Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Цінова політика та аналіз умов беззбитковості



Будь-якому комерційному підприємству, що працює на ринку, слід мати чітку цінову політику, від якості розроблення якої істот­но залежать результати його діяльності. Саме ціни визначають структуру виробництва, рух матеріальних ресурсів, розподіл гото­вої продукції, рівень прибутковості, а отже, життєздатність під­приємства. Тому цінова політика має формуватись у нерозрив­ному зв'язку зі стратегічною лінією розвитку підприємства, з усі­ма змінами, яких воно зазнає в жорстких умовах ринкових відно­син. Актуальність вироблення цінової політики зумовлюється також і тим, що помилки при визначенні цін можуть виявлятись не одразу, а через деякий час, коли їхній негативний вплив пере­твориться для підприємства на серйозну проблему.

Цінова політика — це діяльність підприємства, що спрямова­на на досягнення його головної мети за допомогою цін. Як пра­вило, вирізняють три основні завдання ціноутворення:

• збільшення продажу;

• отримання найбільшого прибутку;

• збереження існуючого становища.

У першому випадку підприємство орієнтується на високий обсяг реалізації або на збільшення частки продажу в порівнянні з конкурентами. Вибір такої мети зумовлюється, по-перше, праг­ненням до стабілізації доходів і встановленням контролю за рин­ком певних товарів, а, по-друге, істотним зменшенням собівартості продукції за рахунок збільшення обсягів реалізації.

Наступне завдання цінової політики передбачає отримання максимального прибутку або швидке надходження коштів че­рез те, що підприємство відчуває невпевненість у своєму май­бутньому. Ставлячи за мету збереження поточного стану, під­приємство прагне не допустити падіння виробництва, уникнути несприятливих дій уряду, скоротити до мінімуму небажаний вплив конкуренції.

Розробленню цінової політики має передувати аналіз зовніш­ніх та внутрішніх чинників її формування. Перша група містить чинники, які дають уявлення щодо тенденцій розвитку зовніш­нього середовища підприємства. До них належать: рівень держав­ного регулювання економіки, антимонопольне законодавство, мит­на політика, стан фінансово-кредитних відносин, система оподат­кування, платоспроможність підприємств і населення, кон'юнк­тура ринку, ціни на аналогічні товари тощо. Якщо аналіз зовніш­ніх чинників покликаний визначити напрями стратегічних дій, то завданням аналізу внутрішніх чинників є передусім оцінювання ситуації у сфері виробництва продукції на підприємстві. Це потре­бує оцінювання виробничих ресурсів, споживчих властивостей товару, витрат та їхньої структури, визначення попиту на товар та його конкурентоспроможності, обґрунтованості ціни відповід­но до якості товару, реклами, каналів збуту та ін.

Розроблення цінової політики підприємства має передбачати проведення досліджень щодо наслідків зміни ціни залежно від ситуації на ринку (реакція покупців та конкурентів, дії підприєм­ства у відповідь на зміни цін конкурентами тощо). Методичною базою таких досліджень є аналіз умов беззбитковості, в основу якого покладене розмежування витрат на постійні та змінні. Про­ведення аналізу беззбитковості дає змогу отримати відповідь на два питання. По-перше, чи приведе зміна ціни до поліпшення фі­нансової ситуації, а по-друге, — на скільки потрібно збільшити обсяг продажу, щоб компенсувати втрати виручки внаслідок змен­шення ціни?

Таким чином, скорочення змінних витрат зумовлює необхід­ність значно меншого збільшення обсягу продажу для компенса­ції втрат, викликаних ефектом ціни.

Розглянемо тепер вплив на беззбитковий приріст реалізації зміни постійних витрат. Припустимо, що підприємство має намір збільшити обсяг виробництва, придбавши нове устаткування, що у свою чергу, призведе до збільшення в ціні такого виду постій­них витрат, як амортизація.

Для визначення додаткового приросту обсягу продажу, який має компенсувати збільшення постійних витрат, можна викорис­тати відому формулу розрахунку точки беззбитковості. А для од­ночасного врахування зміни ціни і постійних витрат необхідно просто скласти результати двох розрахунків.

Але практика свідчить, що розрахункові і фактичні результати зміни ціни та витрат мають певні розбіжності і підприємство, за вказаних умов, може реалізувати більшу або меншу кількість продукції. Звідси виникає проблема оцінювання майбутніх фі­нансових наслідків різних варіантів зміни обсягів продажу, тобто визначення розміру прибутку, що може бути отриманий у най­більш імовірних межах можливих обсягів реалізації.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 542 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...