Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Виходячи з вибраної концепції фінансового оздоровлення обґрунтовується прийняття рішення про конкретну форму здійснення заходів та джерела їх фінансування



Лекція 10

Технологія розробки різних видів бізнес-планів

План лекції

1. Бізнес-план фінансового оздоровлення підприємства.

2. Бізнес-план реорганізації підприємства.

3. Бізнес-план інноваційного розвитку.

4. Бізнес-план диверсифікації діяльності підприємства.

БІЗНЕС-ПЛАН ФІНАНСОВОГО ОЗДОРОВЛЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА

Значна частина підприємств України на сучасному етапі розвитку економіки перебуває у досить скрутному фінансовому становищі. Криза неплатежів, неспроможність розрахуватися за власні борги, брак коштів, щоб адаптуватися до нових умов госпо­дарювання і налагодити випуск якісної та конкурентоспроможної продукції призвели до майже повної зупинки багатьох підприємств. Такі кризові комплекси потребують сторонньої допомоги для налагодження нормальної та прибуткової господарської діяльності. Для виведення їх із кризового стану було розроблено певні програми, заходи та процедури, описані й затверджені в законодавчому порядку.

У системі заходів, спрямованих на виведення підприємства з кризового фінансового стану важлива роль належить його санації, або фінансовому оздоровленню. За умов ринкової економіки фінансове оздоровлення підприємств є важливим інструментом регулювання структурних змін та входить у систему найдійовіших механізмів фінансової стабілізації підприємств.

Фінансове оздоровлення підприємстваце комплекс послідов­них взаємозв’язаних заходів фінансово-економічного, виробничо-технічного, організаційного та соціального характеру, спрямованих на виведення суб’єкта господарювання з кризи і відновлення або досягнення ним прибутковості та конкурентоспроможності.

Процес фінансового оздоровлення підприємства передбачає послідовне здійснення заходів, що потребують певних коштів, котрі надходять, як правило, із зовнішніх джерел. Як і кожний проект, що потребує залучення зовнішніх джерел фінансування, проект фінансового оздоровлення потребує складання відповідного бізнес-плану, тобто документа, який визначає цілі та розкриває процес проведення санації підприємства-боржника. Бізнес-план фінансового оздоровлення розробляється зазвичай представ­никами санатора, підприємства-боржника та незалежної аудиторської фірми.

Бізнес-план фінансового оздоровлення підприємства, хоч і має ознаки, логіку побудови та загальну структуру стандартного бізнес-плану, проте, відрізняється певними особливостями, які випливають із самої суті та специфіки проведення санації.

Оскільки бізнес-план санації підприємства покликаний передовсім обґрунтувати потребу в коштах для фінансового оздоровлення підприємства, то найпершою та найголовнішою його особливістю є докладна оцінка кризового стану підприємства. Ці відомості подаються як перший розділ бізнес-плану (після резюме) і містять:

¾ загальну характеристику підприємства;

¾ оцінку його фінансового стану;

¾ опис тих «вузьких місць» та «проблемних зон», що призвели до кризового стану.

Другим розділом, характерним саме для цього виду бізнес-плану, є обґрунтування основних параметрів фінансового оздоровлення. Цей розділ містить такі дані:

¾ обґрунтування концепції та форми санації;

¾ обґрунтування джерел фінансування проекту;

¾ розрахунки потреби підприємства у фінансових ресурсах;

¾ прогнозні результати реалізації проекту.

Обґрунтування концепції санації відіграє чи не найважливішу роль під час розробки бізнес-плану, адже вона відображає ідеологію здійснення передбаченого оздоровлення, визначаючи його майбутні напрями та форми. На вибраній концепції санації будуються всі наступні обґрунтування як напрямів діяльності, так і джерел та розмірів потрібних фінансових вкладень.

Так, за «оборонної» концепції санацію спрямовано на скорочення обсягів операційної діяльності та на залучення зовнішньої фінансової допомоги для відповідної реструктуризації підприємства, в процесі якої воно позбавляється певних структурних підрозділів, незавершених капітальних вкладень та інших видів активів у цілях фінансової стабілізації. За «наступальної» концепції наявна орієнтація на диверсифікацію операційної діяльності, яка має збільшити розмір грошового потоку за рахунок зростання ефектив­ності господарської діяльності. У такому разі кошти та оздоровчі заходи спрямовуються на розширення асортименту конкурентоспроможної продукції та вихід на нові ринки збуту. Як бачимо, за різних концепцій бізнес-план набуває зовсім різного спрямування.

Виходячи з вибраної концепції фінансового оздоровлення обґрунтовується прийняття рішення про конкретну форму здійснення заходів та джерела їх фінансування.

Існують дві форми можливого вибору:

1) санація підприємства, спрямована на рефінансування його боргу. Така санація здійснюється, щоб допомоги підприємству усунути свою неплатоспроможність у тому разі, коли його кризовий стан ідентифіковано як тимчасовий та такий, що не має катастрофічного характеру;

2) санація підприємства, спрямована на його реорганізацію. Така санація здійснюється за глибокого кризового стану підприємства та потребує здійснення низки організаційних процедур, спрямованих на створення ефективніших організаційних форм його господарської діяльності.

Друга форма проведення санації є складнішою та масштабнішою, вона потребує додаткових даних для розрахунків та визначення потрібних заходів, а тому й відповідний бізнес-план матиме певні особливості, що будуть розглянуті далі.

Ще одним специфічним розділом санаційного бізнес-плану є проектний. Він характеризує:

¾ заходи для відновлення платоспроможного попиту підприємства;

¾ заходи для загальної підтримки ефективності господарської діяльності об’єкта санації.

Далі бізнес-план будується за звичайною схемою і містить такі підрозділи:

4. Дослідження ринку.

5. Маркетинг-план.

6. Виробничий план.

7. Організаційний план.

8. Оцінка ризиків.

9. Фінансовий план.

Після складання бізнес-план фінансового оздоровлення має пройти процедуру його затвердження. Спочатку готовий бізнес-план має бути розглянутий усіма заінтересованими сторонами (підприємством-боржником, його кредиторами та санаторами). Після цього за згодою всіх цих сторін він затверджується та береться до виконання.

Мета фінансового оздоровлення вважається досягнутою, а відповідно, і розроблений бізнес-план ефективним, якщо за рахунок зовнішнього фінансування та реорганізаційних заходів буде нормалізовано господарську діяльність та відвернуто банкрутство й ліквідацію підприємства.

БІЗНЕС-ПЛАН РЕОРГАНІЗАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВА

Реорганізація підприємства, спрямована на його оздоровлення, часто спричиняється до зміни структури і навіть юридичного статусу підприємства. Вона може мати такі основні форми:

¾ реструктуризація (організаційно-правова, управлінська, тех­нічна, економічна, фінансова);

¾ приватизація.

Форми реорганізації є досить різними за своєю суттю, часто потребують розробки різних проектів, що відображується в певних особливостях бізнес-планів.

Так, у разі реструктуризації підприємств першою такою особливістю є необхідність розробки розділу «Вибір та обґрунтування виду реструктуризації». Його розробляють на підставі таких даних:

¾ аналіз зовнішніх та внутрішніх чинників впливу на господарську діяльність підприємства;

¾ аналіз конкурентоспроможності продукції;

¾ аналіз техніко-економічного та фінансового стану підприємства;

¾ виявляння слабких місць та причин кризового стану підприємства;

¾ оцінка глибини кризового стану.

Правильно вибраний вид реструктуризації дасть змогу спрямувати отримані фінансові ресурси в потрібне русло та гарантовано досягти очікуваних результатів.

Наступним специфічним розділом бізнес-плану є «Обґрунтування вибору варіанта реструктуризації», що складається на підставі оцінювання можливостей реорганізації окремих виробничих підрозділів і створення на цій базі самостійних підприємств. У цьому розділі аналізують:

¾ рівень освоєння нових ринків, що визначає можливу швид­кість зміни структури збуту продукції;

¾ рівень специфічних виробничих знань та технологій.

Реструктуризація може проводитися за такими варіантами:

1) злиття підприємств;

2) виділення окремих структурних підрозділів;

3) перепрофілювання підприємства.

Вибір варіанта спирається на аналітичні дані, подані в поперед­ніх розділах, та стає основою для розроблення наступних прогнозів та розрахунків.

Третім етапом є «Обґрунтування форми проведення реструктуризації» — оперативної або стратегічної. Цей розділ містить інформацію про:

¾ прогнозні терміни проведення реструктуризації;

¾ перелік заходів, що вживатимуться для цього.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 630 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...