Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
На стадії адаптації, яка зазвичай збігається з періодом дитинства, людина виступає як об'єкт суспільних відносин, на який спрямована величезна кількість зусиль батьків, вихователів, вчителів та інших людей, що оточують дитину і знаходяться в тій чи іншій мірі близькості до нього.
Відбувається входження в світ людей: оволодіння деякими знаковими системами, створеними людством, елементарними нормами і правилами поведінки, соціальними ролями; засвоєння простих форм діяльності.
Людина навчається бути особистістю.
Це не так просто.
Прикладом тому є феральние люди.
Феральние люди - це ті, хто з якихось причин не пройшов процесу соціалізації, тобто не засвоювали, не відтворювали в своєму розвитку соціального досвіду.
Це ті індивідууми, які виросли в ізоляції від людей і виховувалися в співтоваристві тварин (К. Лінней).
На стадії індивідуалізації відбувається деяке відокремлення індивіда, викликане потребою персоналізації. Тут особистість - суб'єкт суспільних відносин.
Людина, вже засвоїв певні культурні норми суспільства, здатний проявити себе як унікальна індивідуальність, створюючи щось нове, неповторне, те, в чому, власне, і виявляється його особистість.
Якщо на першій стадії найбільш важливим було засвоєння, то на другий - відтворення в індивідуальних і неповторних формах.
Індивідуалізація багато в чому визначається протиріччям, яке існує між досягнутим результатом адаптації та потребою в максимальної реалізації своїх індивідуальних особливостей.
Стадія індивідуалізації сприяє прояву відмінностей між людьми.
Інтеграція передбачає досягнення певного балансу між людиною і суспільством, інтеграцію суб'єкта об'єктних відносин особистості з соціумом.
Людина знаходить той оптимальний варіант життєдіяльності, який сприяє процесу її самореалізації в суспільстві, а також прийняття ним його мінливих норм.
Даний процес дуже складний, оскільки сучасне суспільство характеризується багатьма суперечливими тенденціями у своєму розвитку.
Проте існують оптимальні способи життєдіяльності, які найбільшою мірою сприяють адаптації конкретної людини.
На цій стадії складаються соціально-типові властивості особистості, тобто такі властивості, які свідчать про приналежність даної людини до певної соціальної групи.
Таким чином, в процесі соціалізації здійснюється динаміка пасивної і активної позиції індивіда.
Пасивна позиція - коли він засвоює норми і служить об'єктом соціальних відносин; активна позиція - коли він відтворює соціальний досвід і виступає як суб'єкт соціальних відносин; активно-пасивна позиція - коли він здатний інтегрувати суб'єкт-об'єктні відносини.
Соціалізація людини відбувається за допомогою механізмів соціалізації - способів свідомого чи несвідомого засвоєння і відтворення соціального досвіду.
Одним з перших був виділений механізм єдності наслідування, імітації, ідентифікації.
Суть полягає в прагненні людини до відтворення сприйманого поведінки інших людей.
Виділяють механізм статеворольової ідентифікації (статевої ідентифікації) або статеворольової типізації.
Його суть полягає в засвоєнні суб'єктом психологічних рис, особливостей поведінки, характерних для людей певної статі.
У процесі первинної соціалізації індивід засвоює нормативні уявлення про психологічні, поведінкових властивості, характерних для чоловіків і жінок.
Механізм соціальної оцінки бажаного поведінки здійснюється у процесі соціального контролю (С. Парсонс).
Він працює на основі вивченого З.Фрейдом принципу задоволення страждання - почуттів, які відчуває людина в зв'язку з винагородами (позитивними санкціями) і покараннями (негативними санкціями), які надходять від інших людей.
Люди по-різному сприймають один одного і по-різному прагнуть впливати на інших.
Це ефекти дії механізму соціальної оцінки: соціальна фасилітація (або фацілітація) та соціальний інгібіція.
Соціальна фасилітація передбачає стимулюючий вплив одних людей на поведінку інших.
Соціальна інгібіція (психологічний ефект зворотної дії) проявляється у негативному, гальмує вплив однієї людини на іншу.
Найбільш поширеним механізмом соціалізації є конформність.
Поняття конформності пов'язано з терміном «соціальний конформізм» тобто некритичне прийняття і слідування пануючим у суспільстві стандартам, авторитетів ідеології.
За допомогою групового тиску і розповсюдження стереотипів масової свідомості формується тип знеособленого обивателя, позбавленого самобутності та оригінальності.
Міра розвитку конформності може бути різною.
Є зовнішня конформність, що проявляється лише в зовнішньому злагоді, але при цьому індивід залишається при своїй думці. При внутрішній індивід дійсно змінює свою точку зору і перетворює внутрішні установки в залежності від думки оточуючих.
Негативізм - це конформізм навпаки, прагнення будь-що-будь чинити всупереч позиції більшості і за всяку ціну стверджувати свою точку зору.
Визначено та інші явища, що розглядаються як механізми соціалізації: навіювання, групові експектації, рольове научіння і ін
Соціальне становлення людини відбувається протягом усього життя і в різних соціальних групах.
Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1572 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!