Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема № 46



Кредитно-розрахункові відносини

Год.

Питання для обговорення

1. Поняття кредитно-розрахункових відносин.

2. Банківська система України.

3. Поняття та юридична природа кредитного договору. Комерційний кредит.

4. Договір банківського вкладу.

5. Договір банківського рахунку. Банківська таємниця.

6. Договір факторингу.

7. Правове регулювання вексельного обігу.

8. Порядок та форми розрахунків у цивільному обороті.

9. Розрахунки із застосуванням платіжних доручень, платіжних вимог і платіжних вимог-доручень.

10. Розрахунки за акредитивом.

11. Розрахунки за інкасо.

12. Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків.

13. Розрахунки із застосуванням векселів.

14. Розрахунки із застосуванням банківських платіжних карт.

Теми рефератів

Порядок укладення договору банківського рахунку.

Правові наслідки неналежного виконання банком операцій за рахунком клієнта.

Поняття договору факторингу.

Відповідальність клієнта перед фактором.

Правове регулювання розрахункових правовідносин.

Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків.

Термінологічні завдання

Дайте визначення понять: банк, банківський кредит, вклад (депозит), поточний рахунок, кредитний договір, договір банківського вкладу, договір банківського рахунку, банківська таємниця, договір факторингу, безготівкові розрахунки, вексель, індосамент, платіжна вимога, платіжна вимога-доручення, платіжне доручення, акредитив, відкличний акредитив, безвідкличний акредитив, інкасо, розрахунковий чек, банківська платіжна карта.

Контрольні завдання

Перелічіть банківські операції, які мають право здійснювати банки.

Вкажіть відмінності між кредитним договором і договором позики.

Визначте юридичну природу кредитного договору.

Зазначте істотні умови кредитного договору.

Дайте юридичну характеристику договору банківського вкладу.

Перелічіть істотні умови договору банківського вкладу.

Охарактеризуйте види банківських вкладів.

Визначте юридичну природу договору банківського рахунку.

Зазначте істотні умови договору банківського рахунку.

Вкажіть відомості, які становлять банківську таємницю.

Дайте юридичну характеристику договору факторингу.

Визначте відмінності між договором факторингу та цесією.

Перелічіть види безготівкових розрахунків.

Практичні завдання

1. Банк звернувся з позовом до приватного підприємства про стягнення суми кредиту та процентів за користування ним в розмірі 150.000 грн., за кредитним договором укладеним в 2011 році. В запереченні приватне підприємство зазначило, що не отримувало дані кошти, оскільки вони були списані без згоди з кредитного рахунку приватного підприємства для оплати боргу по іншому кредиту, отриманому ще у 2001 році, строком на 3 роки. Проаналізуйте ситуацію. Вирішіть задачу.

2. В договорі банківського вкладу зазначалось, що договір укладається на 1 рік, і банк зобов’язується повернути вклад і виплатити 18 % річних, договір вважається автоматично продовжений на тих же умовах, якщо сторони попередньо не надішлють свої заперечення; якщо вкладник бажає достроково розірвати автоматично продовжений договір банківського вкладу, то розмір процентів на банківський вклад зменшується на 75 % за період автоматичного продовження. Вкладник за цим договором передав банку 150.000 грн. і через 1 рік і 2 місяці звернувся з вимогою повернути вклад і проценти. Яку суму коштів зобов’язаний повернути банк?

3. Приватне підприємство звернулось з позовом до банку про стягнення штрафу за невиконання платіжних операцій по його розрахунковому рахунку. В запереченні банк зазначив, що 30 червня за заявою приватного підприємства був розірваний договір банківського рахунку між ним і банком. Всі платіжні доручення, які поступили від приватного підприємства в період з 1 до 10 липня не були виконані, в зв’язку з відсутністю договірних відносин. В той же час кошти від контрагентів приватного підприємства, які надійшли в той же період, банк зарахував на власний кореспондентський рахунок, оскільки зарахувати їх на вже закритий рахунок неможливо. Проаналізуйте ситуацію. Вирішіть задачу.

4. Продавець, посилаючись на Правила торгівлі, затверджені директором магазину, відмовився приймати готівку за товар, зазначивши, що при покупці товару на суму, що перевищує 10.000 грн., оплата може проводитись тільки в безготівковій формі за допомогою банківських карток. Проаналізуйте ситуацію. Вирішіть задачу.

5. Громадянин «А», скориставшись викраденою годину назад у громадянина «Б» банківською картою, потратив кошти на суму 15.000 грн. Після засудження громадянина «А», громадянин «Б» звернувся до банку про повернення на його рахунок незаконно списаної суми. Банк відмовився її повертати. Проаналізуйте ситуацію. Вирішіть задачу.

6. Банк без згоди клієнта встановив на зарплатній банківській карті кредитний ліміт у розмірі 10.000 грн. Вважаючи, що це премія клієнт зняв з карти всю суму. Через місяць банк списав заробітну плату у розмірі 3.500 грн. і зазначив, що клієнт ще зобов’язаний сплатити 7.200 грн. Клієнт звернувся до суду з позовом про повернення 3.500 грн., зазначивши, що не збирається повертати кредитний ліміт, оскільки не укладав кредитний договір. Проаналізуйте ситуацію. Вирішіть задачу.

Список рекомендованої літератури до семінарського заняття № 17-18

1. Безклубий І.A. Теоретичні проблеми банківських правочинів: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра юрид. наук: спец. 12.00.03 /
І.А. Безклубий. – К., 2006. – 32 с.

2. Беляков М.М. Вексель как важнейшее платежное средство /
М.М. Беляков. – М., 1992. – 184 с.

3. Бервено С.Н. Правове регулювання вексельного обігу в Україні / С.Н. Бервено, В.Л. Яроцький. – Харків: Право, 2001. – 512 с.

4. Близнюк О.С. Правова природа договору банківського рахунку /
О.С. Близнюк // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002. – № 2. – С. 176-178.

5. Єфімов О. Права векселедержателя у разі неакцепту чи неплатежу за векселем / О. Єфімов // Право України. – 1998. – № 6. – C. 45-47.

6. Єфімов О. Правова природа індосаменту переказного та простого векселя / О. Єфімов // Право України. – 1999. – № 4. – С. 30-35.

7. Заверуха І. Банківське право / І. Заверуха. – Львів: Світ, 2002. –
366 с.

8. Іваненко Л.M. Правові засади споживчого кредитування /
Л.М. Іваненко // Вісник КНТЕУ. – 2011. – № 1. – С. 103-110.

9. Костютенко О.А. Банківське право: Банківська система. Національний банк. Комерційні банки. Розрахунки і кредитування. Ринок цінних паперів. Національне валютне законодавство. Банківські системи зарубіжних країн. Інститут банківської таємниці: підручник /
О.А. Костюченко. – К.: А.С.К., 2003. – 928 с.

10. Кот О.О. Договір факторингу як механізм уступки прав вимоги кредитора / О.О. Кот // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002. – № 2. – С. 173-176.

11. Красько И.Е. Вексельное обращение / И.Е. Красько, В.П. Жужман. – Х.: Консум, 1997. – 466 с.

12. Кучерявенко М.П. Банківське право: навчальний посібник /
М.П. Кучерявенко. – Харків: Торсінг, 1999. – 488 с.

13. Лагутін В.Д. Кредитування: теорія і практика: навчальний посібник. 3‑тє вид., перероб. та доп. / В.Д. Лагутін. – К.: Знання, 2002. – 215 с.

14. Лепех С.M. Кредитний договір: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.03 / С.М. Лепех. – Л., 2004. – 19 с.

15. Малахова О. Кредитна угода як основа ефективної взаємодії банків з позичальниками / О. Малахова // Українська наука: сучасне минуле,
майбутнє. – 2011. – Вип. 16. – С. 165-173.

16. Малахова О. Оптимізація діяльності банківських установ щодо організації депозитних операцій / О. Малахова, Ю. Галіцейська // Світ
фінансів. – 2010. – Вип. 3. – С. 18-30.

17. Подцерковний О. Правова природа договору банківського рахунку / О. Подцерковний, Л. Рябко // Право України. – 1999. – № 7. – С. 46-49.

18. Скотар Н. Операции коммерческих банков с векселями / Н. Скотар // Право України. –1999. – № 1. – С. 16-19.

19. Суханов Е.А. Правовое регулирование банковской деятельности / Е.А. Суханов. – М.: Юринформ, 1997. – 268 с.

20. Телятник Л. Правовой анализ ценных бумаг как средств денежного оборота, оборота ссудного капитала / Л. Телятник // Право України. – 1997. –
№ 3. – С. 23-26.

21. Українчук О.О. Договір відступлення права вимоги (цесії), факторинг, форфейтинг / О.О. Українчук. – К.: Фурса, 2008. – 56 с.


Семінарське заняття № 19





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 282 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...