Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

УПРАЖНЕНИЯ. 1. Jak jste trávil dovolenou?



1. Ответьте на вопросы:

1. Jak jste trávil dovolenou?

2. Kde jste dostal rekreační poukaz?

3. Byl jste o dovolené u moře?

4. Rád se koupáte?

5. Líbilo se vám na Krymu?

6. Kde vás ubytovali?

7. Jak jste trávil čas v ozdravovně?

8. Jaké bylo počasí?

9. Cestujete rád?

10. Chcete se podívat na Kavkaz?

2. Образуйте причастия прошедшего времени на -l от следующих глаголов:

psát, trávit, dostat, jet, jít, chodit, prosit, hrát, obědvat, číst, žít, bydlit, pracovat, studovat, těšit se, vypravovat, zmoknout, bát se, začít, vědět, procházet se, přijíždět, sedět, vzpomenout, podniknout

3. Образуйте прошедшее время:

Trávím dovolenou v Tatrách. — Rád se koupám. — Slunce krásné svítí. — Za dobrou práci dostávají dělníci rekreační poukazy. — Těšíme se na dovolenou. — Bydlíme v pěkném hotelu. — Píšu dopis matce. — Co děláte? — Jedete na hory? — Jak je v létě na horách? — O prázdni­nách jedeme s kamarádkou na Krym. — Přednáška z české historické mluvnice začne přesně v devět hodin. — Před naším oknem rostou lípy a břízy. — Co piješ ráno? — Jedete vlakem? — Jdu parkem. — Nerad tam chodím. — Mám ráda cestování.

4. Напишите следующие предложения в единственном числе:

Byli jsme s kamarády v divadle. — Dostali jste dopisy z Bulharska? — Vrátili jsme se domů pozdě večer. — Proč jste k nám nepřišli? — Už jste dostali nové byty? — Těšili jsme se na dovolenou. — Byli jsme ubytováni v chatě. — Zpočátku jsme dělali krátké procházky po okolí. — Moskevští studenti nám psali o svém pobytu v Polsku.

5. Напишите следующие предложения во множественном числе:

Šla jsem na koncert sama. — Nedostala jsem lístky do diVadla. — Můj kamarád studoval tři roky na Karlově univerzitě v Praze. — Složil všechny zkoušky na výbornou. —Sestra odjela z Bratislavy před týd­nem. — Dnes jsem obědvala v jídelně. — Poznala jsem, že i hory mají svou krásu. — Večer před spaním jsem rád četl.

6. Модальные глаголы в скобках напишите в настоящем времени:

(Chtít) jít domů? — Proč (nechtít) Dana jít s námi? — (Mít, ty) jít k telefonu. — (Vy, chtít) mi něco říci? — (Já, moci) zde kouřit? Zde se (nesmět) kouřit. — (Moci) mluvit česky? — (Vy, musit) mluvit ang­licky. — Připravujeme se na zkoušky, (nemoci) a (nesmět) myslet na zábavu. — Helenka (chtít) zůstat doma. — (Ty, musit) mi tu knihu vrátit. — (Já, mít) mu něco přinést. — (Vy, musit) napsat dopis svým rodičům. — (Vy, nesmět) tam chodit. — (Vy, nemuset) jim to říkat. — (Oni, musit) držet dietu. — (Ty, mít) dojít pro cigarety. — (Ty, ne­smět) tak mluvit.

7. Образуйте будущее время:

Může k nám Vlasta přijít? — Chce k nám Vláďa přijet? — Musíte jet zpátky! — Chceš tam znovu jít? — Můžete jet s námi? — Musíš tam chodit? — Chcete-li, můžete se vrátit. — Musíme to udělat včas. — Mo­hu to opakovat?

8. Напишите следующие предложения в прошедшем времени:

Musíš tam chodit?—Máš jí zavolat. —Chceme jim to ukázat. — Máš mlčet. — Nemusíte jim to říkat. — S kým chceš mluvit? — Mám to připravit sám? — Chci jít do divadla, ale nemám čas. — Máme jet na výlet, ale je špatné počasí. — Musím koupit ovoce, ale nemám peníze.

9. Поставьте вопросы к данным предложениям:

Образец: Učil jsem se česky. — Učil ses česky?

Koupil jsem si šaty. — Koupil sis šaty?

Naučil jsem se polsky. — Zvykl jsem si na nový byt. — Vrátil jsem se domů večer. — Připravil jsem si referát. — Koupal jsem se v moři. — Zeptal jsem se maminky.

Ответьте на вопросы, выбирая нужные слова.

Образец: Kdy ses vrátit? — Vrátil jsem se v neděli.

Co sis koupil? slib
Co sis vzal? nový slovník
Na koho ses ptal? ten časopis
Kde ses zastavil? Milan
Jak ses učil? výstava
Co sis prohlédl? šťastná cesta
Na co sis vzpomněl? obchodní dům
Co sis přála? dobře

11. Слова в скобках поставьте в соответствующем падеже:

Dnes je 20 stupňů na (slunce). — Byl jsem na dovolené u (moře). — Před rokem jsem poprvé plul na lodi po (Černé moře). — Můj otec viděl mnoho (moře). —Jako kapitán proplul všemi (moře) světa. —Otce to stále táhne k (moře). — Co na (srdce), to na jazyku. — Přeji vám to z celého (srdce). —Z (letiště) do hotelu jsme jeli autem. — Studenti pra­covali na (pole — pí) od rána do večera. — Nad (móře) jsme letěli dvě hodiny. — Děti se vesele koupaly v(moře). — Cesta vedla podél (pole — gen. pí).

12. Напишите следующие предложения в настоящем и будущем времени:

Otec povídal mnoho zajímavého o své cestě. — Přednášky z evropské literatury jsme poslouchali s velkým zájmem. — Do Moskvy přijeli českoslovenští sportovci. — V divadle dávali novou operu. — Psal jsem 1i o svém pobytu v horách. — Denně jsme dělali procházky do blízkých lesů. — Neměla jsem čas, a proto jsem tam nešla. — Na hodině češtiny jsme četli, psali, překládali a mluvili česky.

13. Переведите на чешский язык:

а) Я долго ждал ответа, но не получил его. — Я с нетерпением жду лета, летом мы поедем к морю. — Дома с нетерпением ждут моего приезда. — В прошлом году мы были в отпуске зимой. — В этом году мы проведем отпуск на юге. — На улице было холодно, мы сидели в комнате и играли в шашки. — Мальчики из нашей шко­лы любят играть в хоккей. — Мне интересно знать, где ты был. — Интересно, что у нас сегодня на обед. — Мне интересно знать, был ли ты в Словакии. — Во время каникул мы будем работать в поле.— Во время перерыва я пошел в столовую. — На праздники мы ходили в гости. — На его рабочем месте всегда был порядок. — Около нашего дома спортплощадка.

б) Мне нужно навестить моего товарища, но у меня нет времени. — Мне нужно туда идти или нет? — Вам нужно будет подождать примерно десять минут. — Я хочу пойти в театр, а у меня нет биле­та. — Я не могу поехать к морю, так как у меня отпуск будет зи­мой. — Я не знаю, какая завтра будет погода. — Конечно, вам нуж­но поехать в Моравию. — Мне следует написать ему? — Мы хотим еще раз побывать в Крыму.

в) Пионеры нашей школы провели лето в пионерском лагере. Лагерь был в лесу на берегу реки. Пионеров поселили в деревянных домиках. Жилищные условия и питание были хорошими. Каждый день пионеры совершали экскурсии по окрестностям. Когда погода была хорошая, светило солнце, пионеры любили купаться в реке, когда же шли дожди, они были вынуждены сидеть дома, играть в шахматы, шашки и другие игры или читать. Дети с удовольствием вспоминают о своем лагере.





Дата публикования: 2014-10-25; Прочитано: 419 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...