Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Аналіз асортименту і структури продукції



Значення асортиментної політики підприємства. Фактори зміни асортименту і структури продукції. Методика розрахунку впливу структури виробництва і реалізації продукції на показники роботи підприємства.

Великий вплив на результати господарської діяльності справляють асортимент (номенклатура) та структура виробництва і реалізації продукції.

Вчасне оновлення асортименту продукції (послуг) із урахуванням зміни кон'юнктури ринку є одним із важливих індикаторів ділової активності підприємства та його конкурентоспроможності.

Мета аналізу - вироблення рекомендацій для зміни асортименту та структури продукції на майбутній період з урахуванням потреб ринку і можливостей підприємства.

Формуючи асортимент і структуру випуску продукції, підприємство має враховувати, з одного боку, попит на види продукції, а з другого - найефективніше використання трудових, сировинних, технічних, технологічних, фінансових та інших ресурсів, що є в його розпорядженні. Система формування асортименту продукції включає такі основні позиції:

- визначення поточних і перспективних потреб покупців;

- оцінювання рівня конкурентоспроможності продукції, ЩО випускається чи планується до випуску;

- вивчення життєвого циклу виробів і вжиття вчасних заходів для впровадження нових, більш досконалих видів продукції і вилучення із виробничої програми морально застарілих та економічно неефективних виробів;

- оцінювання економічної ефективності і ступеня ризику змін в асортименті продукції.

Узагальнену характеристику змін в асортименті продукції дає однойменний коефіцієнт, рівень якого визначають так:

Обсяг продукції, що зараховується

у виконання асортименту

.

Базовий обсяги виробництва (реалізації) продукції

При цьому враховують у виконання асортименту фактичний випуск продукції кожного виду у звітному періоді, але не більше від базового (планового, минулого періоду). Розрахуємо величину цього коефіцієнта за даними табл. 3.6.

Таблиця 3.6. Дані про зміну асортименту і структуру продукції

Виріб Обсяг виробництва продукції у зіставних цінах, тис.грн Темпи зростання, % Структура виробництва, %
A     87,5 35,95 30,66
B     99,0 34,95 33,72
C     115,5 17,12 19,27
D     140,0 11,98 16,35
Усього     105,0 100,00 100,00

.

Судячи з його величини, відбулися істотні зміни в асортиментній політиці підприємства: значно збільшився випуск виробів А і В.

Також розраховують коефіцієнт оновлення асортименту продукції шляхом ділення обсягу випуску нових виробів на загальний випуск продукції.

Для характеристики інтенсивності структурних перетворень на підприємстві можна використати коефіцієнт структурної активності, який ми пропонуємо розрахувати так:

де зміна питомої ваги і-го виду (номенклатурної групи) продукції в загальному обсязі випуску (продажів) за досліджуваний період;

n – число номенклатурних груп (видів) продукції.

Чим активніші структурні перетворення на підприємстві, тим вищій рівень цього коефіцієнта. Це свідчить про те, що адміністрація підприємства активно реагує на зміни кон’юнктури ринку, вчасно оновлюючи асортимент продукції.

Причини зміни асортименту продукції можуть бути як зовнішні, так і внутрішніми. До зовнішніх належать кон’юнктура ринку, зміна попиту на окремі види продукції, стан матеріально-технічного забезпечення, невчасне введення в дію виробничих потужностей підприємства з незалежних від нього причин. Внутрішні причини – це недоліки в організації виробництва, поганий технічний стан обладнання, його пристрої, аварії, нестача електроенергії, низька культура виробництва, недоліки в системі управління і матеріального стимулювання.

Збільшення обсягу виробництва (реалізації) за одними видами і скорочення за іншими видами продукції призводить до зміни її структури, тобто співвідношення окремих виробів у загальному їх випуску.

Зміна структури виробництва справляє великий вплив на всі економічні показники: на обсяг випуску продукції у вартісній оцінці, матеріаломісткість, собівартість продукції, прибуток, рентабельність. Якщо збільшується частка дорожчої продукції, то обсяг її випуску у вартісному вираженні зростає, і навпаки. Те саме відбувається з обсягом прибутку при збільшенні частки високорентабельної продукції і відповідно при зменшенні частки низькорентабельної продукції.

Розрахунок впливу структури виробництва на рівень перелічених показників можна здійснити за методом ланцюгової підстановки (табл.3.7), який дає змогу абстрагуватися від усіх факторів, крім структури продукції:

Таблиця 3.7. Аналіз структури виробленої продукції

Виріб Оптова ціна за 1 туб, грн. Обсяг виробництва продукції, туб. Структура продукції, % Вартість випущеної продукції в цінах базового періоду, тис.грн. Зміна товарної продукції за рахунок структури, тис.грн.
Факт при базовій структурі
A       35,95 30,66       -4350
B       34,95 33,72       -1211
C       17,12 19,27       +2476
D       11,98 16,35       +5385
Усього -     100,00 100,00       +2300

тис.грн;

тис.грн;

тис.грн.

Дані графи 7 одержано так:

тис.грн.

Ці самі дані можна отримати множенням показника графи 6 кожного виду продукції на індекс обсягу випуску продукції в цілому по підприємству, обчислення на основі обсягів виробництва в умовно-натуральних одиницях (можна в трудовитратах) ():

.

Якщо б обсяг виробництва збільшився рівномірно на 102,6025% за всіма видами продукції і не порушилася б структура, що склалася, то загальний обсяг виробництва в базових цінах становив би 98500 тис.грн. при фактичній структурі поточного періоду він вищій на 2300 тис.грн. це означає, що збільшилася частка дорожчої продукції у загальному її випуску.

Такий само результат можна одержати і простішим методом, а саме методом процентних різниць. Для цього різницю між індексами обсягу виробництва продукції, що розраховані на основі вартісних і умовно-натуральних показників помножимо на базовий випуск продукції у вартісному вираженні:

Якщо продукція однорідна, то для розрахунку впливу структурного фактора на обсяг її виробництва у вартісному вираженні можна також застосовувати метод абсолютних різниць. Спершу необхідно визначити, як зміниться середній рівень ціни одиниці продукції () за рахунок структури (табл. 3.8):

Таблиця 3.8. Розрахунок зміни середньої ціни виробу за рахунок структурного фактора

Виріб Відпускна ціна за 1 туб, грн Структура продукції, % Зміни середньої ціни, грн.
+,-
A   35,95 30,66 -5,28 -264,0
B   34,95 33,72 -1,23 -73,8
C   17,12 19,27 +2,15 +150,5
D   11,98 16,35 +4,36 +327,3
Усього - 100,00 100,00 - +140,0

Потім, помноживши отриманий результат на загальний фактичний обсяг виробництва продукції в умовно-натуральному вираженні, отримаємо зміни обсягу товарної продукції у вартісному вираженні:

Розрахунок впливу структурного фактора на зміну випуску продукції у вартісному вираженні можна здійснити і за допомогою середньозважених цін (якщо продукція однорідна). Для цього спершу визначають середньозважену ціну при фактичній структурі продукції, а потім при базовій, і різницю між ними множать на фактичний загальний обсяг виробництва продукції звітного періоду в умовно-натуральному вираженні:

Аналогічно визначають вплив структури реалізованої продукції на суму виручки (табл. 3.9).

Таблиця 3.9. Розрахунок впливу структури реалізованої продукції на суму виручки

  Виріб Оптова ціна 1 туб, тис. грн. Обсяг реалізації продукції, туб Виручка за цінами базового періоду, тис. грн. Зміна виручки за рахунок структури продукції, тис.грн.
Фактично при базовій структурі
A 5,0           -4000
B 6,0           -1505
C 7,0           +2615
D 7,5           +5075
Усього -           +2185

Наведені дані показують, що за рахунок зміни структури продукції виручка від її реалізації збільшилася на 2185 тис. грн. Це викликано збільшенням частки дорожчих виробів С і D у загальному обсязі продажів.

Використовуючи описані вище прийоми, можна визначити вплив структури продукції і на інші показники діяльності підприємства: на трудомісткість, матеріаломісткість, загальну суму витрат, на прибуток, рентабельність та на інші економічні показники, що дає змогу комплексно, всебічно оцінити ефективність асортиментної і структурної політики підприємства.





Дата публикования: 2015-01-23; Прочитано: 591 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...