Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Підприємство; суть, форма і види



Народне господарство країни — складна економічна систе­ма, яка організаційно виступає як сукупність багатьох галузей. Кількість галузей визначається, насамперед, розвитком су­спільного поділу праці. Уданий час налічується понад 400 галу­зей, серед яких найголовнішими є: промисловість, сільське гос­подарство, будівництво, транспорт, торгівля, освіта, охорона здоров'я та ін.

Кожна галузь складається з окремих підприємств, які вироб­ляють характерну для даної галузі продукцію чи послуги. Під підприємствами розуміють фабрики, заводи, фірми, кооперативи, господарські товариства, майстерні, їдальні тощо, де щось ви­робляється або надаються певні послуги.

Підприємство — це первинна ланка суспільного поділу праці і водночас основна структурна ланка народногосподарсь­кого комплексу та основний суб'єкт ринкової економіки. Це самостійний суб'єкт господарювання, що реалізує власні інте­реси шляхом виготовлення і реалізації товарів і послуг через планомірне комбінування факторів виробництва і організацію господарської діяльності. Підприємство має економічну та юридичну самостійність, здійснює незалежну діяльність, є юридичною особою, веде самостійний баланс власних доходів і вит­рат, має власний рахунок у банку і печатку.

Економічна самостійність підприємства полягає втому, що мім ю самостійно вирішує основні питання економіки:" Що, які для кого виробляти і за якою ціною продавати?"

Юридична самостійність визначається тим, що підприєм­ство є юридичною особою з правом укладання господарських угод, може бути відповідачем і позивачем у суді, має власну на­зву, занесену до державного реєстру, власний рахунок у банку, печатку і право засвідчувати угоди виробничого чи комерцій­ного характеру.

Залежно від форм власності виділяють приватне підприєм­ство, колективне підприємство, корпоративне підприємство, державне підприємство.

Організаційно-правовими формами приватних підприємств є: одноосібні володіння, партнерства та корпорації. Найпошире­нішою формою підприємств є партнерства, або господарські то­вариства.

Відповідно до обсягів господарського обігу й кількості працівників підприємства поділяються на великі і малі. Згідно з Законом України "Про підприємства" до малих підприємств належать такі: у промисловості — з кількістю працівників до 200 осіб; в інших галузях виробничої сфери — до 50 осіб; у невироб­ничій сфері — до 25 осіб, у роздрібній торгівлі — до 15 осіб, в науці — до 100 осіб. (За американською класифікацією, до ма­лого бізнесу відносяться фірми з кількістю зайнятих до 500 осіб).

Про соціально-економічні види підприємств в Україні свідчить схема:

На підприємстві здійснюється процес безпосереднього по'єднання основних факторів виробництва — капіталу та праці (засобів виробництва з робочою силою). Завдяки та­кому поєднанню і відбувається процес виробництва товарів чи послуг.

Підприємство має закінчений цикл відтворення (випуск і реалізація продукції), само покриває свої витрати власними до­ходами, тобто діє на основі комерційного розрахунку.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 268 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...