Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ТЕМА: Судова акустика та відеофоноскопія



ПИТАННЯ 63. Судова акустика і питання, що вона вивчає

Подія злочину завжди відбувається в матеріальному середовищі, об'єкти якого взаємодіють між собою й стають джерелами різноманітної інформації, в тому числі й звукової. Звукоь і сліди нерідко використовують для розкриття й розслідування злочинів. За ними встановлюють особу злочинця й інші обставини, що підлягають доказуванню. Зафіксоване за допомогою технічних засобів матеріальне відображення звуку можна зберігати в часі, відтворювати, сприймати його зміст та якості. Якщо на матеріальному носієві закріплено звуковий сигнал, який має відношення до підготовки, вчинення чи приховування злочину, то такий предмет набуває властивостей речового доказу.

Сьогодні й серед матеріалів кримінальних справ все частіше присутні: фонограми, на яких випадково чи навмисне зафіксована інформація про підготовку, вчинення або приховування злочину (наприклад, розмови злочинців, очевидців тощо); фонограми із записом інформації, що є об'єктами злочинних

дій (викрадені, підроблені); фонограми, які слугували знаряддями злочину (наприклад, звукозапис погроз чи вимагання матеріальних цінностей); фонограми з результатами негласних оперативних заходів, які додаються до протоколів оперативно-роз-шукових дій і використовуються у встановленому порядку в інтересах кримінального судочинства як докази.

На фонограмах фіксується не лише людський голос, мовлення людини, а й численні інші звукові сліди, як то: звуки працюючих механізмів, транспорту, сторонні шуми. Все це-об'єкти акустичних досліджень. Але найважливіше значення для розслідування має, як правило, дослідження голосу людини з метою її ідентифікації та діагностики особливостей особи.

Для вирішення питань, що виникають у процесі розслідування злочинів, важливим буває не лише дослідити й ідентифікувати зафіксований засобами звукозапису голос людини, а й визначити умови здійснення такого запису, виокремити з інших, зафіксованих у фонограмі, звуків і розшифрувати зміст мовленнєвої інформації, встановити можливі факти внесення змін у фонограму, її підробку. Для цього треба досліджувати матеріальні носії, на яких зафіксовані сліди звуку, та апаратуру звукозапису. В таких випадках лише фоноскопічних досліджень недостатньо. Досліджувати весь перелічений комплекс питань, що пов'язані з дослідженням звукозапису, покликана судова акустика, яку можна визначити як розділ криміналістичної техніки, що є системою наукових положень і принципів щодо вивчення закономірностей виникнення і фіксації звукових слідів за допомогою технічних засобів звукозапису з метою отримання доказів та встановлення фактичних даних в інтересах судочинства.

Завданнями судової акустики є:

- ідентифікація й діагностика особи за матеріальними відображеннями її голосу й мовлення (слідами звуку);

-дослідження звукового середовища (шумів) з метою криміналістичної ідентифікації і діагностики джерела звуку;

-дослідження матеріальних носіїв слідів звуку (фонограм) з метою вирішення ідентифікаційних та діагностичних завдань;

-дослідження технічних засобів фіксації слідів звуку.

Сучасна термінологія в судовій акустиці визначає встановлення тотожності й діагностику джерела звуку за слідом як фоно-акустичне дослідження. Ідентифікацію ж і дослідження технічних засобів звукозапису та матеріальних носіїв, зафіксованих за допомогою технічних засобів слідів звуку (фонограм), як електроакустичне дослідження.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 587 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...