужностей, які все ще не відповідають внутрішнім потребам країни;

- висока залежність від імпорту енергоносіїв та ін.

Коефіцієнт внутрішньогалузевої міжнародної спеціалізації країни (ВМС) розраховується наступним чином:

(8.4)

Таким чином, коефіцієнт внутрішньогалузевої міжнародної спеціалізації країни представляє собою відношення сальдо зовнішньої торгівлі до зовнішньоторговельного обороту країни. Абсолютне значення цього показника відображає ступінь збалансованості зовнішньої торгівлі країни, а знак – її експортну чи імпортну спрямованість. Так, якщо коефіцієнт ВМС наближується до 1, то це свідчить про значне перевищення експорту над імпортом, якщо до -1, то про значне перевищення імпорту над експортом, а якщо він дорівнює 0, то значить обсяги поставок товарів за кордон та із-за кордону між собою збалансовані.

Для проведення аналізу характеру зовнішньої торгівлі країни дуже часто використовується коефіцієнт покриття імпорту експортом (КП), який розраховується як відношення вартісного обсягу експорту до вартісного обсягу імпорту.

(8.5)

Наведені вище показники характеризують зовнішню торгівлю в цілому, тобто при їх розрахунках використовуються дані щодо всього експорту та імпорту країни. Для аналізу позицій країни у зовнішньоекономічній діяльності по галузях слід використовувати індекс внутрішньогалузевої торгівлі Грубеля та Ллойда (IВТ), який дозволяє виявити конкурентні переваги та недоліки національної економіки. Він розраховується за наступною формулою:

(8.6)

де Ек – вартісний обсяг внутрішньогалузевого експорту;

Ім – вартісний обсяг внутрішньогалузевого імпорту.

Індекс Грубеля та Ллойда відображає збалансованість внутрішньогалузевої торгівлі. Його значення наближається до 1, якщо вартісні обсяги внутрішньогалузевого експорту та імпорту між собою збалансовані. В іншому випадку, коли індекс наближається до 0, спостерігається значна перевага обсягу експорту над імпортом або навпаки. Проте, цей показник не відображає, в якій бік відбувається перекіс у внутрішньогалузевій торгівлі (в бік експорту чи імпорту).





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 2338 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...