Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методи досліджень



Методи органолептичної оцінки

Органолептичний метод — це метод визначення якості продукції безпосередньо за допомогою органів відчуттів людини: (зору, слуху, дотику, смаку, запаху).

Органолептична оцінка товару — узагальнення оцінки його якості, здійснений лише за допомогою органів відчуттів людини. Оцінюються як зовнішні характеристики такі як вигляд, колір, форма, прозорість, запах так і такі як смак, м’якість тощо. Часто використовується для оцінювання напоїв: алкогольних напоїв, вина, кави, чаю, а також кондитерських виробів. Часто допомагає зрозуміти міру свіжості сировини, дотримання технології процесів виробництва чи вирощування певного продукту.

Різновидом органолептичного методу є сенсорний, дегустаційний та ін методи. Сенсорний аналіз застосовується для оцінки якості продуктів харчування. У результаті сенсорного аналізу визначають колір, смак, запах, консистенцію харчових продуктів. Дегустаційний метод передбачає апробування харчових продуктів. Результати дегустації залежать від кваліфікації експерта, дотримання умов дегустації: не можна курити, використовувати пахучі речовини, у тому числі парфумерію.

Діючі стандарти передбачають органолептичну оцінку якості продукції порівнянням з еталонами і стандартними зразками.

Значна перевага даного методу – швидкість при отриманні даних, порівняно із використанням хімічного аналізу чи аналізу за допомогою інструментів. Суттєвим недоліком методу – є слабка верифікованість, та значна суб’єктивність[58].

Визначення органолептичних властивостей молока проводили за

ГОСТ 28283-89; готового кисломолочного напою проводили за загальноприйнятою методикою згідно ДСТУ 4343:2004.

Визначення якості рослинної сировини (пелюстки гібіскусу)

Сировину розмістити на білому папері при денному розсіяному або при яскравому штучному освітленні.

Перевірити тип та форму сировини, рівність однорідність, розмір часток, наявність або відсутність пилу, колір. Визначити ступінь однорідності сировини за способом підготовки та кольором.

Описати зовнішній вид сировини. Визначити розміри часток сировини. Лінійкою замірити розміри кількох часток сировини, знайти середнє значення показників.

Проаналізувати запах проб. Для цього сировину розтерти між пальцями. Запах має відповідати виду рослини, не повинен мати затхлого відтінку.

Перевірити наявність домішок.

Визначити смак рослинної сировини. Для аналізу приготувати 10 %-ий відвар[59].

Результати занести до табл.

Таблиця

Результати визначення якості рослинної сировини[59]

Показники якості Результати аналізу
Оганолептичні позники: зовнішній вигляд колір розмір часток запах смак  
Наявність домішок: загальних домішок сміттєвих домішок мінеральних домішок органічних домішок домішок даної сировини домішок інших рослин  

Визначення кислотності молочної сировинититрометричним методом (титрована кислотність). ГОСТ 3624-92

Для визначення кислотності у конічну колбу місткістю 150 або 200 см3 за допомогою піпетки відміряють 10 см3 молока, додають 20 см3 дистильованої води та три краплини 1%-го спиртового розчину фенолфталеїну, ретельно перемішують і титрують розчином гідроксиду натрію (калію) концентрацією 0,1 моль/дм3 до появи слабко-рожевого забарвлення, яке відповідає контрольному еталону і не зникає протягом 1 хв.

Кислотність молока або кисломолочного напою у градусах Тернера визначається об’ємом розчину гідроксиду натрію (калію) концентрацією 0,1 моль/дм3, витраченого на титрування, помноженого на 10.

Розбіжність між двома паралельними вимірюваннями не повинна перевищувати 10Т[60].

Визначення кислотності молочної сировини вимірюванням pH (активна кислотність)

Для визначення рН використовують прилад типу РН-340 та іономір універсальний ЕВ-74.

Проведення аналізу. Перед початком роботи правильність показань приладу перевіряють за буферними розчинами. Близько 40 см3 молочної сировини температурою 20 ± 2 °С поміщають у хімічну склянку, занурюють в неї електроди і через 10... 15 с знімають показання за шкалою приладу.

Для швидкого встановлення показань вимірювання рН молока та іншої молочної сировини проводять за умови безперервного легкого збовтування. Знімання показань за шкалою приладу виконують після повної зупинки стрілки. Після кожного вимірювання електроди датчика промивають дистильованою водою.

За кінцевий результат вимірювання рН приймають середнє арифметичне трьох паралельних вимірювань[60].


Визначення кальцію в молоці комплексонометричним методом (за Дуденковим)

У конічну колбу ємністю 250…300 см3 піпеткою вносять: 5 см3 молока, 90...95 см дистильованої води, 5 см3 8 %-ного розчину гідроксиду натрію. До отриманої суміші з бюретки додають 3,5 см3 0,1 моль/дм3 розчину трилону-Б. Вміст колби перемішують і залишають на 2 хв., після чого на кінчику ножа до неї вносять близько 0,04 г сухої суміші індикатора мурексиду з хлоридом натрію, який забарвлює розчин у бузковий колір. Отриману суміш титрують 0,1 моль/дм3 розчином хлориду кальцію, додаючи його краплинами при безперервному перемішуванні до появи стійкого рожевого забарвлення. Потім проводять зворотне титрування суміші трилоном-Б, додаючи його краплинами при безперервному перемішуванні до появи стійкого бузкового кольору, що не зникає протягом 1 хв. У разі зникнення забарвлення до суміші додають ще одну краплину трилону-Б. Із загального об’єму розчину трилону-Б (3,5 см3+ кількість трилону-Б, що пішов на зворотне титрування) перерахованого на точно 0,1 моль/дм3 розчин, розраховують об’єм 0,1 моль/дм3 розчину хлориду кальцію, використаного на зворотне титрування, і знаходять об’єм трилону-Б, зв’язаного з кальцієм молока.

Опрацювання результатів. Масова частка кальцію, мг %, обчислюється за формулою:

(1)

де а – об’єм 0,1 моль/дм3 розчину трилону-Б, зв’язаного з кальцієм, см3

2 – маса кальцію, яка відповідає 1см3 0,1 моль/дм3 розчину трилону-Б, мг;

V – об’єм молока, взятого для аналізу, см3[60].

Визначення молочного цукру (лактози) в молоці йодометричним методом (ГОСТ 8764)

Дослідження починають з приготування фільтрату. У мірну колбу ємністю 500 см3 зважують з точністю до 0,01 г 25 г молока (або відміряють 25 см3 молока піпеткою і множать на густину молока), додають до половини колби дистильовану воду і 10 см3 розчину сульфату міді, 4 см3 1 моль/дм3 розчину гідроксиду натрію. Потім суміш перемішують, доводять до позначки водою (при температурі 20 °С), ще раз перемішують і залишають відстоятись протягом 30 хв. Відстояну рідину фільтрують через складчастий паперовий фільтр у суху колбу чи хімічну склянку, виливаючи перші 20...30 см3 фільтрату в каналізацію.

Потім у конічну колбу ємністю 250...300 см3 з притертою або гумовою пробкою піпеткою переносять 50 см3 фільтрату (2,5 г молока). Піпеткою або з бюретки до фільтрату приливають 25 см 0,1 моль/дм3 розчину йоду і повільно, безперервно перемішуючи, до суміші з бюретки вносять 37,5 см3 0,1 моль/дм3 розчину гідроксиду натрію. Колбу закривають пробкою, і залишають у темному місці на 20 хв. При температурі 20 °С. Потім до суміші додають 8 см3 0,5 моль/дм3 розчину соляної кислоти і виділений йод відтитровують 0,1 моль/дм3 розчином тіосульфату натрію. Спочатку темно-коричневу суміш титрують без індикатора до отримання світло-жовтого забарвлення, а потім додають 1 см3 1 %-ного розчину крохмалю і продовжують титрування краплями до моменту, коли від останньої краплі розчину тіосульфату натрію синє забарвлення суміші зникне.

Для проведення холостого досліду в іншу конічну колбу з такою ж ємністю відміряють 25 см3 0,1 моль/дм3 розчину йоду, 25 см води і при безперервному перемішуванні з бюретки додають 37,5 см3 0,1 моль/дм3 розчину гідроксиду натрію. Закривають колбу пробкою і залишають її у темному місці на 20 хв. при температурі 20 °С. Далі визначення проводять так само, як і з фільтратом.

Опрацювання результатів. Масова частка лактози, %:

(2)

де 0,0181 – масова частка лактози, моногідрату, що відповідає 1 см3 0,1 моль/дм3 розчину йоду, г;

V1,V – б’єм 0,1 моль/дм3 розчину тіосульфату натрію, що пішов на титрування йоду відповідно в холостому досліді і фільтраті, см3;

0,97 – емпірично встановлена поправка;

Мм – маса молока в 50 см3 фільтрату, яка дорівнює 2,5 г[60].

Визначення масової частки білка у молоці методом формольного титрування

У конічну колбу ємністю 150 або 200 см3 за допомогою піпетки відміряють 20 см3 молока, додають 0,25 см3 2 %-ного спиртового розчину фенолфталеїну, ретельно перемішують і титрують розчином гідроксиду натрію (калію) концентрацією 0,1 моль/дм3до появи слабко-рожевого забарвлення, яке відповідає контрольному еталону. Потім до розчину додають 4 см3 нейтралізованого (свіжо приготованого) 36-40%-ного формаліну і повторно титрують до отримання забарвлення такої ж інтенсивності як і при першому титруванні.

Приготування контрольного еталону здійснюють наступним чином: у конічну колбу ємністю 150 або 200 см3 піпеткою відміряють 20 см3 молока, до нього додають 0,5 см3 2,5 %-ного розчину сірчанокислого кобальту і ретельно перемішують. Еталон придатний для роботи протягом одного заняття.

Масова частка білка у молоці в процентах визначається як добуток емпіричного коефіцієнта 0,959 та об’єму розчину гідроксиду натрію або калію концентрацією 0,1 моль/дм3, що пішов на титрування в присутності формаліну[60].





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 315 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...