Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання. №1. Дефіцитні позиції.Контроль здійснюється по всіх марках матеріальних ресурсів, що застосовуються на підприємстві (правда



№1. Дефіцитні позиції. Контроль здійснюється по всіх марках матеріальних ресурсів, що застосовуються на підприємстві (правда, з різною періодичністю в залежності від важливості розглянутого матеріалу), а на друк виводяться дані по тих позиціях, де має місце дефіцит, тобто рівень запасу менше встановленої норми запасу по даній марці матеріалу. Наприклад, залишки матеріалів, що витрачаються щодня і у великих кількостях, повинні перевірятися з періодичністю один раз на тиждень, а малоцінні та швидкозношувані предмети - один раз на місяць або на два місяці. Для вирішення потрібно по кожній марці матеріалу визначити середній залишок витрачання запасу за певний проміжок часу (наприклад, за 90 або 60 попередніх днів) і порівняти його з встановленою нормою запасу по даному матеріалу.

Вихідною є наступна інформація:

- Встановлена норма запасу по i-ой марці матеріалу в натуральному вираженні Vi = 300 т;

- Індекс аналізованої марки матеріалу i;

- Середній запас i-ої марки на складі, полічений за 90 попередніх днів, Zсрi = 260 т.

№2. Розрахунок дати замовлення. У всіх системах управління запасами використовується параметр, званий точкою замовлення - дати замовлення. Це найнижчий рівень запасів марки матеріалу, по досягненню якого необхідно організувати чергове замовлення на поставку даного матеріального ресурсу. Цей рівень повинен бути достатнім для задоволення попиту в період заготівельного циклу, тобто часу на оформлення та оплату договору на поставку, виготовлення матеріалу у постачальника і його доставку підприємству. Якщо по багаторічному досвіду роботи з постійним постачальником цей період відомий (з певним розкидом по термінах), то задача може бути вирішена наступним чином.

Відомі такі вихідні дані:

- Середньодобова витрата матеріалу Pi = 2 т/добу;

- Індекс аналізованої марки i;

- Дата контролю інформації 20-е число;

- Час заготівельного періоду Tзагi = 18 діб;

- Залишок матеріалу на складі Zi = 58 т;

- Договірна ціна на поставку ci = 850 000 грн/т;

- Транзитна норма відвантаження ФТР = 68 т.

№3. Постачання сировини на підприємство відбувається згідно з даними таблиці. Визначити норму поточного запасу за наявності чотирьох постачальників.

Постачальник Обсяг одній поставки, т Інтервал між поставками, днів
     
     
     
     
Разом   -

Тестові запитання

1. Товар надходить на склад:

а) рівними порціями через рівні проміжки часу;

б) рівними порціями через нерівні проміжки часу;

в) нерівними порціями через рівні проміжки часу;

г) нерівними порціями через нерівні проміжки часу.

2. Мінімум функції загальних витрат знаходиться в задачі управління:

а) моделлю;

б) запасами;

в) виробництвом;

г) ринком.

3. Матеріалоємність продукції характеризують:

а) технічний рівень виробництва;

б) економне використання матеріалів;

в) загальна маса матеріалів, витрачених на виготовлення виробів;

г) чиста маса машин, агрегатів.

Запитання для самоперевірки

1. Що таке виробничі запаси?

2. Що включають в себе виробничі запаси?

3. Як величина виробничих запасів впливає на фінансовий стан підприємства?

4. Розкрийте зміст методу управління запасами АВС.

5. Яка мета методу управління запасами XYZ?

6. Основні види та класифікаційні ознаки запасів.

7. У чому полягає призначення виробничих запасів?

8. Для якої групи XYZ-класифікації типова найвища точність прогнозу потреби в запасі?

9. Зміст процесу управління запасами.

Рекомендована література до теми

1. Чаюн І.Ю., Бондар І.Ю. Управління матеріало-технічним забезпеченням підприємства: навчальний посібник. – К.: Київ. нац. торг.- екон. ун-т. 2002.-111с.

2. Горяїнов О.М. Теорія і практика дисципліни «Логістика» (для менеджерів): навчальний посібник. - Харків: НТМТ, 2009. - 522 с.

3. Денисенко М. П. Організація та проектування логістичних систем: підручник / М. П. Денисенка, П. Р. Левковця, Л. І. Михайлової. – К.: 2010. – 336 с.

4. Белінський П.І. Менеджмент виробництва та операцій: Підручник.-Київ: Центр навчальної літератери, 2005. - 624с.


ТЕМА 6. ОПЕРАТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ В МЕНЕДЖМЕНТІ

Оперативне планування виробництва полягає в розробці найважливіших об'ємних календарних показників виробничо-господарської діяльності підприємства. Процес оперативного планування передбачає виконання економістами-менеджерами таких етапів діяльності, як: вибір стратегії розвитку підприємства; обґрунтування форми організації виробництва; визначення логістичної схеми руху матеріальних потоків; розробка основних календарно-планових нормативів; оперативне планування роботи виробничих підрозділів організаційна підготовка виробництва; безпосередня організація оперативної роботи; поточний контроль і регулювання ходу виробництва.

Завданням оперативно-виробничого планування є організація рівномірної, ритмічної взаємоузгодженої роботи всіх виробничих підрозділів підприємства. Оперативне планування призначено для короткого періоду. Етапи планування на підприємстві можна представити наступною схемою:


Рис. 6.1. Етапи планування на підприємстві

В основі оперативного планування і управління лежить виробнича програма, в рамках якої розробляються деталізовані планові завдання для кожного виробничого підрозділу (цеху, дільниці, робочого місця) на певний період часу, а також здійснюється поточне керівництво виробничим процесом і контроль його ходу. Стратегічне планування формується вербально, а оперативне планування являє собою планові розрахунки. Між оперативним і стратегічним плануванням існує зворотній зв'язок. З одного боку, за допомогою стратегічного планування ставляться цілі і визначаються шляхи їх досягнення для оперативного планування. Чи буде оперативний план затверджений керівництвом, випливає із стратегічного плану. З іншого боку, на основі оперативних планових розрахунків за окремими напрямками повинно бути перевірено, чи може взагалі бути реалізований стратегічний план. Саме тому оперативне планування веде до ревізії стратегічного плану. Цілі мають бути переглянуті або досягнуті іншими шляхами (в ході реалізації нових стратегій). Ядро системи оперативного планування складають планові розрахунки результату по виробах. Здійснюючи планування нормативних витрат за базовими показниками відповідних місць виникнення витрат, поряд з необхідним часом роботи устаткування для виконання плану реалізації розраховують час роботи персоналу в людино-годинах з врахуванням чисельності персоналу і його кваліфікації, а крім того, потреба в допоміжних матеріалах, таких, як інструменти, ремонтні матеріали, електроенергія. Якщо чисельність і кваліфікація персоналу виявляться недостатніми для виконання плану реалізації, то повинен бути складений план додаткового залучення персоналу і його стимулювання. Складність планування полягає в тому, що мова йде не про послідовні кроки, а про процеси, що відбуваються одночасно. При розробці будь-якої частини оперативного плану постійно відбуваються узгодження, оскільки реалізація кожної частини плану можлива тільки за умови затвердження пов'язаних з нею частин. Реальний розрахунок можна виконати тільки на підставі докладних виробничих планів.

В оперативних планах встановлюють завантаження обладнання, послідовність виконання різних операцій технологічного циклу й час, відведений для цього, а також розстановку працюючих з урахуванням наявних виробничих потужностей, матеріальних ресурсів і персоналу. Все це має забезпечити оптимальний хід виробничих процесів, раціональне використання матеріальних і трудових ресурсів, повне і своєчасне виконання планових завдань, підтримання необхідного ритму роботи підприємства.

Отже, планування - це метод господарського передбачення і програмування, заснованих на детальних розрахунках. У плані підприємства, з одного боку, містяться завдання на перспективу кожного працівника, а з іншого - приписи для керівників про управлінські рішення, які вони повинні поетапно приймати, допомагаючи колективу досягти поставленої мети.

Таблиця 6.1

Функції оперативного планування виробництва

Сфера діяльності Календарне планування Диспетчерування
Міжцехове планування Визначення вихідних даних для розрахунку завдань. Складання оперативних (як правило, місячних) виробничих програм для підприємства в цілому і для його цехів. Облік і контроль виконання цехами планових завдань. Контроль за забезпечення цехів всім необхідним для виконання програми. Ліквідація відхилень від календарних планів міжцехових подач.
Внутрішньо-цехове планування Складання місячних планів виробництва для дільниць, ліній і бригад. Складання добово-змінних завдань для дільниць, ліній і бригад. Облік і контроль виконання цехами планових завдань по цеху, ділянкам і робочим місцям. Поточне регулювання ходу виробництва: ліквідація відхилення від графіка і виробничих неполадок.

Таблиця 6.2

Система оперативного планування





Дата публикования: 2014-12-28; Прочитано: 417 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...