Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Основні теоретичні відомості. Електропровідністю називається здатність системи проводити електричний струм



Електропровідністю називається здатність системи проводити електричний струм. Розчини електролітів є провідниками другого роду, в яких електричний струм переноситься іонами.

Опір будь-якого провідника прямо пропорційний його довжині l та обернено пропорційний площі перерізу S:

, (11.1)

де питомий опір (опір при l = 1 та S = 1) з розмірністю Ом×м.

Опір розчинів електролітів описується рівнянням:

, (11.2)

де питома електропровідність, яка характеризує електричну провідність об’єму розчину, що розміщений між двома паралельними електродами одиничної площі, розташованими на одиничній відстані один від одного. Розмірність в системі СДС – , в системі СІ . Щоб перевести питому електропровідність з СДС у СІ, потрібно помножити її на 102.

З рівняння (11.2) випливає, що

, (11.3)

де константа комірки для вимірювання електропровідності, яка розраховується за рівнянням (11.3) після вимірювання опору комірки з розчином, для якого відомо .

Молярна (еквівалентна) електропровідність це провідність об’єму розчину, що містить 1 моль (1 моль - екв) розчиненої речовини і знаходиться між двома паралельними електродами, розташованими на одиничній відстані один від одного:

, (11.4)

де розведення розчину (величина, обернена концентрації), що дорівнює об’єму розчину, в якому міститься 1 моль (1 моль-екв) електроліту. Якщо концентрація С виражена в , то

, . (11.5)

В одиницях СІ концентрація виражається в , тоді

, . (11.6)

Для 1-1 електролітів (однозарядний катіон і однозарядний аніон) молярна та еквівалентна електропровідності однакові. Із співвідношень (11.5) та (11.6) випливає, що .

Молярна (еквівалентна) електропровідність при розведенні розчину (тобто при зменшенні його концентрації) збільшується до певної межі , яка називається граничною молярною електропровідністю і відповідає повній дисоціації електроліту та відсутності міжіонної взаємодії. Для притаманна адитивність. За законом Кольрауша молярна (еквівалентна) електропровідність при нескінченному розведенні дорівнює сумі граничних іонних електропровідностей (рухливостей):

, (11.7)

де граничні іонні електропровідності катіона та аніона в нескінченно розведеному розчині. Це сталі величини при даній температурі, деякі з них наведено у таблиці 11.1.

Для розчину сильного електроліту певної концентрації

, (11.8)

де – коефіцієнт електропровідності, який враховує взаємодію між іонами в розчині.

У розчинах слабких електролітів, де кількість іонів мала, . У цьому випадку відношення молярної (еквівалентної) електропровідності до електропровідності при нескінченному розведенні дорівнює ступеню дисоціації електроліту в розчині:

, (11.9)

де a –відношення кількості молекул, що розклалися на іони, до початкової кількості молекул у розчині.

Таблиця 11.1 – Граничні іонні електропровідності

при 25 0С

  Катіон ,   Аніон ,
Н+ 349,8 Сl - 76,3
+ 50,1 ОН - 198,3
К+ 73,5 3 - 71,4
Аg+ 61,9 НСОО - 54,6
4 + 73,5 СН3СОО - 40,9

Якщо відома концентрація розчину слабкого електроліту та ступінь його дисоціації, можна визначити константу дисоціації слабкого електроліту Кд. Для 1-1 електролітів

, або . (11.10)

Якщо ж замість концентрації розчину використати зворотну їй величину – розведення φ = , то отримаємо

. (11.11)

Рівняння (11.10) та (11.11) носять назву закону розведення Оствальда.

Для того, щоб визначити питому електропровідність розчину, необхідно було б розмістити його в комірці з електродами одиничної площі та розташованими на одиничній відстані один від одного. На практиці користуються комірками з електродами будь-якого розміру, розташованими на будь-якій відстані, але спочатку визначають константу комірки = .

Константу комірки можна визначити, якщо виміряти в даній комірці опір розчину з відомою питомою електропровідністю . Як стандартний розчин можна застосувати хлорид калію.

Задача 1. Визначення константи комірки для вимірювання електропровідності розчинів





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 177 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.012 с)...