Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Глибинні скиди



Глибинні скиди супроводжуються розтягання земної кори. Сусідні ділянки якої розсовуються і між ними виникають похилі скиди. Переміщення по них компенсують розтягання. На поверхні при цьому утворюються не один скидів, а ціла система. Загалом переміщення по них ведуть до утворення складних грабенів, які розділені всередині на численні грабени і горсти другого і наступних порядків. Такі складні грабени, що вимірюються багатьма сотнями і тисячами кілометрів, з великою амплітудою вертикальних переміщень, що досягає декількох кілометрів, прийнято називати рифтами. Прикладами континентальних рифтів є Африкано-Аравійська система грабенів, що простягнулася на 6500 км від Мертвого моря на півночі р. Замбезі на півдні, Байкальська система грабенів довжиною 2500 км (від оз. Косогол до Токинської западини), система Рейнських грабенов (600 км), сукупність скидних структур так називаного Великого Басейну (або «Провінція Басейнів і Хребтів») що розташована в США в центрі Кордильєр у штатах Каліфорнія, Невада, Юта і Аризона (1000 км у довжину).

Ширина рифтов дуже різна – від десятків до сотен кілометрів. Наприклад, ширина Верхньо-Рейнського грабену 40 км, а Великого Басейну 600 км. Вертикальна амплітуда опускання земної кори в Байкальському рифті сягає 5 км (за деякими даними 7 км), в інших рифтах вона зазвичай не перевищує 3 км. Величина розтягання земної кори, що привела до утворення рифту, може бути підрахована, виходячи з нахилу скидів (зазвичай 60-70°) і вертикальної амплітуди руху за ними. Для Африкано-Аравійского рифту розтягання виражається величиною у 2-3 км. Для Байкальского і Рейнського рифтів воно не перевищує 2 км, а для Великого Бассейну досягає 70 км. Але це останнє розтягання розподілене по дуже великій зоні, яка зайнята скидовими структурами, і приблизно дорівнює 10% від всієї ширини.

Розвиток рифтів супроводжується не тільки тектонічними рухами за скидами, але і характерною магматичною діяльністю. Місце розташування рифтов і час їхнього виникнення пов'язаний з особливостями історії земної кори. Рифтоутворення є закономірною стадією розвитку земної кори і тектоносферы в цілому. Тому варто говорити про особливий рифтовий режим, що складений з визначеної сукупності різних ендогенних процесів.





Дата публикования: 2014-10-19; Прочитано: 308 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...