Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Картель. Картель (фр.cartel, італ



Картель (фр.cartel, італ. сartelio-документ)- форма об’єднання виробників чи споживачів, гласна чи негласна угода групи близьких по профілю підприємств, фірм, компаній про квотування, обсяги виробництва і продажу, ціни, ринки збуту, обмін ліцензіями, стандартизацію продукції, обмін досвідом управління.

Картель створюється на тривалий період (5-10 років) з метою збільшення прибутків через регламентацію конкуренції усередині об’єднання і стримування зовнішньої конкуренції з боку фірм, які не є учасниками об’єднання.

Картельна угода не завжди оформлюється в письмовому вигляді. Вона може бути укладено негласно, у вигляді секретних положень, що доповнюють офіційний текст, чи у формі «джентльментських домовленостей» Підприємства - члени картельної угоди зберігають юридичну, фінансову, виробничу, комерційну самостійність.

До характерних ознак картелю відносяться:

· договірний характер об'єднання;

· збереження права власності учасників і забезпечення цим господарської, фінансової та юридичної самостійності;

· спільна діяльність по реалізації продукції, яка може розповсюджуватися в певній мірі і на її виробництво;

· наявність системи примушення і санкцій до порушників умов угоди.

У світовій практиці бізнесу виділяються наступні види картелів.

Грошовий картель – картель, що затверджує уніфіковані ціни разом з рівними умовами постачання і розрахунків.

Квотний картель – картель, що виділяє кожному його учаснику квоту продажу продукції у відповідності з виробничими потужностями.

Територіальний картель, який визначає кожному підприємству територію збуту і виключає взаємну конкуренцію.

Закупівельний картель – угода кількох підприємств, фірм, корпорацій про закупівлю сировини і товарів певного виду, сорту з метою знизити закупівельні ціни.

Кондиційний картель – картель, що визначає умови реалізації товару.

Кризовий картель – картель який створюється при стабільному падінні попиту чи тимчасовому скороченню збуту для обмеження конкуренції.

Патентний картель – картель, що визначає напрямки спільного використання (чи невикористання) будь-якої розробки, винаходу.

Виробничий картель – картель, що визначає обсяги (квоти) виробництва для кожного учасника.

Картельні інтеграційні об’єднання є формою монополізації галузевого ринку, тому у відповідності з антимонопольним законодавством у більшості країн і в України вони заборонені, у деяких країнах Західної Європи вони розподіляються на “бажані” і “небажані”. На практиці картелі існують в кожній країні, в кожній галузі, але вони діють без реєстрації.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 433 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...