Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Класифікація ваговимірювальних приладів



Ваги - це прилад, призначений для вимірювання маси товарів. У закладах ресторанного господарства використовуються переважно підйомні ваги. Останнім часом поширення набувають ваговимірю­вальні прилади, у яких поряд з підйомними пристроями застосову­ються електромеханічні.

В основу конструкції підйомних ваговимірювальних приладів покладенізакощшеханіки, що ґрунтуються на фізичних властивостях різних видів важеля - твердого стрижня, що має точку опори. Найпростіші терези - це рівноплечовий важіль-коромисло з підвішеними до нього шальками для товару і гир. Вимірюють масу шляхом порівняння маси товару з масою, прийнятою за одиницю. Процес зважування завершується у той момент, коли терези урівноважуються, тобто маса товару й маса гир мають однакові числові значення.

Сучасні ваги, які використовуються у закладах ресторанного господарства, мають більш складну конструкцію. Найпростіше коромисло закладене системою важелів, а для зручності зважування застосовуються різні за конструкцією вантажоприймальні, вказівні й інші пристрої. Маса товару, поміщеного на вантажоприймальний пристрій, через підйомну систему передає зусилля на вказівні (відлікові) пристрої, за якими і визначаються показання зважування.

Крім підйомних у сучасних вагах використовують також важільно-тензометричні й електронно-тензометричні пристрої, що мають систему датчиків, на які передається зусилля ваги вантажу, що зважується, і яке реєструється потім електричним методом. У сучасних електронних вагах використовуються електросиловий перетворювач і віброчастотний датчик.

Класифікуються ваговимірювальні прилади за різними ознаками. Найбільш поширеною є класифікація за місцем експлуатації. Так, окремі групи вагів поділяють на настільні, пересувні, стаціонарні. До настільних вагів належать ваги настільні гирьові і циферблатні, лоткові, оптичні, електронні. Усі ці ваги призначені для зважування невеликих вантажів масою у межах, як правило, від 2 до 20 кг, тому найбільш широко використовуються у роздрібній торгівлі при відпусканні товарів покупцю.

До пересувних вагів належать платформні ваги, призначені для зважування великих мас вантажів. Ці ваги встановлюють на підлогу в

місцях прийому товарів. Стаціонарні ваги за призначенням аналогічні платформним пересувним вагам, з тією лише різницею, що їх встановлюють у спеціальному, зробленому для них заглибленні, або на фундаменті. Пересувні й стаціонарні (врізні) ваги зазвичай називають товарними. Залежно від вказівного пристрою ваги поділяють на гирні, шкальні, шкально-гирні, циферблатно-гирні, циферблатні, оптичні й цифрові електронні.

На гарних вагах при досягненні рівноваги підраховують значення мір маси - гир, що врівноважують масу зваженого товару. На шкально-гирних вагах відлік ведеться за значеннями гир, встановлених на гиреутримувачі, і шкалі коромисла ваг, по якій для досягнення рівноваги переміщають незнімну пересувну гирю. На циферблатно-гирних вагах масу товару визначають при зважуванні в межах шкали циферблата. Для зважування товару, маса якого більша за максимальне значення шкали циферблата, на гарну площадку встановлюють гирі. Масу при цьому визначають шляхом додавання показань шкали циферблата і значень встановлених гир. На циферблатних вагах масу товару визначають за секторною або круговою шкалою. На оптичних вагах маса товару, що зважується, фіксується на екрані, що світиться, де за допомогою оптичних пристосувань проектується шкала зі значенням маси і вартість товару. На електронних вагах масу і вартість зваженого товару показує цифрове світлове табло.

За видом відліку і способом зняття показань зважування розрізняють ваги з візуальним відліком, коли показання зчитуються з циферблата, екрана, табло чи підраховується значення мір маси - гир, і ваги з документальною реєстрацією показань зважування, коли значення маси, а на деяких вагах і вартості товару, друкується на чеках і стрічках. Показання можна зняти на місці, якщо працівник знаходиться поруч з вагами, і дистанційно, якщо він знаходиться на відстані.

Для позначення різних вагів прийнята умовна буквено-цифрова індексація, що характеризує основні технічні й експлуатаційні дані тих чи інших:

• видів вантажоприймального пристрою: Р — важільно-меха­нічних, Т - електронно-тензометричних; П - пружинних;

• способів установки на місці експлуатації: С - стаціонарних, Н - настільних, П - пересувних;

• найбільших меж зважування: до 500 кг - у кілограмах, понад 1000кг-у тоннах;

• типів вказівного (відлікового) пристрою: Г - гарних коро-мислових, Ш - шкальних коромислових, Ц - циферблатних;

• видів відліку і способів зняття показань зважування: 1 - візуаіьного, 2 - документальної реєстрації, 3 - місцевого, 4 - дистанційного;

• сфер переважного застосування: А - автомобільних вагів, В - вагонних вагів.

Наприклад, індекс РН-10Ц13 позначає, що це важільно-механічні (Р) настільні (Н) ваги з найбільшою межею зважування 10 кг (10), циферблатні (Ц) з візуальним відліком (1) і місцевим способом зняття показань зважування (3); РП-500М13 - підйомно-пересувні ваги з найбільшим навантаженням 500 кг, гирні, вид відліку - візуальний, спосіб зняття показань - місцевий; РП-500Ц24 - підйомно-пересувні ваги з межею зважування 500 кг, циферблатні, вид відліку -документальна реєстрація, спосіб зняття показань - дистанційний; РС-2ІЛ13 - підйомно-стаціонарні ваги з межею зважування 2 т, шкальні, вид відліку - візуальний, спосіб зняття показань - місцевий; PC-1 ОЦІ З А -підйомно-стаціонарні ваги з межею зважування 10 т, циферблатні, вид відліку - візуальний, зняття показань - місцеве, автомобільне; РС-150Ц24В - підйомно-стаціонарні ваги з межею зважування 150 т, циферблатні, вид відліку - документальна реєстрація, спосіб знятгя показань - дистанційний, вагонні.

Деякі ваги мають дещо іншу систему індексації. Так, ВНО-20 означає: ваги настільні звичайні з межею зважування 20 кг; ВНЗ-5 -ваги настільні закриті з межею зважування 5 кг; ВЦЛ-10 - ваги циферблатні лоткові з найбільшою межею зважування 10 кг; ВО-ЗК -ваги оптичні з найбільшою межею зважування 3 кг.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 4881 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...