Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Практичне заняття №1. Тема: “Співучасть у злочині”



Тема: “Співучасть у злочині”.

Навчальні питання:

1. Поняття та ознаки співучасті.

2. Види співучасників.

3. Форми співучасті.

4. Відповідальність співучасників.

5. Спеціальні питання відповідальності співучасників.

6. Причетність до злочину.

Практичні завдання до заняття № 1:

1. Б-кий, Ц., Д. та У. у парку разом вживали спиртні напої. Пізно ввечері, коли всі учасники компанії перебували у стані алкогольного сп’яніння, Б-кий сказав, що йому вже пора додому й спробував піти з компанії. Але його спинив Д. й звинуватив у тому, що він “не поважає компанію”. На цьому ґрунті між ними виникла сварка, яка переросла в бійку, до якої приєдналися Ц. й У., які також почали бити Б-кого. Коли той втратив свідомість, У. сказав іншим учасникам бійки, що потерпілого слід убити, інакше він заявить в міліцію про побиття. Погодившись із цим, Ц. знайшов металеву трубу довжиною 1,2 м., поклав її на горло непритомному Б-кому й запропонував іншим стати на кінці труби. З одного боку на трубу став Ц., який був найважчим, з іншого – У. та Д. Смерть Б-кого настала через кілька хвилин.

Що таке співучасть у злочині? Назвіть її об’єктивні та суб’єктивні ознаки та укажіть, яким чином вони виявилися в даній ситуації? Розкрийте зміст спільності як об’єктивної та суб’єктивної ознаки співучасті. Визначте види співучасників у вчиненому вбивстві.

2. А.Р., який працював продавцем, знайшов біля свого кіоску загублений паспорт на ім’я Ч. Він вирішив з використанням цього документу здійснити крадіжку і запропонував своїй дружині Л.Р. план, згідно з яким Л.Р. повинна влаштуватися на роботу продавцем кіоску за підробленим паспортом, а через кілька днів вночі вони з А.Р. викрадають з кіоску весь товар та гроші. Л.Р. спочатку відмовилась брати участь у злочині, але після довгих вмовлянь чоловіка дала згоду. А.Р. вклеїв у паспорт фотокартку своєї дружини, Л.Р. влаштувалася працювати в ларьок. Через тиждень А.Р. під’їхав вночі до кіоску на автомобілі, разом з Л.Р. вони забрали з кіоску майно та гроші (усього на суму 23 тис. грн.) й вивезли до своєї квартири.

Що таке форми співучасті? Проаналізувавши ситуацію, визначте, яка форма співучасті має місце в цьому випадку. Проаналізуйте об’єктивні та суб’єктивні ознаки співучасті в зазначеному випадку. Назвіть види співучасників, які мають місце у цій фабулі.

3. В.К. за попередньою змовою з Є.Т. вчинив крадіжку приватного майна з квартири, заподіявши власнику збиток в розмірі 1020 грн. При розслідуванні цього злочину виявилося, що Є.Т. місяць тому також вчинив крадіжку з кишені куртки гаманця з 50 доларами США та 542 гривнями. В.К. та Є.Т. слідчим було пред’явлено обвинувачення у крадіжці, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, з проникненням у житло, повторно.

Що таке співучасть у злочині? Назвіть її об’єктивні та суб’єктивні ознаки та укажіть, яким чином вони виявилися в даній ситуації? Назвіть особливості кримінальної відповідальності співучасників за КК України. Чи вірний висновок було зроблено слідчим? Обґрунтуйте відповідь.

4. М. повідомив С., що у Д. на поясі постійно зберігається значна сума грошей (24 тис. грн.), отримана за продаж будинку. Він сказав, що боїться бути впізнаним, тому для здійснення задуманого запропонував С. підібрати собі іншого співвиконавця в особі Т. Потім М. забезпечив С. та Т. масками, курткою, взуттям, рукавичками, а також склав план садиби подружжя Д. При цьому злочинці домовилися, що всі гроші, які вони викрадуть, будуть поділені на трьох.

Відповідно до плану вчинення злочинів Т. і С. о 24-й год., взявши одяг та маски, пішли до будинку Д. Неподалік від будинку Т. і С. одягли приготовлений одяг, рукавички та маски, а останній дістав із сумки і зарядив обріз рушниці. На запитання Т. стосовно обрізу, С. сказав, що з ним буде ефективніше подолати опір потерпілого. Після цього С. виставив шибку з вікна веранди, а Т. проник туди, відчинив двері та впустив С. У темряві вони зачепилися за посуд та зчинили гуркіт. Від цього прокинулися господарі, які увімкнули світло та спробували вийти з хати до веранди, але Т. і С. перешкоджали цьому, притримуючи двері. Через деякий час С. і Т. вирішили відчинити двері, але тепер господар Д. та його сусід К. перешкоджали цьому. Коли Т. і С. вдалося трохи прочинити двері, останній через щілину наставив обріз у напрямку К. і вистрілив, заподіявши йому тяжке тілесне ушкодження - наскрізне вогнепальне поранення грудей з ураженням легенів. Після цього Т. вийшов на подвір’я для спостереження за навколишньою обстановкою, а С. зайшов у кімнату і з метою заволодіння чужим майном вистрілив із невеликої відстані в господаря будинку, який там знаходився із сокирою в руках. Д. було заподіяно вогнепальне дробове поранення грудної клітки з ушкодженням внутрішніх органів, внаслідок чого він відразу помер. Тоді С. вийшов на подвір’я, перезарядив обріз, повернувся до будинку з метою знайти господарку, у якої, за повідомленням М., зберігалися гроші. Не знайшовши її, С. і Т. заволоділи магнітофоном вартістю 219 грн. 20 коп. і зникли з місця події.

Проаналізувавши ситуацію, визначте, яка форма співучасті має місце в цьому випадку. Назвіть види співучасників, які мають місце у зазначеній ситуації. Що таке ексцес виконавця? Назвіть та розкрийте зміст видів ексцесу виконавця? Як наявність ексцесу впливає на кримінальну відповідальність співучасників? Визначте, чи мав місце ексцес виконавця у цьому випадку? Обґрунтуйте свою відповідь.

5. Б., який мав судимість за виготовлення й збут наркотичних речовин, відбувши покарання вирішив знову зайнятися цим злочинним промислом. Однак, побоюючись кримінальної відповідальності, він вирішив особисто наркотики не збувати. Знаючи осіб, які виготовляли наркотичні речовини, та осіб, які були готові придбавати ці речовини, він підмовив свого 15-річного племінника Р., та його товариша – 14 річного Л. продавати наркотики. За планом Б. він домовляється з певними особами про продаж їм наркотиків, а Р. і Л. доставляють їх покупцям, отримують від них гроші та передають їх Б., за що й отримують певну винагороду з прибутку. За цим планом група діяла кілька місяців, причому Б. сплачував підліткам невелику частину виручених грошей. Оскільки Б. особисто не придбавав та не збував зазначені речовини, то вважав, що притягти до відповідальності його неможливо.

Чи можна у даному випадку вести мову про злочин, вчинений у співучасті? Якщо так, то визначте форму співучасті та види співучасників. Як вирішити питання про відповідальність Б., Р. та Л.? Чи змінюється правова оцінка, якщо через місяць після початку вчинення злочинів Р. Виповнилося 16 років?





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 538 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...