Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Приклади типових завдань,

ВСТУП

(МЕТА, ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ПРЕДМЕТ СПЕЦКУРСУ)

Метою вивчення спецкурсу є формування організаційного мислення (свідомості) студента як майбутнього фахівця, системного, професійного базового знання та навичок управлінської діяльності конкретними соціальними об’єктами, що допоможе студентам оволодіти різними управлінськими спеціальностями.

Основними завданнями спецкурсу є:

§ ознайомити студентів з основними етапами розвитку як світової, так і вітчизняної управлінської думки, зокрема, з найбільш значимими концепціями та теоріями з соціального управління, що мали вагомий вплив на розвиток науки управління у світі;

§ сформувати у студентів розуміння особливостей становлення та розвитку соціального управління у світових та вітчизняних дослідженнях соціолого - управлінського спрямування;

§ допомогти в опануванні студентами загальної теорії соціального управління, технологічними засобами управлінської діяльності, вивченні механізмів управлінської організації сучасного виробництва, а також специфіки управлінської діяльності у сфері політики і культури;

§ навчити застосовувати основні управлінські методи та методики у зв`язку з розрахованим потенціалом об’єкту та середою, в якій він функціонує.

Предметом спецкурсу є така людська дія, що призводить будь-який об’єкт у відповідність з його потребами, законами функціонування і розвитку його потенціалу, а також об’єктно-суб’єктні механізми організації управління цими об’єктами в їх внутрішніх і зовнішніх взаємозв’язках.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

№ п/п Назва теми Всього годин Лекції Семінари ІКР Самостійна робота студентів
  Наука управління в системі професійної підготовки.          
  Наукові засади соціального управління.          
  Соціальні об’єкти і суб’єкти управління.          
  Організаційні засади соціального управління.                
  Управління соціально-трудовою кооперацією.          
  Соціальний менеджмент.          
  Соціологічне забезпечення управлінської діяльності.          
  Соціальний консенсус і конфлікт як управлінське явище.          
  Бюрократія у соціальному управлінні.          
  Управлінська праця як вид професійної діяльності.          
Аудиторних годин          
Всього годин          

3. ЗМІСТ ЗА ТЕМАМИ

Тема 1. Наука управління в системі професійної підготовки.

Основна мета та завдання курсу. Особливості методології – поєднання системного, історичного, компаративістського та антропологічного методів на базі застосування синергетичного підходу. Вивчення історії світової та вітчизної управлінської думки через дослідження найбільш вагомих теорій і концепцій соціального управління, наукової спадщини видатних мислителів науки управління. Школи та напрями в історії соціального управління: Ф.Тейлор (школа наукового управління), Дейл Карнегі (основні правила поведінки управлінця з персоналом), А.Файоль (адміністративна доктрина), М.Вебер (концепція ідеальної бюрократії), О.О.Богданов (тектологія).

Соціальне управління як наука і дисципліна, її предметний аналіз, в структуру якої входять: методологічні засади (тектологія Богданова О.О., концепція ідеальної бюрократії М. Вебера, системологія, синергетика), загальнотеоретична база управління сферами та галузями суспільного життя (галузеве управління).

Поняття “організаційне мислення”, “організаційна свідомість”.

Тема 2. Наукові засади соціального управління.

Найбільш загальне поняття соціального управління, в структуру якого входить: поняття про системи, що самоуправляються; процес управління якупорядкування систем; цілеспрямованість соціального управління; оптимум в управліннісистемами соціального характеру.Співвідношення керівництва і управління, менеджменту.

Управління суспільством, його закони, закономірності,тенденціїфункціонування і розвитку певних соціальних об’єктів, суспільства вцілому.

Управління та самоуправління. Стихійне і свідоме в соціальному управлінні.

Тема 3. Соціальні об’єкти і суб’єкти управління.

Суб`єкт – об`єкт соціального управління, процес його формування.

Cистема суб’єктно-об’єктних відносин, їх рівні. Специфіка формування кожного з видів (рівнів). Політична і соціальна система. Право як основний управлінський інструмент. Ієрархія права з точки зору соціального управління. Делегування управління (види делегування).

Соціальна сутність влади. Суб’єкт, об’єкт владних відносин. Влада і управління. Держава як основний управлінський інститут. Функції держави по відношенню до суспільства, бізнесу, виробничої діяльності..

Управління в трудових колективах, їх управлінські функції (внутрішні і зовнішні). Профспілкова управлінська діяльність. Соціальна організація як об’єкт управління. Лідерство і управління.

Організаційна пряма та функціональна залежності в колективах. Роль комунікації та комунікативності в управлінні колективами. Співвідношення особистого, колективного і суспільного інтересів в соціальному управлінні.

Тема 4. Організаційні засади соціального управління.

Основні види соціального управління. Управління діяльністю різних колективів, управління системами машин, технологічними процесами та управління процесами, що відбуваються в живих організмах. Управління матеріальним та духовним виробництвами. Політичне управління.

Основні функції соціального управління: прогнозування, програмування, планування, регулювання, координування і контроль. Зв’язок між управлінськими функціями, їх циклічність.

Принципи (правила поведінки) управління. Дві групи принципів управління – принципи, за якими здійснюється самоуправління соціальних об’єктів і принципи управління як виду діяльності.

Методи управління, що засновані на примусі чи переконанні, їх сприйняття об’єктом. Правові та духовно-ідеологічні методи управління.

Соціологічні методи управління. Статистичні та інші соціологічні дані про ступінь забезпеченості раціональної організації, а також про соціально-психологічний стан в колективі, ступінь його зацікавленості і мобільності.

Психологічні методи управління виробництвом, основним завданням яких є формування виробничого колективу з урахуванням психологічного фактора.

Форми соціального управління.

Тема 5. Управління соціально - трудовою кооперацією.

Поняття “кооперація праці”. Соціальна кооперація і виробничий поділ праці. Управлінська діяльність як необхідна умова кооперативного об’єднання праці. Управлінська праця і кооперативна праця у виробничій діяльності. Кризові та перехідні стани в управлінні соціальною кооперацією.

Організаційні структури сучасної виробничої системи. Ієрархія управління. Функціональна, лінійна та штабна організація.

Підприємницьке управління. Правові та організаційні основи підприємницького управління.

Світові кооперативні відносини. Державне та міждержавне управління кооперативним співробництвом як системне явище. Глобалізація управління.

Тема 6. Соціальний менеджмент.

Розуміння управлінського продукту. Основний продукт соціального управління – організаційний режим. Управлінське рішення як інструментальний продукт управлінської діяльності. Правові і неправові, технологічні і соціально-організаційні рішення управлінця.

Регулювання, координування, контроль по відношенню до режимної організації функціональних підрозділів. Технологічна організація діяльності управлінського персоналу – фактор ефективності управлінських рішень. Поєднання росту компетентності менеджера і рівня розвитку самого об’єкта управління. Просування по службовій драбині – це підвищення ефективності роботи управлінця. Методи підвищення кваліфікації управлінського корпусу.

Тема 7. Соціологічне забезпечення управлінської діяльності.

Організація соціологічної роботи на підприємствах, її призначення та можливості. Етапи проведення прикладного соціологічного дослідження. Основним завданням соціологічної роботи є отримання найбільшого обсягу інформації про стан об’єкту управління.

Структура програми соціологічного дослідження. Роль соціологічних досліджень у підготовці й прийнятті управлінського рішення. Соціально-психологічна готовність трудового колективу для виконання управлінських рішень як об’єкт діяльності соціологічної служби. Соціальна служба і соціальна робота у трудових колективах.

Тема 8. Соціальний консенсус і конфлікт як управлінське явище.

Соціологічна формула визрівання соціальних конфліктів. Консенсологія. Консенсус(неконсенсус) як глибинний чинник виникнення соціальних конфліктів. Рівні (види) соціального консенсусу.

Основний консенсус(неконсенсус). Соціальна ідентичність (етнічна, релігійна, професійна тощо). Процедурний консенсус чи консенсус з так званих правил гри. Основна вимога до управління стосовно вирішення конфлікту, що виник на основі процедурного консенсусу. Консенсус з питань управління (управлінський консенсус).

Конструктивні і деструктивні конфлікти. Управлінець і соціальний конфлікт: хто кого? Політичні, економічні, духовні конфлікти. Вихід з конфліктної ситуації чи їх вирішення. Компроміс і консенсус. Компромісні управлінські рішення як мистецтво або професіоналізм.

Тема 9. Бюрократія у соціальному управлінні.

Поняття бюрократії. Державна бюрократія. Документація і діловодство в управлінні персоналом. Основні вимоги до НОУП: визначення оптимальної чисельності працівників, зокрема, управлінського апарату, стійкий контингент висококваліфікованих кадрів, раціональний розподіл і кооперація учасників трудового процесу, встановлення правильного співвідношення творчої та допоміжної праці, розрахунок часу на той чи інший вид робіт тощо.

Режим “людина-людина”. Бюрократія і управління. Автономізація управління. Діловодство за принципом “все під рукою”.

Профілактика управління як запорука розрахованої ефективності роботи колективу. Підвищення кваліфікації працівників, що особливо стосується менеджерської кваліфікації. Встановлення твердих нормативів управлінської праці, в тому числі управлінського складу. Покращення умов праці, зокрема, управлінської.

Тема 10. Управлінська праця як вид професійної діяльності.

Професійні і моральні вимоги до управлінця. Проблема управлінського професіоналізму. Рейтинг управлінця. Наукова організація управлінської праці.

Формальне лідерство як управлінське явище. Формальне лідерство в технологічному процесі. Особисті якості управлінця та неформальна поведінка управлінця.

Критерії ефективності управлінської праці. Управління за результатом: за і проти. Затрати на управління. Економічність в управлінні. Впорядкованість як вищий критерій оцінки управлінської праці.

Сучасний менеджер як управлінець. Особливий вид продукції менеджера, який має критерії ефективності, ціну, місце у прибутках виробництва. Управлінська кар’єра. Визначення своєї здатності до управлінської праці.

Теми з метою упорядкування оцінювання поточної успішності студентів зведені в 2 модулі.

Перший модуль включає питання, що містяться в програмі 1-5 тем курсу.

Другий модуль складається з питань, що містяться у темах 5-10.

4. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Заняття 1. (міні-кейс): Науково-методологічні засади соціального управління.

1. Предмет соціології управління.

2. Школа наукового управління Ф.Тейлора.

3. Класична або адміністративна школа управління А.Файоля.

4. Концепція ідеальної бюрократії М.Вебера.

5. Тектологія О.О.Богданова.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування; прийняття рішень.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 2. (дискусія з елементами аналізу): Управління як соціальний феномен.

1. Управління і самоуправління в соціальних системах.

2. Стихійне і свідоме управління.

3. Види делегування управління в соціальних системах.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; здатність пристосовуватися до нових ситуацій;планування і управління проектами; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру і масштабу; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 3. (семінар – розгорнута бесіда): Науково-організаційні засади соціального управління.

1. Функції та види управління.

2. Основні види соціального управління.

3. Стадії управлінського циклу.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування; прийняття рішень.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; здатність спілкуватися з експертами з інших галузей; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; здатність пристосовуватися до нових ситуацій;турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру і масштабу; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 4. (семінар – вирішення ситуаційних вправ): Трудова кооперація і управління.

1. Управління поділом праці.

2. Ієрархія управління в сучасній виробничій системі.

3. Оптимізація управлінських рішень.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; здатність працювати в міжнародному середовищі; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру і масштабу; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 5. (ділова гра): Організація соціологічного дослідження і управління.

1. Розробка програми соціологічного дослідження.

2. Робочі гіпотези.

3. Ефективність методів соціологічного дослідження.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; здатність пристосовуватися до нових ситуацій;планування і управління проектами; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру і масштабу; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 6. (семінар-конференція): Наукова організація управлінської праці.

1. Підвищення продуктивності управлінської праці.

2. Результативність в соціальному управлінні.

3. Форми і методи підвищення кваліфікації управлінського персоналу.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування; прийняття рішень.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 7. (семінар – «мозковий штурм»): Рейтингова система управління.

1. Основні вимоги до людини, що управляє людьми.

2. Управлінський продукт. Основні критерії оцінки продукту управління.

3. Авторитет в управлінні.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; здатність працювати в міжнародному середовищі; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру і масштабу; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Заняття 8. (робота в малих творчих групах): Сучасний менеджер.

1. Основні вимоги до сучасного менеджера.

2. Вміння продукувати ідеї.

3. Моральні якості в структурі професіоналізму управлінця.

4. Управлінська кар’єра.

Перелік компетентностей, на формування яких спрямоване семінарське завдання:

Ключові інструментальні компетентності: базові загальні знання; здатність до аналізу і синтезу; усне і письмове спілкування державною мовою; знання другої мови; навички управління інформацією; здатність до організації і планування; прийняття рішень.

Ключові міжособистісні компетентності: взаємодія (робота в команді); здатність до критики та самокритики; міжособистісні навички та вміння; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; етичні зобов’язання.

Ключові системні компетентності: здатність до навчання; дослідницькі навички і вміння; здатність породжувати нові ідеї (креативність); здатність працювати самостійно; турбота про якість; бажання досягти успіху; здатність застосовувати знання на практиці.

Глобальні компетентності: знання особливостей та компетенцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння критично мислити й генерувати ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі; бути обізнаним та ставитись з повагою до культурного різноманіття народів.

Методичні вказівки до семінарських занять.

Семінарське заняття – це самостійна творча робота студентів по вивченню матеріалу теми під керівництвом викладача. При проведенні семінарських занять обов’язково використовуються інноваційні технології. Семінари проводяться у наступних формах:

- семінар – розгорнута бесіда;

- семінар – вирішення ситуаційних вправ;

- міні-кейс;

- дискусія з елементами аналізу;

- семінар-розв’язання проблемних завдань;

- семінар – «мозковий штурм»;

- робота в малих творчих групах;

- семінар-конференція;

- семінар – дискусія;

- ділова гра;

- інші прогресивні форми.

Основна мета семінарського заняття — це поширення та поглиблення теоретичних положень теми та формування вміння і навичок практичного застосування теоретичних положень теми та формування навичок практичного використання знань, принципів і методів в своїй діяльності.

Кожен виступ студента на семінарі з основних питань, а також доповідь мають складатися з наступних елементів:

а) характеристика основних наукових джерел, в яких висвітлюються дане питання;

б) сутність і зміст теорії даного питання;

в) реалізація теорії в практичній діяльності;

г) висновки.

На доповіді надається 10-15 хвилин; на виступ з основногопитання до 7 ми хвилин; на додаткові виступи і пояснення до 3 х хвилин.

З метою забезпечення максимальної участі студентів в роботі на семінарських заняттях, активізації їх самостійної підготовки до семінарських занять з політології та організації фронтального поточного контролю використовується метод проведення експрес-опитувань. Експрес-опитування проводиться у письмовій формі, зазвичай наприкінці заняття. На експрес-опитування надається 5-7 хвилин.

Виступи мусять бути у переважній більшості за власним бажанням студента.

Для обговорення питань семінару додатково використовуються наступні методи:

• «круглий стіл»;

• контент-аналіз документів, наукових джерел;

• порівняльний аналіз ефективності теоретичних і методологічних концепцій;

• аналіз результатів експрес-опитувань та інші.

ПРИКЛАДИ ТИПОВИХ ЗАВДАНЬ,

ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА ЗАЛІК

Наука управління в системі професійної підготовки:

1. Основна мета і завдання курсу.

2. Предметний аналіз дисципліни.

3. Історія та методологія соціального управління.

Наукові засади соціального управління:

1. Управління як загальноцивілізаційне явище.

2. Організаційна сутність соціального управління.

3. Суб`єкт-об`єкт соціального управління.

Соціальні об`єкти і суб`єкти управління:

1. Політична і соціальна системи.

2. Влада і управління. Держава як основний управлінський інститут.

3. Соціальна організація як об`єкт управління.

Організаційні засади соціального управління:

1. Функції, методи та форми соціального управління.

2.Основні принципи (правила) управлінської поведінки.

3. Стадії управлінського циклу.

Управління соціально-трудовою кооперацією:

1. Кооперація праці та управління.

2. Види соціально-трудової кооперації.

3.Управління суспільним поділом праці.

Соціальний менеджмент:

1. Соціальна організація управлінської діяльності.

2. Основний управлінський продукт.

3. Формальне і неформальне в соціальних процесах управління.

Соціологічне забезпечення соціального управління:

1. Соціологія в управлінні сучасним суспільством.

2. Організація соціологічної роботи. Соціальні технології в управлінні.

3. Соціологічні дослідження у підготовці управлінських рішень.

Соціальний консенсус і конфлікт як управлінські явища:

1. Консенсус і конфлікт як об`єкт управлінського впорядкування.

2. Рівні соціального консенсусу.

3.Компроміс і консенсус. Компромісні управлінські рішення.

Бюрократія в соціальному управлінні:

1. Нормативність в управлінні.

2. Режим «людина – людина».

3. Діловодство в управлінській діяльності.

Управлінська праця як вид професійної діяльності:

1. Організаційне мислення суспільства.

2. Поняття «професійна демократія» в науці управління.

3. Управлінський ефект і кар`єра управлінця.

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Принципи наукової організації праці за Ф.Тейлором.

2. Класична або адміністративна школа управління.

3. Тектологія О.О. Богданова.

4. Принципи управління А. Файоля.

5. Модель ідеальної бюрократії Макса Вебера.

6. Професія – управлінець.

7. Теорія і практика самоменеджмента.

8. Політична система у структурі соціального управління.

9. Управлінські можливості держави.

10. Управлінські функції трудових колективів.

11. Право як управлінське явище.

12. Юридичні питання бізнесу.

13. Законність в управлінській діяльності.

14. Управління матеріальним і духовним виробництвом.

15. Аналіз ефективності економічних та духовних методів управління виробництвом.

16. Соціологічні методи управління.

17. Методи управлінського стимулювання у сфері виробництва.

18. Мотивація трудової діяльності.

19. Управлінські завдання та їх вирішення.

20. Управління і лідерство.

21. Психологічний клімат і управління.

22. Економічний, політичний і духовний консенсуси і управління.

23. Відбір та підготовка кадрів.

24. Глобалізація управління і сучасний світ.

25. Організаційна еволюція і управлінська цивілізація.

6. КАРТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА

для студентів напряму підготовки _________________________

галузі знань (спеціальності)____________________________________

Денна форма навчання

№ семінарського заняття Форма самостійної роботи студента Види семінарських занять Максимальна кількість балів  
За систематичність і активність роботи на семінарських заняттях  
Змістовний модуль № 1
1. Наука управління в системі професійної підготовки. Опрацювання теоретичних основ прослуханого лекційного матеріалу     Міні-кейс    
2. Наукові засади соціального управління. Попередня підготовка з визначених питань Дискусія з елементами аналізу    
3. Соціальні об’єкти і суб’єкти управління. Підготовка доповіді по обраному питанню з теми Семінар – розгорнута бесіда      
4. Організаційні засади соціального управління Підготовка конкретних пропозицій щодо розв’язання поставленої проблеми   Семінар-вирішення ситуаційних вправ      
5. Управління соціально-трудовою кооперацією. Моделювання певної ситуації та пошук шляхів до її розв’язання Ділова гра    
Змістовний модуль № 2  
6. Соціальний менеджмент. Підготовка доповідей   Семінар-конференція    
7. Соціологічне забезпечення управлінської діяльності. Підготовка дискусійних питань за темою Семінар - «мозковий штурм»    
8. Соціальний консенсус і конфлікт як управлінське явище. Підготовка конкретних пропозицій щодо розв’язання поставленої проблеми   Робота в малих творчих групах      
9. Бюрократія у соціальному управлінні. Завчасна підготовка за визначеними питаннями Семінар - дискусія    
10. Управлінська праця як вид професійної діяльності. Підготовка доповідей   Робота в малих творчих групах      
Усього балів за роботу на семінарських заняттях    
За виконання модульних контрольних завдань  
Модуль № 1 Написання модульної контрольної роботи    
Модуль № 2 Написання модульної контрольної роботи    
Усього балів за модульний контроль    
За виконання індивідуальних завдань  
Види індивідуальних завдань  
1. Аналітичний (критичний) огляд наукових публікацій за заданою тематикою    
2. Написання реферату (есе)    
3. Аналітичний звіт власних наукових досліджень за відповідною тематикою    
4. Пошук, підбір та огляд джерел за заданою тематикою    
5. Підготовка презентації за заданою темою    
6. Виконання завдань в рамках дослідницьких проектів кафедри (факультету)    
7. Переклад літературних джерел іншомовного походження за заданою проблематикою    
Усього балів за виконання індивідуальних завдань    
Разом балів за СРС    
           

7. ПОРЯДОК ПОТОЧНОГО І ПІДСУМКОВОГО ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ ЗІ СПЕЦКУРСУ

Оцінювання знань студентів здійснюється за 100-бальною системою з наступним переведенням у традиційну 4-бальну систему.

Порядок проведення семінарських занять для студентів денної форми навчання.

Системність та активність роботи студентапротягом семестру оцінюється за максимальною оцінкою 60 балів.

Шкала оцінювання відповідей на семінарських заняттях становить 0-6 балів за кожне семінарське заняття (0 балів – повторне вивчення теми, 1 бал – оцінка «незадовільно», 2-3 бали – оцінка «задовільно», 4-5 балів – «добре», 6 балів – оцінка «відмінно»).

Максимальна кількість балів, яку може набрати студент протягом семестру на семінарах (60 балів), розраховується на підставі реальної кількості занять, відведених згідно з навчальним планом на даний вид роботи (10 семінарів). При цьому враховуються:

для оцінки «задовільно» та «добре» – активність та рівень знань при обговоренні передбачених програмою питань, винесених на семінар;

для оцінки «відмінно» – успішність при виконанні різного роду практичних завдань, що пропонуються для виконання, а також компетенції, які повинні сформуватися у студентів під час даного виду занять (обговорення проблемного питання, кейсу, ситуаційної вправи, презентації тощо).

Порядок проведення модульних завдань для студентів денної і вечірньої форми навчання.

Передбачається виконання 2-х модульних завдань. Оцінка модульних завдань визначається на основі розроблених кафедрою критеріїв і становить 0-10 балів за кожний модуль.

Перше модульне завдання містить питання, що відносяться до тем 1-5, друге – до тем 6-10.

Порядок і час складання модульних завдань визначаються кафедрою, включаються до робочої програми і доводяться до студентів на початку семестру.

Виконання індивідуальних завдань студентами денної і вечірньої форми навчання.

Написання реферату (есе) за заданою тематикою передбачає висвітлення актуальної соціологічної проблеми з формулюванням відповідних практичних висновків.

Пошук, підбір та огляд науково-літературних джерел за заданою тематикою передбачає формування вмінь та навичок адекватного орієнтування в інформаційному просторі, селекції необхідної інформації та вміння її застосовувати в реальному житті.

Аналітичний (критичний) огляд наукових публікацій має на меті формування в структурі аналітичної діяльності студента навичок щодо критичного осмислення інформації, її оцінювання відповідно до певних аксіологічних систем та подальшого використання в дидактичному процесі.

Участь у наукових конференціях, круглих столах, семінарах, симпозіумах є додатковим чинником активізації пізнавальної активності студента, формування в його дидактичній культурі науково-аналітичної складової.

Виконання індивідуальних (обов’язкових і вибіркових) завдань студентами заочної форми навчання в цілому відповідає підходам, розробленим для денної і вечірньої форм (за винятком балів).

Кожне індивідуальне завдання оцінюється до 10 балів (2 × 10 = 20).

Контроль знань у формі заліку (ПМК) здійснюється на основі врахування всіх балів, набраних студентом: за семінарські завдання (до 60 балів), за виконання модульних завдань (до 20 балів), за виконання індивідуальних завдань (до 20 балів).

Оцінювання знань студентів здійснюється за 100-бальною шкалою з подальшим переведенням в традиційну 4-бальну та шкалу за системою ECTS в такому порядку:

Оцінка за шкалою ECTS Оцінка за бальною шкалою, що використовується в КНЕУ Оцінка за національною шкалою
A 90-100 відмінно
B 80-89 добре
C 70-79
D 66-69 задовільно
E 60-65
FX 21-59 2 (незадовільно) з можливістю повторного складання
F 0-20 2 (незадовільно) з обов’язковим повторним вивченням дисципліни

8. ОСОБЛИВОСТІ ПОТОЧНОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

За поточну успішність студент-заочник може отримати до 80 балів.

За виконання 2-х індивідуальних завдань – до 20 балів (10×2 = 20).

Всього: до 100 балів.

КАРТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА

з дисципліни «Соціальне управління»

для студентів напряму підготовки _________________________

галузі знань (спеціальності)____________________________________

Заочна форма навчання

№ семінарського заняття Форма самостійної роботи студента Види семінарських занять Максимальна кількість балів  
За систематичність і активність роботи на семінарських заняттях  
Змістовний модуль № 1
1. Наука управління в системі професійної підготовки. Опрацювання теоретичних основ прослуханого лекційного матеріалу     Міні-кейс    
2. Наукові засади соціального управління. Попередня підготовка з визначених питань Дискусія з елементами аналізу    
3. Соціальні об’єкти і суб’єкти управління. Підготовка доповіді по обраному питанню з теми Семінар – розгорнута бесіда      
4. Організаційні засади соціального управління Підготовка конкретних пропозицій щодо розв’язання поставленої проблеми   Семінар-вирішення ситуаційних вправ      
5. Управління соціально-трудовою кооперацією. Моделювання певної ситуації та пошук шляхів до її розв’язання Ділова гра    
Змістовний модуль № 2  
6. Соціальний менеджмент. Підготовка доповідей   Семінар-конференція    
7. Соціологічне забезпечення управлінської діяльності. Підготовка дискусійних питань за темою Семінар - «мозковий штурм»    
8. Соціальний консенсус і конфлікт як управлінське явище. Підготовка конкретних пропозицій щодо розв’язання поставленої проблеми   Робота в малих творчих групах      
9. Бюрократія у соціальному управлінні. Завчасна підготовка за визначеними питаннями Семінар - дискусія    
10. Управлінська праця як вид професійної діяльності. Підготовка доповідей   Робота в малих творчих групах      
Усього балів за роботу на семінарських заняттях    
За виконання індивідуальних завдань  
Види індивідуальних завдань  
1. Аналітичний (критичний) огляд наукових публікацій за заданою тематикою    
2. Написання реферату (есе)    
3. Аналітичний звіт власних наукових досліджень за відповідною тематикою    
4. Пошук, підбір та огляд джерел за заданою тематикою    
5. Підготовка презентації за заданою темою    
6. Виконання завдань в рамках дослідницьких проектів кафедри (факультету)    
7. Переклад літературних джерел іншомовного походження за заданою проблематикою    
Усього балів за виконання індивідуальних завдань    
Разом балів за СРС    
           

9. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Агеев В.С. Межгрупповое взаимодействие. – М., 1999.

2. Алексич М.Т. Социология и менеджмент. – М., 1995.

3. Американская социлогическая мысль. – М., 1994.

4. Афанасьев В.Г. Научное управление обществом. – М., 1995.

5. Бевзенко Л.Д. Социальная самоорганизация: Синергетическая парадигма: возможности социальных интерпретаций. - К., 2002. – 436 с.

6. Богданов А.А. Тектология: всеобщая организационная наука. – М., 1989.

7. Большаков А.С., Михайлов В.И. Современный менеджмент: теория и практика. – Питер, 2000.

8. Вебер М. Избранные произведения. – М., 1990.

9. Гаєвська О.Б. Управління як соціальний феномен. – К., 2000. – 182 с.

10. Галкина Т.П. Социология управления. - М., 2001.

11. Димитрова Л.М. Соціологія управління та організацій. - К., -2005. – 156 с.

12. Еліас Норберт. Процес цивілізації: Соціогенетичні і психогенетичні дослідження. – К.: Альтернатива, 2003. – 672 с.

13. Зудіна Л.Н. Организация управленческого труда. – М., 1997.

14. Іпатов Е.Ф., Павловський В.В., Левківський К.М. Психологія управління в бізнесі: Навч. посіб.- Х. – К.: НМЦВО, 2000. – 320 с.

15. Кибанов А.Я., Захаров Д.К. Формирование системы управления персоналом. - М., 1993.

16. Коваленко Н.П. Вступ в теорію організації. - Одеса, 1997.

17. Колос Б. Управління державою ІІІ тисячоліття, або стратегія і тактика побудови Української національної держави. - Львів: Ініціатива, 2004. – 979 с.

18. Конституція України. Офіц. Видання Верх. Ради України. – 1996.

19. Конфлікт у політичному житті сучасної України. / Бойченко С.Г., Ребкало В.А., Хворостецкий О.І. – К., 1997.

20. Кравченко А.И. История менеджмента. – М., 2000. – 352 с.

21. Кравченко А.И. Прикладная социология и менеджмент: Учеб. пособ. – М., 1995.

22. Кредісов А.І. Історія вчень менеджменту. – К., 2000. – 336 с.

23. Кремень В.Г. Україна: проблеми самоорганізації. У 2-х томах. – К.: Промінь, 2003. - 384 с.

24. Лафта Дж. К. Эффективность менеджмента организации: Учеб. пособ. – М., 1999.

25. Лега В.В. Элементы анализа управления. – Харьков, 1990.

26. Ладанов И.Д. Практический менеджмент. – М., 1995.

27. Лукашевич М.П. Теория и практика самоменеджмента. – К., 2002.

28. Максвелл Д. 21 неопровержимый закон лидерства: Пер. с англ. – Мн.: ООО “Попурри”, 2001. - 288 c.

29. Маркіна І.А. Методологія сучасного управління. – К., 1997.

30. Марков Марко. Теория социального управления.- М., 1978.

31. Марков Марко. Технология и еффективность социального управления. – М., 1982.

32. Мартиненко Н.М. Менеджмент фірми. – К., 1995.

33. Наука управляти: з історії менеджменту. – Хрестоматія: Навч.посібник / Упоряд. І.О. Слєпцов; Пер.з рос. – К.: Либідь, 1993. – 304 с.

34. Организационное управление: Учеб. пособ./ Н.И. Архипова, В.В. Кульба, С.А. Косяченко и др. – М., 1998.

35. Основы социального управления.: Учеб. пособ. /А.Г.Гладышев. В.Н.Иванов и др. – М., 2001. – 271 с.

36. Панейко Ю. Теоретичні основи самоврядування. – Львів: Літопис, 2002. – 197 с.

37. Патрушев В.И. Ввведение в теорию социальных технологий. - М., 1998.

38. Почепцов Г.Г. Стратегия: инструментарии по управлению будущим. К., 2005. – 377 с.

39. Пугачов В.П. Руководство персоналом организации: Учебник – М., 1998.

40. Пушулин М.П. Социальное управление: Синергетическая парадигма - М., 2003..

41. Радугин А.А.,Радугин К.А. Введение в менеджмент: основы организаций и управление. - Воронеж, 1995.

42. Рибаков Л.А. Філософія структур організацій: Еволюційний підхід. К., 1997.

43. Розанова В.А. Психология управления: Учеб. пособие. – М.: ЗАО “Бизнес-школа”, 2000.

44. Сергейчук А.В. Социология управления: Учебник. – Санкт-Петер., 2002.

45. Смирнов Е.А. Основы теории организации. – М., 1998.

46. Соломатин Н.А. Управление производством: системные представления. – М., 1993.

47. Соціально-економічні процеси: методологія дослідження та управління їхнім розвитком / П.В.Мельник та ін. – Ірпінь, 2000.

48. Социальный менеджмент: Учеб.пособ./ В.Н.Патрушев, Н.С.Данакин и др. – М., 2001.

49. Теорія та практика управління у трансформаційний період. – Донецьк, 2001.

50. Управление – это наука и искусство. /А.Файоль, Г. Емерсон, Ф.Тейлор, Г. Форд. – М., 1992.

51. Управление по результатам. Пер. с финс. - М., 1993. – 603 с.

52. Уткин Е.А. Кочеткова А.И. Практикум по курсу менеджмента. - М., 1998.

53. Фаренік С.А. Управління соціальними процесами: побудова та реалізація соціальних моделей. – К., 2003.

54. Чернявський А.Д. Організація управління: Навч. посіб. – К., 1998.

55. Шевелёв В.Н. Социлогия управления: Учеб. пособ. – Ростов –н/Дону, 2004.

56. Шепелєв М.А. Глобалізація управління як мегатенденція сучасного світового розвитку. – К., 2004.

57. Щербина В.В. Социальные теории организации: Словарь – М., 2000.


Дата публикования: 2015-01-13; Прочитано: 921 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.06 с)...