Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Рівновага та її динаміка



Розглянемо тепер як встановлюється ціна товару на ринку. Ринок певного товару представлений, з однієї сторони, ринковим попитом (який становить суму індивідуального попиту на цей товар) та, з іншої сторони, ринковою пропозицією (яка є сумою індивідуальної пропозиції даного товару). В умовах конкуренції, яка притаманна ринковій системі, взаємодія ринкового попиту і ринкової пропозиції товару коректує його ціну до того моменту, поки величина попиту і величина пропозиції не зрівноважаться. В результаті цього встановлюється рівноважна ціна, тобто ринкова ціна, при якій величина попиту і величина пропозиції є однаковими. Ринкову ціну називають ще ціною рівноваги, тому що вона знаходиться на тому рівні, коли продавець ще згідний продати свій товар (по більш низькій ціні продажа буде збитковою), а покупець вже готовий купити (по більш високій ціні покупка буде збиткова).

Механізм встановлення ринкової ціни нам допоможуть встановити розглянуті раніше графіки попиту та пропозиції. Ці два графіки є якісно однорідні, тому що в кожному випадку відображають кількість товару в залежності від рівня ціни. Ця однорідність і дозволяє нам сумістити ці графіки (рис.5.12.). Рівень перетину кривих попиту і пропозиції і визначає рівень ринкової ціни – ціни рівноваги. Це дійсно рівноважна ціна, оскільки будь-яка інша точка означає диспропорцію між платежездатним попитом і відповідною йому товарною пропозицією. Причиною встановлення рівноважної ціни і рівноважної кількості продукту є конкуренція виробників і споживачів. При високій ціні пропозиція товару К1 буде перевищувати попит на нього К2. Між виробниками цього товару виникне конкуренція за збут його надлишкової кількості, яка проявлятиметься у вигляді зниження ціни кожним. Більш низька ціна буде стимулом для споживачів щодо збільшення купівлі цього товару, а для виробників – сигналом щодо скорочення обсягів його випуску.

надвиробництво Пр

Ціна Ц1

одиниці

Цо Р

Ц2

дефіцит П

 
 


К2 К3 Ко К4 К1





Дата публикования: 2014-10-18; Прочитано: 680 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...