Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
- Let’s write our Bunny an umbrella.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
(діти пишуть по одному рядочку)
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підсумок уроку.
- At home you ask your parents what are their names.
- OK. Say me, please. What did you remember at our lesson?
- The lesson is over. Good – bye!
УРОК 4 Дата: ___________
Тема: Знайомство. Як справи?
Мета: активізувати лексичний матеріал попереднього уроку; ввести та відпрацювати фрази «I am fine. I am OK. I am bad. How are you?»; вчити учнів працювати з підручником.
Розвивати увагу, іншомовну вимову, вміння висловлюватися іноземною мовою за опорою.
Виховувати інтерес до вивчення англійської мови, зацікавити ангійською мовою.
Обладнання: підручник, картки для самостійної роботи, аудіо запис.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
- Today we’ll learn a poem and greet each other.
Good morning, good morning
Good morning to you.
Good morning, good morning,
I am glad to see you.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична розминка.
- Listen to me and train our tongue.
[h] – hello, hi
[ai] – I, fine
[au] – how, mouse.
b) мовна розминка
- Let’s regard a poem which we learned at our last lesson.
Good morning (twice)
What is your name?
My name is Jenny.
That’s my name.
- OK. Say me please, what does the phrase mean “ What is your name?”
- And now say me your name in English.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Today at our lesson we’ll learn new phrase and answer of it. If you are attentive you will be able to ask your parents about their mood in English.
- Let’s begin our lesson.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 192 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!