Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Правозаст. акт



- Містить інд припис;

- Звернений до перс зазнач у них осіб;

- Діє 1 раз;

- Може бути вираж-й не тільм док-м;

- Є юр. фактом.


76. ЮР. КОЛІЗІЇ: ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ.

Юридична колізія - це протиріччя один одному формально діючих правових актів, що регулюють ті самі суспільні відносини.

I. Залежно від правових форм діяльності, під час здійснення яких виникають юридичні колізії, можна говорити про:

II. За характером причин, що породжують колізії, розрізняють:

III. За юридичною силою нормативних актів, що вміщають колізуючі норми (вертикальні колізії):

· колізії норм національного законодавства та норм міжнародного права;

· колізії норм національного законодавства.

IV. Колізії, що існують між нормами, які є рівними за юридичною силою (горизонтальні колізії). Вони виявляються між приписами, які:

V. Колізії між структурними елементами норм права виявляються у формі колізій між гіпотезами, диспозиціями та санкціями правової норми, підкреслюючи складну структуру правового припису. Такі колізії усуваються лише шляхом внесення змін до статті нормативного акта.

VI. За субстанціональним характером колізії виникають внаслідок протиріччя між нормами, що вміщуються у нормативно-правових актах, та нормами, що вміщуються в акті тлумачення. Як правило, ці колізії виникають внаслідок неправомірного звужувального чи розширювального тлумачення та усуваються лише шляхом скасування інтерпретаційних норм.

VII. За суб'єктами правового регулювання поділяють:

77. ХАР-КА ОСН. ПРИЧИН ІСНУВ-Я ЮР. КОЛІЗІЙ.

Юридичні колізії, як правило, зумовлюються цілим рядом причин. Причини існування колізій характеризуються як сукупність умов, що мають об'єктивний та суб'єктивний характер. Об'єктивними причинами існування колізій є суперечливість розвитку економічних відносин, недосконалість визначення статусу суб'єктів політичних відносин та невизначеність статусу держави як суб'єкта політичних та правових відносин.
Коло суб'єктивних причин є більш широким, що зумовлюється рівнем удосконалення законодавства, що є результатом практичної діяльності певних суб'єктів. Серед основних причин такого роду називають:

  1. недосконалу якість сучасного законодавства, що відображається у його суперечності та невідповідності правилам законодавчої техніки;
  2. недостатню системність нормативно-правових актів, що засновується на непослідовності;
  3. низький рівень «розчистки» законодавства, що супроводжується дією одночасно нових та вже скасованих нормативних актів;
  4. недосконалість термінології нормативного масиву, що викликає труднощі правозастосовчої практики;
  5. наявність великої кількості нормативно-правових актів, що регламентують рівнопорядкові суспільні відносини. Достатньо наголосити на тому, що з дня проголошення незалежності України парламентом було прийнято приблизно 609 актів вищої юридичної сили (станом на 2006 рік) та незліченна кількість нормативних документів підзаконного характеру.
  6. відсутність повної реалізації принципу гласності у законодавчій сфері;
  7. невизначеність повноважень суб'єктів владних відносин, що призводить до порушення принципу розподілу влади та втручання в нормотворчу діяльність інших державних структур;
  8. специфіка правового регулювання окремих відносин
  9. низький рівень професійної культури юристів, що призводить до незнання нормативного масиву;

Таким чином, причини існування колізій у правовій сфері характеризують їх наявність в законодавстві будь-якої держави. Однак саме їх кількість та наявність обґрунтованих шляхів подолання колізій і свідчить про рівень ефективності національного законодавства.

78. ПРИКЛАДИ «ФОРМА РЕАЛ-Ї НОРМ ПР»

Використання:Ст 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ст 34. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Виконання: Ст 66. Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки. Ст 67. Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Дотримання: Ст 17. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. Ст 43. Використання примусової праці забороняється.





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 339 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...