Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Структура курсу. Тема 1.Предмет і метод політичної економії



Тема 1. Предмет і метод політичної економії

Виникнення політекономії. Політекономічні напрямки, школи. Об’єкт політекономії та її предмет.

Трактування предмету різними школами. Політекономія як наука про суспільні виробничі відносини у взаємодії з продуктивними силами. Категорії та закони політичної економії.

Метод політичної економії. Позитивна та нормативна політична економія. Єдність політекономії та господарської практики. Місце політекономії в системі економічних наук.

Тема 2. Виробництво матеріальних благ і послуг. Продукт і характер праці

Виробництво як процес суспільної праці. Основні фактори виробництва. Засоби і предмети праці. Земля як фактор виробництва. Робоча сила. Поєднання факторів виробництва. Продукт і суспільний характер праці.

Виробничі ресурси та їх обмеженість. Проблеми оптимальної структури використання обмежених ресурсів. Крива виробничих можливостей.

Тема 3. Економічні потреби та інтереси

Економічні потреби, їх суть та структура. Безмежність потреб. Закон зростання потреб. Об’єктивна та суб’єктивна корисність продукту. Гранична корисність продукту. Закон спадної граничної корисності продукту.

Економічні інтереси і потреби, їх сутність і структура.

Тема 4. соціально-економічний устрій суспільства. Економічна система та закони її розвитку

Сутність соціально-економічної системи. Основні ланки економічної системи і продуктивні сили, економічні відносини, механізм господарювання.

Власність як підґрунтя соціально-економічних відносин. Основні форми власності. Тенденції у розвитку відносин власності.

Тема 5. Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші

Загальні форми суспільного виробництва. Натуральне виробництво. Виникнення товарного виробництва та його риси. Товар та його властивості. Мінова вартість. Споживча вартість. Теорії вартості: трудова і маржиналістська. Розвинута форма товарного виробництва.

Еволюція грошей та їх функції. Сутність грошей. Теорії грошей. Ціна грошей.

Тема 6. Капітал: процес виробництва і нагромадження. Наймана праця і заробітна плата

Капітал як економічна категорія товарного виробництва. Перетворення грошей в капітал. Загальна формула руху капіталу. Теорії капіталу. Нагромадження капіталу.

Наймана праця. Робоча сила, її вартість і споживча вартість. Заробітна плата.

Тема 7. Ринок: суть і функції. Моделі ринку. Конкуренція і ціноутворення

Загальні характеристики ринкової системи. Види ринків. Ринкова модель координації попиту та пропозиції. Механізм функціонування ринкової системи. Функції ринку. Аналіз індивідуальних ринків: попит і пропозиція. Попит: закон попиту, детермінанти попиту. Пропозиція: закон попиту, детермінанти пропозиції. Ринкова рівновага. Конкуренція та її суть, функції та форми конкуренції.

Ринкова інфраструктура, її елементи та функції.

Класифікація ринків. Ринок чистої конкуренції. Механізм визначення ціни і обсягу виробництва. Ринок монополістичної конкуренції. Олігополістичний ринок. Ринок чистої монополії. Види чистих монополій. Економічні наслідки монополій. Антимонопольна політика держави.

Тема 8. Домогосподарство в системах економічних відносин

Суть та функції домогосподарства. Попит домашніх господарств. Роль домогосподарств у поставках економічних ресурсів підприємствам.

Доходи власників економічних ресурсів.

Витрати домогосподарства.

Тема 9. Підприємство як товаровиробник. Витрати виробництва і прибуток

Підприємство – первинна ланка економіки. Функції та правові форми підприємства. Продукт підприємств та його економічні форми. Складові вартості новоствореної продукції.

Основи теорії виробництва: виробнича функція. Взаємозв’язок структури витрат та виробництва продукції. Витрати виробництва: зовнішні, внутрішні, постійні і змінні витрати. Валові, середні і граничні витрати.

Прибуток і його суть. Нормальний прибуток. Граничний та валовий дохід фірми в умовах чистої конкуренції. Максимізація прибутку у короткостроковому періоді.

Тема 10. Галузеві особливості виробництва і функціонування капіталу. Форми прибутку, процент і рента

Функціонування капіталу у різних сферах економіки. доходи підприємців.

Бухгалтерський, економічний та нормальний прибуток.

Доходи від власності. Рентні доходи. Позичковий процент.

Тема 11. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Суспільне відтворення, його суть. Кругообіг продуктів та доходів, фактори змін у кругообігу: споживання, заощадження, інвестиції, дії держави, іноземних суб’єктів. Матеріальне виробництво і сфера послуг. Їх функції та взаємозв’язок.

Національний продукт і його форми. Вартісна та матеріальна форма суспільного продукту. Валовий національний продукт. Валовий внутрішній продукт, чистий продукт. Національний дохід.

Методи обчислення національного продукту. Система національних рахунків.

Тема 12. Економічний розвиток. Зайнятість, відтворення робочої сили та їх регулювання державою

Економічний розвиток та його значення. Показники, способи вимірювання. Чинники економічного зростання. Науково-технічна революція. Зростання капіталоозброєності праці. Фактори гальмування економічного зростання. Роль інвестицій в людський потенціал.

Роль держави в регулюванні економічного зростання.

Економічний цикл та його фази. Причини циклічних коливань циклічні та структурні кризи. зайнятість, відтворення робочої сили та їх регулювання державою.

Тема 13. Господарський механізм у системі суспільного відтворення. Держава та її економічні функції

Суть господарського механізму і його основні елементи. Особливості господарського механізму ринкової економіки.

Необхідність і методи державного регулювання ринкової економіки. Економічні функції держави. Економічна політика держави. Становлення економічних функцій Української держави.

Фінансово-кредитна система, її роль і регулюванні виробництва.

Кредитна система, її механізм та функції. Центральні та комерційні банки. Цілі та інструменти кредитної політики держави.

Фінанси та їх функції. Структура фінансової системи. Державний бюджет. Фінансова політика. Податки та їх види.

Державне регулювання економічного відтворення. Макроекономічна рівновага. Сукупний попит та сукупна пропозиція. Проблеми економічної рівноваги в Україні. Інфляція та безробіття та їх регулювання.

Тема 14. Сучасні економічні системи. Особливості розвитку перехідних економік

Економічна система сучасного капіталізму. Державна власність та державний контроль в економічній системі регульованого капіталізму. Макроекономічне регулювання та роль ринкових регуляторів у змішаній економіці.

Економічна система соціалізму. Державна власність на засоби виробництва. Адміністративно-командна система управління економікою. Директивне планування. Планові ціни. Проблеми економічної рівноваги. Дефіцит. Принципи формування доходів. Суспільні фонди споживання.





Дата публикования: 2015-04-07; Прочитано: 253 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...