Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Рівне – 2007. Кафедра: теорії і методики фізичного виховання



РІВНЕНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ГУМАНІТАРНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ

Факультет: ________________________________

Кафедра: теорії і методики фізичного виховання

Лекція 2.

«ВЕДИЧНІ ЗНАННЯ ПРО ЗДОРОВ’Я”

ТЕМА: Характеристика елементів матеріального творіння.

Поняття про карму. Три якості (гуни) матеріальної природи та їх вплив на живі істоти.

Для спеціальностей: 7010201-фізичне виховання

УКЛАДАЧ ст. викладач Степанюк Ю.А.

Розглянуто і схвалено на засіданні кафедри теорії і методики фізичного виховання

протокол № ___ від «____» _________ 200__р.

Завідувач кафедри ____________ Кіндрат В.К.

Рівне – 2007

Характеристика матеріального творіння

"Знання є вищою сходинкою самоусвідомлення. Зараз Я відкрию тобі це знання, що розрубує вузли прихильності до матеріального світу". [Ш.Б. 3.26.2] "Як сонце, що сходить, розсіює пітьму, що огорнула небо, так і це знання про матеріальний космос, засноване на наукових фактах, виганяє з розуму серйозного учня ілюзорне бачення подвійності. Навіть якщо ілюзія так чи інакше заволодіває серцем учня, вона не зможе запанувати там назавжди". [Ш.Б. 10.24.28]

Санкґ'я - це філософська система, що аналізує матеріальні елементи, з яких складається матеріальний світ і пояснює різницю між матерією і духом. Основи цієї філософії викладені мудрецем Капіладевою Муні 14. Філософія санкґ'ї призначена для людей, що живуть у матеріальному світі. Вона допомагає вийти з-під впливу нижчих якостей (гун) матеріальної природи, які змушують живих істот страждати. Це знання надає можливість досягти вищої досконалості життя і зрозуміти свою істинну природу. Практика цього аналітичного філософського методу, що одержав назву санкґ'ї, іменується знанням і самоспогляданням.

У "Шрімад-Бгаґаватам 3.26.3" говориться, що Абсолютна Істина - це пуруша 15, вищий дух. Пуруша значить "особистість". Усі відомі нам люди теж є особистостями, але в кожного з них є початок. Це значить, що коли вони з'явилися на світ, то їхнє життя почалася у визначений момент часу, що можна встановити. Однак Абсолютну Істину називають не має початку (анади) і початком усього сущих. Абсолютну Істину називають також душею чи духом, що пронизує собою все суще. Подібно до того як індивідуальна свідомість пронизує кожну клітинку нашого тіла, так і вищу свідомість пуруші перебуває в кожнім куточку творіння. Пояснити це можна на прикладі сонячного світла і світла, що виходить від невеликого джерела світла. Сонячне світло видне усюди - і в кімнаті, і в небі, тоді як світло електричної лампочки можна побачити тільки на обмеженій відстані. Аналогічним образом, присутність нашої свідомості можна відчути тільки в межах нашого тіла, тоді як вищу свідомість можна відчути всюди. Свідомість, що пронизує собою усе, не обмежена тимчасовими рамками. У неї немає початку, і, отже немає кінця. Про матерію не можна сказати, що вона не має початку. Подібно тому як у нашого матеріального тіла є початок, є воно й у тіла всесвіту. Наше матеріальне тіло виникло завдяки існуванню душі, і точно так само гігантське тіло всесвіту виникло завдяки існуванню вищої душі.

"Матеріальна свідомість є причиною обумовленого життя живої істоти, умови якої нав'язує йому матеріальна енергія". [Ш.Б. 3.26.7]   "Причиною виникнення матеріального тіла обумовленої душі, органів чуттів цього тіла і керуючих ними напівбогів є матеріальна природа". [Ш.Б. 3.26.8]  

Процес творіння неможливо здійснити, якщо відсутні наступні п'ять складових цього процесу: 1. почуття; 2. воля; 3. мислення; 4. знання; 5. дія.

Ці п'ять складових необхідні для того, щоб процес творіння здійснився, тому що сама по собі мертва матерія не здатна що-небудь створити. Процес творіння може проходити, тільки якщо хтось контролює його і керує їм. Сама по собі матерія може тільки руйнуватися. Для того, щоб людині щось створити в цьому світі, йому необхідно: 1) відчути що це необхідно для нього; 2) мати бажання це зробити; 3) продумати план здійснення; 4) мати знання як це зробити; 5) діяти за продуманим планом. Що вже говорити про створення матеріального всесвіту. Таким чином, космічний прояв виникає в результаті з'єднання духовного чуття, вищої волі, досконалого мислення, абсолютного знання і непогрішної дії.

Космічний прояв поділяється на два світи: 1. духовний; 2. матеріальний.

Своїми матеріальними очима ми не можемо бачити духовні планети, що знаходяться за межами нашого всесвіту і належать до вищого виміру. На відміну від духовного світу, матеріальні планети створюються у визначений момент часу і так само у визначений момент часу руйнуються. Вони не вічні і підвладні впливу часу і простору.

У визначеному місці духовного неба (брахмаджьоті 16) час від часу з'являється хмара, і закрита ним частина неба, що є сукупністю матеріальних елементів, і називається махат-таттвою17. Це місце є матеріальним небом, у якому потім виявляються нескінченна безліч всесвітів.

Не виявлене, вічно існуюче сполучення трьох якостей (гун18) матеріальної природи: благочестя, пристрасті і невігластва, а також сукупність п'яти стихій і п'яти об'єктів чуттів, п'яти пізнавальних органів і п'яти органів дії, чотирьох внутрішніх чуттів, називають прадганою [Ш.Б. 3.26.10-11]. Іншими словами, цей стан матеріальної природи, безпосередньо передує її переходу у проявленому стані.

Прадхана є недиференційованим станом сукупності матеріальних елементів у тонкій формі. "Усе це називають Брахмáном19, наділеним якостями. Сполучний фактор, що називається часом, вважається двадцять п'ятим матеріальним елементом творіння" [Ш.Б. 3.26.15]. Інакше кажучи, усе творіння являє собою прояв енергії Вищої Абсолютної Істини, Брахмáна. Коли Брахмáн з'єднується з трьома якостями матеріальної природи: благочестям, пристрастю і невіглаством, - виникає матеріальний прояв, що складається з двадцяти п'яти елементів, до числа яких відноситься фактор часу (минуле, теперішнє і майбутнє). У результаті взаємодії трьох якостей матеріальної природи прадхана переходить у проявлений стан, що називається пракріті.

Матеріальна природа не здатна діяти самостійно, без втручання збудника, у ролі якого виступає час. Як жінка не може народити дитину, поки її не запліднить чоловік, так і матеріальна природа не здатна нічого зробити, поки не буде запліднена Абсолютною Істиною в образі часу. Коли час приводить інертну матеріальну природу в рух, він починає створювати різноманітні форми життя. У процесі запліднення матеріальної природи, живі істоти входять у прадхану і з'являються на світ в різних тілах.

"Проявляючи Свої енергії, Абсолютна Істина з'єднує різні матеріальні елементи, знаходячись усередині них в образі Наддуші (Параматми20) і поза ними в образі вічного часу" [Ш.Б. 3.26.18].

Після того як Абсолютна Істина запліднює матеріальну природу, вона проявляє сукупний космічний розум (хіранмайа). Це відбувається в надрах матеріальної природи, приведеної в рух долями обумовлених душ. Це значить, що матеріальна природа є матір'ю усіх форм життя, а Всевишній є батьком, що дає сім'я. Відомо, що батько дає дитині життя, а мати - тіло. Аналогічним образом, у процесі запліднення Господь поміщає духовних істот у лоно матеріальної природи і їхні тіла, розвиваючись у ньому, приймають різноманітні форми, які дають початок численним формам життя.

Подібно до того, як уночі людина, обійнята пітьмою, не діє, а ранком, коли вона прокидається, нічна пітьма і забуття сну зникає без сліду, точно так само, коли минає ніч руйнування і махат-таттва знову з'являється на світ, вона випромінює сяйво, що поглинає пітьму, яка покриває її сяйво в період руйнування матеріального світу і породжує матеріальне его21, з якого виникає все різноманіття матеріального світу. Під впливом вічного часу відбувається дроблення махат-таттви на безліч різних форм.

"Матеріальне его з'являється з махат-таттви, що утворюється з особистої енергії Господа. Матеріальне его насамперед наділене творчою енергією трьох видів: благочестя, пристрасті та невігластва. Ці три види матеріального его породжують розум, органи чуттєвого сприйняття, органи дії і грубі матеріальні елементи" [Ш.Б. 3.26.18].

Оманне его виявляє себе: у 3-х аспектах

ДІЯЧ (напівбоги, що керують діяльністю матеріального всесвіту) ЗНАРЯДДЯ ДІЯЛЬНОСТІ (чуття й органи чуттів) РЕЗУЛЬТАТ (матеріальні об'єкти, призначені для задоволення чуттів)

У залежності від того, яка з гун - благочестя, пристрасть чи невігластво - робить на нього свій вплив, оманне его може бути: умиротвореним, діяльним чи пасивним.

Взаємодіючи з якостями (гунами) матеріальної природи, оманне его породжує всі складові матеріального світу.

Оманне его в гуні благочестя піддається трансформації, у результаті якої виникає розум, а породжувані їм думки й образи формують наші бажання. Також проявляються одинадцять напівбогів, керуючих діяльністю тіла.

Трансформація оманного его в гуні пристрасті приводить до виникнення інтелекту і потім життєвої енергії (прани). Цей процес породжує пізнавальні органи і діючі органи тіла.

Коли оманне его знаходиться в гуні невігластва, на світ з'являється тонкий по природі об'єкт слуху - звук (шабда).

Далі відбувається трансформація звуку під безпосереднім поглядом та зовнішньою енергією Абсолютної Істини, а також вічного часу.

Створений звуком ефір піддається трансформації, у результаті чого на світ з'являється тонкий по природі об'єкт дотику (торкання), а з нього утворюється повітря й орган дотику. У результаті взаємодії повітря з дотикальними відчуттями виникають тонкі форми елементів, що породжують вогонь, і око бачить їх, розрізняючи по кольору. Вогонь вступає у взаємодію із зором і породжує тонкий по природі об'єкт смаку. Зі смаку виникає вода, а також язик, що відчуває смак. Вода з'єднується із смаком і породжує тонкий елемент запаху. У результаті з'являється вода й орган нюху, за допомогою якого ми відчуваємо усю гаму властивій землі запахів.

Процес трансформації оманного его під впливом гун матеріальної природи:

Оманне его в благочесті (вайкаріка)   Оманне его в пристрасті (тайджаса)   Оманне его в невігластві (тамаса)

ß трансформується ß

Розум (манах22)   Інтелект (буддгі23) Життєва енергія (прана)   Звук (шабда24)

ß продукти творіння ß

Керуючі напівбоги (деви), що керують діяльністю тіла   Пізнавальні органи і емпіричні філософські знання Діючі органи і кармічна діяльність   Матеріальні елементи (маха-бгути)
Чуття (тан-матра)
Об'єкти чуттів
ТАН-МАТРА (чуття): 1. Чуття, що сприймає звук, називають слухом. 2. Чуття, що сприймає торкання, називають дотиком. 3. Чуття, що сприймає форму, називають зором. 4. Чуття, що сприймає смакові відчуття, називають смаком. 5. Чуття, що сприймає запахи, називають нюхом.

Характеристики матеріальних елементів [Ш.Б. 3.26.32-49]:

Елемент (сприйняття) Ознаки Якості Характеристики і функції
ефір (звук) звук   Поле діяльності життєвого повітря, чуттів і розуму, місце для буття всіх живих істот.
повітря (торкання) звук, дотик м'якість, твердість, холод, тепло Відповідає за рух, змішування і нормальне функціонування всіх органів почуттів. Проводить звук і переносить запахи.
вогонь (форма, сяйво) звук, дотик, форма розмір, якості, індивідуальність Випромінює світло, має здатність травити і засвоювати їжу, зігрівати, випаровувати, викликати голод, спрагу й вгамовувати їх.
вода (смак) звук, дотик, форма, смак в'язкий, солодкий, гіркий, гострий, кислий, солоний Має здатність зволожувати інші речовини, сприяє: змішуванню різних речовин, приносити чуття задоволення, підтримувати життя, розм'якшувати предмети, зменшувати жар, безупинно поповнювати водойми й освіжати, вгамовуючи спрагу.
земля (запах) звук, дотик, форма, смак, запах змішаний, відразливий, приємний, слабкий, сильний, кислий Є вмістищем всіх основних елементів

Звук є причиною неба, небо - причиною повітря, повітря - причиною вогню, вогонь - причиною води, вода - причиною землі. Небу властивий тільки звук, повітрю - звук і дотик, вогню - звук, дотик і форма, воді - звук, дотик, форма і смак, землі - звук, дотик, форма, смак і запах. Отже, земля є осередком якостей, властивим іншим елементам, і являє собою конгломерат всіх інших елементів. Усі компоненти матеріального творіння виникають у визначеному порядку: від тонких до грубих. Так розвивається весь всесвіт.

Таким чином, прадхана складається з наступних двадцяти чотирьох матеріальних елементів [Ш.Б. 3.26.12-14]:

Зовнішні грубі чуття:   Внутрішні тонкі почуття: 1. Розум 2. Інтелект 3. Его 4. Забруднена свідомість (аханкара 25)
Матеріальні елементи (стихії): Об'єкти чуттів: Органи, що пізнають: Органи дії:
1. Ефір 1. Звук 1. Вуха 1. Мова
2. Повітря 2. Дотик 2. Шкіра 2. Руки
3. Вогонь 3. Форма 3. Очі 3. Ноги
4.Вода 4. Смак 4. Язик 4. Анус  
5. Земля 5. Запах 5. Ніс 5. Геніталії  

Тіло не може сформуватися доти, поки всі ці створені частини: стихії, почуття, розум і гуни природи - не з'єднаються разом. Самостійно матерія не може прийняти форму; щоб це відбулося, її повинна торкнутися енергія життя. Тому матеріальний світ починає розвиватися тільки після того, як Господь у формі вірат-пуруші 26 приводить її в рух, у результаті чого і створюється космічний простір. Процес творіння являє собою поступову еволюцію і трансформацію одного елемента в інший, у результаті чого на землі з'являється все різноманіття форм: дерева і рослини, гори, ріки, рептилії, птахи, тварини і різні види людей.

Дев'ять етапів творіння згідно [Ш.Б. 3.10.15-26]:

1. Створення махат-таттви - сукупності матеріальних елементів, у якій, завдяки присутності Верховного Господа, відбувається взаємодія гун матеріальної природи.

2. Виникнення оманного его, у якому формуються матеріальні елементи, матеріальне знання і матеріальна діяльність

3. Створення об'єктів чуттєвого сприйняття, що породжують матеріальні елементи.

4. Виникнення знання і здатності діяти.

5. Гуна благочестя, з якої створений розум, створює керуючих напівбогів.

6. Виникнення пітьми невігластва, що покриває живу істоту, і під її впливом хазяїн починає діяти немов дурень.

7. Створення нерухомих живих істот шести видів, що у пошуках джерела харчування тягнуться нагору. Вони не виявляють ознак свідомості, але здатні відчувати біль.

8. Створення нижчих форм життя двадцяти восьми розрядів, що надзвичайно дурні і неосвічені. Вони розпізнають об'єкти своїх бажань по запаху, але позбавлені пам'яті серця.

9. Створення людини, що існує тільки в одному виді і зберігає з'їдену їжу в шлунку. Люди знаходяться головним чином під впливом гуни пристрасті і завжди клопочуть про щось у повному страждань життя, але при цьому вважають себе цілком щасливими.





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 217 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...